"Descartes" I Elestirme;1.bOlum.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan \"Descartes\" I Elestirme;1.bOlum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 214 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı \"Descartes\" I Elestirme;1.bOlum.
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan EvilBeauty

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bence descartes ciddi anlamda derin dusunemiyor mus;
Onlarin felsefesi artik modern felsefe ile curutuldu.
(dusunuyorsam o halde varim)
Hicte zekice bir tanimlama degil!
Modern felsefe"ye gore;
Dusunmek varolus icin yeterli olamaz;
Burada birazcik nihilizm devreye giriyor.
Baslangici ve sonu. Olanlar birsey dusunemez sadece dusundugunu dusundugunu dusunmek dusuncenin kaniti degildir.
Gercekten ozgur irademizle bagimsiz dusunuceksek o zaman termodinamik yasalardan bagimsiz olmaliyiz. Aksi halde 8 milyarin dusuncesi oldugunde artik dusunemez zaten hic varolmamis gibi yok olur.
Ve "descartes"in yaptigina felsefe degil teoloji denir.
Gercek felsefe yapicaksak gerceklik! kavrami aninda curutucek zekamiz olmali haksizmiyim?
Tanriya bagli bir irade nasil özgür olabilir ki?
(dogmak ve ölmek arasindaki sacmaliga ozgur irade mi diyorsunuz?)
Bu cok zavallica bir dusunce ayrica felsefe ye de hhc uygun degil.

EvilBeauty

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
bilg prog
ben sir isaac newtonun hayatına hayranlıklar bakıyorum.Descartesinde büyük katkıları var bilime ve felsefeye ama zaten bir filozofun bütün görüşlerine katılamaz bi insan. Bir sürü filozof bi sürü söz söyledi bugüne kadar tabikide içlerinden bi çoğuna katılmama hakkına sahipsin.Ama bu o görüşe katılmadığın için başkalarınada aynı görüşe katılmamalarını empoze etmen hoş değil. Bence en fazla ben bu görüşe katılmıyorum bence böyle değil diyebilirsin. Zavallıca bi düşünce demeni saygısızca buldum.Sir isaac newtona hayranlıkla baktığımı söyledim çünkü adam sadece boş vakitlerinde hobi olarak dünyaya bir sürü katkı sağlamış ve koyu hristiyanmış.Dini ve bilimi birleştirerek mükemmel birşey ortaya çıkarmış ibadetini doğanın kurallarını bulmak olarak yapmış ve bence bu müthiş.Özgür irade konusuna gelince evrene determistik gözle bakabilirsin ama bu yinede senin öznel fikrindir.Sormadın ama yinede söylemek isterim kendi fikrimi belirtmek için bence din ve bilim insanlığın gelişimi için gerekli şeylerdir.Dine inanmıyosanda direkt olarak nihilist oluyosun bence çünkü ateist, agnostik , deist bir düşünce belirtsede hepsi özünde nihilist olmak zorunda din olmadan ahlakı temellendiremezsin bana kalırsa ve ahlakı temellendiremezsende o topluluğun survival edebilme şansını yok edersin.Bu sözde bana ait fiziksel olarak hayatta kalmak için suya manevi olarak kalmak için dine ihtiyaç vardır.Ama bana direk müslüman yobaz yapıştırması yapma çünkü değilim.Sadece olaylara her pencereden bakmaya çalışan biriyim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç