Deizm

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Deizm
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deizm (tanrıcılık), 17'inci ve 18'inci yüzyılda İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde belirginleşmiş dini bir felsefedir.
Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler. Bunun yerine...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Deizme yöneltilen Sorular ve Yanıtları

Deizm neye dayanır?
Akıla ve doğaya. Evrene bakınca bir düzen görürüz ve bu düzen bizi bir tanrı ya da tasarımcı inancına götürür.
Deizm ateizmin bir çeşiti midir?
Hayır. Ateizm tanrıyı reddeder. Deizme göre tanrı vardır. Deizm dinleri reddeder.
Eğer deism tanrı inancını kabul ediyorsa deizm ve...

Esege

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kavramın Türkçe karşılığı yaradancılık sözcüğüdür.

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
Deizm inanç değildir,temeli mantığa felsefeye ve tanrı kavramının bilinmezliğine/kavranamazlığına-yani metafiziki konularda kesin yargıya varılamayacağı- dayanır.Dolayısıyla tanrıya inanıyorum demenin tanrıyı %100 doğru kabul ettiğini düşündüğümüzde;inanmak deizm in dışındadır.

Furkan Topal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
bagimsizdusunceler.b1.jcink.com
Adı üstünde adı "tanrıcılık, yaradancılık" olan bir akımdan bir kişinin tanrıya inanması ya da onu varsayması nasıl onu deizm dışına çıkarabilirki?

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
Tanrıcılık tanrıya tapma anlamında mı kullanılır illa ? Öyle değerlendireceksek;deizm deki tanrı kavramının da genel olarak kullanılan tanrı kavramına eş değer olması gerek.Ki böyle değil,deizm tanrıyı dinlerden ve onun üstüne getirdiği sıfatlardan çıkaran bir akımdır.Tanrının varlığı hakkında öne sürülen fikirde savunulan bir fikirdir ama...

Furkan Topal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
İnanç kavramlarımız gerçekten farklı. Bu ateizmin, inançsızlığa inanmak deyimiyle eşdeğer. Benim kafamdaki tanrı dinlerdeki gibi bir tanrı olmadığı için teistte olamam. Benim akımımı belirleyebilir misin o halde? Deist değilsem neyim ben?

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
İnanmak vardır,inanmamak inançsızlığa inanmak filan değildir;yazımın hiçbir yerinde de böyle birşey anlaşılmıyor.
Binlerce yıllık inanç tarihi bize gösteriyor ki;inanmak birşeyin varolduğunu bilmek yerine geçiyor.Dolayısıyla %100 kesinlik içerdiğini yani şüphe barındırmadığını söylemekte hatalı değilim.
Deizm de ise tanrı kavramını varolan...

toz_zerresi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.medikalkaryolam.com
Üsütn bir gücün varlığa inanmak ve bu üstün gücün yarattıklarına mesaj gönderemeyeceğine inanmak... Bu kadar büyük bir güç dileyip de elçi göbderemeyecek, dileyip de insanlara yön vermek için kitap gönderemeyecek, yarattıklarını muhattap almayacak... Bu yasakları ona koyan kim? Deizm tarih olmaktan bile çıkmıştır. Önermesi tutarsızdır. Bunu...

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
Hareketlerini deizm mi kısıtlıyor ? Pardon,anlayamadım orayı :D Diyorsun ki tanrı diledi de yapamadı;tanrıyı tanımla önce bir.Şu çok komiktir hala ateistlerde bile vardır,söylerler bu sözü hep.Dinlere inanmıyoruz ama dinlerdeki tanrıdan başka tanrı olamaz ? İlla o kurallara uymak zorundadır tanrı,peygamber göndermek zorundadır,din göndermek...

toz_zerresi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.medikalkaryolam.com
zamfiri dinliyorum bir yandan şahane... Deizm değil deist kısıtlıyor. Göndermesi gerektiği ne kadar saçma ise gönderememesi de bir o kadar saçmadır. Deist aklıma güveniyorum diyor ki aslında hiç bir şeye güvendiği yok, zira insan yaradılışı gereği kendisi kadar güç üretebilen bir kaynağa güvenemez. Akıl insanın kendisindendir ve bu yüzden...

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
Üstün güç denilenin senin atom altı madde dediğin birşey olabilme ihtimalinin de olduğunun farkındaysan;teşekkürler bilime romantik dediğin için :) Yapıp ettiklerine sınır çeken yok zaten,öyle algılayan sensin.Diyelim ki bilinçli bir tanrı var;evreni yarattı-tabii mutlak güç olduğu için yarattığı herşeyin neye sebep olacağınıda önceden...

Furkan Topal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Tanrının kitap ya da elçi göndermeme olasılığını saçma bulmuyorum ve bunu deizmi yıkacak bir öğe olarakta algılamıyorum. Bana kalırsa tanrının kitabıda elçiside yaratılmışlıklardır, doğadır, evrendir, insan aklıdır.

Furkan Topal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Trafik polisini de referans olarak almicaksınız değil mi ? :)
Haha. Hakikatende gündelik işlerdeki komutan-ordu, makina üreticisi-makina bakımı vs. gibi örnekler çok veriliyor. Nedense bu örneklerin aslındaki Tanrı-insan bağlantısını bir türlü göremedim. Bu seferde duası kabul olan bir insanı referans...

toz_zerresi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.medikalkaryolam.com
Sayın SatanicMajesty, Spinoza bu konuyu çok iyi izah eder aslında. Ben kısaca değineceğim. Spinoza hollandaya göç eden yahudilerdendir. Ancak o teolojiyi ret etmiştir ve bu yüzden çok sıkıntı çekmiştir. Spinoza insanın doğasına işaret eder. Doğası gereği nasıl büyük bir balığın küçük balığı yutması normalse insanların da doğaları gereği...

toz_zerresi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.medikalkaryolam.com
Trafik polisleri başarısız bence :) Lambalar daha iyi. Nerde bir trafik polisi akışa müdahale etse trafik tıkanıyor. Ancak iş lambalara ve bir sisteme terkedilirse çok daha iyi işliyor. Yani akışı sistematize etmek kötü değil bence. :)

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
Aslında insan aklı ile kırmızı çizgiler filan çekmemişlerdir.Yani tabiki çekmişlerdirde,bu çizgileri us olarak değerlendiremeyiz.İnsanın doğası,bireyselliğidir.Bilinci insana bunu verir.Bireysellik üzerine düşünüldüğünde özgürlüğün temelidir ama aynı zamanda başka insanların varlığının yani toplumun kabulünden dolayı;başkalarının da...

toz_zerresi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.medikalkaryolam.com
insan tekamül sürecini tamamlamamıştır gibi bir mana çıkıyor buradan. Yani daha tam bir insan değildir. Burada insanı meraka düşüren bunun ne zaman olacağı? Acaba bu konuda ileriye doğru bir gidiş mi var yoksa bir gerileme mi? Anarşizm daha henüz var olmayan bir tür üzerinden felsefe yapar ki burada idealizm işin içine girer. İdealizme saygı...

SatanicMajesty

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
tr.deizm.net
O konuda kesin birşey söyleyemem ama dışarda dolaşan canlılara insan diyecek durumda değilim.Evet anarşizm ütopik bir insan üzerinden felsefe yapar ve benim insan dediğim insanda bu seviyeye ulaşmış olandır.Varolan sistemin arızalı olması bizim doğruyu bu arızalı sisteme göre değiştireceğimiz anlamına gelmez.Doğru,yararlı,iyi veya olması...