Deizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Akımları kategorisinde yazzamayanyazar tarafından oluşturulan Deizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,052 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Akımları
Konu Başlığı Deizm
Konbuyu başlatan yazzamayanyazar
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Raphael

yazzamayanyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Dostlar sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Deizm konusunda kafam oldukça karışık .Deizmi bütün yönleriyle açıklayabilir misiniz ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Allah'ın varlığını kabul eden bir insanın, dinleri kabul etmemesini şahsen benim aklım almıyor. Caner Taslaman'ın videosu yeterince açıklayıcı bence.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir şeyin açıklanmasına gerek yok. ne hissediyorsanız o ya da o'sunuz..
Einstein bireysel bir tanrıya ya da bireylerin kaderiyle ilgilenen bir Tanrıya inanmıyorum diyor ama evrende bir düzen ve işleyiş, bütünsellik ve yasasallık görüyor ve bunu araştırıyordu... Örneğin sıkışınca ve sıkıştırılınca politik bir cevap olarak Spinoza'nın Tanrısına inanıyorum demiş sanırım. Belki de buradakine benzer bir çıkmaza ve burada açıklayamadığımıza şimdilik Deizm diyoruz...

Deizm, agnostisizm ve Pantezimi, Tezime göre bir gelişim değişim ya da aşama olarak gören var. Biraz daha siyasi bir duruş olarak Tanrı ne var ne yok ya da Tanrı öyle değil de böyle diyebilmek olarak gören var. Ateizmden öncesi diyen var. Sonuçta vicdani bir ret. Tanrı varlığını ya da evrendeki düzene dayalı olarak bir bilgi tabanını ya da bunun arayışını reddetmiyor ancak dinsel kurumların ve kurumsal dinin töhmetini/karanlığını ve ona dayalı tanrının varlığını reddediyor.

Bence sunulan Tanrı hakkında dengeli bir şüphe ve muğlaklık hissediyorsanız ve duyuyorsanız, kendi açık fikirleriniz varsa, Tanrı ya da kurumsal bir zeka ve evrende düzenli işleyiş ya da akıllı tasarım olabilir de olmayabilir de diyorsanız, bir Tanrı varlığını ve dinsel kurumları/kuramları sorgulayabiliyorsanız, Teizm sonrası ve agnostisizm-deizm ve panteizm geçişleri orada başlıyor...

Sanırım Deizm, bu karanlık Teizmden ya da monoteizmden ve dünyanın bilgi karanlığından az çok çıkış/sıyrılış arayışının çıkış yollarından ve farklı ifadelerinden sadece biri.. Deizm ılımlı bir Ateizm hem de Teizm gibi, belki de ikisinin arası gibi..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu ülke özelinde;

Deizm muhafazakarların ateizmidir.

Deizm bu din onlarınsa (radikallerinse) ben onlardan değilim demektir.

Deizm yine radikal islam ve radikal grupların din algısnı görüp ayrıştıklarıınn ve birleşemeyeceklerinin ya da onlarla birleşilirse aydınlık bir dünya umulamayacağının bilinciyle tanrı konusunda inançlı kalıp islamı terketmektir.

Deizm eğer gerçek din buysa bu benim inandığım din/tanrı değil, ben kişisel tanrıma inanmaya devam edeceğim ama bu toplulukla aynı şeye/dine inanmıyoruz deme durumudur

Bugün twitter da ki " #MehmetAzimliHesapVer " tagı Türkiye de gelecekte çok yüksek bir deist kopuşun ve ayrışmanın çok açık sosyolojik işaretleyicisi ve göstergesidir.

Türkiye de üssel bir deizm artışı kaçınılmazdır. Sosyolojik olarak eğitimli ya da bilinçli muhafazkar tabanlar korumaya (geliştirmeye eğitmeye) çalıştıkları alt tabandan ayrıştığını, dinin istense de revize edilemeyeceğini, özgürleşme ya da daha ılımlı gruplarca iktidar baskısıyla insanları kontrol etme dışında ortak bir din fikrini paylaşamayacaklarını farkedecektir..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu ülke özelinde;

Deizm muhafazakarların ateizmidir.

Deizm bu din onlarınsa (radikallerinse) ben onlardan değilim demektir.

Deizm yine radikal islam ve radikal grupların din algısnı görüp ayrıştıklarıınn ve birleşemeyeceklerinin ya da onlarla birleşilirse aydınlık bir dünya umulamayacağının bilinciyle tanrı konusunda inançlı kalıp islamı terketmektir.

Deizm eğer gerçek din buysa bu benim inandığım din/tanrı değil, ben kişisel tanrıma inanmaya devam edeceğim ama bu toplulukla aynı şeye/dine inanmıyoruz deme durumudur

Bugün twitter da ki " #MehmetAzimliHesapVer " tagı Türkiye de gelecekte çok yüksek bir deist kopuşun ve ayrışmanın çok açık sosyolojik işaretleyicisi ve göstergesidir.

Türkiye de üssel bir deizm artışı kaçınılmazdır. Sosyolojik olarak eğitimli ya da bilinçli muhafazkar tabanlar korumaya (geliştirmeye eğitmeye) çalıştıkları alt tabandan ayrıştığını, dinin istense de revize edilemeyeceğini, özgürleşme ya da daha ılımlı gruplarca iktidar baskısıyla insanları kontrol etme dışında ortak bir din fikrini paylaşamayacaklarını farkedecektir..

Bunun arkaplanında sosyolojik bir deizm patlaması umulabilir (kaçınılmazdır)

Bir ilahiyatçıya kendi ölçünde kısmen bilimsel objektif olmaya kalmaya çabaladığı için açıkça saldırılıyor. Bu belli kesim ve grupları oldukça ürkütecek.
Yani sınıf olarak kendi üstsınıflarıyla iç üstyapıyla çarpışıyor ve çelişiyorlar dağılmak üzereler demektir.

Daha açığı ilahiyatı/teoloiyi profesyonel bilinçli bilgisel bilimsel bir zemine taşımaya özgürlşetirmeye (açmaya-yenilemeye) hatta korumaya çabalayan içsel inançlı bir bilince ve bireye açıkçası kendi doğal evrimlerine ve geleceklerine yani bilinç olarak evrimleşecekleri potansiyel duruma ve noktaya saldırıyorlar demektir.

Bu üstü koparır altı düşürür. Yani aforoz ederek onları açıkçası deizme dışa sürüyorlar.

Raphael

Üye
Yeni Üye
Bence zararı yok. Ama siz hep Tanrı ile alakalı şeyler tartışıyorsunuz.

5-6 senedir 1 kere bile ilahiyattan bağımsız bir felsefi konu hakkında konuştuğunuzu görmedim.

Yanlış mıyım?

T

TENTEN

Ziyaretçi
Hiçbir zaman deist olmadım.
İlk vuruş tanrısı sonra etkisiz eleman. :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
yeni trend agnostisizm

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bence zararı yok. Ama siz hep Tanrı ile alakalı şeyler tartışıyorsunuz.

5-6 senedir 1 kere bile ilahiyattan bağımsız bir felsefi konu hakkında konuştuğunuzu görmedim.

Yanlış mıyım?

Yanlışsın ama ülkenin gündemi, kişilerin gündemi bu (twitter ın daki bugünkü gündemlerinden biri)
Benim değil

Raphael

Üye
Yeni Üye
Twitter fialn aktroll diyarı. Kılıçtaroğşunu bile takip edemedim. bir sürü küfür eden / serseri / işsiz filan var.

Benim vaktim olmuyor twitter'e girmeye.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar