Charles Darwin *

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim İnsanları kategorisinde Discorium tarafından oluşturulan Charles Darwin * başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 449 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim İnsanları
Konu Başlığı Charles Darwin *
Konbuyu başlatan Discorium
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Discorium

Discorium

Üye
Yeni Üye
Katılım
26 Ağu 2018
Mesajlar
111
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Yaş
118
Charles-Darwin.jpg


Charles Darwin yaratılışa karşı çıkan evrim teorisini ortaya atan İngiliz biyolog ve doğa tarihçisidir. Ancak gelişen modern bilim Darwin'in görüşlerinin tam tersi sonuçlar ortaya koymuş ve evrim teorisinin bilimsel bir delilini ortaya çıkaramamıştır.

Charles Darwin 12 Şubat 1809 tarihinde Shrewbury'de Robert ve Susannah'ın altı çoğundan beşincisi olarak doğdu. Baba tarafından Erasmus Darwin'in anne tarafından da Josiah Wedgwoods'un torunuydu. Her iki aile de üniteryan inanışı tercih etmişlerdi. Fakat Darwin agnostik denilen bilinmezci bir düşünce yapısına sahipti.

15 Haziran 1817'de annesini kaybetti. Bir sene sonra Shrewsbury okuluna başladı. Charles Darwin 1825 yılının yazını Shropshire'in yoksul insanlarını tedavi etmeye çalışan babasına asistanlık yaparak geçirdi. Daha sonra İskoçya'daki Edinburg Üniversitesi'ne kayıt oldu. Ameliyatları acımasız bulmasından dolayı tıp okuluna bir türlü ısınamadı. Okulda çalışan ve azledilmiş bir köle olan

John Edmonstone'dan hayvan doldurma sanatını öğrendi. 1822 yılında kardeşiyle birlikte bir kimya laboratuarı kurdu. Bu laboratuar sayesinde Darwin, bilimsel deneylerin prensiplerini öğrendi.

Okuldaki ikinci senesinde doğa tarihiyle ilgilenen bir topluluğa katıldı. Burada Jean-Babtiste Larnarck'ın evrim teorisini öğrendi ve öğretmeni Robert Edmund Grant'le birlikte deniz canlılarını inceledi. Bu araştırmalar sırasında Darwin homolojiyi yani birbirinden tamamen farklı türlerin aynı temel yapıya sahip organlarının bulunduğunu keşfetti. Darwin ayrıca Robert Jameson'dan bitkilerin sınıflandırılmasıyla ilgili dersler aldı ve Edinburgh Kraliyet Müzesi'nin bitki koleksiyonunun düzenlenmesinde öğretmenine yardımcı oldu.

1827 yılında babası Darwin'i tıp okulundan alarak teoloji eğitim alması için Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Christ's College'a gönderdi. Darwin burada tıp okulundan daha başarılı olsa da biniciliği ve atıcılığı derslerine tercih etti. Bu dönemde kuzeni William Darwin Fox ile birlikte böcek toplamaya başladı.

1828'de botanik profesörü John Stevens Henslow ile tanışarak yakın arkadaş oldu. 1831 yılında Henslow'dan aldığı dersler sayesinde okulundan mezun oldu. 21 Şubat 1829 tarihinde ünlü böcekbilimci Frederick Hope ile tanıştı. Böcekler hakkında uzun konuşmalar yaptılar. Hope, Darwin'e koleksiyonu için birçok farklı tür verdi.

1831'de Henslow, Darwin'i İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri Gemisi olan HMS Beagle'ın kaptanı Robert FitzRoy ile tanıştırdı. Gemi, Aralık 1831'de iki yıllık bir Güney Amerika yolculuğuna çıkacaktı ve kaptan FitzRoy kendisiyle birlikte gelecek iyi bir doğabilimci istiyordu. Henslow'un tavsiyesiyle Darwin gemiye kabul edildi.

6 Ocak 1832'de gemi Tenerife Adası'ndaki Santa Cruz limanına ulaştı. Fakat İngiltere'deki kolera salgını nedeniyle gemi mürettabatının karaya ayak basmasına izin verilmedi. 12 gün boyunca gemide karantina altında tutuldular.

Darwin'in iki yıl sürmesi planlanan yolculuğu beş yıl sürdü. Yolculuk sırasında birçok canlı türü, jeolojik oluşum ve fosil keşfeden Darwin bunlardan örnekler topladı. Bu örnekleri Cambridge'e yolladı. Böylece kendisi orada olmamasına rağmen ünü doğabilimciler arasında yayıldı. Seyahatiyle ilgili ailesine yazdığı yazılar daha sonra ''The Voyage of The Beagle'' adıyla yayınlandı.

Darwin'in yolculuğu kendisini bir hayli zorladı. Seyahat boyunca deniz tutması ve ateşli hastalıklarla mücadele etti. 1834 Temmuz ayında And Dağları'ndan Valparaiso'ya dönerken geçirdiği hastalık yüzünden bir aya yakın yataktan çıkamadı.

Kaptan FitzRoy'un Darwin'e yolculuğun başında verdiği Charles Lylell'ın ''Principles of Geology'' (Jeolojinin prensipleri) kitabında jeolojik oluşumların bugünkü hallerine çok uzun ve yavaş bir süreçten sonra geldiği yazmaktaydı. Darwin yolculuğu boyunca yaptığı keşiflerde bu bilgilerin doğruluğunu anladı. Şili'de yaptığı gözlemler sonucu depremler ve volkanik faaliyetlerle bir zamanlar deniz olan kıyının yükseldiğini fark etti. Darwin And Dağları'nın yamaçlarında da kumlu sahillerde yetişen ağaçların ve bitkilerin fosillerini buıldu.

Charles Darwin 4 Ekim 1836 tarihinde evine döndü. 1836 kışını türlerle ilgili topladığı büyük koleksiyonunu düzenleyerek geçirdi. 4 Ocak 1837'de Londra'daki ''Royal Geological Society'' önündeki ilk konuşmasını yaptı. Bütün önemli jeoloji uzmanlarının yer aldığı bu toplantı Darwin'in kendini kanıtlaması için büyük bir fırsat oldu. Konuşmasının konusu Güney Amerika'nın tarihsel jeolojik oluşumuydu. Gemiyle yaptığı yolculuk sırasında elde ettiği bilgileri bu toplantıda katılımcılarla paylaştı. Bu konuşma toplantıya katılan bütün bilim adamları tarafından büyük ilgi gördü.

Darwin 1837 yılının yaz aylarını türlerin değişim geçirmeleri üzerinde düşünerek geçirdi. Anakıtalarda bulunan bazı bitki ve hayvan türlerine okyanusun uzak yerlerinde nasıl rastladdığı anlamaya çalıştı.

1837 yılında stres ve aşırı çalışma temposu yüzünden kalbiyle ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Kısa bir süre için çalışmalarına ara verdi ve Shrewsbury'e gitti. Şubat 1838'de HMS Beagle gemisinde yazmaya başladığı günlüklerinin ilk cildini yayınladı. Ayrıca bu dönemde Entomoloji Topluluğu'nun başkan yardımcısı oldu.

Daha sonra Darwin evlenmeyi düşünmeye başladı. Fakat onun için evlilik yapacağı çalışmalar için büyük bir zaman kaybı olacaktı. Öte yandan kendisine bakacak ve sohbet edebileceği bir fikri cazip buluyordu. Kuzeni Emma'ya olan ilgisinden babasına bahsetti. Babasından onay alan Darwin 29 Ocak 1839'de kuzeni Emma ile evlendi.

1838 yılı Haziran ayında Darwin'i sağlık sorunları arttı. Kalbi ve midesi daha sık ve ağır rahatsızlıklar geçiriyordu. Bunun üzerineİskoçya'ya tatile gitmeye karar verdi. 27 Aralık 1839'da ilk çocukları olan William Erasmus Darwin doğdu. Charles Darwin 1840 yılının büyük bir bölümünü hastalıkları yüzünden yatakta geçirdi. 2 Mart 1841'de ikinci çocukları Anne Elizabeth Darwin dünyaya geldi.

Mayıs 1842'de araştırma serilerinden ''The Structure and Distribution of Coral Reefs'' yayınlandı. 23 Eylül 1842'de Mary Eleanor Darwin doğdu ancak 18 Ekim'de öldü. 25 Eylül 1843 tarihinde Henrietta Darwin dünyaya geldi. Aynı yıl Beagle yolculuğunu anlatan serisini tamamladı. 1844 sonbaharında ''Geological Observations on South America''yı yazmaya başladı. Eylül 1984'da kitabı tamamladı.

9 Temmuz 1845'de diğer oğlu George Darwin, 8 Temmuz 1847'de Elizabeth Darwin, 16 Ağustos 1848'de Francis Darwin dünyaya geldi. 13 Kasım 1848 tarihinde babası Robert Darwin öldü. Darwin bu sırada geçirdiği ağır bir hastalık nedeniyle babasının cenazesine katılamadı. Gördüğü tedavilerden sonra toparlanan Darwin çalışmalarına geri döndü.

Ocak 1850'de sekizinci çocukları olan Leonard Darwin doğdu. 13 Mayıs 1851'de Horace Darwin ve 6 Aralık 1856'da son olarak Charles Waring Darwin dünyaya geldi. Charles Waring 1858'de öldü.

1853 yılında deniz kabukluluarıyla ilgili yaptığı araştırmalarıyla İngiliz ''Royal Society'' tarafından madalya ile onurlandırıldı. Bu tarihe kadar jeolog olarak bilinen Darwin, bundan sonra biyolog olarak anılmaya başlandı.

22 Kasım 1859'da ''Origin of Species'' ''Türlerin Kökenleri'' yayınlandı. Kitabın büyük bölümü piyasaya çıktığı ilk gün satıldı. Bu büyük başarısının ardından Darwin ikinci baskının hazırlıklarını yapmaya başladı. 1860 yılında Thomas Huxley isimli bir gazeteci ''Darwinizm'' kelimesini ilk defa kullandığı bir yazı yazdı. 1867 yılında Darwin'in evrim teorisi Avrupa'da yayılmaya başladı.

Mart 1871'de ''Descent of Man'' yayınlandı. Bu kitabı da büyük ilgi gördü. 1875'de ''Insectivorous Plants'' yayınlandı. 1880 yılının başından itibaren rahatsızlıkları giderek artan Charles Darwin geçirdiği kalp krizi sonucu 19 Nisan 1882 tarihinde Londra'da öldü.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Üst