Neler yeni

Deizm

yazzamayanyazar

Yeni üye
Dostlar sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Deizm konusunda kafam oldukça karışık .Deizmi bütün yönleriyle açıklayabilir misiniz ?

"ictenlik"

FSEditör
bir şeyin açıklanmasına gerek yok. ne hissediyorsanız o ya da o'sunuz..
Einstein bireysel bir tanrıya ya da bireylerin kaderiyle ilgilenen bir Tanrıya inanmıyorum diyor ama evrende bir düzen ve işleyiş, bütünsellik ve yasasallık görüyor ve bunu araştırıyordu... Örneğin sıkışınca ve sıkıştırılınca politik bir cevap olarak Spinoza'nın Tanrısına inanıyorum demiş sanırım. Belki de buradakine benzer bir çıkmaza ve burada açıklayamadığımıza şimdilik Deizm diyoruz...

Deizm, agnostisizm ve Pantezimi, Tezime göre bir gelişim değişim ya da aşama olarak gören var. Biraz daha siyasi bir duruş olarak Tanrı ne var ne yok ya da Tanrı öyle değil de böyle diyebilmek olarak gören var. Ateizmden öncesi diyen var. Sonuçta vicdani bir ret. Tanrı varlığını ya da evrendeki düzene dayalı olarak bir bilgi tabanını ya da bunun arayışını reddetmiyor ancak dinsel kurumların ve kurumsal dinin töhmetini/karanlığını ve ona dayalı tanrının varlığını reddediyor.

Bence sunulan Tanrı hakkında dengeli bir şüphe ve muğlaklık hissediyorsanız ve duyuyorsanız, kendi açık fikirleriniz varsa, Tanrı ya da kurumsal bir zeka ve evrende düzenli işleyiş ya da akıllı tasarım olabilir de olmayabilir de diyorsanız, bir Tanrı varlığını ve dinsel kurumları/kuramları sorgulayabiliyorsanız, Teizm sonrası ve agnostisizm-deizm ve panteizm geçişleri orada başlıyor...

Sanırım Deizm, bu karanlık Teizmden ya da monoteizmden ve dünyanın bilgi karanlığından az çok çıkış/sıyrılış arayışının çıkış yollarından ve farklı ifadelerinden sadece biri.. Deizm ılımlı bir Ateizm hem de Teizm gibi, belki de ikisinin arası gibi..

Son düzenleme: