Disi/Erkek Uzerine Insanoglunun Zihinsel Degil, Gorunussel Farki

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sosyoloji kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Disi\/Erkek Uzerine Insanoglunun Zihinsel Degil, Gorunussel Farki başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,266 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sosyoloji
Konu Başlığı Disi\/Erkek Uzerine Insanoglunun Zihinsel Degil, Gorunussel Farki
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Erkeksel Disilik

Basliktan da; anlasilacagi gibi; insanoglunun dogal dusuncesinin, hic te dusunce
siniri icine sokulamayacagi bir baslikla, sizlere; bu basligin ne anlam ifade
ettigini ve bu basligin dogal dusuncenin evrensel temeldeki; ctetolojik koken ve
yapisinin tam sinirlarini ve sorunsal cikmazini ortaya koymak
istiyorum.

Once elimizde olan dogal dusunce kavramlarini siralayalim. Iste basligimizin icerdigi kavramlar bunlardir.

Bu ne anlama gelir. Dogal dusuncenin koken ve yapisinda; erkek ve disinin sadece goruntusel (fiziksel) olarak var oldugu, ama dusunce de yer almadigi; disiselligin ise; hic bulunmadigi "yok" sayildigi ve/veya gozardi edildigi ortaya cikar.

Erkeksel disilik ne demektir? Dusunce kokeni olarak erkeksel disilik. Dusuncenin erkeksel, yani X karakterini, ozunu; karsitlik ve ikilem ve goruntusel ve sey olarakta; Y sekillenisi, olusumunun uclemini, yani em-pozitif, tek ve nokta nin noktasal goruntusunu dusunce de, davranisa sunmaktir.

Iste bu temelde; dusuncenin ozunde; ne erkek, ne de disi vardir; onun yerine erkeksel karakterli disiligi simgeleyen insanOGLU mevcuttur. Bu insanoglunun ozu bir ikilem; insan ve erkek; insan ve disi; ve de karsitliktir;erkek ve disi. Buradaki bir ikilemde; erkekte gorulur; kendi ve baba; disi de de; anne ve kadin.

Ikilem ile karsitlik farkinin daha iyi algilanmasi icin, ikilemin ayni fiziksel yapidan kaynaklandigini; karsitligin ise; iki farkli fiziksel yapidan kaynaklandigini belirtebiliriz.

Buradan once, Y uclem goruntusunun nasil olustugunu veya sekillendigini ortaya koyalim. Em pozitif; karsitliklari veren Y nin alt ucudur. Yani, pozitif ve negatifin, cikis noktasi ve de kaynagi em-pozitiftir. Ornek; Hak (em-pozitif) hakli veya hakki (pozitif), haksiz veya hakki degil (negatif)

Buradaki em kokeninin, pozitifi, syn,sym yada davranistaki pro; em kokeninin negatifi, anti ya da davranistaki contra.

Simdi de ikilemin, nasil teke indirgendigine bakalim. Bu A dir, veya bunda A vardir. Ilkinde, isaret ile (bu) kesinlik (dir); ikincide de; yine isaret ile (bunda) kesinlik (dir) ortak olarak A yi ortaya koyar. Iste A ikilemin teke indirgenmis sekillenisi ve olusumudur. Buradaki A yerine "hak" kelimesini koyabilirsiniz.

Iste; tek ve em- pozitif olarak kesistirilen A da; noktadir. Dilin kulak ve noktalama koken ve temeli; bu karakter ve gorunusu olusturmus vesekillendirmistir. Dolayisi ile kontrol yaparsak; A noktasi, A ve Karsi A olarak; karsitligi. A var ve A olmak olarak ikilemi verir.

Iste bu izahi verebilen ve dogal dusuncenin bunyesinde olmayan ve dogal dusunceyi ortaya koyabilen dusunduren dusunce, yani disisel oz ve karakterdir.

Bu karakterin ortaya konmasinda; ne bir erkeksel karakter, ne de bir bu karaktere sahip olan disilik olusum veya sekillenisi yoktur. Hem erkek ve disi gorunum farkinin farkindadir, hem disinin kadin-anne ikileminin, hem de erkegin baba versiyonunun farkindadir.

Erkeksellik ve disilik soz konusu degildir. Erkek/disi ayrimi soz konusu degildir. Anne/kadin ayrimi soz konusu degildir. Erkegin babaversiyonu soz konusu degildir.

Tek bir sey vardir soz konusu olan, insan ve onun farkli versiyonlarinin esitligi, birligi, ve beraberligi uzerine yurutulecek dusunce ve davranis, yasam ve iliski, sistem ve duzen.

Iste bu tip bir dusunduren dusunce uretimi, INSANIN DISISEL URETIMIDIR.

Not: Bu yazi tamamen bir dalalet, aykirilik ve terslik iceren bir dusunce urunudur. Mumkunse; ayni icerikte degerlendirilebilip, algilanmasi istenendir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Erkegin "Disilik Cikmazi"

Tarihin ilk donemlerinden beri, erkegin; insanoglunu acisindan; bir cikmazi
vardir. Bu cikmaz disi ve onun disiligi cikmazidir. Erkegin yasam ve
iliskisinde; yarattigi, iki ayri disi turu vardir.

Bunlardan birisi kadin, digeri ise annedir. Erkek icin; disi genelde ve gorunuste sadece bir kadindir. Ama, oz ve ozele gelindiginde ve bilhassa aile kavraminin da getirmesiyle goruntudeki kadin, anne olmustur.

Bir erkek, eger bir disiyi algilarken; onu anne olarak algilarsa; kendisinin ve neslinin tamamlayicisi olarak gorur. Dolayisiyle onu korur, kollar ve hatta el ustunde tutar.

Eger, bir erkek; bir disiyle bu ozellikte bir bagi yoksa; o zaman disiyi kadin olarak gorur. Hem duygulari, hem dusuncesi, hem davranisi; kisaca yanasimi tamamen farklilasir.

Daha, sonralari bu aile iliskisi; teyzeleri, halalari, kiz kardesleri, ablalari, esleri, baldizlari, yengeleri, kayinvalideleri,nineleri v.s. getirmistir.

Tarihte, sadece anaerkil toplum; erkegin, disiyi; doguran, kendisini ureten ve anne olarak gordugu bir toplumdur. Onun disinda ve bilhassa aile mevhumundan sonra, erkegin disiyi genelde; bir kadin olarak gormesi; sadece ozelde bir anne ve akraba olarak gormesini getirir.

Sizlere soruyorum.

Erkegin zihniyetinde yer eden ve dusuncesinde yarattigi; disinin bu iki farkli ozelliginin kokeni ve temeli nedir? Neden, birini korumus, kollamis ve kendisinin devami ve tamamlayicisi olarak gormus; digerini ezmis, kolelestirmis, karsisina almis ve "gun yuzu gostermemistir"

Erkegin; disiye yanasimindaki bu farkliligin kokeni ve temeli nedir? Bu ayrimsal farki korumasi; genelde insanoglunu ne gibi bir dusunce ve davranisa itmistir? Bu farkin; disi uzerindeki karmasik etkisinin rolu nedir?, yani "ben disi olarak bir annemiyim?, yada erkegin ozel ve ozsel yakinimi?, yada ben bir disi olarak, kadinmiyim?, yani erkegin geneli goruntu olarak algiladigi ve "horgordugu"

Sizce, insanoglunun; insan olma mucadelesinde; erkek, disiyi nasil gorur ve ozde algilarsa; bu ayrim ve fark ortadan kalkar? Erkek, bu ozel ve genel yanasimini; nasil dengelemelidir ki; insanoglu; insanlik iceren ve insan olan, bir dusunce ve davranis uretiminin yasam ve iliskisini sursun?

Erkegin, disilik uzerinde, uyguladigi "ikiyuzlulukte, acaba disinin rolu nedir?

Disinin; kadinlik ve annelik dusunce ve davranislarini, nedenleyip sorguladigimizda, acaba; disiligin kendi icindeki; dusunce ve davranis uyusmazliginin da, acaba algisina varabiliyormuyuz?

Bir kadin, erkegin eliyle ezildigini gorur ve yasarken; nasil olurda, anne olunca bir erkek evladi kendisini ezen bir zihniyetle yetistirir ve destekler? Neden, bir kadin anne olunca; dogal dusuncenin erkeksel karakteristigini kadina nazaran, daha on plana cikarir? Dolayisiyle; disinin bu kadinin ezilmesindeki; annelik dusunce ve davranisindaki erkeksel karakteristigin rolu, neden bu kadar belirgindir?

Bir disi, anne olduktan sonra; acaba, kadinlik yonunumu unutur? Neden, erkeksellik karakterinin erkegi;disinin kadinini ezebilirde,disinin annesini ezemez. Yoksa; ezmesi icin bir neden mi yoktur? Ozaman disiligin temeli; erkeksel karakteristigin ortaya koyusuna gore; fiziksel olarak annede yansidigi icin mi korunur? Ya da dusuncedeki, disilik erkeksel karakteristigin ortaya koyusuna gore, sadece kadinda mi vardir?

Erkeksellik, disilik uzerindeki dusunce ve fizikteki bu anne-kadin ayrimini neden uygulamaktadir? Erkeksel karakter; hangi disiligi korur kollar, hangisini kullanir ezer? Erkekselligin; koruyup kolladigi disilikteki-ki dusunce olarak annelik, fiziksel dogum olarak annelik, dogurucu olarak kadin- fark ile; ezdigi ve kullandigi disilikteki-erkek olmayan cins, cinsi beraberlik, erkek icin yaratilan kole, hizmetci v.s. fark; nasil aciklanir?

Disinin erkeksel karakter kokenli erkek egemen topluma karsi verdigi mucadelede; kadinlik mi annelik mi, yonu ortaya cikmalidir?

Disi hangisidir. Fiziksel olarak; kadin mi?, annemi?, dusunsel olarak; kadin mi?, anne mi? bu erkeksel karakteristikli tek dusuncenin varliginda, disi hangisidir? kadin mi?, anne mi?, dogal dusuncenin erkeksel karakteristiginin dusunen dusuncenin insansal karakteristigine donmesi adina, disi; hangi yonunu one cikarmalidir; kadin mi?, anne mi? Bu temelde; hangi disi erkegi egitmelidir; annemi?, kadin mi?

Disi hangisidir/ hangisi olmalidir/disinin bu ikili butunlugu nasil saglanmalidir/erkek bu konuda nasil egitilmelidir/insansal olan hangi disidir, kadin mi-anne mi? hangisi dusunen dusuncenin yonlendiricisi olmalidir?

Bir erkegin, insanoglu olarak; kendisi icin bictigi uc farkli karakter yapisi vardir. Bir erkek dogum ile olum arasi bu uc farki da; yasar ve belirli bir donem sonra ucunu birarada yasar. Bir erkek hangisidir? Evlat mi?, es-koca- mi?, babami?

Bir erkek icin; bu ucunden hangisi onun bakis acisini ve dusunsel ve davranissal yasam ve iliskisini belirler?

Evlat; bakima, kollanim ve korunuma, yetistirilmeye, egitilmeye ve ogretilmeye; kisaca yasam ve iliskiye hazirlanmasi gereken erkektir. Bizim toplumumuzda, birey yetismediginden de; bu alginin yasi ve duzeyi yoktur. Bir ebeveyn icin evlat evlattir.

Koca, yani es; evinin erkegi olmaya, eve ekonomik getirim saglamaya, esini; koruyup kollamaya ve evinin duzenini saglamaya gorevli bir erkektir.

Baba ise; ailesinden sorumlu, ailesinin refahi ve huzuru icin calisan; onlarin herturlu yasamsal sorunlarina gogus geren, ailesinin koruma, kollama egitim-ogretim gorevini hem maddi; hem manevi olarak ustlenen erkektir.

Buradaki, tanimlar; Anadolunun; tarihsel birikim, deneyim ve bilinc temeli goz onune alinarak verilmistir. Her iki yone de genisletilebilecek tanim icerikleri-modern ve gerici- verilebilir. Ama bunlar Anadolu'nun gercekci yapisina uymaz ve istisna olur.

Evet, bir erkegin; evlat mi, es mi, baba mi, olarak hayata bakis acisi; insansal ve antiayrimcidir? Bir disinin, tercih ettigi erkek dusunce ve davranis tipi, hangisidir? ve neden? Disi bu tercihi, hangi bakis acisi kisiligiyle yapar? Kadin mi?, Anne mi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kadinin "ezilmisliginde" Disinin Rolu Nedir?

Insanoglunun tek koken ve temelli dusunce yapisinin ortaya koydugu, iki tane ve
birbirine zit fiziksel gorunumu vardir. Erkek ve disi. Tarih boyu bir konu one
cikmistir. Erkek her nedense; disinin hep annelik yonunu one cikarmis, buna
saygi duymus; ama, disinin kadin yonunu de; "ezmis, ikinci plana itmis,
kolelestirmis ve kullanmistir" Ayni fiziksel bedende ayrimlastirilan bu farkta;
acaba disinin rolu nedir?

Ayni disi bedende; butunlesen annelik ve kadinlik, erkek acisindan, neden bu kadar farkli ve ayrimci bir dusunce ve davranis yaratir ve sistemlesmede rol oynar? Buradaki disinin rolu nedir?

Eger bir disinin; bir anne olarak; insanoglunu yetistirdigi ve bilhassa erken caglarda egittigi dusunulurse; bu egitim ve yetistirimi almis, bir kiz veya erkek cocugu; nasil olurda; buyuyunce; kadina baska bir gozle bakar?

Eger bir disi, anne olarak kadinliginin "ezilmisligini" istemezse; nasil olurda; erken yaslarda yetistirip egittigi evladi, kadina ayrimci bakarak dusunur ve davranir? Disinin, bu celiskisi nereden gelmektedir?

Yoksa; disi de; anne olsa bile sadece tek evrensel dusunce kokeninin karakteristigi olan erkeksel yapi ve tabiatli dusuncemi uretmektedir? Ya da bunun baska bir izahi varmidir?

Buradan da; cok net aciga cikmaktadirki; bir disisel dusunce ve davranis sekli mevcut degildir. Olanda dogal dusunce de; erkeksel disilik dusuncesi ve davranisidir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Evet, bir erkegin; evlat mi, es mi, baba mi, olarak hayata bakis acisi; insansal ve antiayrimcidir? Bir disinin, tercih ettigi erkek dusunce ve davranis tipi, hangisidir? ve neden? Disi bu tercihi, hangi bakis acisi kisiligiyle yapar? Kadin mi?, Anne mi?

Çocuk sahibi değilken "erkek", ana olunca "baba" nitelikleri öne çıkar bence..Çocuk sahibi olmayan kadın, daha kendine dönük beklentiler taşıyabilir ..Doğrusunu isterseniz "erkek" olarak bakmak (ya da nasıl bakılır, neye bakılır)bilmiyorum..Yani "erkek"kavramının içeriği nedir?Salt cinsiyet birşey ifade etmiyor bana..Mavi gözlü birine bakış açınız nedir gibi .*:).

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Çocuk sahibi değilken "erkek", ana olunca "baba" nitelikleri öne çıkar bence..Çocuk sahibi olmayan kadın, daha kendine dönük beklentiler taşıyabilir ..Doğrusunu isterseniz "erkek" olarak bakmak (ya da nasıl bakılır, neye bakılır)bilmiyorum..Yani "erkek"kavramının içeriği nedir?Salt cinsiyet birşey ifade etmiyor bana..Mavi gözlü birine bakış açınız nedir gibi .*:).

Bakis acisi fenomenal degil, numenaldir. Yani fiziksel degil, zihinsel bakis acisi. Dogal zihniyetin ozu ve kokeni erkekseldir. Bu erkeksel oz ve icerik, her iki farkli insanoglu (erkek ve disi) fenomeni icin gecerlidir. Fizik ikili, zihniyet tektir ve erkekseldir.

Erkeksel ozun numenal icerigi ile, cinsiyeti erkek olan fenomeni bir birine karistirmamak gerek.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Yoksa; disi de; anne olsa bile sadece tek evrensel dusunce kokeninin karakteristigi olan erkeksel yapi ve tabiatli dusuncemi uretmektedir? Ya da bunun baska bir izahi varmidir?

Buradan da; cok net aciga cikmaktadirki; bir disisel dusunce ve davranis sekli mevcut degildir. Olanda dogal dusunce de; erkeksel disilik dusuncesi ve davranisidir.
"Dişi, neden kendi bindiği dalı keser?" sorusunu ben de çok kez sordum.Bu, "dişisel düşünce mevcut değildir" diye düşünüldüğünde, erkeksek zihniyetle düşünmeyi zorunlu kıldığından, "dişinin kendi ezilmişliğini üretmemesi" anlamına gelirdi ki, bu tez
baştan geçerliliğini yitirmiştir..Dişi zihniyet vardır ama dominant zihniyetle mücadele etmemekte/edememektedir.Sorun zihniyetten önce ekonomik temelde (üretim/tüketim/paylaşım) ele alınmalıdır..Erkek/dişi algısının temelinde, iki insan türüne biçilmiş roller yer alır ve tamamen üretim ilişkilerinin sonucunda şekillenir..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Dişi, neden kendi bindiği dalı keser?" sorusunu ben de çok kez sordum.Bu, "dişisel düşünce mevcut değildir" diye düşünüldüğünde, erkeksek zihniyetle düşünmeyi zorunlu kıldığından, "dişinin kendi ezilmişliğini üretmemesi" anlamına gelirdi ki, bu tez
baştan geçerliliğini yitirmiştir..Dişi zihniyet vardır ama dominant zihniyetle mücadele etmemekte/edememektedir.Sorun zihniyetten önce ekonomik temelde (üretim/tüketim/paylaşım) ele alınmalıdır..Erkek/dişi algısının temelinde, iki insan türüne biçilmiş roller yer alır ve tamamen üretim ilişkilerinin sonucunda şekillenir..

Soyle dusun. Erkek konusuyor "ben erkegim, sen disisin. Ikimiz birden de insanogluyuz." Disiden bir yanit yok. Yine erkek konusuyor " Aslinda ben bunu derken kendimi one cikarmiyorum, seni one cikariyorum. Cunku ben/senim;sen/bensin. Ben sadece senin ile kendimi ifade edebilirim. Oyuzden benim ifadem aslinda ben degilim, sensin." buradaki sen lerdisi, ben ler erkek olarak al. Yani erkek konusuyor,m kadin dinliyor. Iste erkeksel disilik budur.

Zaten dominantliga girdigin an fenomenal bir guce ve otoriteye atifta bulunuyorsun demektir. Bu da otomatikman insanoglunu ve iki farkli fizigini tek zihniyete yani erk eksel, erksel zihniyete indirgiyor.

Iste tarihin en buyuk hatasi her zaman konuya fenomenal yani gorunussel/maddesel yanasmasidir. Cunku numeni ya galealmamis ya da sadece bu fenomenal erki ideolojik ve inasncsal olarak saglama adina kullanmistir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Soyle dusun. Erkek konusuyor "ben erkegim, sen disisin. Ikimiz birden de insanogluyuz." Disiden bir yanit yok. Yine erkek konusuyor " Aslinda ben bunu derken kendimi one cikarmiyorum, seni one cikariyorum. Cunku ben/senim;sen/bensin. Ben sadece senin ile kendimi ifade edebilirim. Oyuzden benim ifadem aslinda ben degilim, sensin." buradaki sen lerdisi, ben ler erkek olarak al. Yani erkek konusuyor,m kadin dinliyor. Iste erkeksel disilik budur.

Zaten dominantliga girdigin an fenomenal bir guce ve otoriteye atifta bulunuyorsun demektir. Bu da otomatikman insanoglunu ve iki farkli fizigini tek zihniyete yani erk eksel, erksel zihniyete indirgiyor.

Bir erkek böyle mi algılıyor kadını?Aslında şaşılası değil.daha dün bir yazımda ,birbirlerini tamamladıklarında "insan"olduklarını düşündüklerini ifade eden ben değil miydim kadın ve erkeğin?Ve bunu ben hastalık, siz sorun olarak ele almıştınız..Engin Geçtan'ın bir sözü geldi aklıma.."O" olmaya çalışan ve diğer yarısını arayan "C"ler diyordu..yarım yarım insanlar..bazı erkek/kadınların "ruh öküzümü (pardon ikizimi) buldum diye hoplayıp zıplamaları da bundanmış demek.!.:D

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir erkek böyle mi algılıyor kadını?Aslında şaşılası değil.daha dün bir yazımda ,birbirlerini tamamladıklarında "insan"olduklarını düşündüklerini ifade eden ben değil miydim kadın ve erkeğin?Ve bunu ben hastalık, siz sorun olarak ele almıştınız..Engin Geçtan'ın bir sözü geldi aklıma.."O" olmaya çalışan ve diğer yarısını arayan "C"ler diyordu..yarım yarım insanlar..bazı erkek/kadınların "ruh öküzümü (pardon ikizimi) buldum diye hoplayıp zıplamaları da bundanmış demek.!.:D

Dogal zihniyetin temel algisi bu. Tabi her bir birr kendi duzeyine gore disiye anne ve/veya kadin olarak farkli bakabiliyor. Ama sonucta 21. yuzyildayiz ve dunya erkek egemen bir toplumlar yuvasi.

Sana bir ilginc gozlem daha vereyim. Ayni anaerkil gibi tum fiziksel kadin temelli zihniyetler ve iliskiler, yani erkegi karsiya alan ya da distalayan, feminizm, female sovenizm, ve hatta lezbiyanizm v.s. hepsinin temeli de bu erkeksel oze ve karaktere dayaniyor. Yani otorite, erk ustunluk v.s.

Bu da bize yeni bir dilin yaratimini ve bu dilin disisel olmasinin insanoglunun sorunlarini en azindan gormeye tasiyacagini gosteriyor.

Bir yerde annelik ve gebelik donemi tasinan her turlu dusunce disisel denebilir, ne zaman cocuk doguyor, iste o zaman dogal zihniyetin sahipligi boy gosteriyor, paylasim kullanim yerine yani "benim..." icerigi.

Ingilizcede kadin demek olan woman, etimolojik olarak "erkegin geldigi yer, womb dan turetilmistir. Human da, hue kokeninden yani cesitlilik ve erkegin cesitliligi anlamini tasir.

Ilginctir, male i yani erkegin sifatini veren kelime mal on ekli malice yani kotuluk v.s. ile ayni kokenden gelir. Female deki fe de demirin sembolodur ve erkegin saglamligina isaret eder.

19. Yuzyila kadar her turlu ifade erkekti. Is adami, bilim adami, baskan, yonetici v.s. Bunun notru person yani kisidir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
...Olaydan sonra kaçan ikisi kadın dört kişi yakalandı...Tv/gazeteler, bir gasp olayını böyle dillendiriyorlar..Hepsi erkek olsaydı, olaydan sonra kaçan dört kişi yakalandı, denecekti..dört erkek değil...Suçlu kadınların cinsiyetlerinin altı niçin çizilmiştir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
...Olaydan sonra kaçan ikisi kadın dört kişi yakalandı...Tv/gazeteler, bir gasp olayını böyle dillendiriyorlar..Hepsi erkek olsaydı, olaydan sonra kaçan dört kişi yakalandı, denecekti..dört erkek değil...Suçlu kadınların cinsiyetlerinin altı niçin çizilmiştir?

Bence orada olaya katilan suclularin cinsiyetini belirtmek dogaldir. Genelde her turlu anarsik olaylarda cinsiyet eger olayda bir disi varsa belirtilir. Burada erkegin ozel olarak belirtilmemesi, erkek egemen toplum algisindan ve insanoglu=erkek olarak algilamaktan kaynaklanmaktadir.

Bu da erkegin sadece kadin varliginda belirtilecegi algisini tasir. Dogal zihniyetin kokeni erkekseldir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Zihniyet erkek, ama kadın fenomenine bürünüyor dişide!Bunu mu demiştiniz?

"Erkeksel disilik" disi yani uretken karakterin erkeksel yani noktalamaci olmasidir. Kisaca urettigini noktalar ve urettigini kendi icin degil,kendi disi icin uretir.

Erkek oz ve karakterli zihniyetin ic celiskisi kendisi ve karsitidir. Burada karsiti, hem tamamlayici,hem de kendine karsi bir iceriktedir (x ve y iliskisi).

Iste bu temelde, insansal zihniyet, disisellik icerir ve uretimine ters dusmez ve uretimini noktalamaz, sabitlemez v.s.

Bu temelde ne erkeksel karakter ortadadir, ne de disilik goruntusu ortada olan tek sey, dogal zihniyetin sorun uretimidir.

Zihindeki beliren goruntu, karsitliktir (xy). Goruntu teke indirgenme durumunda oldugundan da, pozitivite olarak yansir (x).

Zihindeki beliren goruntu, ikilemdir (xx). Goruntu teke indirgeme durumundaoldugundan da tek ve tamamlayici karsit olarak yansir(y).

Zihindeki beliren goruntu, karsitlik iceren (xy) pozitivitenin (x) ve ikilem iceren (xx) tekin (y) noktalanmasi ile son bulur (x)

Iste burada noktalanan, ne x ne de y dir. Sadece y uclu noktalamasinin her turlu tartismali uclusunden (madde, dusunce kavram) ya biri (madde veya dusunce veya kavram) ya ikisi (madde ve dusunce) ya hic birisi (kavram temelli madde ve dusunceyi varliksal olarak yok sayan pozitivizm- yok ) dir. Iste bu metafizigin ontolojik ve teolojik ideolojik inancsal tartismasi nerde ise, insanoglunun yasina esittir. Bilim ve bilimsellik bu kisir donguden, hem kendi alanini fenomen olarak farkli kilarak, hem de fenomenin gozlemi olarak fenomenin ne oldugu tartismasina katilmayarak, hem de cognitive, yani bilissel bilim temelli numenal yetiyi insanoglu temelinde algilayarak, insanoglu tarihinde 20. yuzyildan sonra cigir acmis ve kendisini her turlu akilci, dogrusal, inancsal, ideolojik tartismasi disinda olgu ve gozlem temelli yanlislanabilirlikle rayina oturmustur.

Ama maalesef bilhassa ulkemizde bilim hala metafizigin ve varliksal yanasim ve tartismanin elinde bir oyuncaktir ve epistemolojinin ne oldugu algilanamamaktadir.

ikozabata

Felsefe.net
Yeni Üye
avatarının rastlantısal olmadığı açıktı zaten.oldukça beğenmiştim.yazı ile de tamamlanması güzel olmuş.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Neden kadin bilgi degil?, sence x ve y den gorunurde olan ve geri planda olan hangisi?

Hangisi hangisini belirliyor?

Kadın, hem kendini,hem erkeği de içinde taşıyandır.Hem kendisini, hem kendisini üretecek olanı taşır.Erkek, bu üretime biyolojik katkı sunan ve üretilecek olanın cinsiyetini belirleyendir..Bu belirleme onun numenal yetisinin sonucu değil, "doğal dengenin" öngörüsü /seçimi doğrultusunda gerçekleşir.Yani doğanın "numenal yetisi" insandan çok önce işbaşındadır.(bunu gözlemle dile getiren insandır, o ayrı bir konu)Kime göre'yi hemen cevaplayayım bilime, bilimin dillendiricisi olan insan türüne göre..burada etkin ve belirleyici gibi görülen erkek, aslında görece sabit ve hareketsiz gibi algılanan "dişil" ögenin planının bir parçasıdır sadece..Üstlendiği/kendine yüklenmiş rolü oynar..Görünürdeki erk eksel dominantlık aslında dişinin rekabet ve savaşımı için geliştirdiği bir savunma/savaş aletine indirger erkeği..Kaplanın pençeleri ve dişleridir erkek..Kaplanın kendisi değil.

Numenal yetisi gelişmiş erkek, bunun algısına sahiptir ve kadını en çok üzüp/ezendir...Özgürleşemez bir türlü,bunun farkındadır....Çünkü plan gereği hep annesine bağlı küçük bir çocuk olarak kalacaktır.. annenin yerini ,eşi ve kız çocukları dolduracaktır zaman içinde..Çok eşlilik,(erkek için) daha çok sayıda "anne" arayışından başka bir şey değildir..(numenal yeti anlamında) çok gelişmemiş erkeğe gelince; o, kas gücü mukayesesiyle pat diye sonuca gider,kadını zaten "zayıf/eksik ve mağdur" algıladığından, gereğinden fazla korumacı ve sahiplenicidir.Ondan üstün olduğunu düşünür ve daha aşağıda olana, çoğunlukla hoşgörülü ve duyarsızdır.

Kadın, en sivri dişlere ve pençelere sahip olmak ister.Bu bir yönüyle yavrularını koruma içgüdüsü, diğer yanıyla diğer hemcinslerini saf dışı bırakma güdüsüdür.Diş ve pençenin erkek olduğunu hatırlatmama gerek yok..Kendi silahı şu veya bu nedenle kendini yaraladığında da,çoklukla suskunluğu tercih eder...Neden kadın bilgi değil'e gelince..O söylemez, söyletir..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kadın, hem kendini,hem erkeği de içinde taşıyandır.Hem kendisini, hem kendisini üretecek olanı taşır.Erkek, bu üretime biyolojik katkı sunan ve üretilecek olanın cinsiyetini belirleyendir..Bu belirleme onun numenal yetisinin sonucu değil, "doğal dengenin" öngörüsü /seçimi doğrultusunda gerçekleşir.Yani doğanın "numenal yetisi" insandan çok önce işbaşındadır.(bunu gözlemle dile getiren insandır, o ayrı bir konu)Kime göre'yi hemen cevaplayayım bilime, bilimin dillendiricisi olan insan türüne göre..burada etkin ve belirleyici gibi görülen erkek, aslında görece sabit ve hareketsiz gibi algılanan "dişil" ögenin planının bir parçasıdır sadece..Üstlendiği/kendine yüklenmiş rolü oynar..Görünürdeki erk eksel dominantlık aslında dişinin rekabet ve savaşımı için geliştirdiği bir savunma/savaş aletine indirger erkeği..Kaplanın pençeleri ve dişleridir erkek..Kaplanın kendisi değil.

Numenal yetisi gelişmiş erkek, bunun algısına sahiptir ve kadını en çok üzüp/ezendir...Özgürleşemez bir türlü,bunun farkındadır....Çünkü plan gereği hep annesine bağlı küçük bir çocuk olarak kalacaktır.. annenin yerini ,eşi ve kız çocukları dolduracaktır zaman içinde..Çok eşlilik,(erkek için) daha çok sayıda "anne" arayışından başka bir şey değildir..(numenal yeti anlamında) çok gelişmemiş erkeğe gelince; o, kas gücü mukayesesiyle pat diye sonuca gider,kadını zaten "zayıf/eksik ve mağdur" algıladığından, gereğinden fazla korumacı ve sahiplenicidir.Ondan üstün olduğunu düşünür ve daha aşağıda olana, çoğunlukla hoşgörülü ve duyarsızdır.

Kadın, en sivri dişlere ve pençelere sahip olmak ister.Bu bir yönüyle yavrularını koruma içgüdüsü, diğer yanıyla diğer hemcinslerini saf dışı bırakma güdüsüdür.Diş ve pençenin erkek olduğunu hatırlatmama gerek yok..Kendi silahı şu veya bu nedenle kendini yaraladığında da,çoklukla suskunluğu tercih eder...Neden kadın bilgi değil'e gelince..O söylemez, söyletir..

Ilk cumlen kromozoma gore yanlis, cunku disi kromozon sadece iki erkegi tasir ve kendisini tasimaz. Yani disi erkek karakteristigi gosterir ve kendisi kendi olarak ve adina yoktur. Hem erkegi, hem de disiyi bunyesinde tasiyan erkek kromozomdur. Iste cinsiyeti belirliyen erkek oldugu icin, dogal zihniyet erkekseldir.

Ortada bir varlik yoktur, ortada bir bilgi, yani y ve bu bilgiyi ortaya koyan yani x vardir. X kendi varligini y olarak ortaya kondugundan, kendisi yoktur; ortaya konan y de x karakteri tasidigindan kendisi yoktur. Dolayisiyle ortada bir varlik varsa, bu x in ortaya koydugu y bilgisidir ve bu y bilgisi x karakterine sahiptir.

Sen konuya fenomenal olarak yanasmissin. Ayrica su "doganin numenal yetisi" ni aciklarsan, memnun olurum. Cunku insanoglu disinda baska bir guce numenal yeti vermek, ona akil yuklemektir. Bir cesit varolusculuk ve insanoglunun bu varolusculuga teslimiyetidir. Tam bir tanrilastirma olmasa bile, dogaya teleolojik bir icerik yuklemektir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Ilk cumlen kromozoma gore yanlis, cunku disi kromozon sadece iki erkegi tasir ve kendisini tasimaz. Yani disi erkek karakteristigi gosterir ve kendisi kendi olarak ve adina yoktur. Hem erkegi, hem de disiyi bunyesinde tasiyan erkek kromozomdur. Iste cinsiyeti belirliyen erkek oldugu icin, dogal zihniyet erkekseldir.

Ortada bir varlik yoktur, ortada bir bilgi, yani y ve bu bilgiyi ortaya koyan yani x vardir. X kendi varligini y olarak ortaya kondugundan, kendisi yoktur; ortaya konan y de x karakteri tasidigindan kendisi yoktur. Dolayisiyle ortada bir varlik varsa, bu x in ortaya koydugu y bilgisidir ve bu y bilgisi x karakterine sahiptir.

Sen konuya fenomenal olarak yanasmissin. Ayrica su "doganin numenal yetisi" ni aciklarsan, memnun olurum. Cunku insanoglu disinda baska bir guce numenal yeti vermek, ona akil yuklemektir. Bir cesit varolusculuk ve insanoglunun bu varolusculuga teslimiyetidir. Tam bir tanrilastirma olmasa bile, dogaya teleolojik bir icerik yuklemektir.

xx...kadın
xy...erkek
kadın, kendisini taşır, ilaveten bütün karakterleri de (boy,saç,göz,...)taşır
erkek(y),hem kendisini, hem kadını taşır ama, karakter taşımaz.ya da bir tek cinsiyet karakterini taşır diyebiliriz-cinsiyet belirler-( bazan karakter taşıdığı da olur, çok minimaldir, ör:renk körlüğü gibi)
Doğanın -hatta evrenin- akıl demek doğru değil belki "bilinç" li olduğuna inanırım.Buradaki bilinç, organik/inorganik her parçacıkta vardır ve tümel bilinçten gelir.Bunları deneyle gösteremem, adı üstünde inanç.-Panteist değilim.-teleolojisiz -ereksiz- hiçbir şey yoktur (bu da inancımın bir parçası)Burada teslimiyet değil,harmoni vardır.(bu da inanç, bana göre-İnancın Kim'i benim..inananı yani... )

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar