Çok Lezzetli! Böcekleri Beslenme Rutininin Bir Parçası Haline Getiren Kadın

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde Aze tarafından oluşturulan Çok Lezzetli! Böcekleri Beslenme Rutininin Bir Parçası Haline Getiren Kadın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 969 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Çok Lezzetli! Böcekleri Beslenme Rutininin Bir Parçası Haline Getiren Kadın
Konbuyu başlatan Aze
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Lawliet

Aze

Üye
Yeni Üye
Yemek intoleransı yüzünden rahatsız olan yemek konusunda seçiçi kadın, böceklerle yemek yapmaya başladıktan sonra tam teşekküllü bir gastronom haline geldi.

Ayrıntılar Daily Mail kaynaklı haberimizde:

Philadelphia, Pensilvanya'dan 24 yaşındaki Joy Nemerson, karınca yumurtalarını havyara benzetiyor ve mutfakta cırcır böceği pizzası, un kurdu kızartması ve çekirge kızartması hazırlıyor.

s-060e1a9f8ecf99bff5f1b7adede51af2c8f6f233.webp

Arkadaşları ve ailesi bu durumdan çok haz etmezken, bir geri dönüşüm firması için çalışan Joy, artık temel gıdalara dayalı diyetinin bir parçası olan garip sürüngen mutfağının büyük bir destekçisi.

Yeni bir araştırma ise cırcır böceği tüketiminin yararlı bakterilerin gelişimine ve iltihapların azalmasına yardımcı olarak bağırsaklar için yararlı olacağını ortaya çıkarıyor.

Joy durumunu şöyle açıklıyor: "Bir un kurdunun suratına bakıp ısırmanın garip hissettirebileceğini tamamen anlıyorum fakat bu durumun üstesinden oldukça çabuk geldim."

"Büyürken dünyanın en seçici yiyicisiydim fakat şimdi haftada en az iki kere böcek yiyorum."

s-ebb837934f168b1a11beb0760af88c0c8ed7d8dd.webp

"Benim için bu oldukça heyecanlı bir hareket ve bir kere başlayınca takılıp kalıyorsunuz."

Gençliğinde zor beğenen bir yiyici olan Joy, bu durumun ergenliğinde buğday ve birkaç farklı sebzeye karşı gelişen alerjisinden kaynaklandığını söylüyor.

Fakat büyüdükçe bu durum onu yeni yemek yolları bulmaya itmiş.

2017'de bir konferansta cırcır böceği proteini ile cip yapan bir şirket olan Chirps Chips'in CEO'su ile tanışmış ve ikili böcekler ile yemek yapmak konusunda konuşmaya başlamışlar.

s-f7eb5bca7b6778478d90b839082453a984191a5e.webp

"Bir cips denedim ve aslında gerçekten lezzetliydi. Toprağımsı, ceviz gibi bir tadı vardı."

s-309d4add8cfe5a9f643f3d8d209c3b675ac427c9.webp

"Yenilebilir böcekler ile ilgili bir şeyler duydukça daha çok ilgimi çekmeye başladı. Hemen başlamak istedim."

Ayrıca böcek yemenin sürdürülebilirdiğinin de ilgisini çekmesiyle, Joy bunu gezegenimizin geleceğe dair umutlarını geliştirmek için harika bir yol olarak görüyor.

Sözlerine şöyle devam ediyor: "Dünya'nın kaynaklarını nasıl tükettiğimizle ilgili onca haber ve hikayeyi okuyorsunuz. O yüzden bu daha sürdürülebilir bir beslenme şekli."

"Böcekler protein ve demir yönünden çok zenginler. Tıpkı et gibi fakat kaynak konusunda yanına bile yaklaşmadan."

s-9f66bf31f0e68c640d54213b9ac19ca72d33282d.webp

"Bütün bir ineği yetiştirmek ile bir avuç cırcır böceğini yemekten aynı sağlıksal yararı alacağınız düşünülünce, böcek yemek gezegenin geleceği için çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor."

2017'de katıldığı konferanstaki konuşmadan etkilenen Joy ardından böcek mutfağının sıkça servis edildiği Mexico City'ye gitmiş ve kısa süre sonra böcek yemeye karşı bir tutku geliştirmiş.

s-d5ef00501c5e8a842b1b96a6d44540cab6d6d0e0.webp

O zamanları şu sözlerle anımsıyor: "Çok fazla harika seçenek vardı. Kızarmış bir çekirge denedim., ki tadı cidden sadece barbekü cipse benziyodu. Un kurdu kızartması denedim. Tadı domuz pastırması gibiydi. Bundan daha iyi ne olabilir ki?"

s-090b3a350e0d5b693d6e7eef4a950b8b5c7a2675.webp

Genellikle internetten sipariş veren Joy, paketlenmiş böcekler satan organik marketleri de dolaşıyor.

s-0620ebbf5ba4b761b04ec4b585ea24949524254b.webp

Yediği böcekleri ise şöyle anlatıyor:

"Karınca yumurtası tacosu da denemiştim. Bayağı tuzlular ve ağzınızda bir nevi havyar gibi patlıyorlar.
"Yemeyi en sevdiğim böcek kınkanatlı. Dumanlı bir tadları var ve çok iyi baharatlanıyorlar."

Memleketine döndüğünde garip srüngen aşçılık macerasına devam etmeye meraklı olan Joy, yemek için böcek alabileceği yerel yerler aramaya başlamış.

Bu trend ABD'de hala erken safhalarda olduğu için, genellikle internetten sipariş vermiş fakat, pound ile poşetli böcek satan organik bir market bulmayı da başarmış.

"Koca bir varil cırcır böceği tozu aldım. Tıpkı protein tozu gibi ve brownieler, kekler, muffinler ve hatta smoothieler gibi birçok şeyle karıştırılabiliyor. Bu yaklaşık $35'a mal oldu fakat çok uzun bir süre yetecek."

s-e0d4d547a7a6939e15a3078efa71840b000be40f.webp

"Böcekleri bütün almak daha pahalı. YYaklaşık 30 gramı $5 kadar ediyor. O yüzden öyle fazla almıyorum.
"İnsanları eğitmeye her zaman meraklıyım ama. En son markete gittiğimde ben böcek satın alırken insanların bana baktığını gördüm. O yüzden durup ne kadar sağlıklı ve sürdürülebilir olduklarını açıkladım.
"Hatta birkaç insanı denemeye de ikna ettim."

Bu yılın başında ise Joy böcek bazlı beslenmesine adadığı bir Instagram hesabı açmaya karar vermiş.

s-1357ac35fd6957a9b602f50c8a44906bb8258221.webp

Bu hesapta tarifler, ipuçları ve kınkanatlı kanepeleri, cırcır böceği gnocchileri ve üç farklı tür böcek ile yapılan kat kat pizza da dahil olmak üzere yaptığı son tariflerin fotoğraflarını paylaşıyor.

"Hamuzda cırcır böceği tozu var, ki bazı insanlar bütün bir böceğe bakmadıkalrı için başlarken daha kolay bulabilirler." diyor. "Sonra içinde un kurdu olan harika bir sos yapıyorum. Peynirin üzerine limonlu acılı cırcır böceği ve un kurdu koyuyorum.
"Her lokmada böceklerin tadını alabiliyorsunuz. Leziz."

Başka insanları böcekleri denemek konusunda cesaretlendirmek amaçlı hikayesini paylaşan Joy, doğum günü hediyesi olarak iş arkadaşlarının onları böcek denerken videoya çekmesine izin verdiğinden de bahsediyor. Şaşırtıcı bir şekilde çoğu da beğenmiş.

s-1d71ea317da9a8066f204034a495f2302194d593.webp

Gülerek anlatıyor bu durumu: "Çoğu kişi bunu tamamen iğrenç buluyor fakat en beklenmedik karakterler denemek istiyor.
"Olay şu ki çoğumuzun yemeklerinde böceklerden zaten iz var. Mesela sebzelerde ve hatta kahvede. Bunun yerine kontrolü elinize alıp ne yediğinizin farkında olabilirsiniz."

"Dünyada iki milyar insanın normal beslenmelerinin bir parçası olarak böcek yedikleri düşünülüyor ve neredeyse 2,000 yenilebilir tür var."

s-dacb1289c7f84360e9a4345b90ec7998c51289f4.webp

"Dünyanın neresinde olursanız olun yanınızda yiyecek bir şey olacağı garantisi var. Yerel kaynaktan geliyorlar."

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kuru kuru da gitmez ki :/ yanına böcek suyu sıkmak aklina gelmemiş.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Üzülerek görüyorum ki bu kadıncağızın acilen rehabilite edilmesi gerekiyor. Böceklere bile huzur yok anlaşılan. Geçenlerde okumuştum, Filipinler'de hamam böceğini elektrikli sandalye ile idam eden bir adam tutuklanmıştı, bu kadına da acil çözüm bulmalılar. Yemek konusunda seçiciliği başka türlü bir hastalığa dönüşmüş, uzman yardımı almalı ve böyle bir mutfak çeşidi olması, talep görmesi çok garip bir durum.

Hamam böceğini elektrikli sandalyede idam eden heykeltıraş tutuklandı.

Filipinli heykeltıraş Gabriel Tuazon, evine giren hamam böceğini kendi tasarladığı mini elektrikli sandalyeyle idam ederek öldürdü. Heykeltıraş Tuazon, "Ona bir nesne ile vurmam gerekiyordu. Ama çalışma masam kirlenebilirdi" dedi. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran olay sonrası heykeltıraş, 'hayvanlara işkence etmek' suçundan tutuklandı.

Son düzenleme:

Mara

Üye
Yeni Üye
Bırak yemeyi haberi okumaya devam edemedim, çocukluğumdan beri baskın bir eklembacaklı fobim var böcek falan görünce far görmüş tavşan gibi çakılıp kalıyorum ben ortamda böcek olma ihtimali var diye bir hafta uyumamış insanım hayatta yiyemem sdfjk Keşke hepimiz vejeteryan olabilsek ama ben olamıyorum çok istiyorum ama içimdeki yamyam engel oluyor

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bırak yemeyi haberi okumaya devam edemedim, çocukluğumdan beri baskın bir eklembacaklı fobim var böcek falan görünce far görmüş tavşan gibi çakılıp kalıyorum ben ortamda böcek olma ihtimali var diye bir hafta uyumamış insanım hayatta yiyemem sdfjk Keşke hepimiz vejeteryan olabilsek ama ben olamıyorum çok istiyorum ama içimdeki yamyam engel oluyor

Vejetaryen olma konusunda benim de tüm denemelerim başarısız olmuştur, balık-tavuk yemeden durabiliyorum fakat kırmızı et konusunda maalesef irademe hakim olamıyorum, kriz geliyor gibi bir süre sonra yokluğunu hissediyorum.

Aşağıdaki site ve kitapları da inceledim ancak vücudum kırmızı et konusunda alarm veriyor, direnemiyorum.

10 Kitap ile Vegan / Vejetaryen Olmak1

Lawliet

Yeni üye
Yeni Üye
Seviyorsa yesin , oda ben kokoreç yeyince iyy iğrenç diyecektir . Ne yerseniz yeyin kul hakki yemeyin :$

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç