Denesenize sizde

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hey! Ben Geldim! kategorisinde Marslı tarafından oluşturulan Denesenize sizde başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,621 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hey! Ben Geldim!
Konu Başlığı Denesenize sizde
Konbuyu başlatan Marslı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

Marslı

Felsefe.net
Yeni Üye
Canlı ve okadar güzel ve faydalı bi balığın zekasıyla dalga geçen bizler cansız veya soyut korkuluklarımıza saygıda kusur etmiyoruz kuklamiyiz kuklacilikmi oynuyoruz?

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Dalga geçilmiyor, benzetme yapılıyor. Balığın zekası değil hafızası bu arada. (Balık hazıfalı). Anladığım kadarıyla dinlere ve Tanrı korkusuna atıfta bulunmuşsunuz. Bunun zekayla çok da ilgisi yok. Tanrı'ya inanan birçok filizof ve biliminsanı var. Kuklacılık oynanıyor bence ve bu bilinçli yapılıyor.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Fazla vaktım olmadıgı ıcın konuyu pek fazla nalayamadım dıyebılırım bıraz daha açabılırsenız belkı bır kaç yorum yapabılme şansım olabılır dıyebılırım....bır kaç şey dusundum yazmak ıstedım ama demeden de edemedım tereddutte kaldım..

Öylece.

kahin

Kahin
Yeni Üye
arkadaşın anlatmak istediği balığın hafızası değil, arkadaş tanrıyı eleştirmiş neden? balığın hafızası bir papağanınkı gibi değildir demiş , bu haksızlıktir demiş ama siz yanlış yorumluyorsunuz. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Canlı ve okadar güzel ve faydalı bi balığın zekasıyla dalga geçen bizler cansız veya soyut korkuluklarımıza saygıda kusur etmiyoruz kuklamiyiz kuklacilikmi oynuyoruz?

İnsan hakikat ile karşılaşmadığı sürece kukladır ve kuklacılık oynamaya da devam edecektir.
"Platon'un Mağara Alegorisi" tam da bu sorunun cevabını vermektedir.
Gölgeleri 'gerçek' sanan insanlar, ne zaman mağaradan çıkıp 'asıl gerçeği' keşfedecek ki hakikate doğru yol alabilsin?

"Işığa kavuşabilmek için karanlığa meydan okumak gerekir." Platon

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
arkadaşın anlatmak istediği balığın hafızası değil, arkadaş tanrıyı eleştirmiş neden? balığın hafızası bir papağanınkı gibi değildir demiş , bu haksızlıktir demiş ama siz yanlış yorumluyorsunuz. :)

Bu mesajı nasıl böyle yorumladınız anlayamadım, ilk mesajda dediklerinizin yarısından bile bahsedilmiyor. Eğer cidden dediklerinizi kastettiyse büyük bir anlatma problemi var mesaj yazarının. Bence siz yanlış yorumladınız.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Bu mesajı nasıl böyle yorumladınız anlayamadım, ilk mesajda dediklerinizin yarısından bile bahsedilmiyor. Eğer cidden dediklerinizi kastettiyse büyük bir anlatma problemi var mesaj yazarının. Bence siz yanlış yorumladınız.

umarım haklısındır, :D ;) o günleri görmeyi çok isterdim. sana bir ipucu verimmi? tanrı
belkide insan aklıdır kim? bilir. :D

Son düzenleme:

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
umarım haklısındır, :D ;) o günleri görmeyi çok isterdim. sana bir ipucu verimmi? tanrı
belkide insan aklıdır kim? bilir. :D

Tanrının insan aklı olduğunu düşünenler var aslında :D Michelangelo'nun "The creation of Adam" tablosuna bakmanızı öneririm. Tabloda Tanrı bir beyinin içinde gibi gözüküyor. Bu da Tanrı'nın aklımızda olduğunu söylüyor. Kim bilir?

kahin

Kahin
Yeni Üye
Tanrının insan aklı olduğunu düşünenler var aslında :D Michelangelo'nun "The creation of Adam" tablosuna bakmanızı öneririm. Tabloda Tanrı bir beyinin içinde gibi gözüküyor. Bu da Tanrı'nın aklımızda olduğunu söylüyor. Kim bilir?

öneriniz için teşekkürler :D ben yinede metafizik bir akıl varsa onu alim,
yanınada tatlı olarak ruh ve kürdan olarakta cennet olursa iyi olur,
yalnız huri istemem benimki paket olsun sadece sevdiğimi paketleyin
onu cennette yemek istiyorum :D
benim tablomda tanrı beynimin almadığı frekansta gözüküyor, :D

:p:p

beynimdeki soyutluğu bile yaratmış olmasından şüpheliyim :D
eğer durum buysa o zaman bulaşıkları yıkama zamanı gelmiş demektir.
saygılar.

ls2

Kahin
Onursal Üye
hakikat diye birşey varsa bile bu belli ki henüz anlayamayacağımız bir yüksekliktedir. bizlere sözde bu yükseklikten konuşan herkes ya yalancıdır ya da hayallerinden bahsetmektedir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Balık, içinde bulunduğumuz dünyanın bir varlığıdır; korkuluk içimizde bulunan bir dünyanın varlığıdır. Dış dünyamızda hepimiz belirli şeyler üzerinde hakimiyet kuabiliriz, ama sadece bir kısmımız iç dünyası üzerinde hakimiyet kurabilir.

X

FAdmin
Onursal Üye
Bu konuda sosyolog [MENTION=4925]Alper[/MENTION] beyin gorusleri benim icin adeta yol haritasi niteligindedir.

Alper

fadminfon
Onursal Üye
Ben genel de rakı şişesin de balık olmayı tercih edip içimi rakı ile dolduruyorum

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Balık, içinde bulunduğumuz dünyanın bir varlığıdır; korkuluk içimizde bulunan bir dünyanın varlığıdır. Dış dünyamızda hepimiz belirli şeyler üzerinde hakimiyet kuabiliriz, ama sadece bir kısmımız iç dünyası üzerinde hakimiyet kurabilir.

Bunu ilk mesajdan mı çıkardın? :D

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç