Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyasetçiler kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,417 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyasetçiler
Konu Başlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret 4250 Tl Oldu.
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır" dedi.​

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret artışına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasında belirtildiği şekilde demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun ifadesi olan bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum" diye konuştu.

Asgari ücrette vergi kaldırıldı​

Aziz milletim, asgari ücrette tarihi bir artışı gerçekleştirirken bunun işveren üzerindeki yükünü azaltacak adımları atmayı ihmal etmedik. Asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni düzenleme ile on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. işveren kesimini böylece 450 liralık bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken bunun işveren üzerindeki maliyetini 450 lira aşağı çekmiş oluyoruz.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Tarihin hatasıdır. Çifte dar boğaz, çifte topuğuna sıkma..

1 yılı ya da ilk seçimi kurtarmaya çalışıyorlar yaptıklarını farkında değiller. Bunlara sessiz kalmaya devam edin..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır" dedi.​

Brüt artmamışsa asgari ücret artmamıştır yani brüt ne kadar artmışsa o kadar artmıştır. Vergi yükü işverenden alınıp işçinin sırtına bindirildi. Bu katırdan yük alıp eşeğe koymaya benzer.
Vergi kaldırılamayacağına, devlet vergi toplayacağına, göre aynı vergi başka yere kayacak sonuçta dönüp dolaşıp işverenin ödeyecek olduğu vergiyi de ,ücretin parçası olan vergiyi de işçi ödeyecektir. Gelecekte bedeli ağır olacak.

Asgari ücretin vergisini sözde işverenden almak işçinin sırtına yıkmaktır çünkü o harcayacak. Buradan ,işçinin uzun vadede zarar ettiğini göreceksiniz bu AGİ dalgasına benziyor. Ekonomik darboğazın varsa vergiyi artırırsın..

Kesilen vergi kadar işçi hanesine eksi yaz bu hesapta böyle.

• Beğen
Tepkiler: phi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Buna şark kurnazlığı deniyor ve kendilerinden öncekilerin yaptığı gibi seçim ekonomisi/seçim yatırımı giderayak bunu da .. ........
Bunu daha öncede yazdım ortada bir zam olsa bile üç zam sonra erirdi. Yani ekonomi normal olsa da o zam verilse bile ..

Olacaklar şu
Ocak şubat ve takip eden aylarda gelir vergisi almayacaklar . (Devletin kasası eksi yazar yeni vergiler gelir ve işçi öder... iki kere iki dört)
İşveren bu zammı %30-40 larda hissedecek. Artık gelir vergisi ödemeyecek.
Seçim kazanan iktidarın ilk yapması gereken ücrete gelir vergisi eklemek olurdu ama eklesen düşün zaman üç katına çıkar gibi olurdu.

Sendikalaşın, ekonomi öğrenin, kaderinizi iktidarlara teslim etmeyin.

• Beğen
Tepkiler: phi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kağıt üzerinde tahmin tutmuş gözüküyor önceki gönderide yazdım vergi indirimi var.. Vergi indirimi bir manipülasyon zam değil ve işverenden vergi indirmek işçiye vergi bindirmektir. Bu zam denen şey zam görünümümde olsa da uzun vadede Timur a bir fili iade için gidip iki fil almak gibi olacak. Türkiye işçisine geçmiş olsun..
Bana göre vergi indirimi olmasaydı da 3800-4000 yapsalardı..
Keser döner sap döner vergi kaybı dönüp piyasaya en son işçiye yüklenir. Yük işverendeydi. Türkiye işçisi ve sendikaları dünyadan habersiz

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
içtenlik ile ben 3600 tl civarında olur demiştik. :)

Damga vergisi
5004,00 * 0,00759 = 37,98 tl
Gelir vergisi
4253,4 * 0,15 = 638,01 tl

4253,4 -(638,01+37,98) = 3577,41 tl

Vergileri kaldırınca yükselmiş oldu.
Ayrıca asgari geçim indirimide kalkmış oldu.Ekli dosyayı görüntüle 547
Ekli dosyayı görüntüle 548
tenten kardeşim bu hesapta yanlışlık var, damga ve gelir vergisi kalkınca 450 liralık bir vergiden vazgeçmiş oldu devlet, bunu cumhurbaşkanı söyledi.

T

TENTEN

Ziyaretçi
tenten kardeşim bu hesapta yanlışlık var, damga ve gelir vergisi kalkınca 450 liralık bir vergiden vazgeçmiş oldu devlet, bunu cumhurbaşkanı söyledi.
Yanlışlık yok.
Gelir vergisi Gelir vergisi matrahının %15 olarak hesaplanıyor.
damga vergisi ise brüt maaşın % 0,759 olarak hesaplanıyor.
Vergi kalkınca yükseldiğini göstermek için yazdım.
Gelir vergisi 450 lira değil.Daha fazla alınıyor.
Agi(asgari geçim indirimi) ile bir kısmı iade ediliyordu.Çocuk sayısına göre değişen oranları var.
Geçen senenin İade edilen bekar ve çocuksuz için agi değeri alt resimde görünüyor.268,31 tl
Onu geri verdikleri için alınan vergi 450 lira denilmiş olabilir.
Şimdi gelir vergisi kalkınca asgari geçim indirimi ile geri iade olayıda kalktı.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
zam enflasyonun olmadigi ulkelerde yapilinca tad alinan birseydir :)

domatesi tane tane alin cok yemeyin de asgari ucrete zam yap bu ne perhis bu ne lahana tursusu.

Gercekten su zam zannedilen seye sevinen insanlarimiza uzuluyorum, matematik cok basittir ve dort islemdir diger islemleri teferruattir.

Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
zam enflasyonun olmadigi ulkelerde yapilinca tad alinan birseydir :)

domatesi tane tane alin cok yemeyin de asgari ucrete zam yap bu ne perhis bu ne lahana tursusu.

Gercekten su zam zannedilen seye sevinen insanlarimiza uzuluyorum, matematik cok basittir ve dort islemdir diger islemleri teferruattir.
yazdım ya:) 100 dolar indirim yapıldı diye :) kimse beni takmadı ;) çok örselendim şuan :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Asgari ücretten sonra ay geçemden duyduklarım (sosyal medya ihbarları)

(Düşük zam nedeniyle) Eylem yapan teslimatçılar (kuryeler) (3-5 ayrı firma)
(Düşük zam nedeniyle) Eylem yapan kargo çalışanları
4.250 TL ödemeyeceğini/ödeyemeyeceğini söyleyen işverenler (ve vergi kalktı)
5.700 TL maaşıyla geçinemediğini (fatura gider hesabıyla) gösteren öğretmenler

Sonuç olarak; asgari ğücretin üstündeki ücretler taban alınan aeksi asgari ücret kıyasaına göre yukarı taşınamıyor ve yükseltilemiyor
düşen alımgücü ,düşen tüketim

İkincisi sözde asgari ücretten kalkan (işverenin sıtından alınan) vergi, elektrik, doğalgaz, akaryakıt üzerinden işçiye/herkese bindiridi

Markette süt 8-15 TL
Markette terayağı 100+ TL

Köylüde süt (burada 5 kg) 25-30 TL
Köylü de tereyağı 70 TL civarı

Geçen yıl süt market ile denkti (köylüde 40-50 bandında olması gerekir) hatta tereyağı neredeyse onun üstündeydi (köy tereyağının 100-120 bandında olması gerekir)
Yani bu insanlar piyasayı ekonomiyi hissetmiş değil ve bir üretici gibi maliyet vb hesabıyla fiyat oluşturamıyor
Aynısının sebze vb fiyatlarında olacağını varsayıyorum

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu zam hikayesi bayram geçtikten sonra yakılan kınayla ölme tam bir ölme eşşeğim ölme arası bir hikayeye dönecek

Yani (alımgücü sağlanabilecekken çıtası yükseltilmeyen asgari ücret sözde kağıt üzeinde yükseltildi)
(%50 olsa da almayacak)

asgari ücretin üzeri ücret alanların kamu dahil uyumlu ücreti yükselttilemeyecektir, ortasınıfı mutsuz edecek
üretim dışı piyasalar ve fiyat belirleyciler enflasyonu geç farkedecek

Tahminim 2023'ü (seçimi) göremeyebilirsiniz,
sosyal siyasal kriz olasılığı

Son düzenleme:

DemoKratos

Üye
Yeni Üye
Bu konulardaki sorun daima şu olmuştur ve yine öyle olacaktır:

Ücretlere ve maaşlara yapılan zamlar fiyat artışlarına asla yetişemez. Bunun yine böyle olmaması söz konusu değil. Yine böyle tabii ki ve kesinlikle olacak.

Sabit gelirli kaybeder, bundan kaçınmanın hiç bir yolu yok enflasyonist ortamda.

Raphael

Üye
Yeni Üye
-Kabildeki taliban yönetimi de şeriat kurallarına uyulması koşuluyla kadınların üniversiteye gidebileceklerini açıkladı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
eğer doğru anlıyorsam asgari ücretin üzerinde ücret talebi var ve eğer doğru anlıyorsam %8 önerilmiş
Eğer doğru anlıyorsam bu 4.600 TL yapıyor.
Eğer doğru anlıyorsam Türk insanı şunu diyecektir, iş beğenmiyor, para beğenmiyorlar ve millet işsiz o paraya çalışacak çok insan var ve biz işsizler o paraya çalışırız

Sendikası olanlar direniyor. Temel: "a bu da baa bi ders olsun" demiş

Sanırım toplu çıkarma, işçiyi bölme, vasıflı vasıfsiz yeni işçiyle organizsayonu sürdürme gibi seçenekler mümkünse bastırılacaklardır diğer durumda da işverenler elebaşlarına yönelebilir %70 zam alabileceklerini sanmam ama %15-20 lik yeni bir teklif alırlarsa belki...

(Bir yorumcu : Bırakın artık şu ''emekçi'' romantizmini ya. Hamalık ne zamandan beri emek isteyen bir iş oldu. Kovun gitsin çalışacak çok adam var.)

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç