Doğru bilgi mümkün müdür ? Mümkünse araç nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde ozmencansin tarafından oluşturulan Doğru bilgi mümkün müdür ? Mümkünse araç nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,733 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Doğru bilgi mümkün müdür ? Mümkünse araç nedir ?
Konbuyu başlatan ozmencansin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

ozmencansin

Felsefe.net
Yeni Üye
Doğru bilginin mümkün olmadığını düşünüyorum. Aksini iddia eden biriyle konuyu dağıtmadan tartışabilirim.

ozmencansin

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama hiç bir şey anlamadım. Felsefi bir eğitimim yok sadece ilgim var. Doğru bilgiden kastım hem bilimsel bilgi hem de varlığın her hangi bir bilgisi (bkz:Ellerim var mı?). Biraz daha açık cevap verirseniz çok memnun olurum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

eliniz bence var diyebilirim mesela çünkü el, el olarak belirtilmiş kavramsalallaştırılmış ve isimlendirilmiştir ve biz ona el deriz
Özetle el vardır yoktur diyeceksek ya da var mı ve yokmu soracaksak, nereye gideriz?
"herşey var mı yok mu" ,"var nedir ne değildir" ve herşey "vardır ve yoktur" gibi yargılara gideriz
varolmanın bilinmezliği ya da -gerçeğin/gerçekliğin neliği/nasıllığı üzerine tartışırız
Açıkçası ben sizi anladım mı bilmiyorum -Yani varlığınızdan mı şüphe duyuyorsunuz ,Bir doğrulamaya mı giriştiniz
bilgiye ya da doğru bilmeye nasıl bir ölçüt sağlayabiliriz bilmiyorum

-

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
varlığın varolduğu bilinemez evraka! düşünüyorum öylese varım -evraka -ben var mıyım evraka evraka?

Ben özür dilerim
İyi bir tartışmacı değilim
burdan yazdım-dağıttım konuyu
http://www.felsefe.net/141334-post1492.html

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

ozmencansin

şu derlemeyi bi okuyuverin. sonra neyi neresinden tartışmak istiyorsanız tartışabiliriz. böyle çok muallak olmuş.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
açıkçası ben, böylesi okumalardan ve sunulan bilgi tabanından uzak ve bağımsız olarak konuyu doğal ve içten bir biçimde kavramlar üzerinden yeniden tartışmayı denedim- Bunu yapabiliriz

O halde konuyu şöyle sunarsak tartışabilirim
Gerçeklik sınrılıdır, subjektivite sınırlıdır ve subjektif gözlem bir gerçek yumağına erişimez ya da tam bir gerçek bütünlüğü resmi edinemez önermesini kısmen doğrulayabilirim
bunun dışında gerçek kendi edimi içinde mümkündür

Sanırım benim buradaki sorum gerçekliğin sınırlı oluşu ile ilgili yani doğru bilgi mümkün ama bizim gerçekliğimizde sınırlı gibi /koşullu gibi
ya da bizim-bizlerin gerçeklik gözlemimiz sınırlı ve subjektif evet ve sınırlı örneğin tüm varlığı dıştanlayan/bütünleyen ve bilişen bir bilincin ya da aklın gözlemi içinde ne olurdu? daha yüksek bir zekanın gözlemi ve daha yüksek zekaların gözlem yumaklarından sözediyorum ben Gerçekliğin katmanlarından sözetmeliyiz-Farklı gerçek ve gelecek algıları örneğin gelecek gözlemleri ve gözlemcileri Farklı gerçek gözlem noktaları vb. şeylerden sözetmeliyiz Sonsuz evrimleşmiş ve evrimleşebilecek varlıkların sonsuz gözlemleri üzerine düşünmeliyiz sonsuz gelecek olduğunu düşünmeliyiz-varlık deviniyor ; Ki dahası sonsuz zeka formu ve evrimleşmiş ya da evrimeleşbilecek olası varlıktan ve varlık bütünlüğünden sözediyoruz

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
açıkçası ben, böylesi okumalardan ve sunulan bilgi tabanından uzak ve bağımsız olarak konuyu doğal ve içten bir biçimde kavramlar üzerinden yeniden tartışmayı denedim- Bunu yapabiliriz

O halde konuyu şöyle sunarsak tartışabilirim
Gerçeklik sınrılıdır, subjektivite sınırlıdır ve subjektif gözlem bir gerçek yumağına erişimez ya da tam bir gerçek bütünlüğü resmi edinemez önermesini kısmen doğrulayabilirim
bunun dışında gerçek kendi edimi içinde mümkündür

Sanırım benim buradaki sorum gerçekliğin sınırlı oluşu ile ilgili yani doğru bilgi mümkün ama bizim gerçekliğimizde sınırlı gibi /koşullu gibi
ya da bizim-bizlerin gerçeklik gözlemimiz sınırlı ve subjektif evet ve sınırlı örneğin tüm varlığı dıştanlayan/bütünleyen ve bilişen bir bilincin ya da aklın gözlemi içinde ne olurdu? daha yüksek bir zekanın gözlemi ve daha yüksek zekaların gözlem yumaklarından sözediyorum ben Gerçekliğin katmanlarından sözetmeliyiz-Farklı gerçek ve gelecek algıları örneğin gelecek gözlemleri ve gözlemcileri Farklı gerçek gözlem noktaları vb. şeylerden sözetmeliyiz Sonsuz evrimleşmiş ve evrimleşebilecek varlıkların sonsuz gözlemleri üzerine düşünmeliyiz sonsuz gelecek olduğunu düşünmeliyiz-varlık deviniyor ; Ki dahası sonsuz zeka formu ve evrimleşmiş ya da evrimeleşbilecek olası varlıktan ve varlık bütünlüğünden sözediyoruz

Herşeyi bilmek için herşey olmak gerekli sanırım. veya herşeyin nüvesinde olmak gerekli. yoksa herşeyi bilmek nasıl mümkün olur? gerçeği bilmek içinde gerçeğin kendisi olmak gerekir bence. yani yaratan olmak,tek olmak,mutlak olmak. eğer durum böyle değilse gerçek falanda yoktur. kendi kendine devinen bir madde yumağı varsa ortada gerçek falan yoktur. kurallar yasalar olgular felan masal olur o zaman. hakim olan tek olan mutlak olan gerekli gerçek için. bizler içinse şu görünen şartlarda gerçeği bilmek felan mümkün değildir. bu saydığım özelliklerde bir yaratıcı algılarımıza seslenip bize bu durumu beyan etsede biz sadece ona inanabiliriz. eğer ona güvenirsek onun dediği gerçek olur. ama ona güvenmezsek gerçek gene imkansız olur. sonuçta bir yaratıcı şartları istediği gibi değiştirebilir. kuralları yok edip yenilerini ekleyebilir. ve bizleride istediği formatta değiştirebilir. öyleyse bir yaratıcı olsada gerçek gene yoktur. eğer bu saydığım özelliklerde bir yaratıcı yoksa madde deviniyorsa gerçek bu durumda da yoktur. yani 2 durumda da gerçek yoktur. bizler gerçeği bilme gücüne müktedir değiliz. bizler sonsuz karanlıkta bir an parlayıp sönen ışık gibiyiz diyordu bir yazar..bundan fazlası olabilir miyiz? biz kimiz? nereden geldik nereye gidiyoruz? gerçek olarak şu soruların cevabını bulsak yeter sanırım, yoksa fazlası bizi zaten aşar :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanırım arkadaşımızın dediğini ya da anlatmak istediğini biz kaçırdık ve tartışmadan ürtküttük ve düzenli bir tartışma sunmadık-dahası ben özür diliyorum ve konuya dönmesini ve hiç mesaj yazılmamış kabul etmesini /baştan almayı rica ediyorum ve mesajlarımı silme ya da düzenleme ve gizleme gibi seçenekler ve önlemler almayı deneyeceğim-arkadaşı-mızı gerçekten anlamak dinlemek ve tartışmak istiyorum baştan

-doğru bilgi için-
aksini nasıl iddia edebilirim -bilmiyorum- oysa bilgi peşinde koşmak gereklidir ya da meraklılık

ls2

Kahin
Onursal Üye
dağılan bişi yok, gelsin konusuna sahip çıksın,istediği gibi yönlendirsin konuyu. iki kelam ettik diye dağılacak , kırılacaksa zaten tartışamayız :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç