Diyarbakır Sur Halk Meclisi: Toplumun özyönetimi olarak kendimizi ilan ediyoruz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Diyarbakır Sur Halk Meclisi: Toplumun özyönetimi olarak kendimizi ilan ediyoruz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 982 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Diyarbakır Sur Halk Meclisi: Toplumun özyönetimi olarak kendimizi ilan ediyoruz
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
DİYARBAKIR (DİHA) - Topyekun savaş konsepti çerçevesinde kendilerine katliamla yönelen devletin kurumlarını artık meşru görmediklerini, buna karşı kendi özyönetimleri ile kendi kendilerini yönetmek istediklerini duyuran Diyarbakır Sur Halk Meclisi, "Bizler Sur ilçesinde yaşayan seçilmişler olarak, demokratik kent meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun özyönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz" açıklaması yaptı.

AKP hükümetinin topyekun savaş konseptine bağlı olarak Kürdistan'da başta sivil halkın infazı, işkence ve tutuklamalar olmak üzere 90'lı yıllara aratmayacak uygulamalar artarken, halk ise saldırıları gerçekleştiren devlet kurumlarını meşru görmediklerini ve özyönetim mekanizmalarını oluşturacaklarını ilan ediyor. Kürdistan'da özyönetim ilanlarını duyuran birçok kentten sonra Diyarbakır Sur Halk Meclisi de özyönetimlerini Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde yaptığı basın açıklaması ile ilan etti. Açıklamaya Sur Belediyesi eşbaşkanları, Özgür Yurttaş Derneği yöneticileri ve birçok yurttaş katıldı. Sur Halk Meclisi adına açıklama yapan Güneş Sönmez, topluma yönelik geliştirilen devlet baskılarına karşı halkların ve toplumun tüm faklı kesimleri olarak varlıklarını koruma ve özgürlüklerini sağlama temelinde baskılara karşı irade koyacaklarını dile getirdi.

'Kendimizi ve kentimizi yönetmek istiyoruz'

Devletin ve AKP hükümetinin topluma yönelik topyekun saldırılarına karşı demokratik direniş temelinde öz irade ve yönetiminin geliştirmeyi acil bir gereklilik gördüklerini ifade eden Sönmez, "Kürdistan geçliği, kadın, sivil toplum örgütleri ve tüm farklılıklar demokratik ulus ve özyönetimin güçlendirilmesi gerekir. Devletin ve meşru olmayan AKP hükümetinin, 'Herkes benim emrimde olmalı ve istediğim şekilde hareket etmeli' dayatmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bizler Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bizler Kürt halkı olarak demokratik ve meşru yöntemlerle kendimizin seçtiği yönetimler tarafından yönetilmek istiyoruz. Bu nedenle biz artık kendimizi ve kentimizi özyönetimimizle yönetmek istiyoruz" diye konuştu.
Devletin ve meşru olmayan hükümetin yetkililerinin her fırsatta kamuoyunda "Bunun bedelini ağır ödeyecekler" biçiminde ağır tehditlerde bulunduğuna dikkat çeken Sönmez, bir bütün olarak topluma bedel ödetme pratiğinin sergilendiğini söyledi. Sönmez, "Son bir buçuk ayda binleri aşan gözaltı, tutuklama, sokak ortasında infazlar, ormanların ateşe verilmesi, cenazelere işkence yapılması tekçi zihniyetin topluma karış topyekun savaş ilanının ülkeyi nereye götürmek istediklerinin açık ifadesidir" diye belirtti.

'Bütün kamuoyunu haklı irade beyanımızı tanımaya çağırıyoruz'

Kendilerini temsil etmeyen rejimin tüm kurumlarını meşru görmediklerini ifade eden Sönmez, şu açıklama ve çağrıyı yaptı: "Bizler Sur ilçesinde yaşayan seçilmişler olarak demokratik kent meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun özyönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz. Seçilmiş kent meclisi olarak halkımıza yönelik geliştirilen topyekun imha rejimine karşı tutum alarak bu günden itibaren kentimizi öz irade ile ve özyönetim ile yöneteceğimizi ilan ediyoruz. Bütün kamuoyunu bu haklı ve meşru irade beyanımızı tanımaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz"

.........................................................................................

Van ve Hakkari'de 'öz yönetim' inşalarına başlandı

VAN / HAKKARİ (DİHA) - Van'ın merkez Edremit ve İpekyolu ilçeleri ile Hakkari'de demokratik halk meclisleri tarafından "öz yönetim" ilan edilerek, devletin hiçbir atanmışının kabul edilmeyeceği açıklandı.

Van'ın merkez ilçesi Edremit'te Demokratik Halk Meclisi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla öz yönetim ilanında bulunuldu. DBP ilçe binası önünde düzenlenen açıklamaya, DBP ve HDP ilçe yöneticileri, Edremit Belediyesi eşbaşkanları Sevil Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan, KJA aktivistleri, Demokratik Mahalle Meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamayı yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Abdulkerim Batmaz, 2013 yılından itibaren PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm sürecinde AKP hükümetinin çözümden çok oyalayan politikalarla seçim süreçlerinde de Kürt halkına dönük inkar ve imhayı geliştirdiği vurgusunda bulundu, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşadığı mağlubiyet karşısında topyekun saldırı başlattığını ekledi.

'Kentimizi biz yöneteceğiz başkalarına yönettirmeyeceğiz '

Demokratik çözüm sürecine rağmen AKP hükümetinin Suruç katliamı, hava bombardımanları, Zergele katliamı, Silopi, Doğubayazıt ve Diyadin başta olmak üzere birçok yerde sivilleri katlettiğine dikkat çeken Batmaz, "Gerçekleştirilen bu katliamlar karşısında Edremit Demokratik Halk Meclisi olarak devleti ret etmeyip ancak bu şekilde devletin hiçbir atanmışı bizi yönetemeyecektir. Bundan sonra halk olarak öz yönetimimizi esas alarak demokratik temelde yaşamımızı inşa edeceğiz. Bundan sonra gelişecek tüm saldırılar karşısında demokratik öz savunmamızı gerçekleştireceğiz. Bundan sonra kentimizi bizler yöneteceğiz. Başkalarına yönettirmeyeceğiz" dedi.

İpekyolu'nda da ilan edildi

Van'ın bir diğer merkez ilçesi İpekyolu'nda da Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde Demokratik Halk Meclisi tarafından öz yönetim inşasına başlandığı iddia edildi. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, DBP yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, belediye eşbaşkanları, mahalle meclisleri yöneticileri de katıldı. "Bijî Serok Apo" ve "Şehîd namirin" sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan İpekyolu Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Batu, kalıcı bir barış için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın hemen özgürlüğüne kavuşması gerektiğine dikkat çekerek, devletin atadığı hiçbir yöneticiyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Hakkari'de de inşa çalışmalarına başlandı

Geçici AKP hükümetinin özellikle Kürdistan'da devreye soktuğu savaş konseptine karşı Hakkari Demokratik Kent Meclisi bileşenleri ortak bir açıklama ile devlet kurumlarının artık meşruiyetinin kalmadığı için öz yönetim inşa çalışmasına başladıklarını duyurdu. DBP il binası önünde yapılan açıklamaya DBP ve HDP'li yöneticiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye eşbaşkanları, mahalle meclisi temsilcileri ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Burada konuşan DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı İbrahim Çiftçi, tek taraflı ateşkes sürecinde, AKP'nin imha politikalarından vazgeçmediğini ve Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikalarından vazgeçmediğini altını çizdi.

7 Haziran seçimleri öncesi yaşanan provokatif girişimler ve sonrasında gerçekleştirilen katliamlara da değinen Çiftçi, gerçekleştirilen katliam karşısında devleti reddetmeyip, ancak bu şekilde devletin kurumları ile yürümeyeceklerini söyleyerek, "Bu kentte bulunan devletin tüm kurumları bizim için meşruiyetini kaybetmiştir. Bu şekliyle devletin hiçbir atanmışı bizi yönetemeyecektir. Bundan sonra halk olarak öz yönetimimizi esas alarak demokratik temelde yaşamımızı inşa edeceğiz. Gelişecek tüm saldırılar karşısında demokratik öz savunmamızı gerçekleştireceğiz. Kentimizi de kendimizi de bizler yöneteceğiz" diye konuştu.

Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar