Dinlilik (Dindarlik)/Dincilik ve Din Istismari

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Dinlilik (Dindarlik)\/Dincilik ve Din Istismari başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,599 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Dinlilik (Dindarlik)\/Dincilik ve Din Istismari
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Turkce de, -li eki (ve her turlu ses uyumu versiyonlari) ve de -ci eki (her turlu ses uyumu versiyonlari) bir ismin sonuna eklenerek onu sifat yapar.

-li eki isme "ona sahip, onlu, osu var" anlam ve icerigini verirken;
-ci eki isme "o senin profesyonel/amator, isin/meslegin onun dusunce ve davranis mucadelesini ver" anlam ve icerigini verir. Bu anlamda insanoglunun aklinin yarattigi ve kendini inandirdigi din degerini -li ve -ci eki farkiyla inceleyelim.

Dini olmak ve bunu kendine kisilik kimlik degeri yapmak ile; dinci olmak ve bunu dusunce ve davranis olarak savunmak baska dinlere karsi cikmak ve herkesi kendi dinine cekme mucadelesi vermektir.

Dini olan bir kisi dindardir ve inandigi dinin sartlarini kendine gore uygular.

Dinini, her turlu propaganda eden ve kendi dinini digger dinlere gore ustun ve hakim goren ve kisileri kendi dinine cekme mucadelesi verendir.

Iste bu temelde, dinli olmak; bir kisinin kisilik ve kimlik degeri olarak onun hak ve ozgurlugudur.

Ama, dinci olmak ise; tam da bu hak ve ozgurluklere mudahele etmek, kendi , dinini one cikarmak, dininin savasini vermek, misyonunu uslenmek ve hatta baska dinlere ve de varsa mezheplere karsi cikmak ve onlari yerine gore asagilamak ve onlarla savasmaktir.

Iste, burada insanligin sorunu -ci eki sahipleridir. Cunku onlarin dusunce ve davranis olarak verdikleri savas; baskalarinin insan haklarina ve de hak ve ozgurluklerine mudahele etmek ve hatta zorlamak, baski kurmak ve evrensel hukuka gore de rahatsiz etmek, zarar vermek, sorun cikarmak ve bireyin ozgur alanina girmektir ve cogu ulke ve toplumda suctur.

Burada hak ve ozgurlukler acisindan, dini olmayanin ve kendini boyle lanse edenin de dinsizlik hak ve ozgurlugudur; digerinde de dinsizlik bir mucadele, dusunce ve davranis savunusu, bu savunu disinda kalanlari kabullenememe v.s. temelli hak ve ozgurluklere mudaheledir.

Din istismari ise, din tarafindan kutsal sayilan her bir degerin, istismar eden tarafindan kendi kisisel ya da politik cikarina alet edilmesidir.

Yani kisi bu istismardan oyle ya da boyle bir menfaat sagliyacagi dusuncesindedir.

Burada dini istismarin temelinde, din kutsal ve duygusal somurusu yatmaktadir.

Aslinda neyin din istismari ve somurusu oldugu ve neyin olmadigi da din temelindeki yapilandan ve sunulan dusunce ve davranistan algilanir.

Dini inanc disina tasimak ya da dindarin dini uygulamalarini hedef almak ya da dindari dinin degerleri ile kendi menfaatine kullanmak ve dindardan her turlu cikar saglama Adina, dini degerleri ona karsi koz kendine karsi cikar olarak kullanmak din istismaridir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
İşçinin alınterini kendine servet edinen sendika babaları gibi.Sağ gösterip sol vuran para babaları gibi. Dünya menfaati gözleri karartıyor demek ki. Boşuna dememişler paranın dini imanı yoktur diye.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İşçinin alınterini kendine servet edinen sendika babaları gibi.Sağ gösterip sol vuran para babaları gibi. Dünya menfaati gözleri karartıyor demek ki. Boşuna dememişler paranın dini imanı yoktur diye.

tam tersi-eşleyelim ;
diyalektik /terslem denklemi; eşitleme

denemeler

Patronun alıntersizce kendine bol kazanç elde etmesine göz yuman uyuşuk sendika ve halk/işçi

sağı solu boş bırakıp vurulacak alan bırakan gardını yeterince iyi almayan kendine vurduran para düzensizliği ve sistem akımı

menfaatsiz dünya gözler açıyor-açar mı?

paranın dini imanı var mıdır? bilinmez soru nasıl terslenir?

antiparanın antidini ve antiimanı yoktur mu vardır mı gelecek

antipara dinlidir;eşit
antpara imanlıdır dostlarım-imana gelin emi! moi! moi!

Son düzenleme:

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Neden terslem denklem gereksinimi duydunuz ki sanalmanik? 9 ileri vites arabalar çıktı,binin son sür'at dosdoğru gidin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Neden terslem denklem gereksinimi duydunuz ki sanalmanik? 9 ileri vites arabalar çıktı,binin son sür'at dosdoğru gidin.

burada kötünün patron olduğunu mu sanıyorsunuz?
kötü algınızı yıkalım o zaman ; gerçek kötü o halde işçidir-insandır; çünkü daha kalabalıktır o! vermesin o hakkı; vurdurmasın ensesine;

(ölmek her gün uykudan uyanmak sanki!)

diyalektiği örneklemeyi denedik sadece
sorun çözümlemesi için
herkes suçludur her zaman -tüm toplum; uyum ve anlaşma/birlik-bilirlik ve görürlük içinde yaşar-kurallaşma
burada patrona yüklenemeyiz; Patron zorlar onun işi odur; Uyum ve genelleşme böylece yerini bulur
ahlakiliği yasalar-toplum normları vb. kriterler belirler; toplum buna göz yumuyorsa burda bi gayriahlakilik aramayın

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

tam tersi-eşleyelim ;
diyalektik /terslem denklemi; eşitleme

denemeler

Patronun alıntersizce kendine bol kazanç elde etmesine göz yuman uyuşuk sendika ve halk/işçi

sağı solu boş bırakıp vurulacak alan bırakan gardını yeterince iyi almayan kendine vurduran para düzensizliği ve sistem akımı

menfaatsiz dünya gözler açıyor-açar mı?

paranın dini imanı var mıdır? bilinmez soru nasıl terslenir?

antiparanın antidini ve antiimanı yoktur mu vardır mı gelecek

antipara dinlidir;eşit
antpara imanlıdır dostlarım-imana gelin emi! moi! moi!

burayı şöyle çözümleyelim; yeniden

kendi alınteriyle başkalarının servet edinmesine/yükssek yaşamına göz yuman işçiler ile karşısında onların alınteri ile kendine servet edinen sendika babası ya da patron

ya da

kendi alınteri ve emek değerinin yükseğini başkasına kazandırtan ve biriktirten yığan/yığdıran topluluk ve karşısında kazanım odakları birlikteliği ve uyumluluğu denklemi

halkın parton kötü demesi kendine ciyaklaması aslında;
bu düğümü kim çözerdi çözen çözmüş ya anlatamamış yüzbinyıldır

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ne demişti evrensel-insan bir keresinde sessiz kalmak ya da tepkisiz kalmak ve görmezden gelmek (kabullenmek) ortak olmaktır
ya da gidermemek
bu bir toplum ortak iştirakidir, kimse suçsuz değildir
her taraf eşit sorumludur-herkes; tüm toplum bireyi ya da toplum; (bütünden-) toplum içidneki bir suç -yapı kişiye bölünemez; gidermek toplumun ödevidir
birlikte yaşam dinamiği kurmak ödevidir
birlikte -içiçe-barışçıl yaşam dinamiği kurma uzlaşısı;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ne demişti evrensel-insan bir keresinde sessiz kalmak ya da tepkisiz kalmak ve görmezden gelmek (kabullenmek) ortak olmaktır
ya da gidermemek
bu bir toplum ortak iştirakidir, kimse suçsuz değildir
her taraf eşit sorumludur-herkes; tüm toplum bireyi ya da toplum; (bütünden-) toplum içidneki bir suç -yapı kişiye bölünemez; gidermek toplumun ödevidir
birlikte yaşam dinamiği kurmak ödevidir
birlikte -içiçe-barışçıl yaşam dinamiği kurma uzlaşısı;

Ne guzel yaziyordun, beni neden karistirdin?

Bir soz soylendiginde onun soylenmesini gerektiren bir durum ya da ortam vardir.

Yani bir soylem her z\aman ve her sey icin gecerli degildir.

Bu baslikta da konu ile ilgili bir seye rastlarsam ve gerekli gorursem yanit veririm.

Yani kisi nerede ve neden sessiz kaldigina ya da nerede ve neden sessiz kalmadigina eger bilincinde ise kendi serbest iradersi ve karari ile karar verir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

peki başka bir açı o zaman
uyuyanlar olursa uyaranalr olur ve raydan çıkanlar olursa?
siz o sendika babasını öyle görüyorsanız önce onu uyarmalısınız?
biz o halkı öyle görüyorsak onları uyarmalıyız?

bu şurdan gelir

adamın biri bir soru sormuş;
Ali uçurumun kıyısıan yürüyen bir kör ve Mehmet onu sevmiyor ve uçuruma yürümesine göz yumuyor, Hakim olsanız ne karar verirdiniz? yaparsınız? Mehmet buna göz yumarsa

İsterseniz önce bunu düşünelim başlayalım;
Eğer uçuruma yürüyen kör sendika babasıysa siz onu uyarın biz diğer körleri

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ne guzel yaziyordun, beni neden karistirdin?

Bir soz soylendiginde onun soylenmesini gerektiren bir durum ya da ortam vardir.

Yani bir soylem her z\aman ve her sey icin gecerli degildir.

Bu baslikta da konu ile ilgili bir seye rastlarsam ve gerekli gorursem yanit veririm.

Yani kisi nerede ve neden sessiz kaldigina ya da nerede ve neden sessiz kalmadigina eger bilincinde ise kendi serbest iradersi ve karari ile karar verir.

yo yo bu sözünüz forum içinde geçti bulabilirim; (susmakla ilgili olan) ifade tam böyle değildir ama bu bize Kasyopyadan da miras bir sözdür;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
yo yo bu sözünüz forum içinde geçti bulabilirim; (susmakla ilgili olan) ifade tam böyle değildir ama bu bize Kasyopyadan da miras bir sözdür;

Ben "o ya da benzeri soz bana ait degildir" demedim.

Ben "o sozun nerde neden ve ne amacla soylendigini ve yeri geldiginde de tam aksinin soylenebilecegini" soyledim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kimse uyumuyorsa kisme uyandırmaz
hakimlerin bilgiçlerin olmadığı köyde bilmeyenler yapmayanlar yoktur

kurtarıcılardan medet uman toplumlar kendi adına savaşan insanlar-tek liderler ve azınlıklar yaratır
ve sonra döner ne olur? değil mi?
tüm bireylerin eşit sorumluluk aldığı bi toplumda ne olur, bilen-bilmeyen kalır mı?

tüm bunlar oyunca, oynuyoruz sıkıca;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben "o ya da benzeri soz bana ait degildir" demedim.

Ben "o sozun nerde neden ve ne amacla soylendigini ve yeri geldiginde de tam aksinin soylenebilecegini" soyledim.

ben halkların susturulması ya da aslında susması üzerine söyledim ve patron kadar ağa kadar işçiye ve diğerine herkese de sorumluluk/görev yüklem üzerien düşündüm ve ordan da bi Marks'ı andım;
ondan önce de sizi andım; madem konuşuyoruz başlayalım o halde söze değil mi?

sevgi ve yad ile;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben halkların susturulması ya da aslında susması üzerine söyledim ve patron kadar ağa kadar işçiye ve diğerine herkese de sorumluluk/görev yüklem üzerien düşündüm ve ordan da bi Marks'ı andım;
ondan önce de sizi andım; madem konuşuyoruz başlayalım o halde söze değil mi?

sevgi ve yad ile;

Burada halklarin "susmasi" ayni degil.

Eger "susturuluyorsa" daortada suru psikolojisi ve korku felsefesi vardir.

Halkin bunlari asabilmesi, "artik burasina gelmesine" ya da bilincli bir karsi gelisine baglidir.

"ondan once de size andim!?" derken

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"ondan once de size andim!?" derken

biz burda sadece felsefe olsun diye
biraz laf kalabalığı olsun diye
düşünce izi tozu olsun diye
yazalayıp çizeliyoruz sadece öyle içimizden ne gelirse; eğri doğru -büğrü yoğru sadece;
("çok derinlere inmeden...")

bi anlamı yok-altında çapanoğlu da yok

peki;
o an düşünce paylaşırken buradan bağlantı kurduk ya da aklımıza geldi
çok karmaşık anlatması;

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar