Çocuk kalbi metoforu nedir?

humanistica

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Her filozof her düşünen her edebiyatçı atıf da bulunuyor çocuk kalbi olsa onla neler yapılmaz ah bir kirlenmemiş olsak peki nedir bu çocuk kalbi meteforu ne için kullanılır insanın hem yaşı gelip hem büyümemiş temiz saf bir kalp taşıyamaz mı?

Büyükler illa kirli midir,kirlenmek insanda ne zaman başlar,ne zaman eylemlerimizin sorumluluğunu...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

humanistica

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Çocuklar neden masumdur çünkü vicdanına akılın çıkar hukumleri hukmetmez çocukların çıkar dunyası bir gazozla bir hamburgerle değişebilir onlar genelde buyuklerini taklit ederler belirli bir ahlak yasaları yoktur tabi bu konuda vucutları yani doğa onlara yardımcı olur ne saldırgan olucak kadar güçlüdürler ne de cinsel sapkınlıklar içerirler...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
bi şeyler yazmak istedim çok ama ;

aklıma gandhi'nin yaşam hikayesini önermek geldi birden -ben kendimde okumadımsa da-ilham verici olmalı-

din bilinci konusunda gerçekten çok söz tüketmek isterdim ama bu tartışılmalı bizce
ah bunu çocuk yetetiştirenler ve bu sıkıntıları aşamaları deneyimleyenler de sorunun içinden bakarakta

önerilen bir...

humanistica

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Birde çocukca hatalar vardır mesela sınıfsız,ön yargısız sevmek gibi ,hayata meydan okurcasına inancını yanına alıp tüm karanlıklara bir şimşek fırlatmak,bu sevgi çıkarın,cinselliğin,sömürünün yanından geçmez ister böyle fikrinizi sevin ister bir kızı ama eller cepte bir ıslık tizliğinde ve inceliğinde,şiddetsiz bir toplumu düşleyerek

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
insanlar ancak yasa ve düzenler kurabilirler
kişi kendini -bi ölçüde- şiddetsizleştirebilir ama bu toplumu, sanmıyorum
büyüğün küçüğü ya da güçlünün güçsüz yediği bu yerde bunu bir anomali olarak görmekten vazgeçeceğiz ve bunu bir doğa kanunu olarak ele alıp bunu çözümleyeceğiz gözyumup incinmeyeceğiz ki bu belki şiddetsizliktir de -daha...

Son düzenleme:

humanistica

Yeni üye
Kayıtlı Üye
SN.Sanalmalik her soruma cavap yazdığınız için öncelikle şükranlarımı sunarım konumuza gelirsek ben insanın içindeki güdülerin kaosun farkındayım ama aslında olay çok basit dünya iyi-kötü mucadelesinden başka bir şey değil insan hiç hata yapmaz demiyorum ama bilinçli hatalar yapmak ve bunları tekrarlamak bunlar iyi değil,toplumdaki şiddete...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
birey kavramı biraz ters yüz edilmeli belki de-toplum
bireysel bilince bu kadar önem yüklemeyelim mi? bizler-
-bireyi toplum olarak eğitmek mi o zaman ya da bireyin kafasına mı toplum kavramı kurulmalı daha baştan
-toplumun kafasına da toplum ya da
ve
iyi ve kötü mücadelesi? sanmıyorum ama neyse
bi çok mücadele var-olmalı ama

eğitim tabi ki...

bnmsevval

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Her çocuk gelişim döneminden bir birey olduğu zaman kalbi temizlikten çıkacak diye de bir şey yok bence.Dünya da çok fazla çocuk gibi davaranan ve hala kalbi eskisi kadar temiz kalmış insanlar da var.13-14 yaş çocuklar da psikolojik bozukluklar oluyor çoğunluğu online oyular oynayanlar da .Fakat bu konu da suçlu olanlar çoğunlukla bireyler...

tempter

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle herkese selamlar. Zor bir soruya cevap aramaktasınız. Benim önerim Kalahari (Afrika) Kabilesi. Orada çocuk olmayı, büyümeyi ve yaşlanmayı çok isterdim. Türkiye koşullarında çocuğunuzu tabi ki o şekilde yetiştiremezsiniz, çünkü çevresindeki diğer çocuklar da sizin çocuğunuzun karakterini şekillendirecektir. Umut yok denecek kadar az...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
saflaşma ya da katarsis arayışında bizler geçmişte bunları yazdık-şimdi özlüyoruz
duygusal arınma ya da duygusal yüklerden/blokajlardan ve zorlamalardan arınma ve temizlenme arayışında bizler , saf ve öz ve temiz bir benlikle buluşma arzusunda ve arayışında içimizde bizler bunu-bunları düşündük
insan gerçeğin içine gömülmeye görsün cenazesi bir...