Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyasetçiler kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,394 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyasetçiler
Konu Başlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu.
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
T

TENTEN

Ziyaretçi
Para bazlı ekonomide maaşlara zam ürünlerede zam demektir.
Aldığınız zam ürün zamlarından sonra değersizleşir. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Elektrik ve doğlagaz faturalarının ve akaryakıt zammının diğer yüzü enflasyon kadar ücretten kaldırılan gelir vergisidir..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şuna üzülmüyorum ama asgari ücret %50 zam yapıp/yapılıp toplumun diğer kesimlerine devlet dışında da düşük zam yapılması orta sınıfları lt sınıfa yakınlaştırır. Prpofesyonel ya da uzman olan ücretini belirleyebilenlerler için durum değişmeyecek onlar hakkını alacaktır. Onun dışında beyazyaka ve ora sınıflar piyasada değilim ama eminim özellikle yı lsonuna büyük mutuslzuk yaşayacak çünkü yılalrca yeniden düzenleyemeyecekleri bir düşmüş ücret tabanına sahip olacaklar.

Muhtemelene geçen yıl 3,500 neredeyse 1,5 asgari ücrete çalışanlara bu yıl en çok belki 4,500 teklif edildi

Muhtemelen tüm bunlar yapılırken geniş ücretli sınıf /%60-80) asgari ücretliler denilerek diğerleri feda edildi.
Sosyolojik olarak bunu izlemesi, tanık olması keyifli oysa ve ancak düşün gelirler düşen tüketim ,düşen üretim daralan ve batan ekonomi demek olacak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kaba bir hesap yapmaya çalışacağım ve çok kaba rakamlar ve işin içinden çıkamadım ancak bunu daha düzeltip getirebiliriz

Tükiye nüfusu yaklaşık 84,5 milyon
Nüfusun yaklaşık %30 u 18 yaş altı ve eğitim gören 18 yaş üstü nüfus olabilir ancak yaklaşık % 70 i yetişkin çalışabilir nüfus diyelim.

Yani Türkiye çalışabilir yetişkin nüfus 59 milyon

Yaklaşık 14 milyon özel sektör bordrolu çalışan
Yaklaşık 5 milyon kamu çalışanı
Yaklaşık 14 milyon emekli var
Yaklaşık 2 milyon esnaf var
Bunun dışında kayıt dışı tatım gelirleri kira gelirleri gelirleri bir miktar inaan olabilir ancak iki 14 milyon rakamında ve 5 milyon rakamında zaten üste yuvarlamalar yaptım.
Bunun dışında bu ülkede rakama erişme problemi var. Tüik tarafından yazılan içerikler için kullanmak istediğim ifadeyi kullanamadım bile ama berbat ötesi diyelim.

Kabaca toplam

Muhtemelen 35-40 milyon aralığında bir geliri olan insan var. Muhtemelen 20-25 milyon aralığında geliri olmayan çoğu ev kadını ve bir bölümü işsiz insan var. Avrupa da olsak bunun tamamını işsiz ve gelir desteğine ihityaç duyan nüfus olarak olacaktık.

Hükümetin ücretten kaldırdığı gelir vergisi ziyanı hesaplaması

Çok yaklaşık çünkü ücretteki vergi aslında ÷15 le başlar ve gelir arttıkça artar ama kabaca

14 milyon ×750 = 10,5 milyar TL

Bu kabaca devletin ücretten alınan gelir vergisi ziyanı

Kabaca devletin ücretten alınan yıllık gelir vergisi ziyanı yaklaşık 150 milyar TL ve belki üstü olacaktır çünkü asgari ücretin üzerinde çalışanlar var ve gelir vergisi aydan aya da yükselecektir. Yani belki 200 milyar TL den sözediyoruz.

Bu çok değil yaklaşık 15 milyar dolar.
Yıllık ama

Bu size akaryakıt, elektirik, doğalgaz, tekel ürünleri zammı okarak geri dönecek. Eğer tüm bunlarda yetmezse gıda ürünlerindeki vergi oranlarını tartışacaklardır. Bu da yeterli olmazsa asgari ücrete 15 ten düşük 5-10 bir vergi konulmasının tartışılması kaçınılmaz olacak.

Burada aylık 10-15 milyarlık bir vergi kaybından ve açığından sözediyoruz hazırlıklı olun...

Bir de burada asıl sorunun 20-25 milyonluk atıl nüfus olduğunu ve ticari faaliyetle uğraşan nüfusun tüketici sınırı nedeniyle muhtemel düşük okacağını görüyoruz yani çalışan 30-35 milyon olsa ve uluslarası standartlarda geliri olsa 5 ila 10 milyonluk esnaf sayın ve hizmet sektörün olabilirdi.

Bu yılı merakla izliyorum ve notlar alıyorum çünkü daha önce bir gönderide (Ekonomi Sosyal Yaşantı...) yıllardır söylediğim ve imlediğim şeyler var...

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Bimde 10 gun depocu olarak çalıştım.
Tirlardan ürünler forklift ile depoya taşınır.
Sonra bi liste verilir ve su ürünleri bir palete topla denilir. Meyve kasalarından tutun, 10 kilo, 20 kiloya kadar ağırlıkta bakliyat, tuz, şeker.
Hamalligin bana göre olmadığını orada anladım. Bu işi 10 sene devam ettiren vardı. Nasıl beli zarar görmedi veya fiziksel bir rahatsizlik yaşamadı simdiye kadar tuhaf.
Herkes bir iş için yaratılmış buna inanıyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bimde 10 gun depocu olarak çalıştım.

Günde haftada kaç gün ne kadar ve hangi saatlar arası çalıştığını sorabilir miyim?

Hamalligin bana göre olmadığını orada anladım. Bu işi 10 sene devam ettiren vardı. Nasıl beli zarar görmedi veya fiziksel bir rahatsizlik yaşamadı simdiye kadar tuhaf.
Herkes bir iş için yaratılmış buna inanıyorum.

Postür kasları
Benim fıtığım var ve muhtemelen ona rağmen yapabilirdim..

Tam akine faydası olur ,güç ağırlık egzersizi gibi

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Günde haftada kaç gün ne kadar ve hangi saatlar arası çalıştığını sorabilir miyim?

Postür kasları
Benim fıtığım var ve muhtemelen ona rağmen yapabilirdim..

Tam akine faydası olur ,güç ağırlık egzersizi gibi
Gündüz 8-5 haftada 6 gün. Hergun mesai yapmanı istiyorlar. Yani illaki birilerini mesaiye biraktiriyorlar. Eğer dayanabilirsen çok iyi para kazaniyorsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gündüz 8-5 haftada 6 gün.
Bu normal gibi yani10 saat ama ara dinlenme düşülür. Öğle ve diğer. 8 saat kalsa
8x6=48
yani haftalık çalışma 45 saattir.
Ben muadili bazı marketler için (market ama depo değil) biraz daha yükek çalışma saatleri sosyal medyadan okudum. (mesai ücreti sanırım ödenmyordu)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar