Dersaneler Kapatılsın !

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde flzf tarafından oluşturulan Dersaneler Kapatılsın ! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,106 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Dersaneler Kapatılsın !
Konbuyu başlatan flzf
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

flzf

Filozof
Yeni Üye
Evet bence dersaneler kapatılsın, madem öğrencinin dersaneye gidecek kadar parası var gitsin dersanede okusun böylelikle devlet okullarında 200 öğrenciye bir öğretmen düşeceğine 60 öğrenciye bir öğretmen düşer sınıflar 10 15 kişilik olur. Bu adım eğitimi paralı hale getirmek için değil olmamalı devlet üzerine düşen eğitim öğretim görevini tam manası ile yerine getirecek gene fakat öğreciler arasındaki fırsat eşitliği kaldırılmış olacak.
Öğrenci hem devlet okuluna gidecek hemde dersaneye gidecek peki parası olmayan öğrenciye bu haksızlık değilmi Bu öğrenci parası olan ile nasıl yarışacak ?
Of offf bu adamın sayın başbakanın bu dahiyene çözümlerine ve ekibine malesef hayranlık duyuyorum. Parasız ders kitabı dağıtma fikride gene aynı yerden başlamıştı Baş öğretmen ulu önder Atatürk ün yolunda kim gidiyor kim gitmiyor tartışılır durumda bence.

Muhalefet gene işin iyi tarafına muhalefet ediyor tamam kapatılsın ama kapatıldıkdan sonra özel okulların denetimleri verdiği eğitim laik demokratik kanunlar ile korunacakmı diye sormuyor ? Halkı kutuplaştıracak herhangi bir bölünmeye yol açacak bir adıma biz kesinlikle karşı çıkarız demiyorda Neymiş dersaneler kapatılırsa öğretmenler aç kalacak kim nereye aç kalıyor kardeşim dersaneler yerine açılacak okullarda daha çok öğretmen çalışacak daha fazla kayıt altında çalışacak hem okulda hem dersanede ders verilip diğer bir eğitimcinin hakkı gasp edilmeyecek Bence bu muhalefet iktidarla ortak çalışıyor başka bir açıklama yok yani Benim gibi sırasdan biri bile bunları görüyor ve belirtebiliyorsa onların hayli hayli görmesi gerekmiyor mu .

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu adım eğitimi paralı hale getirmek için değil olmamalı devlet üzerine düşen eğitim öğretim görevini tam manası ile yerine getirecek gene fakat öğreciler arasındaki fırsat eşitliği kaldırılmış olacak.
Öğrenci hem devlet okuluna gidecek hemde dersaneye gidecek peki parası olmayan öğrenciye bu haksızlık değilmi Bu öğrenci parası olan ile nasıl yarışacak ?

Parası olan öğrenci özel ders alır ve yine parası olmayan yaya kalır, bu sebeple kapatma kesinlikle çözüm değildir. Okulda bir çok dersi bir arada görme zorunluluğun var fakat dershanede öğrencinin ilgi duyduğu alandaki derslere yoğunluk vererek hedeflediği bölümü kazanma şansı artmaktadır. Bu durumda paralı öğrenci özel ders alacak fakat özel derse gücü yetmeyen veya 2-3 çocuk bir arada okutanlar asla özel ders aldıramayacaktır. Dershaneler her bütçeye hitap ediyordu şimdi özel derse kaç ailenin gücü yetebilecek ki??? Bence kesinlikle kapatılmamalı...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
çocuklar/insanlar her şeyden önce bilgi/beceri/kültürel yönlerden yarışmalardan azade kılınmalı; özgür bireylerin nasıl yetiştirileceklerinin zemini hazırlanmalıdır; bu yapılmadıkça/bu paradigma değişmedikçe dersanler kapansa ne olur kapanmasa?

flzf

Filozof
Yeni Üye
Parası olan öğrenci özel ders alır ve yine parası olmayan yaya kalır, bu sebeple kapatma kesinlikle çözüm değildir. Okulda bir çok dersi bir arada görme zorunluluğun var fakat dershanede öğrencinin ilgi duyduğu alandaki derslere yoğunluk vererek hedeflediği bölümü kazanma şansı artmaktadır. Bu durumda paralı öğrenci özel ders alacak fakat özel derse gücü yetmeyen veya 2-3 çocuk bir arada okutanlar asla özel ders aldıramayacaktır. Dershaneler her bütçeye hitap ediyordu şimdi özel derse kaç ailenin gücü yetebilecek ki??? Bence kesinlikle kapatılmamalı...

Parası olan özel ders alır ve alıyorda zaten fakat dersaneler kapatıldığında parası olan devlet okullarından yararlanmak yerine dersaneden yararlanıcak. Fakat bir yerde haklısın dersaneler kapatılsa zenginin de faydalanması gereken eğitim hakkı alınmış oluyor. Dersaneler kapanınca dersaneler açısından değişen hiçbirşey olmaz fakat gücünü sonuna kadar zorlayıp ikinci bir eğitimi çocuklarına vermeye çalışan aileler mağdur olur yani orta direk sallanır.
Asıl çözüm birazda [MENTION=89]Nejdet Evren[/MENTION] in dediği gibi devlet eğitimde üstüne düşeni yapmalı ki kimse çocuğunu dersaneye göndermeye gerek duymamalı. Ben dersaneleri kapatayım parası olan çocuğunu devlet okulundan çeksin kalan öğrencilere benim verdiğim eğitim daha kaliteli olur özelle yarışabilirim gibi bir devlet mantığı olmamalı. Bu konuda kendi konu başlığımdaki fikirlerime aslında katılmıyorum muallaktaydım zaten. Ama hem dersaneye giden hem okula giden öğrenci ile durumu olmayıp sadece fırsat bulursa devlet okuluna giden öğrenci arasındada bir adaletsizlik söz konusu tabi.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Eğitim sistemindeki tüm çarpıklıkları ortadan kaldıracak çözümler üretmek gerekiyor. Sınav sistemi de hatalı, kişi ilgi duyguğu alana yeterli puanı alamadığı takdirde yönelemiyor ve asla idealindeki mesleği seçemiyor. Beceri, kabiliyet konusunda Nejdet Evren'e katılıyorum fakat bu sistem kurulamadığı için dershanelere ihtiyaç var keşke böyle bir eğitim sistemi olsa da herkes bilgi,beceri ve kabiliyetine göre meslek seçebilse ve sevmediği işleri yapmak zorunda kalmasa...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar