Dindarın üç pratiği

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde sherlockholmes tarafından oluşturulan Dindarın üç pratiği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,388 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Dindarın üç pratiği
Konbuyu başlatan sherlockholmes
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Aslında insanın üç pratiği mi demeliydim veya dinin üç buyruğunun güncel yaşama etkisi

evet biz insanlar kabul etsekte etmesekte bir imtihanın içindeyiz bazılarımıza zor gelebilir

bazılarımız ise hemen kabul edip sonra ters etki yapıp yanlış yollara sapabilir ama yinede

beni bir dinleyin derim...

Hangi hareketimizde özgürüz hangi hareketimizde sebepler dünyasının etkisi altındayız bilmi-

yorum savaşı bitirmek için atom bombası atanda çıktı bu insanoğlunun arasından insan öldür

memek için ölümü göze alanlarda...

din bize iyiyi öğütler öyle olmak zorunda iradede karar alır ve uygular işte bu geçen süre,

süreç çok önemli o arada birşeyler oluyor yani iyi niyetli yola çıksanız bile sonuçlar

iyi olmadığıda oluyor yani hayat kurtarayım derken yaptığınız eylem bir çok kişinin

zararına sebep olabilir ben bunu kötülüğe bağlıyorum yani iblise şerre veya kötü kadere

işte bundan en az etkilenmek için bir uğraş vermeliyiz...

Nedir emirler 1)Günahlardan korun Zina etme ,Adam öldürme ,Çalma...

2)İbadet et dua et sana dinin emirlerini yerine getirmek düşer Mum yak

namaz kıl,günah çıkar,oruç tut...

3)İyilik yap; ateş ol ve aydınlat, su ol yangını söndür...

İşte bir dindarın üç pratiği vardır ve ykarıdaki döngüde ilerler aynı şey bir aydın içinde

geçerlidir aydının ibadeti okumaktır veya filozof diyebilirsiniz...

Benim yaşım 40 lara yaklaşıyor yaşım gereği hayat tecrübem birazda olsa var bu yazdık-

larım küçüklere bir kere nerde cesur olunur nerde boyun eğilir bunun kararını verme-

lisiniz...

Çünkü ergenlik başkaldırıdır,tabii ergenliğini bir türlü üstünden atamayanlarda vardır

Mesela Kadere kızıp Tanrıya kızıp ahlaka küsülmez...

Siz iyiliği Tanrı için mi yapıyorsunuz yoksa bir insanın zorluğunu gidermek için mi,

ihtiyacına merhem olmak için mi...

Kendiniz için geleceğiniz için edepli olmalısınız hayatın zevkleri var kabul kolaylıkları var

ama hiç birşey vicdanınızın temizliğini yıkmamalı...

O yüzden 1 kural günahlardan korunmak çalmamak,savaşta dahi öldürmemek empati

yapın haklı savaş var mı ,tek eşli olmak evlenmeden cinselliğe karşı olmak ....bütün

dinler bunları emreder ve bunları söyleyen ben asıl meselenin bu olduğunu söylemekle

beraber yani günahlardan korunmak dinlerin emirleri başka olabilir öldürün diye-

bilir 4 eşli olmak problem değil diyebilir din adamların vaazları başka başka olabilir

sizi a cemaatine b cemaatine çekmek isteyenler olabilir işte bu durumda bile siz

objektif olun sezgilerinize güvenin neden bütün dinler peyagamberler öldürmeyin

demiştir zina yapmayın çalmayın kul hakkı yemeyin demiştir peki işte burda dinle

humanizm birleştirin kendinize bir yol çizin ve SAYGI kendinize ailenize ve doğaya insana

saygı ...

2) İbadet Namaz kılabilirsiniz,kimseye zararı var mı,günah çıkarabilirsiniz kimseye zararı

var mı?Mum yakabilirsiniz ilahiler söyleyebilirsiniz aşırıya kaçmadıkça yani deliliğe var-

dırmadıkça ibadetde bir hüküm yok ama din sana burda öldür diyorsa cihad diyorsa

kurban kes hindi ye diyorsa buna karşı çıkın derim böyle ibadet olmaz çünkü anlam bo-

zukluğunu hemen görüp farkedin hurafelere inanmayın....ama dua önemli bir aydının

duasıda okumaktır şiddetsizliktir bakmayın siz ulu orta gezen aydınlara savaş naraları

atanlara teröristlere onlar bence bozguncu okumakta adam etmez dedim ya vicdanınızın

önde olmadığı hiç bir olaya girmeyin...okuyun ama yaşınıza kapasitenize göre okuyun

her yazarın dediği de doğru değildir...Bol bol dua edin isteyin kaderden ....

3)iyilik yapın üretin paylaşın...

SAYGILARIMLA...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İbadetler, dualar hiçbiri boşa değildir. İnsana zor gibi görünen tüm yasaklar ya da uygulamalar hep iyiliği içindir. Dinlerin tam anlaşılamaması ya da çarpıtılması da kötü niyetli insanların yaratımıdır. Anlaşılırsa çünkü dünya çok farklı olacaktır. Bilimde, teknolojide hayatın her alanında ilerlemenin önünde bir müdahale vardır. Bilinçli insan istemiyorlar, kafası karışık ve kandırılmaya müsait insanlar ile yapacakları kötülüklere zemin hazırlıyorlar. Sizin de belirttiğiniz gibi her insan kendi yolunu kendisi bulmak zorundadır.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tarih boyu din/inanç çatışmalarında ölenlerin %97 si mezhep içi savaşlarda yani ayni dinin mensuplarından oluşuyormuş. % 3 ü ise ayrı din ve inançlar arasındaki çatışmalarda..

yani aynı dine inananlar arası şiddet çok çok çokk daha fazla..

görüldüğü gibi insanlık varolduğundan beri Tanrı tek bir din bile göndermiş olsaydı genede bişi değişmiyecekti..Tanrı iletişimde oldukça başarısızdır ama diğer yandan herşeye gücü yetendir herşeyi bilendir..

ya bırakın bu işleri dostlar. Tanrı hiçbir zaman konuşmadı..konuşsaydı onun sözleri üzerine bu kadar fazla anlaşmazlık olur muydu?

dinler yalan. insan ürünüler ve haliyle çelişki ve çarpıklıklar dolular.küçükken körpe beynimize verilmiş zehirler bu fikirlerin hepsi..atın zehri bünyenizden..

Tanrı öyle demek istemedi böyle demek istedi, din aslında öyle değil böyle ,onun hikmeti budur yok hayır şudur.,o hurafe bu gerçek vb vb

maalesef dinin bizzat kendisi hurafedir..

Son düzenleme:

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın Is2
dinler de hurafe olabilir hatta elle tutulur bir inanç sistematiği günümüzde insanların yozlaştırmasıyla kalmamış olabilr peki içimizde olan ahirete iman ve buyuk bir gücün dünyayı yarattığı fikrine ve aşkın iyilik severliğe ne diyeceksiniz sonuçta hepimiz bir tanrı var diyoruz yok diyenlerde başka şeylere inanıyor
ama sorun bu değil inanın sorun anlaşamamak yani daha iyiyi yakalayamamak yoksa hepimiz sonumuzu
biliyoruz ölümlü varlıklarız...

Şimdi size bir soru ahlak gereklimidir değilmidir bunu din mi vermeli yoksa sekuler bir kafa mı din
verirse ne olur, seküler ahlak nasıl varolur..?

Yoksa bende biliyorum humanizmin ve vicdanın girmediği hiç bir inanç tam olarak bize hakikati veremez...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sayın Is2
dinler de hurafe olabilir hatta elle tutulur bir inanç sistematiği günümüzde insanların yozlaştırmasıyla kalmamış olabilr peki içimizde olan ahirete iman ve buyuk bir gücün dünyayı yarattığı fikrine ve aşkın iyilik severliğe ne diyeceksiniz sonuçta hepimiz bir tanrı var diyoruz yok diyenlerde başka şeylere inanıyor
ama sorun bu değil inanın sorun anlaşamamak yani daha iyiyi yakalayamamak yoksa hepimiz sonumuzu
biliyoruz ölümlü varlıklarız...

Şimdi size bir soru ahlak gereklimidir değilmidir bunu din mi vermeli yoksa sekuler bir kafa mı din
verirse ne olur, seküler ahlak nasıl varolur..?

Yoksa bende biliyorum humanizmin ve vicdanın girmediği hiç bir inanç tam olarak bize hakikati veremez...

Din ahlakın rasyonel temelini oluşturuyor derler. doğru mu? bence kısmen doğru. ancak Tanrı veya din inancı olmadan da ahlaklı olunabilir. iyilikte kötülükte içimizdedir. ki şeytan kavramının yaratıcısı (ilk ortaya atan) olduğu söylenen zerdüştlük dini mensupları bile bugun artık dışımızda olan bir şeytanın olmadığını herşeyin insanın içinde olduğunu söylüyorlar. evet dostum ahlak gereklidir hemde çok gereklidir ama bunun için dinlerin zorunlu olmadığıda bir gerçektir. ahlak insanın doğasında olan birşeydir ve toplum tarafındanda tasdik edilerek kurumsallaşmış bir sosyolojik yapıdır. ateizmin çok yüksek olduğu danimarkada veya japonyada ahlakın Tanrıya inanan ahirete inanan toplumlardan daha yüksek olduğuda istatistiki bir kanıttır.

Tanrı yok dinlar yalan öyleyse istediğimi yapayım kötülük yapayım falan gibi bir mantık yoktur bu din savunucularının uydurmasıdır. vicdan diye bir yapı var,utanma var,sosyal olarak kabul görme duygusu var,iç hesaplaşması var. bunlar varken Tanrıda dinde zorunlu,genel ve vazgeçilmez değildir. elbet öleceğiz ancak öleceğiz diye insan uydurması olduğu her tarafından belli olan öğretilere mi inanalım,psikolojik olarak bizlere iyi geliyor diye dinlerin toplumlara olan zararlarını görmezden mi gelelim? gerçekten güçlü birşey yoktur. bende dinden çıkmaktan korkanlardandım ancak şimdi anlıyorum ki insan herşeye alışıyor dostum. hiçlik, hayatın anlamsızlığı kabul edilmesi çok zor şeylerde değil. yapacak birşey yok. yalanlarla avunmaktan yeğdir bence. ayrıca Tanrı inancımdan vazgeçmiş değilim bunca bilinmezliğin açıklanamazlığın olduğu yerde Tanrı inancı gayet rasyoneldir. umarım bir Tanrı vardır ve herkes hakettiğini bulur...

Son düzenleme:

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın Is2

O zaman soru 1)Dinleri savunmadan sizin inancınızı tartışırsak tam humanist ve şiddetsizmisiniz?

2)Kul hakkı hırsızlık çalmak hakkında fikirleriniz nedir mesela korsan program kullanır

mısınız yani o kadar kul hakkına dikkat edermisiniz veya patronsanız işçilerin haklarını gözetirmisi-

niz...

3)Aile kurumuna bakış açınız nedir zina diye bir şeyin ayıp olduğunu idrak ediyormusunuz..

4)Öte alemde insanların tekrar dirileceğine inanıyormusunuz...

5)Bunları dinleri ve Tanrıyı savunmadan soruyorum çünkü insanlar Tanrıya inanıpta

adam öldürebiliyor evlilik dışında cinsel ilişkiye girebiliyor veya buyuk hak gaspları yapıyor...

SAYGILARIMLA...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sayın Is2

O zaman soru 1)Dinleri savunmadan sizin inancınızı tartışırsak tam humanist ve şiddetsizmisiniz?

2)Kul hakkı hırsızlık çalmak hakkında fikirleriniz nedir mesela korsan program kullanır

mısınız yani o kadar kul hakkına dikkat edermisiniz veya patronsanız işçilerin haklarını gözetirmisi-

niz...

3)Aile kurumuna bakış açınız nedir zina diye bir şeyin ayıp olduğunu idrak ediyormusunuz..

4)Öte alemde insanların tekrar dirileceğine inanıyormusunuz...

5)Bunları dinleri ve Tanrıyı savunmadan soruyorum çünkü insanlar Tanrıya inanıpta

adam öldürebiliyor evlilik dışında cinsel ilişkiye girebiliyor veya buyuk hak gaspları yapıyor...

SAYGILARIMLA...

dostum özel olarak cevap vermeyim çünkü versem de bir anlamı olmayacak. ancak ideal olarak zina haricinde diğerlerine itirazım yok. Zina yanlısı olduğum da düşünülmesin ama evlilik olmadan sevgi çerçevesinde birlikteliklerde olabilir..

Dinlerin ilahi kaynaktan geldiğine değil insanlar tarafından kurulduğuna inanıyorum o yüzden dinlerin hiç bir öğretisini bir Tanrı varsa Tanrının öğüt ve istekleri olarak kabul etmiyorum..

Felsefenin Tanrısı var olabilir diyorum. başka bir deyişle tarih boyu insanlar önce Tanrısallık kabulleri oluşturmuşlar sonrada Tanrılar yaratmışlar gibi görünüyor..benimde Tanrısallık kabullerim var ancak herhangi bir Tanrı inancı geliştirebilmiş değilim henüz..

İnsanın sonsuza uzanması zor görünüyor dostum.. aynı benlikle sonsuza uzanması dahada zor..ya değişmesi yada dönüşmesi gerekiyor insanın.. değişirsek benlik duygusu kaybolmaz ama dönüşürsek benlik ölür ve yenisi doğar bu da ölüp yok olmakla aynı şey diyebiliriz..

varoluş gerçekten çok büyük bir bilmece..çözebileceğimizi sanmıyorum... ama yinede dinamik olmak iyidir aramaya devam :)

ayrıca İnançlarımız düşüncelerimiz gibi değil inançlarımız devamlı onaylanmak istiyor ve bu istek bitmez..öyleyse yola devam .)

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
İnsan rasyonel doğruyu nasıl bulucak, herkes kendine göre iyiyim ben haklıyım dediği bir ortamda.
Dinlerin kötülüğü kadar ondan daha çok faydası vardır insanlığa,
Kötülüğün kaynağı İnsandır onada bilgi eksikliği sebep olur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnsan rasyonel doğruyu nasıl bulucak, herkes kendine göre iyiyim ben haklıyım dediği bir ortamda.

iyide her inanc veya inancın Tanrısıda ben iyiyim haklıyım diyor. insanları birleştirmiyor ayırıyor. Tanrı kendine inanmayanı yakıyor aynı bir kral gibi. ya bendensin yada hainsin gafilsin,nankörsün kötüsün vb

Kötülüğün kaynağı İnsandır onada bilgi eksikliği sebep olur.

neymiş bu bilgi eksikliği!? açabilir misiniz? caf caflı ve içi boş bir slogandan fazlası olduğunu sanmıyorum.

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın Is2 en azından ortak noktamız çok sizinle bende size yakın fikirler taşıyorum fakat inançlara

şiddete gitmedikleri sürece saygılıyım inançlar bizi bölüyor mu bölüyor ama bu insanların daha çok

yozluğundan kaynaklanıyor yoksa butun inançlar özünde barışsever ve böyle cemaatleri içinde barın-

dırıyorlar yoksa bu dünya cidden boş ne toplumu yıkmak isteyenler ne de toplumu baskıyla şiddetle

korumak isteyenler haklı bence insan iki taraflıdır sosyolojik olarak ya isyan eder ya da boyun eğer

ben isyan edenlerede isyan edenlerdenim sıfır şiddet olmazsa o fikirle işim olmaz insanlık bence

buna davet edilmeli...

Zina ya gelince benim bir kız kardeşim yok ama olsaydı bir erkekle nikahsız resmi nikahsız yaşamasını

istemezdim bu hem kadını korumak içindir hem erkeği korumak içindir aile benim için öenmli ve top-

lumun yapıtaşı sonra doğacak çocuklar için evlilik şart ve cinsel birleşme ilk defa evlilik kurumu

altında olmalı bu konuda katıyım neden derseniz eşde sadakat ve bağlılık benim için önemli bugun

eşinden bakirelik arayan acaba kendisi ne kadar bu eşe layık bakmalı bu bir kültürdür ve doğu toplum

ları böyle yaşamakta istisnalar hariç toplum bugun bozulmaya başlamış olsa bile sadece iki kişi

birbirini seviyor diye toplum yıkıcıklık yapmamalı ve örf adet ve geleneklere uygun olarak evlenmelidir..

Bu aynı zamanda onların aşklarını güvence altına alacaktır...

saygılarımla

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
iyide her inanc veya inancın Tanrısıda ben iyiyim haklıyım diyor. insanları birleştirmiyor ayırıyor. Tanrı kendine inanmayanı yakıyor aynı bir kral gibi. ya bendensin yada hainsin gafilsin,nankörsün kötüsün vb

Öyle zannediliyor, iman güvenmek anlamına gelir aslında , reddetmediğin sürece sorun olmadığını düşünmüyorum, ondada 80 yıl ömür var 50 60 yaşında iman etsen bile yeterli olur.

neymiş bu bilgi eksikliği!? açabilir misiniz? caf caflı ve içi boş bir slogandan fazlası olduğunu sanmıyorum.
Socratesde bunu söyler
İnsanları kırarız bilmediğimiz konular hakkında konuşup dururuz, gençken kötülükler yaptık hep bunların nedeni karşı tarafla empati kuramamamız, empati içinde karşı tarafında doğruları olabileceğini bilmek gerekiyor, oda tecrübe yani bilgi ekskliğidir.
7 milyar insan varsa bir o kadarda farklı doğrular vardır.Bu bilinirse hoşgörü artıyor.Kötülük azalıyor.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Dinin ahlaktan bağımsız olduğunu düşünmüyorum.Çünkü dinin,insanın içindeki ve birbirleri arasında yaşanabilecek "iyi" ve "kötü"lerin kanunlaşmış hali olarak görüyorum.Bir dine mensup biriyim ancak bir anlığına karşı taraf gibi düşünüp dinsizliği veya dinin gereksizliğini savunanlardan olsam iyilerin ve kötülerin detaylandırılmasının nasıl yapılabileceği sorusuna cevap bulamam.Yani bir insanı öldürmek suçtur,kötüdür,günahtır.Bu dine sıcak veya soğuk bakanlar için ortaktır.Ancak öldürülen insanın binlerce insanı öldürebilecek potansiyele sahip olduğunu düşünürsek bu insanın öldürülmesinin dine sıcak veya soğuk bakanlar açısından hiçbir sorun yoktur.Toparlarsam dinle veya dinsiz yaşanabilir,doğrudur.Ancak din zaten genel itibari ile iyi ve kötünün kurallandırılmış bir bütünü olduğundan dine inanmanın bu işi başka başka teorilerle zedelemek yerine net bir şekilde ortaya koyabilme avantajını kazandırdığını söyleyebilirim.

Tanrı konusu ise bambaşka bir konudur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
inançlar bizi bölüyor mu bölüyor ama bu insanların daha çok yozluğundan kaynaklanıyor yoksa butun inançlar özünde barışsever ve böyle cemaatleri içinde barındırıyorlar

Semavi dinlere barışsever demek zor dostum. kendilerine inanmayanları kurumuş yapraklar gibi parçalayıp ateşe atarlar..hinduizm ve budizm ise daha kapsayıcı ve hümanist diyebiliriz..

Socratesde bunu söyler
İnsanları kırarız bilmediğimiz konular hakkında konuşup dururuz, gençken kötülükler yaptık hep bunların nedeni karşı tarafla empati kuramamamız, empati içinde karşı tarafında doğruları olabileceğini bilmek gerekiyor, oda tecrübe yani bilgi ekskliğidir.
7 milyar insan varsa bir o kadarda farklı doğrular vardır.Bu bilinirse hoşgörü artıyor.Kötülük azalıyor.

eyvallah .ancak bu durumu açıklamaya yetmez. empati eksikliği veya bilgi eksikliği neden var o zaman? bir örnek;Savaşta müslümanlara yenilirseniz eşinizi,kız kardeşinizi ve kız çocuklarınızı alır köle (cariye) yaparlar. İslamın Tanrısı buna izin veriyor. bu Tanrının meşruiyetidir. Tanrı empati yapmazken ona inanlar niye yapsın? ve nasıl bir empatiden bahsediyorsunuz?

Dinin ahlaktan bağımsız olduğunu düşünmüyorum.Çünkü dinin,insanın içindeki ve birbirleri arasında yaşanabilecek "iyi" ve "kötü"lerin kanunlaşmış hali olarak görüyorum.Bir dine mensup biriyim ancak bir anlığına karşı taraf gibi düşünüp dinsizliği veya dinin gereksizliğini savunanlardan olsam iyilerin ve kötülerin detaylandırılmasının nasıl yapılabileceği sorusuna cevap bulamam.Yani bir insanı öldürmek suçtur,kötüdür,günahtır.Bu dine sıcak veya soğuk bakanlar için ortaktır.Ancak öldürülen insanın binlerce insanı öldürebilecek potansiyele sahip olduğunu düşünürsek bu insanın öldürülmesinin dine sıcak veya soğuk bakanlar açısından hiçbir sorun yoktur.Toparlarsam dinle veya dinsiz yaşanabilir,doğrudur.Ancak din zaten genel itibari ile iyi ve kötünün kurallandırılmış bir bütünü olduğundan dine inanmanın bu işi başka başka teorilerle zedelemek yerine net bir şekilde ortaya koyabilme avantajını kazandırdığını söyleyebilirim.

Tanrı konusu ise bambaşka bir konudur.

Ahlak otoritesi veya ahlakın rasyonel temeli olarak dinler ve Tanrıları konusunda haklı olabilirsiniz ancak siyasi-sosyal-ekonomik alana karışan din için ne diyeceksiniz? inanmayanı cehenneme atan,kendinden olmayanı aşağılayan dine ne diyeceksiniz? inanmayanları hayvana benzeten hayvandan aşağı sayan Tanrıya ne diyeceksiniz? kendi yarattığı hayvanıda aşağılıyor bırakın insanı...

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Ahlak otoritesi veya ahlakın rasyonel temeli olarak dinler ve Tanrıları konusunda haklı olabilirsiniz ancak siyasi-sosyal-ekonomik alana karışan din için ne diyeceksiniz? inanmayanı cehenneme atan,kendinden olmayanı aşağılayan dine ne diyeceksiniz? inanmayanları hayvana benzeten hayvandan aşağı sayan Tanrıya ne diyeceksiniz? kendi yarattığı hayvanıda aşağılıyor bırakın insanı...

Buradan sadece siyasi-sosyal-ekonomik alana karışan din hakkında sorduğun soruya cevap vereceğim.Bundan sonra tüm yazdıklarını din değil Tanrı yapar.

Ahlakta "iyi" ve "kötü" kavramların karşıladığı anlamlar kadar kesin bir ayrım yapılmasa da siyasi-sosyal-ekonomik alanda da iyiler ve kötüler vardır.Mesela şu an bazı siyasiler "siyasi ahlak" gibi bir kanun çıkarma peşindeler keza sosyal ve ekonomik alanlarda da belli başlı ahlaklar vardır.Din ise "ahlak" uzlaşımlarının yanısıra birbirleriyle ilişkili olduğu siyasi-sosyal-ekonomik alanların da ahlakla ilişkili yanlarını barındırmak zorundadır ve bunda bir behis yoktur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Buradan sadece siyasi-sosyal-ekonomik alana karışan din hakkında sorduğun soruya cevap vereceğim.Bundan sonra tüm yazdıklarını din değil Tanrı yapar.

Ahlakta "iyi" ve "kötü" kavramların karşıladığı anlamlar kadar kesin bir ayrım yapılmasa da siyasi-sosyal-ekonomik alanda da iyiler ve kötüler vardır.Mesela şu an bazı siyasiler "siyasi ahlak" gibi bir kanun çıkarma peşindeler keza sosyal ve ekonomik alanlarda da belli başlı ahlaklar vardır.Din ise "ahlak" uzlaşımlarının yanısıra birbirleriyle ilişkili olduğu siyasi-sosyal-ekonomik alanların da ahlakla ilişkili yanlarını barındırmak zorundadır ve bunda bir behis yoktur.

Dinden çıkanın cezası ölümdür. (tüm mezhepler görüş birliğinde),Tanrı dininin yayılması emrini vermiştir (yöntem tartışmalıdır) savaşta ganimet ve köle cariye hukuku nettir (mezhepler arası küçük farklar var). gayrı müslümsen şahitliğin geçmez (mezhepler görüş birliği içinde) müslüman değilsen vergin fazladır.

ilk aklıma gelenler bunlar. ve bunları Tanrı değil insanlar yapar....

Tanrı insan aracılığı ile çok şey yapıyor gördüğünüz gibi...

Son düzenleme:

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Semavi dinlere barışsever demek zor dostum. kendilerine inanmayanları kurumuş yapraklar gibi parçalayıp ateşe atarlar..hinduizm ve budizm ise daha kapsayıcı ve hümanist diyebiliriz..

eyvallah .ancak bu durumu açıklamaya yetmez. empati eksikliği veya bilgi eksikliği neden var o zaman? bir örnek;Savaşta müslümanlara yenilirseniz eşinizi,kız kardeşinizi ve kız çocuklarınızı alır köle (cariye) yaparlar. İslamın Tanrısı buna izin veriyor. bu Tanrının meşruiyetidir. Tanrı empati yapmazken ona inanlar niye yapsın? ve nasıl bir empatiden bahsediyorsunuz?

Hayat bir gelişim ve tekamüldür, öğrenmeye açıksan hakikatı bir şekilde bulursun. 3 yıl önceki bilgimiz ile şimdiki aynı değil, 5 yıl sonrakide aynı olmayacak 50 yaşında da hangi doğrudan bahsediyoruz bu durumda.
Ben 5 yıl önce senin kadar olmasada neden ibadete ihtyacı var diye düşünür dururdum, Şu cümleden sonra değiştim"Herşey insan için yaratılmıştır"
Allahı sevmen için bilmen dünyayı tanıman lazım, suyun kaldırma kuvveti neden var, rüzgarlar neden var, deprem neden var vs
Allah önce bilmeni ondan sonra sevmeni istiyor, tanımadığın bir insanıda sevemezsin dimi aynı mantık.
İnsan neden yaratılmıştır, bunuda düşünmek lazım..
Cariyelik vs bu tarz kuranda geçen hükümler için "Bilmediğin konular hakkında tartışma" ayetini düşünüyorum.
En önemli özelliği sevgi ve merhamet olan Allahın sözünü gene bilgi eksikliğinden ötürü yanlış anladığımızı düşünüyorum.

Şaban Ali Düzgünü Youtubtan takip ederseniz videolarını izlerseniz kafanızdaki bazı sorulara cevap bulabilirsiniz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hayat bir gelişim ve tekamüldür, öğrenmeye açıksan hakikatı bir şekilde bulursun. 3 yıl önceki bilgimiz ile şimdiki aynı değil, 5 yıl sonrakide aynı olmayacak 50 yaşında da hangi doğrudan bahsediyoruz bu durumda.
Ben 5 yıl önce senin kadar olmasada neden ibadete ihtyacı var diye düşünür dururdum, Şu cümleden sonra değiştim"Herşey insan için yaratılmıştır"
Allahı sevmen için bilmen dünyayı tanıman lazım, suyun kaldırma kuvveti neden var, rüzgarlar neden var, deprem neden var vs
Allah önce bilmeni ondan sonra sevmeni istiyor, tanımadığın bir insanıda sevemezsin dimi aynı mantık.
İnsan neden yaratılmıştır, bunuda düşünmek lazım..
Cariyelik vs bu tarz kuranda geçen hükümler için "Bilmediğin konular hakkında tartışma" ayetini düşünüyorum.
En önemli özelliği sevgi ve merhamet olan Allahın sözünü gene bilgi eksikliğinden ötürü yanlış anladığımızı düşünüyorum.

Şaban Ali Düzgünü Youtubtan takip ederseniz videolarını izlerseniz kafanızdaki bazı sorulara cevap bulabilirsiniz.

eyvallah. bende yıllarca Tanrı sözlerini anlamaya çalıştım. anlayamadım ve dinden çıktım. ancak bir insan sözü olarak anlamaya çalışırsanız kuranı daha çok anlarsınız. Şaban beyi biliyorum o da son zamanın din reformcularından biri. dinleri beğenmiyor ve değiştriyorlar dostum bunlar ya bağnaz yada yalancı. Allah köleliği kaldırmıştır diyen bile var gerisini sen düşün :)

esas bakmamız gereken yere inancımızı kaybetmemek için bakmayız. bu sözler Tanrı sözü müdür? insan sözümüdür? kanıtlara bakalım;

Kuran insanın kaburgalar ile kalça kemiği arasından (bel) atılmış bir sudan (meni) yaratıldığını söyler. dünya bilgimizse bu sıvının testislerde oluştuğunu söylüyor.

Kuran cocugun anne karnında oluştuğunu söylüyor. dünya bilgimizse plasenta denilen geçici bir organda oluştumuzu söylüyor

Kuran ay ve güneş hareket halinde akıp giderler der ama dünya için öyle bişi demez. kosmolojisi yer- göktür kuranın (yer sabitir)(aristo dünya sabit diyodu o zamanın hakim bilgisi budur) ancak dünya dönmektedir evreni yarattığını söyleyen Allahın bundan haberi yoktur.

Bunlar net yanlışlar ya dünya bilginizi inkar edin yada şimdiki hocalar gibi yalanla kelime oyunları ile lafı çevirin..

ve daha nice çarpıklıklar ve çelişkiler dostum... hoca hacı takımı neden böyle kıvırıyor anlamış değilim..

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bilim ile din çelişiyor gibi görünmesinin nedeni bilimin yeterince gelişmediğini düşündüğüm içindir.
Yani ayetleri sınırlı bilgimizle anlamaya çalıştığımızdan, 100yıl sonra farklı yorum getirebiliriz bazı konulara.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç