Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olan insanların rüya görmediği doğru mudur?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bunları Biliyormusunuz ? kategorisinde Cry tarafından oluşturulan Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olan insanların rüya görmediği doğru mudur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 903 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bunları Biliyormusunuz ?
Konu Başlığı Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olan insanların rüya görmediği doğru mudur?
Konbuyu başlatan Cry
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Karby

Cry

Üye
Felsefe.NET
Katılım
28 Şub 2019
Mesajlar
210
Tepkime puanı
60
Puanları
28

Her sağlıklı insan gibi psikolojik rahatsızlıkları olan hastalar da rüya görüyorlar. Ancak yapılan çalışmalar öyle gösteriyor ki, bu hastaların gördükleri rüyalar farklı özellikler barındırabiliyorlar. Bu özelliklere birkaç örnek derledik; şimdi gelin hep beraber bu örneklere göz atalım:
trans.gif


1) Sanrılar

Uyku sırasındaki zihinsel aktivite beyinde genetik olarak miras alınan ya da yaşam süresince deneyimlenen anıların saklandığı beyin bölgelerinin uyarılmışlık durumuyla ilişkili. Kişi yaşlandıkça ya da radyasyon gibi dış etkilere maruz kaldıkça sinaptik bağlantılar zayıflıyor ve bu durum uyanıklık durumunda da rüya benzeri bazı sanrıların görülmesine neden oluyor. (Kavanau, 2002)

2) Madde Kullanımı

Beyindeki ventral tegmentum bölgesi hem rüya görmede hem de madde bağımlılığında söz sahibi. Çoğu bağımlılığın tedavisi sırasında hastalar madde kullandıklarına dair rüyalar görüyor. Bir grup hasta üzerinde yapılan bir çalışma (Christo & Francy, 1996), tedavi gören hastalardan maddeye dair rüyalar görenlerinin tekrar bağımlı hale gelme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise, çoğu bağımlılık yapan maddenin ventral tegmentumdaki dopaminerjik aktiviteyi arttırmasıyla açıklanıyor. Bu aktivite, rüyaları da etkiliyor.

3) Şizofreni

Yapılan çalışmalar, şizofreni hastalarının rüyalarının normal gruba göre daha basit ve garip öğelerden arınmış olduğuna dair. Ancak sık sık, içeriklerinde hoş olmayan duygular barındırabiliyorlar. Şizofreni hastaları rüyalara fazla ilgi duymuyorlar. Rüyalarında genellikle gerçek üstülüklerdense normal ancak şiddet yönelimli öğelere rastlanıyor.


4) Manik Depresyon

Manik depresif hastalar mani dönemlerine girmeden önce ölüm ve yaralanma konuları içeren garip rüyalar görüyorlar. Bir başka bulguysa rüyalarının depresyon hastalarına göre daha fazla kaygı öğesi taşıyor olması (Beauchemin & Hays, 1995)

5) Depresyon

Depresyonda rüya görme sıklığı düşüyor (Kramer, 2000)Bu hastaların rüyalarında mazoşist öğelere, başarısızlık ve felaket senaryolarına rastlanabiliyor. Yine bir başka çalışma (Cartwright, 1984) depresyon hastalarının rüyalarının kendi geçmişlerine yönelik pek çok anı barındırdığını ortaya koyuyor.


6) Zekâ Geriliği

Hastalar genellikle basit rüyalar görüyorlar ve içeriklerinde sıkça ev ve ev ortamına dair olaylara rastlanıyor. Erkekler daha saldırgan içerikli rüyalar görüyorken kadınların rüyaları daha renkli oluyor. Bir yerlerden düşme öğesine sık rastlanıyor. (Kramer & Roth, 1979).

7) Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Hastalar sürekli bir seyir gösteren ve aynı tipte rüyalar görüyorlar. Bu rüyalar genellikle canlı, sanki rüyanın içinde yaşanıyormuşçasına, rahatsız edici ve kolay hatırlanabilir oluyor. Sıkça uyanmalar, motor aktivitesindeki yükselme ve terleme, hastaların rüyalarındaki huzursuzluğun göstergeleri olarak ele alınıyor (Wilmer, 1996).
 

TENTEN

Düşünür Üye
Özel Üye
Katılım
21 Haz 2021
Mesajlar
584
Tepkime puanı
237
Puanları
43
Konum
. .
ciclo-do-sono-2.gif


Rem dönemine girmeden veya girdiği anda uyanıyorsa rüya görmeyebilir.

Ben mesela uykuda sık sık uyanıyorum.

Yatağa yatar yatmaz uyuyamıyorum.

Yukarıdaki grafikdeki birinci rem döneminde ben daha yeni uykuya geçmiş oluyorum. :)

Herkesin rem döngüsü aynı değil galiba.

Meditasyon self hipnoz teknikleride bende işe yaramıyor. Gerçekçi 3d canlandırma yeteneği gerekiyormuş. :)
 

Karby

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
1 Eyl 2022
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
19
Konum
13 küsur milyar yıl önce
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
İdealizm
Benim rüyalarım da çok rahatsız edici oluyor gerçi rüya mı pek emin değilim. Korkutucu ama rahatsızlık boyutu daha fazla malesef son 3 yıldır bu tuhaflıkla savaşıyorum hep o kazanıyor
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Yeni Mesajlar

Üst