Charles Robert Darwin'e Ait Sözler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde faust tarafından oluşturulan Charles Robert Darwin'e Ait Sözler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,060 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Charles Robert Darwin'e Ait Sözler
Konbuyu başlatan faust
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan faust
F

faust

Ziyaretçi
"Hayatının bir dakikasını boşa harcamaya cüret edebilen biri, hayatın değerini anlamamıştır."

"Bir insanın arkadaşlığı, onun değerinin en önemli ölçülerinden biridir."

"Ahlaklı bir insan, geçmiş hareketlerini ve motivlerini, onların bazılarını onaylayıp, bazılarını onaylamayarak yansıtabilen kişidir."

"Bilimsel bir insanın istekleri ve tutkuları olmamalıdır - tam bir taş kalpli olmalıdır."

"Bir Amerikan maymunu, brandy içerek sarhoş olduktan sonra, bir daha o şişeye dokunmaz. Bu açıdan, birçok insandan çok daha zeki olduğunu söyleyebiliriz."

"Kölemiz yaptığımız hayvanları, eşitimiz olarak değerlendirmek, hoşumuza gitmiyor."

"Yüzyıllar ile ölçülecek kadar uzun olmayan bir zaman sonra, insanlar bütün dünyadaki yerel halkları katledecek ve onların yerini alacaktır."

"Gelecek, eğer çocuklarla çevriliyse, günümüzden ne kadar da üstündür!"

"Gerçekleri gözlemleyen ve sonuçlar çıkaran bir çeşit makinaya dönüştüm."

"Kendimi, her şeye gücü yeten ve çok sevgili olan bir Tanrı'nın, nasıl olur da tırtıl yavrularının vüctutlarına yumurtalarını bırakarak onların canlılığıyla beslenen parazitleri nasıl olup da yarattığına inandıramıyorum."

"Ben bu, her küçük değişimi, eğer ki yararlıysa koruyan prensibe, Doğal Seçilim adını veriyorum."

"Son zamanlarda Shakespeare okumaya çalıştım ve inanılmaz derecede sıkıcı buldum; öyle ki beni kusturdu."

"Aptalların deneylerini çok severim! Öyle ki, kendim de, hep yaparım!"

"Eğer ki fakirlerin dramı doğanın yasalarından değil de, bizim devletlerimizden kaynaklanıyorsa, günahın en büyüğü bizimdir."

"Cahillik, daha sıklıkla bilgiyi değil, güveni doğurur; ısrarla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini iddia edenler, çok bilenler değil, az bilenlerdir."

"Uzun insanlık (ve hayvalık) tarihinde, iş birliği yapmayı öğrenenler ve en etkili biçimde iletişim kuranlar, hayatta kalmışlardır."

"Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan... Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan."

"İnsan; kıllı, kuyruklu, dört ayaklı olan ve ağaçlarda yaşayan (arboreal) bir türden evrimleşmiştir."

"Bütün türlerin ayrı ayrı yaratıldığını öngören bilindik iddiada, hiçbir bilimsel yan bulunmamaktadır."

"Aklahi kültürümüzün en üst noktasına, düşüncelerimizi kontrol etmemiz gerektiğini anladığımız vakit ulaştık."

"Her şeyin başlangıcı, bizim için şu etapta çözülemezdir; bu sebeple ben de, olunması gerektiği gibi, bu konuda agnostik kalıyorum."

"Bir hatayı yok etmek, çoğu zaman, yeni bir doğru ya da gerçek bulmak kadar iyidir; hatta bazen, daha iyidir!"

"Bütün uyduların, gezegenlerin, güneşlerin, evrenin; hatta evren sistemlerinin, yasalarla kontrol edilmesine izin veriyoruz; ancak en ufak bir böceğin, özel bir sebeple, bir güç tarafından, bir seferde yaratıldığına inanmak istiyoruz."

"Ne olursa olsun, insanın, atalarının izini bir damga gibi taşıdığını kabul etmemiz gerekmektedir."

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç