Çocuk kalbi metoforu nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde C Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde humanistica tarafından oluşturulan Çocuk kalbi metoforu nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,742 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı C Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Çocuk kalbi metoforu nedir?
Konbuyu başlatan humanistica
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Her filozof her düşünen her edebiyatçı atıf da bulunuyor çocuk kalbi olsa onla neler yapılmaz ah bir kirlenmemiş olsak peki nedir bu çocuk kalbi meteforu ne için kullanılır insanın hem yaşı gelip hem büyümemiş temiz saf bir kalp taşıyamaz mı?

Büyükler illa kirli midir,kirlenmek insanda ne zaman başlar,ne zaman eylemlerimizin sorumluluğunu üstleniriz,ön yargılarımız ne zaman başlar,16 yaşında bir çocuğun ön yargıları,tarafı olur mu?

Peki büyümemiş insanlar,koca bebekler,stratejik düşünemez mi?Çocuk kalbiyle hükümet edilir mi?Akıl ve kalp ne zaman doğruyu bulur saf kalbin izinde mi yoksa saf aklın izinde mi?

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Çocuklar neden masumdur çünkü vicdanına akılın çıkar hukumleri hukmetmez çocukların çıkar dunyası bir gazozla bir hamburgerle değişebilir onlar genelde buyuklerini taklit ederler belirli bir ahlak yasaları yoktur tabi bu konuda vucutları yani doğa onlara yardımcı olur ne saldırgan olucak kadar güçlüdürler ne de cinsel sapkınlıklar içerirler onlar için sadece haz ve acı vardır...Tam bu çağda onlara merhameti,sevgiyi anlatmaktan çok hissettirmeliyiz bence iyi çocuklar ancak böyle yetişirler,onlara kendi kendilerine yetebileceklerini öğretmeliyiz bunu da edebiyatla,sanatla,müzikle yapmalıyız...Ne ırkçı fikirler,ne öcülü büyülü dinler,ne şiddet,ne cinsel saldırganlıklar onları etkilememeli,paylaşmayı ve üretmeyi anlatmalıyız...Bunun yöntemi nasıl olmalı bir çocuk saf sevgiyi nasıl bulur insanın biricik olduğunu ve humanizmin doğa sevgisinin nasıl verileceği konusunda da psikolog bir arkadas yazarsa sevinirim çocuk kalbini nasıl yitirmeyiz....?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:33 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:25 ----------

Burdan şunuda yazmak isterim çocuklara dini fikirler oluşumlar nasıl verilmeli,mesela onlara kutsal savaşı anlatırsanız haçlıları veya cihad etmeyi çocuğa nasıl bir zehir enjekte ettiğinizi büyüynce anlarsınız bir çocuğun ilk oyuncağı ne olmalı bir silah mı mesela veya bir ok mu hayat steril değil ama bu yaşlarda yönlendirme çok önemli en sevdiği bilgisayar oyunları ne veya izlediği filmlere bakın takip ettiği ünlüleri bilincin oluşmasında bunlar çok önemli bence,siz eğer akıl ve düşünmeye önem veren dinlerin ahlakı zerk eden yönlerini değilde tam aksine korkuyu şiddeti anlatırsanız bu gelişimi muhakkak engelliyecektir...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bi şeyler yazmak istedim çok ama ;

aklıma gandhi'nin yaşam hikayesini önermek geldi birden -ben kendimde okumadımsa da-ilham verici olmalı-

din bilinci konusunda gerçekten çok söz tüketmek isterdim ama bu tartışılmalı bizce
ah bunu çocuk yetetiştirenler ve bu sıkıntıları aşamaları deneyimleyenler de sorunun içinden bakarakta

önerilen bir metodolojide
dünya gerçeğini olduğu gibi anlatmak
gerçekleri göründüğü olduğu gibi sunmak -size göründüğü gibi

bi yerden sonra özgür doğa onu alıp götürüyor -kucağına itiyor

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Birde çocukca hatalar vardır mesela sınıfsız,ön yargısız sevmek gibi ,hayata meydan okurcasına inancını yanına alıp tüm karanlıklara bir şimşek fırlatmak,bu sevgi çıkarın,cinselliğin,sömürünün yanından geçmez ister böyle fikrinizi sevin ister bir kızı ama eller cepte bir ıslık tizliğinde ve inceliğinde,şiddetsiz bir toplumu düşleyerek

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
insanlar ancak yasa ve düzenler kurabilirler
kişi kendini -bi ölçüde- şiddetsizleştirebilir ama bu toplumu, sanmıyorum
büyüğün küçüğü ya da güçlünün güçsüz yediği bu yerde bunu bir anomali olarak görmekten vazgeçeceğiz ve bunu bir doğa kanunu olarak ele alıp bunu çözümleyeceğiz gözyumup incinmeyeceğiz ki bu belki şiddetsizliktir de -daha incinmiyorsa ve yargılamıyorsa sanırım daha baştan şiddet doğmamıştır da emin değili ama
ya da yadalara ve yasalara sığınacağız ve onları koruyacağız bilmiyorum -yasa koruma bilinci kişi korumanın önüne geçmeli temelde
güç hukukunu ve güç dengesizliğini eğer yargılamıyorsak ve dengesiz bir sistem kişi ya da kişi/kişilik yumağı neden dengede durmuyor ve neden dengesizlik ve karmaşa üretiyor ki ve neden kaos var demeyi kesersek belki -zaten olduğunu görürüz - ve de aydınlanırız da belki o zaman
şimdi şiddetin kendi bir varlık unsuruyken bunu kişilere ve kişilerin iyiliğine kötülüğüne yüklemenin ne önemi var-kişilik bilinçlendirmenin -kaos sonsuz olacaktır

-çocukta -en iyi çocukta- ikincisi geldiğinde ona şiddet uyguluyor-bilinçsiz; insanın kökeni bu /varlıksal anomaliler o zaman-biz bunları nasıl çözümleyeceğiz

-kıskanan çocukların çoğu kardeşini öldürmeye girişmektedir-çocuk kalbiyle yapıyorlar bunu ve de ve bu tuhaf -çocuğu kimse yargılamıyor bu eylemi önlemeye girişiyor değil mi tarafları koruyor ya da ama bunu yapan öldürmeye çalışanı da koruyor mu şimdi
16 yaşında ise (bunu yapsa yargılarız ve cezasını önceden bilir zaten ve toplumsal ahlak suçluluk ceza ikilemleri ile de doldurulmuştur çocuk-genç ergen neyse ve)
diğerlerinin sahip olmalarını yargılamayı 16 yaşında da sürdürebilir ve kıskançlığıda bastırabilir ya da ama kişi kısıtlandığı için kimseyi öldürmeye girişmiyor ya da ahlak kuramlarıyla donatıldığı için diğerlerinin elindekine saldırmıyordur eminim
ve eminim ki fiziksel bir eylem olarak öldürme gerçekleşemese bile bi çoğumuz duygu dünyasıdna öfkesinde bi çoğumuzu yoketmeyi çok kez istemişizdir de -
ve bu çocukta da var evet -yapma ve yıkma yoketme yaratma güdüleri ya da tam tersi-temelli denge
,
bi timsah yavrusunu yediğinde onu kimse yargılamıyor
kurt sürüsünü boğazladığında kuzunun bunlar güdü oluyor hep -insan
maymun kabilesinde ölümler olduğunda -güçlü aslan ya da ayı tüm kabileyi ürettiğinde
insan doğasında da benzerlikler var paralellikler
iyi ve kötülü -iyi kötü eylem ve bilinç kuramlarımız çok saçma görülüyor

diyelim ki çocuk benimsemesi ve kıskanması aile sahiplenmesi ve sahiplenmemesi ile son bulur ya da çoklu çocuk ortamında çocuk yetiştirilmesi-toplumsal annelik vb kurumlarda
sahiplenme duyguları var-dürtüleri ya da güdüleri- kıskançlık duyguları
kişi güçle istediğini elde etmek isteyecektir bu varlıkta

herkese herşey eşit değilse her zaman sorun çıkacak -isnanların yüzleri bile benzemiyor
;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:52 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:46 ----------

insan saldırganlık dürtülerini köreltmemeli onlar aynı azmanda da savunma güdüleri-

Son düzenleme:

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
SN.Sanalmalik her soruma cavap yazdığınız için öncelikle şükranlarımı sunarım konumuza gelirsek ben insanın içindeki güdülerin kaosun farkındayım ama aslında olay çok basit dünya iyi-kötü mucadelesinden başka bir şey değil insan hiç hata yapmaz demiyorum ama bilinçli hatalar yapmak ve bunları tekrarlamak bunlar iyi değil,toplumdaki şiddete gelirsekte bunlar kanunlarla toplumsal mutabakatlarla çözülür..Bu toplumsal mutabakatlarda bireyde eğitimle başlar ve biray gönüllü olmalıdır ancak böyle modern toplumlar oluşabilir yoksa ilkellikten kurtulamayız....Ben okumayla eğitimle şiddetsizliğin geleceğine inanıyorum..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:02 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:58 ----------

İçindeki ateşten olan iyi tarafı kaybetmemek lazım sabredenler üretenler ve paylaşanlar için elbetde bir hayır vardır tabii en başta şiddetsizlik geliyor...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
birey kavramı biraz ters yüz edilmeli belki de-toplum
bireysel bilince bu kadar önem yüklemeyelim mi? bizler-
-bireyi toplum olarak eğitmek mi o zaman ya da bireyin kafasına mı toplum kavramı kurulmalı daha baştan
-toplumun kafasına da toplum ya da
ve
iyi ve kötü mücadelesi? sanmıyorum ama neyse
bi çok mücadele var-olmalı ama

eğitim tabi ki önemli -bilgi
şidetsizlik kavramı ve arayışı neyi temsil ediyor? çağrıştırıyor ve neyi içeriyor, arıyor
ve neden bahsediyor neyin özlemi
iyi bir toplumun
neden?
yansıma
çünkü sorunlar var

stabil yaşam düzenlerinin bozulması endişesi ve modern ferah yaşamların bozulması

muhtemelen şunu diyoruz daha baştan şiddetsiz muhteşem bir dünya mutlu olur biz bi arada yaşarız neden
daha rahat endişasiz ve konforlu bi yaşamımız olur daha az kaygı çekeriz-daha mutlu oluruz
dünyada sorunlar var ve benim yaşamımı etkiliyor bir çocuk yetiştireceğim (diyelim ki tabi de-misal sözgelimi-akıl yürütüyorum sesli düşünme ile ben)
ya da daha mutlu ve bi arada bir yaşamı hakediyorum ben ya da bizler ve
bunu kurabiliriz bu mümkün değil mi? istiyoruz sadece

bu sonuca rahat bir yaşam konforunun güvenliği üzerinden mi vardık mesela-dünyada daha az endişe görmek böylece pencerenin temiz olması ve manzaranın da güzel olması değil mi? neden savaş manzarası izleyelim ve acı olsun pencerede ya da aç çocuklar ve endişeler -toplam kampları zorluk yaşayan insanlar ve kavgalarda
hep insanın içini acıtır bunlar kendi çocuğunun mutluluğuyla kıyaslar -kendi yaşam dengesini de dünya da görür ve- bi empati de bunu da ister bunları
bunu itiraf edebiliriz bizler-çocuğuna bırakıcak iyi miras ve çocuğun daha az endişe ve kaos ve travma görmesi-çekmesi
ve bu bu dünyada rahat doğal bi biçimde öğrenmesi ve oyun oynaması istemi belki değil mi?

dünyada yasalar, sınırlar, ırklar,dinler ve hırslar var-her türden insan var- her türden düzen-bi antoloji burası kendine has
şiddetsizlik bilmiyorum-bir ideal -inanın-ne diyeyim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:11 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:18 ----------

eğer insan sevgisiyle dolu ve her insana hatalar yapmış, bardak kırmış kadar, saf çocuk gözüyle bakabiliyor olsaydık -zaten herkeste bir kalp ya da doğa çocuk kalbi yada bir biçimde incinmiş ve incitilmiş ya da yanlış yönetilmiş bir kalp/insan kalbi olduğunu bulurduk/görürdük sanırım
gerçeğin eğretiliklerini bireylere yüklememek ya da
eğer buraya kötüler koyarsak karşısına bunu baştan başaramayız bizler
bir kısmı kötüler olarak bölerek bunu başaramayız
sokrat'a dönmeliyiz-kötülük bilgisizliktir ya da cahilliktir-bilgisizlikten/bilgi eksikliğinden gelir

eğer bir topluluğu iyiler ve kötüler olarak bölersek bakın iyi kötü davranışlar bölmekten vazgeçmiyoruz-kişinin varoluşunun doğasına özkötülük yüklemlemek ve özvarlığına doğasına bunu yüklemlemek ve atfetmek -bir davranışı elemek ve dışlamak başak vka gerçekliğin eğretiliklerini sınıflamak ve düzeltmekte
yanlış eylemi dışlamak ve ayrıştırmak ama nasıl?

bnmsevval

Felsefe.net
Yeni Üye
Her çocuk gelişim döneminden bir birey olduğu zaman kalbi temizlikten çıkacak diye de bir şey yok bence.Dünya da çok fazla çocuk gibi davaranan ve hala kalbi eskisi kadar temiz kalmış insanlar da var.13-14 yaş çocuklar da psikolojik bozukluklar oluyor çoğunluğu online oyular oynayanlar da .Fakat bu konu da suçlu olanlar çoğunlukla bireyler onlara doğru dürüst kitaplar okutsa ve dünyayı tanıtsa belki çocuk o yaşlarda ve birey olarak da temiz kalacağına inanıyorum.

tempter

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle herkese selamlar. Zor bir soruya cevap aramaktasınız. Benim önerim Kalahari (Afrika) Kabilesi. Orada çocuk olmayı, büyümeyi ve yaşlanmayı çok isterdim. Türkiye koşullarında çocuğunuzu tabi ki o şekilde yetiştiremezsiniz, çünkü çevresindeki diğer çocuklar da sizin çocuğunuzun karakterini şekillendirecektir. Umut yok denecek kadar az, her şeyi yıkıp yeniden inşaa etmek gerek ne yazık ki.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
saflaşma ya da katarsis arayışında bizler geçmişte bunları yazdık-şimdi özlüyoruz
duygusal arınma ya da duygusal yüklerden/blokajlardan ve zorlamalardan arınma ve temizlenme arayışında bizler , saf ve öz ve temiz bir benlikle buluşma arzusunda ve arayışında içimizde bizler bunu-bunları düşündük
insan gerçeğin içine gömülmeye görsün cenazesi bir merhabasız karanlıklar

büyükler kirli değildir-kisme ama bunu gelde bana bunu anlat şimdi

-kitlesel bir regresyona ihtiyacımız varsa kitlesel bir resgresyon olur

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar