Deriye Aldanmak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düzyazı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan Deriye Aldanmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,300 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düzyazı
Konu Başlığı Deriye Aldanmak
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ümit Zafer Bağcı

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 1177 Ekli dosyayı görüntüle 1178

Hiç, bir koyun veya inek veya başka bir hayvan kesilirken gördünüz mü? Koyun dışarıdan ne kadar şirin görünür değil mi? Ama kesip de derisini yüzdüğümüz zaman iç organları, damarları, kemikleri, kanlı etleri ortaya çıkar. Kötü bir koku dolar havaya. Meğer ki koyunu o kadar şirin gösteren derisiymiş. Evet, şu bize emanet edilen bedeninde koyundan farkı yok. Zaten bizi biz yapan şu aciz beden değil, ruhumuzdur. Çok genç gördüm, güzelliğiyle övünen. O genç yaşlılık dönemini hiç düşünmüyor heralde. Dünya güzeli seçilen bir kadının yaşlanmış halini gördüm, eskiden dünyanın en güzeli dedikleri kadın şimdi tanınmaz halde. Yaşlanmayı bırakın, Allah korusun o genç bir kaza geçirse güzelliğinden hiçbir eser kalmaz.
Beden yönünden bakacak olursak, bütün insanlar aynı güzelliğe sahiptir. Yalnızca derimiz bize bir sima kazandırır. Bütün insanların aynı simaya sahip olduğunu düşünsenize, insanları ayırt edemezdik.O yüzden Allah insanlara farklı simalar vermiştir. Yani insanların dış görünüşlerine aldanmamalıyız. En güzel gül bile sonbaharda solar. En güzel bir insanın bile derisinin altı, tıpkı bir koyunun ki gibidir. İç organlar, damar ve kemikler... Oysa ruhumuz bizim değerimizi, güzelliğimizi, kıymetimizi yansıtan hakiki nimettir. Bir erkek bir kıza dışarıdan bakıp da etkileniyorsa, o erkek hala ruhunun farkına varamamıştır ve çok büyük bir kayıptadır. Bu kız için de geçerlidir.Geçen paylaştığım yazımda aşk yalnızca Allah ile yaşanır demiştim. Çünkü Allah ile yaşanan aşk hakiki aşktır. Bedene gereksinimi yoktur. Ama dünyada insanların birbirlerine duyduğu duygu bedenle birlikte son bulacaktır.
Bu yazımda anlatmak istediğim : İnsanlar birbirlerinin dış görünüşlerine aldanmamalıdırlar. O dış görünüş, deriden ibarettir. O deri zaten bir balçık değil midir? Bir eş veya arkadaş seçerken derisine bakıp da seçmeyelim. Ruhuna bakalım. Bir bacağı olmayan kadınla evlenmek yerine çok güzel bir kadını seçenler, o kadının bacağına değil ruhuna, imanına bakıp seçin. Sokak da çok karşılaştım, bir kadın geçerken bir çok erkek ağzını açıp o kadına bakıyor. Değerli kardeşim, eğer balçığa çok meraklıysan bahçedeki topraktan bir heykel yap, evde yıllarca ona bak, bakalım eline ne geçecek. Bir kadınla toprak arasında ki fark kadının ruhudur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Çok güzel yazmışsın fakat sen de bugün birine yöneldiğin zaman güzel olmasına önem veriyorsun değil mi?
Ya da bacağı olmayan birini seçer misin?

Seçenler elbette var fakat çok az insan ruha bakıyor. Böyle düşünen gençleri görmek çok sevindirici inşallah bu yazdıklarında samimi olur ve hiç unutmazsın. Yolun açık olsun...

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Bir komedyenin şakası vardı: "Ruhlar aleminde yaşamıyoruz ki ruha bakalım" gibisinden... Bu tamamen nefis ile alakalı diye düşünüyorum.
Zaten evleneceğin kişinin dış güzelliğine yani derisine bakan bir kişinin nefsi ön plandadır. Şimdi şöyle düşünenlerde var. Ya sonuçta bir kere evleniyorsun insan evlendiğinin güzel olmasını ister. İşte kim evlendiğinin çirkin olmasını ister ki? Tabiki bende güzel olmasını isterim ama benim güzellik anlayışım farklı. Benim için güzellik ruhta gizlidir. İnanın ki bu fikirde bende yeni yeni oluşmaya başladı. Mesela bundan kısa bir zaman önce bende baktığım zaman bu kız güzel bu çirkin diyebiliyordum. Ama bu yazımı yazdıktan sonra düşünmeye başladım. Ya sonuçta herkesin gerçek bedeni bir deri kemik damarlardan ibaret değil mi?
Ya dış güzelliğine aldanıp evlendiğim kişi evlilikten sonra bir kaza geçirirse. Hem yaşlandığı zaman yine eskisi gibi olmayacak ki. Yani bu dünya hayatındaki güzelliğin tamamen bir göz boyama olduğunun farkına vardım. Git dünyanın en güzel kızının yüzüne bir çizik at bakalım eski halinden eser kalacak mı?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu düşüncelere sahip olmana sevindim. Ben de kişilik ve ruhu ön planda tutanlardanım çünkü hayat bir paylaşımdır. Herkesin seçimi farklıdır bazı insanlar görselliği çok önemser ve dediğin gibi bu nefisle ve hayattan ne istediğini bilmekle alakalı. Görsellik ile ruhu bir arada bulmak çok zor. Ruh eşimi buldum diyenler çok kısa zamanda boşanabiliyorlar:)

Bilinçli olmak ve ne istediğinden emin olmak şart. Ruh güzelliği cidden çok önemli hayatın insana neler getireceği bilinmez bu aşamada sağlam karakterli, ruhu güzel insanların çevremde olmasını tercih ederim şahsen. Sadece evlilik de değil konu arkadaşlıklar, dostluklarda da bu kriterler önemli.

Bir insanın görünüşüne bakıp karar vermek insafsızlık fakat yapıyoruz maalesef...

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
İşte nefsin kademeleri var... Mesela güzel bir kadın gördüğün zaman aklınla değilde kalbinle ona bakarsan dış güzelliğini kalp görmez.
Ama şu var önce kalbinle bakıp, görüntüyü akla ulaştırman lazım ve aklında kalbine destek vermen lazım tabi bunu saniyeler içinde gerçekleştirmen lazım ki, aklın kalbinin önüne geçmesin. Anca bu kadar açabiliyorum, içimden geçenleri kelimelere aktaramıyorum :( Mesela şiir yazarkende oluyor bu.
Aslında içimden öyle süper cümleler geçiyor ki ama kağıda aktarınca yine sıradan bir şiir çıkıyor ortaya. Bir ara bunun üstünede felsefe yaparız :=)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç