Din ve Bilim

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Benim mantalitemde şuydu; madem dini bilgiler bilimsel bilgiyle ilişkilendirilemiyor.bilimsel bilgiyle de dini bilgiler ilişkilendirilemez. biri örtüştürürken suçluysa sizde karşıtlarken suçlusunuz. aynı düzlemde buluşamıyorlarsa. aynı düzlemde karşıtlanamazlarda. kısaca siz bilimsel bilgiyle Tanrı yanılgısı gibi bir...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum. benim sınırlamam/ölçüm sadece akıl ve mantıktır. bunların dışına çıkıldığı zaman şiddetli itiraz/tepki verebilirim. din,felsefe,bilim bilgisi dediğiniz gibi insan bilincinde vardırlar ve birbirlerine karışmamaları zaten mümkün değildir. benim size bu itirazımın sebebi bilimsel bilgileri dini bilgilerle...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ben Tanrının kolluk kuvveti değilim ben Tanrının kuluyum.
Tanrıdan değil insandan yanayım çünkü bende bir insanım
Bunlar size aitse bence aforizmalar kısmına eklemelisiniz.
Birbirimizi dinler va anlamaya çabalarsak sorun kalmıyor. Bunu ikimiz için de söylüyorum. Siz zihninizdeki Bardamu'yu, ben de zihnimdeki...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bana ait. ancak o kadar iyi mi olmuş yaw:)

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bence gayet iyi olmuşlar. Özellikle ikincisi bana daha iyi gibi geldi. Aslında tam da seçemedim. Fakat bir uyarı yapayım, sizi tanımayan ve yalnızca ikinci aforizmayı okuyan bir kişi ateist olduğunuzu düşünebilir. Altına başka bir aforizma ile açıklık getirin en iyisi (bu kısmı şakaydı ama fena olmaya da bilir. Bilemedim)

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bence gayet iyi olmuşlar. Özellikle ikincisi bana daha iyi gibi geldi. Aslında tam da seçemedim. Fakat bir uyarı yapayım, sizi tanımayan ve yalnızca ikinci aforizmayı okuyan bir kişi ateist olduğunuzu düşünebilir. Altına başka bir aforizma ile açıklık getirin en iyisi (bu kısmı şakaydı ama fena olmaya da...

alpine

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Din ve bilim, insanoglunun iki icadi. SOyle bir donup bakiyorum da, insanoglu tarih boyunca kendisine lazim olamayan birseyi icad etmemis. Simdi basina bela diye gordugu bircoklarini bile (ki burada siyaset ve politika desem sanirim herkes benimle hemfikir olacaktir), ihtiyac dahilinde kesfetmis ve ortaya koymustur. Simdi bu icatlarindan...

KAYTAĞI

Yeni üye
Kayıtlı Üye
. ben öncelikte Tanrıdan değil insandan yanayım çünkü bende bir insanım. bir İnsanı bir Tanrıdan daha iyi anlayabilirim. Ben Tanrının kolluk kuvveti değilim ben Tanrının kuluyum. kısacası önce insan. ve Tanrının buyrugununda bundan farklı olduğu iddia edilemez.
Tanrıdan yana olmak veya insandan yana olmak...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Tanrıdan yana olmak veya insandan yana olmak hangi kalıba koysak uymayan ve uymayacak bir cümle..Tanrı ile insan arasında bir rekabet veya kan davası mı var??Bir insan zalime ve zulmüne Tanrı adına karşı çıkıyor ve mücadele ediyorsa elbetteki Tanrının kolluk kuvveti olur..Siz Tanrı ya inanırken inanç şartlarını siz mi...

KAYTAĞI

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilim insanoğlu eserlerinden biridir derken bilim bir şeylerin yaratıcısıdır falan demiyorum. tamamen yanlış anlaşılma var.

anladığım kadari ile Tanrı anlayışımızın ayrıştığı nokta; sizin algınızda diktatör yönü baskın bir Tanrı varken. benim algımda; özgürlükçü yönü baskın bir Tanrı olmasıdır.

Zulme,haksızlığa ve...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İnsanlara rehber olsun diye gönderilen peygambeler,çoğunluğun ezici baskısına maruz kalmış"sen atalarımızdan daha mı iyi biliyorsun"cümlesinin surlarını aşamamışlardır..Kuran kalabalığı övmez tam tersine eleştirir.."ya ataları akıl erdirememişlerse de mi??"Sana şah damarından daha yakın olan Tanrı ile irtibat kurup...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
din din gemisinde?
bilim bilim gemisinde;
ikisi de din-bilim denizinde aynı akıntıda-rüzgarda ve devinde
hangisi muh'un gemisi ki! hiçbiri!

Huares

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Efenim öncelikle, inancı(dini) ne olursa olsun (ateist-deist-teist), insanın en büyük korkusu yok olma korkusudur. İnsanlık tarihi boyunca binlerce dine inanılmış [örn. teist (günümüzde yahudilik, hristiyanlık, islam..vb)]'tır. Örneğin ilk insanları düşündüğümüzde şimşeğin ne olduğunu bilmedikleri için ona zeus ismini vermişlerdir. Daha...