Dini Çatışma

• Konbuyu başlatan Mantıksız2022
  • Başlangıç tarihi
  • 2,441

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Mantıksız2022 tarafından oluşturulan Dini Çatışma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,441 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Dini Çatışma
Konbuyu başlatan Mantıksız2022
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
ee tamam adamda bunlar uydurma diyor sen hayir varsayim diyorsun.

Tanri nasil varsayim olabilir yada seytan yada olumden sonraki hayat :)
Uydurma demiyor kanıtı yok diyor oladabilir olmayadabilir bâbında emin olunamayan şeyler varsayımdan ibarettir vesvese degildir

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Dinlerin varlığının değil söyledikleri şeylerin(Tanrı,Ölümden sonra hayat,cennet/ cehennem,şeytan,melek, cin reenkarnasyon vb.) kanıtı yok.
Vesvese bunlar oluyor. :)
Allah 'ın varlığını şu büyük kainat nizamının oluşmasına ya da sadece kendisine bakan insan kolaylıkla kabul edebilir. Zaten Allah ' ın varlığını kabul etmemek olsa olsa bir inat olabilir.

Aklı olan her insan hiçbir şeyin kendiliginden oluşamayacağını bilir. Düşünürsen kendi varlığının bile kendinden olmadığını seni bu mükemmel surete bir getirenin olmasi gerektiğini anlarsın . Düşünsene böbreğin var çalışmasa ölürsün , kalbin var atmasa ölürsün vs vs. Peki bunları bir sperm hücresi mi oluşturuyor ? :)

O halde bu dünyayi ve her şeyi VAR eden yaratıcı bizi kendisini bulup akletmemiz için yaratmış ve doğru yolu peygamberleri vasıtasıyla bildirmiştir.

Sen delil arıyorsun ama her delil için bir delil lazım gelir ve hiçbir delil delilsiz kabul edilemeyeceğine göre sonuçta delili yaratan ve delile ihtiyacı olmayan YARATICI ya ulaşırız.

Bize düşen haddimizi bilmektir...

Son düzenleme:

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Uydurma demiyor kanıtı yok diyor oladabilir olmayadabilir bâbında emin olunamayan şeyler varsayımdan ibarettir vesvese degildir
dini terimler sozlugunden varsayimin tanimini da gosterirsen varsayim mi vesvese mi karar veririz

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Şu sıralar dini inançların beyin yıkama veya bir çeşit ruhsal enerji olduğunu düşünmeye başladım. Dini terkedince hastalık oluşmasının sebebi sanırım bu.
Zehirlenmiş bir vücuda ilaç verirsen vücut karşı tepki verir. Dini duygularla zehirlenmiş bir beyine ise sağlıklı duygular verirsen depresyon oluşur.
Benim olaydan anladığım bu kadar.

Evet kesinlikle öyle.

Kutsal dediğin kitaplardan "Beyin nasıl yıkanır" sorusunun cevabı dışında bir cevap edinmedim.

Bir sürü mezheb var hangisinin doğru olduğunu nereden anlıyorsun? Yada mesela diğer dinler.
Din yani İSLAM evet beyin ve kalbi yıkar. Ama sadece kötü düşünce ve duyguları temizler. Sen şüphe ve vesvese karanlıkları içinde kalmak istiyorsan İSLAM ın beynini ve kalbini yikayıp temizlemesine izin vermeyebilirsin...

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
dini terimler sozlugunden varsayimin tanimini da gosterirsen varsayim mi vesvese mi karar veririz
Varsayım, deneylerle yeteri derecede doğrulama olmamış ama doğrulanacağı düşünülen önermelerdir. Çoğu kaynakta faraziye ve hipotez olarak adlandırılır. Kesinliği kanıtlanmamış verilerden hareketle ileri sürülür ve bu doğrultuda oluşan geçici yargıya ya da önermeye verilen isimdir. Bu kavram, olgular arasında ve sınanması henüz yapılmayan geçici bir neden-sonuç ilişkisi kuran önermeleri kapsar.

Felsefede Varsayım: Nesnelerin varlığıyla ilgili veya gözlemlenemeyen ve kavranamayan belirli fenomenlerin nedenlerine yönelik bilimsel temele dayanan kabullerdir.

Yani görüldügü üzere sizin tabirinizle dinin seytanin tanrinin vs varlığı bir varsayım
Diyelim ki yok bizim inanmakla bi kaybımız olmaz ama ya varsa (ki var zaten ) sizin bi B planınız var mı ne yapmayı düşünüyorsunuz ?

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Dinler gözlem, deney, ölçme vb şeylere dayanmaz.
Dinlerin kendisi vesvesedir. :)
Gerçek olmadığı bu kadar açık olan birşey için deneye gerek olduğunu sanmıyorum.
Benim kafamı alternatif tıp karıştırmıştı. Artık onuda çöpe attım.
Din yani İSLAM evet beyin ve kalbi yıkar. Ama sadece kötü düşünce ve duyguları temizler. Sen şüphe ve vesvese karanlıkları içinde kalmak istiyorsan İSLAM ın beynini ve kalbini yikayıp temizlemesine izin vermeyebilirsin...
Bazen beyinde bulunan bir tümör bile dini düşüncelere yol açabilir. Yada psikolojik travmalar, abuk subuk inançlar vb. liste uzar gider.
Ama sadece kötü düşünce ve duyguları temizler.
Bu dediğin doğru olsaydı, taliban heyeti diyanetle görüşmeye terlikle gelmezdi.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Ama sadece kötü düşünce ve duyguları temizler.
Necati Şaşmaz ateist olsaydı kendini mehdi zannedermiydi?
Mehdiler, cinler, periler, melekler vb. inanmak direk delirme ve saplantı sebebi.
Dini amaçla sakal bırakmak, fes takmak, cübbe takmak vb. ise benim gözümde dini deliliğin en büyük ve korkunç alametleri.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Varsayım, deneylerle yeteri derecede doğrulama olmamış ama doğrulanacağı düşünülen önermelerdir. Çoğu kaynakta faraziye ve hipotez olarak adlandırılır. Kesinliği kanıtlanmamış verilerden hareketle ileri sürülür ve bu doğrultuda oluşan geçici yargıya ya da önermeye verilen isimdir. Bu kavram, olgular arasında ve sınanması henüz yapılmayan geçici bir neden-sonuç ilişkisi kuran önermeleri kapsar.

Felsefede Varsayım: Nesnelerin varlığıyla ilgili veya gözlemlenemeyen ve kavranamayan belirli fenomenlerin nedenlerine yönelik bilimsel temele dayanan kabullerdir.

Yani görüldügü üzere sizin tabirinizle dinin seytanin tanrinin vs varlığı bir varsayım
Diyelim ki yok bizim inanmakla bi kaybımız olmaz ama ya varsa (ki var zaten ) sizin bi B planınız var mı ne yapmayı düşünüyorsunuz ?
varsayim dogruya/gercege daha yakindir, vesvese, hurafe, uydurma dogruya/gercege daha uzaktir.

Bu sebeple Tenten'in demek istedigi sey olumden sonraki hayatin varligi ispatlanmadigi, bilinmedigi yada olmadigini dusundugu icin ve dogrudan/gercekten uzak kaldigindan oturu vesvesedir.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
varsayim dogruya/gercege daha yakindir, vesvese, hurafe, uydurma dogruya/gercege daha uzaktir.

Bu sebeple Tenten'in demek istedigi sey olumden sonraki hayatin varligi ispatlanmadigi, bilinmedigi yada olmadigini dusundugu icin ve dogrudan/gercekten uzak kaldigindan oturu vesvesedir.
Ispatları var fakat görmek isteyene...islam dini bir bütün olarak ne bir varsayım ne de vesvesedir hakikatın ta kendisidir. Allah kelamında inkar edenlere gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Artık gerisi insanların tercihleridir..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
evet kadini dovmek, bir cok esle birlikte yasayabilmek gibi gerceklere sahip gormek isteyene. hirsizin elini kesmek de bonusu olsun :)

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
evet kadini dovmek, bir cok esle birlikte yasayabilmek gibi gerceklere sahip gormek isteyene. hirsizin elini kesmek de bonusu olsun :)
Birde televizyon izlemek günah diyenler var. Hatta zamanında çatalla yemek günah diyenler bile varmış. Osmanlı tarihini okurken görmüştüm.
Bu dine kim niye saygı duysun şimdi?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Mantiksiz islam seriat kanunlari ile yasanmasi gereken bir felsefedir. Seriatin olmadigi yerde islami yasarsan bu ne tursu bu ne lahana bu ne pirasa olur.

Hakikat marifetten, marifet tarikattan, tarikat seriattan gelir. Seriat olmadan hakikati bulmalari imkansizdir.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Sizin bu söylediğinizi kitabı sondan okumak denir...Aynı din cenneti anaların ayakları altına sermiş kadınlara cennet kapısının anahtarı demiş diri diri gömulen kız çocuklarıni kurtarmış kadınları emanet olarak korumanızı emretmiş :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizin bu söylediğinizi kitabı sondan okumak denir...Aynı din cenneti anaların ayakları altına sermiş kadınlara cennet kapısının anahtarı demiş diri diri gömulen kız çocuklarıni kurtarmış kadınları emanet olarak korumanızı emretmiş :)

Ben iyi kitap okurum merak etme sen :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben ozet gectim sen o vakit bunu acikla hadi;

eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.

Kuran uzerinden kadin haklarindan bahsedemezler hadislerle desteklerler. Cennet ayalarin ayagi altindadir nedir? Ayet mi?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ayrica dedigin donemde sadece kadinlar oldurulup gomulmuyordu erkeklerde gomuluyordu. Kaldi ki ibrahim oglunu adamak ugruna kurbanin geldigi soylenir.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Ben ozet gectim sen o vakit bunu acikla hadi;

eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.

Kuran uzerinden kadin haklarindan bahsedemezler hadislerle desteklerler. Cennet ayalarin ayagi altindadir nedir? Ayet mi?
Allah yarattığı kullarının BAZILARININ sapkın olacağını önceden bildiği için gücünüzun yettigince ama adaletli olarak baska kadınlarla evlenmeyi helal kılmış günumüzde görüyoruz adam eşini aldatıyor başka ev açıyor bunu bile önceden tahmin eden yüce bir yaratıcı var ne kadar şanslısınız :)

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Ayrica dedigin donemde sadece kadinlar oldurulup gomulmuyordu erkeklerde gomuluyordu. Kaldi ki ibrahim oglunu adamak ugruna kurbanin geldigi soylenir.
Allah hz ibrahimi sınamak istemiş hz ibrahim de bu sınavı başarıyla geçmiş oglu ona bağışlanmış yerine koç gönderilmiştir...erkeklerin öldürüldügünü hiç duymadim

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Baskalarinin ne yaptigi beni alakadar etmiyor, senin savundugun seyin emir dediginiz seyin neye tekabul ettigini sorguluyorum.

Bir erkek sapkin olacagi icin iki uc esle evlenebiliyor ama bir kadin sapkin olamayacagi icin tek erkekle evlenebiliyor cok adil.

Neyse bu dusunce ile benim sohbetim bitmistir. Yazik.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç