"Cikis" Felsefesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Cikis\" Felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,131 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı \"Cikis\" Felsefesi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İnci Birinci

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Insanoglu kendini bildi bileli; dogumu ile olumu arasindaki yasam mucadelesinde cikislari kendine rehber edinmistir. Bu cikislar hep ben kokenli ozel, ya da ben kokenli genel "benim" cikislardir.

CIKISLARA ORNEK: Kisisel, toplumsal, ulkesel, psikolojik, bilimsel, tanrisal, ruhsal, maddi, manevi, maddesel, ideal, ekonomik, sosyal, siyasal, duygusal, dunyevi, dogaustu, milli, dini, v.s.

Insanoglunun bu cikislari onun tutunacagi bir dal, yasamin anlami, amaci v.s. olmustur.

Bu cikislar genelde bir kisinin ben kokenli cikisi ve bunun benim temelinde "benim ailem, toplumum, ulkem, dunyam, gorusum, felsefem v.s." ile bizlesen cikislaridir.

Bu cikislarin ben ve biz temeli, Nihilizme kadar surmus; Nihilizm ile birlikte tamamen biz temeli de bireyci yapiya burunmustur.

Iste bu ben kokenli cikislar ve farkliliklari insanoglunu kendi icinde ayristirmis; ve ayrilmisligin ayrimciligi temelinde bugunlere getirmistir.

Bugun artik bu ben kokenli ve benim temelindeki biz icerikli cikislar, Artik insanoglunu rahatsiz etmekte ve icinden cikilamaz bir yola suruklemektedir.

Eger insanoglunun bir insan oldugunu ve cikisinin insanlik yansitmasi gerektigini gorebilen ve bunun cikisini arayan varsa;

Bu cikisin uc ogesi vardir.

BIREYSEL, INSANSAL VE EVRENSEL.

BU CIKISIN OZU BEN ELIYLE BIREYIN TUM INSAN VE ONUN INSANLIGI ADINA HEPIMIZ TEMELLI CIKISIDIR. YANI BIREYIN INSANLASARAK EVRENSEL TEMELDE INSANLIGI YASATMASI.

Iste bireyin bireysel temeldeki bu cikisi onu insanoglunun ben kokenli ve benim.. temelli ayrilmisligin ayrimcilik yapisinin getirdigi tum birini birine tutsak kilan ve boyunduruk kokenli ayrilmislik temelli ayrimlardan kurtaracaktir.

Bu ayni zamanda insanoglunun tarihinde benin devrimi ve insanoglunun insana donusum baslangicidir. Bu cikisa yonelmek hem zor hemde korkutucudur.

Cunku kolay degildir, insanoglunun tarihler boyu ve dogumdan itibaren kendisine verilen bu alisilagelmis ve sadece ayrilmislik kokeninin ayrimciligi icerikli ayrimdan kurtulmak, arinmak degerleri kendi oz dusuncesi temelinde sorgulayip/nedenleyip ihtiyac ve gereklilik temelinde ayiklamak.

Insanoglunu insan yapacak ve onun dusunce ve davranisindaki yasaminda insanlik sunacak bir cikisa yonelmek.

Iste hem tek olarak bireyin hemde temsil ettigi butunun tek cikis yolu budur.

Yasamin anlami ve tutunulacak dal da bu olmalidir. Bu bir utopya degil; hem nesnel hemde oznel sartlari olusmus ve gerceklesebilecek bir amactir. Denemesi de zor degildir. Cunku her benin bir vucudu vardir kendine ait olan.

Iste bu vucut bu cikisin denenecegi somut veridir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kendi, kendini kandırıyorsun WTD.

Sen felsefe yapmıyorsun! Sen mantıksız,mesnetsiz ideolojilerin ütopyalarını yaymaya çalışıyorsun.

Sanki aklın,bilincin önemini yadsıyan varmış gibi.

Ama senin gibi akli savunup, akli düşünemeyince kaos yaşıyorsun işte çokça.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç