Cennet Ve Cehennem Varmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Cennet Ve Cehennem Varmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,463 kez görüntülenmiş, 260 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Cennet Ve Cehennem Varmı?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Cennet ve cehennem bana göre bir çocuğu kandırmak gibidir. Çocuğun yapmasını istemediğin şeye dokunma öcü gelir demesi ve yapmasında yarar olanlara da aferim çocuğuma demesi gibi birşey. Sonuçta sadece bize bir şekil kazandırmak için söylenen rivayetlerdir bana göre. Evrendeki kurallara dayanarak birşeyin bu kuralları koyduğu kesin. Fakat cennet ve cehennem vaatleri bence sacma gibi. Bir kitaba bakıyorsun ve orada cehennem yok. Öteki kitap da var. Demek ki Tanrı ikili oynuyor. Bir yanda bize yalnızca cennet. Diğer yandan bize "A" ya "B" deme dersen cezası var. Peki sonunu bile bile birşeyi yaratmak ve onu yargılamak ne kadar doğru? Demek ki birer piyonuz. Ve bu oyunda hiçbir zaman sınırımız aşamayacağımızda diyebiliriz. Bu bize kitapların birbirinden birazda olsun bağımsız yazıldığının kanıtı.

Peki cennet ve cehennem nasıl bir yer?
Cehennemin etrafı bizim arzuladığımız şeylerle çevrili. Cennet ise tam tersi arzulamak istemediğimiz şeylerle kaplı. Bu bana bizim bildiğimiz bir yeri hatırlatıyor.
Dünyamızda da aynı şeyler yok mu? Fakirliği örnek verelim.
Kimisi çok zengindir ve etrafında fakirlikler vardır. Ben olsam bu etraftaki fakirlikleri istemem.
Öte yanda cehennem fakirsin ve etrafında seni cezbedecek şeyler var. Para, 1001 çeşit yemek, bir sürü zevk alıncak yer. Bunlar bizim dünyamızda var olan şeyler.

Kısacası cennet ve cehennemi aramamız saçma biz zaten orada yaşıyoruz.

Başka görüşleriniz varsa bekliyorum.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Cennet ve cehennem bana göre bir çocuğu kandırmak gibidir. Çocuğun yapmasını istemediğin şeye dokunma öcü gelir demesi ve yapmasında yarar olanlara da aferim çocuğuma demesi gibi birşey. Sonuçta sadece bize bir şekil kazandırmak için söylenen rivayetlerdir bana göre. Evrendeki kurallara dayanarak birşeyin bu kuralları koyduğu kesin. Fakat cennet ve cehennem vaatleri bence sacma gibi. Bir kitaba bakıyorsun ve orada cehennem yok. Öteki kitap da var. Demek ki Tanrı ikili oynuyor. Bir yanda bize yalnızca cennet. Diğer yandan bize "A" ya "B" deme dersen cezası var. Peki sonunu bile bile birşeyi yaratmak ve onu yargılamak ne kadar doğru? Demek ki birer piyonuz. Ve bu oyunda hiçbir zaman sınırımız aşamayacağımızda diyebiliriz. Bu bize kitapların birbirinden birazda olsun bağımsız yazıldığının kanıtı.

Peki cennet ve cehennem nasıl bir yer?
Cehennemin etrafı bizim arzuladığımız şeylerle çevrili. Cennet ise tam tersi arzulamak istemediğimiz şeylerle kaplı. Bu bana bizim bildiğimiz bir yeri hatırlatıyor.
Dünyamızda da aynı şeyler yok mu? Fakirliği örnek verelim.
Kimisi çok zengindir ve etrafında fakirlikler vardır. Ben olsam bu etraftaki fakirlikleri istemem.
Öte yanda cehennem fakirsin ve etrafında seni cezbedecek şeyler var. Para, 1001 çeşit yemek, bir sürü zevk alıncak yer. Bunlar bizim dünyamızda var olan şeyler.

Kısacası cennet ve cehennemi aramamız saçma biz zaten orada yaşıyoruz.

Başka görüşleriniz varsa bekliyorum.

Yazının son kısmı sosyal olmuş, ilk kısmndaysa ilahi anlamda cennet ve cehennemi soruyorsun. Öncelikle yazıyı yazmandaki amaç nedir? Cennet ve cehennemi bulmak, anlamak mı? Yoksa olmadığına kendini inandırmak mı? Çünkü konuya tam olarak yoğunlaşamamış, aklına her geleni yazmışsın.

Bir kitaba bakıyorsun ve orada cehennem yok. Öteki kitap da var. Demek ki Tanrı ikili oynuyor.

Tanrı/Yaratıcı Güç/Enerji/Evrim buna ne dersen de, ikili oynayacağını sanmıyorum. En kötü ihtimalle,bunu illa Tanrıya dayandırmak istersen; insanın Tanrının suretinden yaratıldığı söylenir. Ve insanda iyilikler/kötülükler/kusurlar mevcutsa, bunların Tanrıda da bulunduğunu düşünebiliriz.
Kitaplar yanıltıcıdır, çünkü onlara insan aklı karışmıştır,değiştirilmişlerdir. Bunu senin de bildiğini biliyorum.

Cennet ve cehenneme gelince,hangi dine mensup olursan ol, neye inanırsan inan, hatta inanmasan bile; eğer yaptığının/yaşadığının senin için doğru olduğunu düşünüyorsan, memnunsan, cennet bu. Fakat tersiyse de cehennem olur. Yani cennet ve cehennem için Tanrıya ihtiyacın yok.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
var olan her şey tanrının parçası ise yaratıcı bir parçasına yalan söylemez. bu kendi kendini kandırmak gibi bir şey olur.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Yazının son kısmı sosyal olmuş, ilk kısmndaysa ilahi anlamda cennet ve cehennemi soruyorsun. Öncelikle yazıyı yazmandaki amaç nedir? Cennet ve cehennemi bulmak, anlamak mı? Yoksa olmadığına kendini inandırmak mı? Çünkü konuya tam olarak yoğunlaşamamış, aklına her geleni yazmışsın.

Tanrı/Yaratıcı Güç/Enerji/Evrim buna ne dersen de, ikili oynayacağını sanmıyorum. En kötü ihtimalle,bunu illa Tanrıya dayandırmak istersen; insanın Tanrının suretinden yaratıldığı söylenir. Ve insanda iyilikler/kötülükler/kusurlar mevcutsa, bunların Tanrıda da bulunduğunu düşünebiliriz.
Kitaplar yanıltıcıdır, çünkü onlara insan aklı karışmıştır,değiştirilmişlerdir. Bunu senin de bildiğini biliyorum.

Cennet ve cehenneme gelince,hangi dine mensup olursan ol, neye inanırsan inan, hatta inanmasan bile; eğer yaptığının/yaşadığının senin için doğru olduğunu düşünüyorsan, memnunsan, cennet bu. Fakat tersiyse de cehennem olur. Yani cennet ve cehennem için Tanrıya ihtiyacın yok.

Bilgileriniz için teşekkür ederim ve evet aklıma geleni yazdım amacım birşeyi inkar etmek değil sadece var olup olmadığını kafamda düzeltmekti.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bilgileriniz için teşekkür ederim ve evet aklıma geleni yazdım amacım birşeyi inkar etmek değil sadece var olup olmadığını kafamda düzeltmekti.

İnkar da edebilirsin. Sadece senin yazdıkların üzerinden kendi düşüncelerimi paylaştım. Eğer düşündürdüyse ne güzel...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
var olan her şey tanrının parçası ise yaratıcı bir parçasına yalan söylemez. bu kendi kendini kandırmak gibi bir şey olur.

Peki onları yaratıcının yaptığını nereden biliyoruz. Gelen bir sürü kitap var peki bu kitapları kimin yazdığını veya yazdırdığını ne kadar biliyoruz? Hiçbir şey hakkında ne kadar biliyoruz yada herşey? Sorunda buradan çıkıyor. Bizim bildiğimizin doğru olması, öteki tarafınkinin yanlış olması değil. Açıklarsam biz tanrı herşey diyoruz fakat karşı tarafta tanrı bizi sopasıyla yarattı diyor. Biz tanrının bir parçasıyız diyoruz diğer taraf şirk yapıyoruz diyor. Bunlar ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olabilir. Ya ikiside doğruysa yada ya ikiside yanlışsa? Veya herhangi biri doğruysa...

Son bir kaç kelime ile bitiriyorum. Tanrı bizsek cennette cehennemde heryer demektir. Eğer tanrı sopasıyla oynayan bir varlıksa biz artık haşlamayız.
Olaylar bundan ibaret.

Anlamak istediğim ne kadar doğru bir hayatta yaşıyoruz? Sorum sadece bu.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gelen bir sürü kitap var peki bu kitapları kimin yazdığını veya yazdırdığını ne kadar biliyoruz? Hiçbir şey hakkında ne kadar biliyoruz yada herşey?
Öncelikle bu kitapları okuyabilirsin, böylece bazı soruların daha netleşir, belki daha sonra cevap üretmeye başlayabilirsin. Fakat okurken, bunlara insan eli değdiğini unutmamalısın. Yani ilahi emirler olarak görmek ne derece doğrudur, bilemem. Belki bu kitapları tamamen insanlar yazmıştır? Olabilir mi? Bilmiyoruz...

Bizim bildiğimizin doğru olması, öteki tarafınkinin yanlış olması değil.
Biz ne biliyoruz ki? Bilmek ayrı, varsaymak, düşünmek ayrı. Hiçbirimiz bu konuda kesin şeyler bilmiyoruz. Din/inanç/iman zaten böyle birşey, tamamen özel.

Anlamak istediğim ne kadar doğru bir hayatta yaşıyoruz? Sorum sadece bu.
Hayatı bu anlamda sorgulayamıyoruz. İşte burdayız. Gerisi tamamen bize kalmış...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Öncelikle bu kitapları okuyabilirsin, böylece bazı soruların daha netleşir, belki daha sonra cevap üretmeye başlayabilirsin. Fakat okurken, bunlara insan eli değdiğini unutmamalısın. Yani ilahi emirler olarak görmek ne derece doğrudur, bilemem. Belki bu kitapları tamamen insanlar yazmıştır? Olabilir mi? Bilmiyoruz...

Biz ne biliyoruz ki? Bilmek ayrı, varsaymak, düşünmek ayrı. Hiçbirimiz bu konuda kesin şeyler bilmiyoruz. Din/inanç/iman zaten böyle birşey, tamamen özel.

Hayatı bu anlamda sorgulayamıyoruz. İşte burdayız. Gerisi tamamen bize kalmış...

Hoca biraz kitaplara baktım daha sonra bir kaç video izledim insan eli yüzde 100 deymiş. Bakar bakmaz anlarsın. Dini inancı falan hepsı sacmalık oldugu belli bildigim tek din ve inanç ahlak.
Akılla düşünebilir fakat kaybetmezsin. Yürekle sürüklenir fakat kazanmazsın.
Sadece bir heves değil benimki sadece bir çıkmazda. Artık hayattan soldum neredeyse çevremdekilerin hepsi kullanılıyor din denen saçmalıkla. Kimi zaman onlar gibi oluyorsun fakat bildiklerini bilmedikleri için sürekli sana kötü bakıyorlar.
Herşey saçma sadece 1 tane mantık içeren birşey var oda tanrı. Onun varlığı kuşkusuz. Kurallar var evrende bilmek istemesende uyguladığın.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hoca biraz kitaplara baktım daha sonra bir kaç video izledim insan eli yüzde 100 deymiş. Bakar bakmaz anlarsın. Dini inancı falan hepsı sacmalık oldugu belli bildigim tek din ve inanç ahlak.
Artık hayattan soldum neredeyse çevremdekilerin hepsi kullanılıyor din denen saçmalıkla. Kimi zaman onlar gibi oluyorsun fakat bildiklerini bilmedikleri için sürekli sana kötü bakıyorlar.
Demek ki bazı şıkları eledin. :) Bu kendi doğrunu bulma yolunda ilerlemedir. Kimseye aldırış etme, gerekirse gözünü yum onlara. Sen onları memnun etmek için gelmedin dünyaya.

Kurallar var evrende bilmek istemesende uyguladığın
Bu kurallar nedir sana göre? Ne anlamda söylediğini anlayamadım..

Dini inancı falan hepsı sacmalık oldugu belli bildigim tek din ve inanç ahlak.
Ahlak bir din ya da inanç değildir. Ahlakın evrensel olduğu söylenir, ve genelde dine hizmet eder. Dikkat et, her din bundan beslenir. Bana göre ahlak bu kadar abartılacak birşey değil,herşeye çıkıp ahlak diyorlar. Gerek yok.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
AndroNova, "Cennet Ve Cehennem Varmı?" sorusu kökünden yanlıştır zaten. bu kavramlara inanılır, varlıkları sorgulanamaz. inanırsınız ya da inanmazsınız hepsi bu. ve inanan kişiler bunların ne olduklarını tartışabilirler ya da hayallerini kurabilirler. var olup olmama durumları söz konusu olamaz.
zamanımızın en büyük züpbeliği tanrı, cennet, cehennem, şeytan... gibi kavramları varlık-yokluk makamına indirgeme şaşırmışlığıdır. inanmadığınız zaman (ki en doğal hakkınız) tüm kavramlar değişir.
inanmanın karşıtı inanmamak değildir. çünkü inanmayan biri inanan birini anlayamaz, kişinin aklında bu kavram tamamıyla değişikliğer uğramıştır.
ayrıca tüm inançlara tabiiki insan eli değmiştir doğası gereği :) allah aşkına bu kitapları insanlar yazmışlardır. ne bekliyorsunuz. ve bu doğaldır. büyük patlamadan günümüze,,, taaa o küçük noktanın patlamasıyla, oluşturduğu her şey sebep-sonuç ilişkisi içinde günümüze kadar bize bu kitapları yazdırmıştır, bu kültürleri miras bırakmıştır. tüm bu dinler, diller, kültürler bir DNA dan daha farklı değiller. ve evrimleşmişlerdir her şey gibi... varlık ve yoklukla değerlendirilemezler.

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu konunun kesin cevabını elbette hiç bir somut delil bize kanıtlayamaz.Resim,video vs.. hiç bir buluntu yok.Bu olay tamamen sizin Tanrıya ve onun elçilerine teslimiyetinle alakalı birşey.Islam dininde içine şüphe düştüğü an bittin demektir..Sorgularsın,sorgularsın bu cennet,Tanrı sadece ve sadece asırlarca evvel yazılan bir kitapta var nerden bileyim ben böyle olduğunu ! dersin kendi kendinide yersin!

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Araştırmak,öğrenmek,düşünmek tabii ki bunlar Tanrının bir lütfudur.Düşünmeyen,sorgulamayan bir insan tabii ki düşünülemez.Fakat islam dinine göre sen "Allah yok,onu kim yaratmış" gibi şeyler söylediğin an imanını sorgulamanda gerekir. Buda bir ayet ;

"Kendilerine kitap verdiklerimiz, bu Kur'an'ın senin Rabbin tarafından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. Öyleyse sakın şüphe edenlerden, olma" (el-En'âm, 6/114)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Araştırmak,öğrenmek,düşünmek tabii ki bunlar Tanrının bir lütfudur.Düşünmeyen,sorgulamayan bir insan tabii ki düşünülemez.Fakat islam dinine göre sen "Allah yok,onu kim yaratmış" gibi şeyler söylediğin an imanını sorgulamanda gerekir.

Eğer Allah seni böyle yetenekli bir beyinle yaratıp onu bir de zihinle süslediyse; sorgulanmayı da göze almış olması gerekmez mi? Sence bir ironi yok mu burada? Düşünemeyen, sorgulamayan bir insanın düşünülemeyeceğini söyledin. Peki neden bahsettiğimiz konuda düşününce "tüüü,pis,kötü" oluyor?

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğer Allah seni böyle yetenekli bir beyinle yaratıp onu bir de zihinle süslediyse; sorgulanmayı da göze almış olması gerekmez mi? Sence bir ironi yok mu burada? Düşünemeyen, sorgulamayan bir insanın düşünülemeyeceğini söyledin. Peki neden bahsettiğimiz konuda düşününce "tüüü,pis,kötü" oluyor?

Dinini sorgulayarak seçmiş bir insanım bende 2 sene boyunca sizler gibi sorguladım,sorguladım,sorguladım.. Sonra baktım ki bir cevap bulamıyorum.. En iyisi elde olana inanmak dedim :) Çünkü gerçekten bu bir paradoks,bir çıkmaz sokak.Bu soruların hiç bir kanıtı yok (Asırlar önce İNDİRİLMİŞ! bir kitaptan başka :) ) Bu konularda düşünmek insanı gerçekten karamsarlığa,isyankarlığa sürüklüyor.. Arkadaşlar düşünün ama hiç bir somut delil bulamayacaksınız.Cevap kendinizde saklı..Sizin ne kadar görmek istediğinizde :)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
"Sorguladığın an biteceksen; araştıran,merak eden,sorgulayan bir akla neden sahipsin? Bir böcekten farkın ne?"

inanç aşk gibidir. sorgusuzca, şüphe etmeden seversin, kabullenirsin. zaten şüpheye düştüğünüzde aşk bitiyor demektir. hele bir de sorgulamaya başlarsanız.... ruhuna fatiha.
modern bilimin "aşk"ı merak ederek, sorgulayarak,araştırarak ulaştığı sonucu içler acısı bulmaktayım. aşka biçilmiş bu tanım iğrençlikten de ötedir. ve bu tanımı ciddiye alan binlerce on binlerce kişi var,,,,
anlayamamaktasınız. sorguladığınızda ve şüphelendiğinizde zaten kaybediyorsunuz.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Demek ki bazı şıkları eledin. :) Bu kendi doğrunu bulma yolunda ilerlemedir. Kimseye aldırış etme, gerekirse gözünü yum onlara. Sen onları memnun etmek için gelmedin dünyaya.

Bu kurallar nedir sana göre? Ne anlamda söylediğini anlayamadım..

Ahlak bir din ya da inanç değildir. Ahlakın evrensel olduğu söylenir, ve genelde dine hizmet eder. Dikkat et, her din bundan beslenir. Bana göre ahlak bu kadar abartılacak birşey değil,herşeye çıkıp ahlak diyorlar. Gerek yok.

Hocam zaten bir kaç ayet gördüm. Ondan önce zaten mezhep farkı vardı. soğuk yaşar bizim bektaşiler. Bu benim tetik noktamdı.

Bu arada bir kaç ayete baktım. Bir örnek vereyim; "Mübarek aylar dışında bir putperes gördüğünde öldürmek farzdır." Bakara suresinde geçiyor. Daha sonra Atatürk'ün yazılarına baktım. Medeniyet ve Tarih kitaplarına. En son olarakda Hz. Osman'ın kuranda oynama yaptığıydı. Bu olaylardan sonra benim için islam ve bütün dinler bitti.

Ben artık biraz anarşizm, pan-enteizm, kominizm, humanizm, birazda şamanizme inanıyorum. Anladığım çok şey olduğunu düşünüyorum. Bunlar benim görüşlerim. Artık tek birşeye bağlı kalmak denen bir saçmalığa inanmıyorum...

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar inanmamak istedikten sonra sorulacak o kadar soru varki .. enkaz çok güzel söyledi gerçekten.İman bir bütündür arkadaşlar.Siz Tanrıya inanıp cennet ve cehennem'e inanmıyorsanız bende size inanamıyorum ! :) AndroNova "Mübarek aylar dışında bir putperes gördüğünde öldürmek farzdır." ayetini örnek vermiş. Acaba kendisine soruyorum ben bunca senedir islamın,iman'ın farzlarında neden böyle birşey görmedim! Sanırım bu bilgi yanlış ..

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dinini sorgulayarak seçmiş bir insanım bende 2 sene boyunca sizler gibi sorguladım,sorguladım,sorguladım.. Sonra baktım ki bir cevap bulamıyorum.. En iyisi elde olana inanmak dedim :)
Bence bu tavır hiç uygun değil :) bununla ilgili bir hikaye paylaşmalıyım. Zamanın birinde adamın birine demişler ki: Ey adam neden inanıyorsun? Vaktini bu dine hizmet ederek geçiriyorsun. Oysa dışarısı çok güzel. Ye,iç,gez. Bu kadar emek ediyorsun da, ya YOKSA? Adam cevap vermiş: Hadi ben böyle yaşadım. Eğer yoksa bir kaybım olmaz, ya sen ne yapacaksın VARSA? :) sanırım seninki de bu oluyor.

Bu konularda düşünmek insanı gerçekten karamsarlığa,isyankarlığa sürüklüyor.. Arkadaşlar düşünün ama hiç bir somut delil bulamayacaksınız.
Bu konular tam da insanın üzerinde sürekli düşündüğü şeylerdir. Hatta çoğu insan felsefeye bu soruya cevap bulabilmek için yönelir. Ve felsefeyse bu hayatın kendisidir. Ona sırtını dönmek, sorgulamayı/düşünmeyi bırakmak hayata sırtını dönmek gbi olur heralde. Üstelik birşey bulamazsınız diyerek elde olana inanmak nasıl birşey bilemiyorum(!) Şuan şüpheye düşüp islam dininde bitmiş olabilir misin??

Cevap kendinizde saklı..
Her insanın kendinde saklı...İnsan dinini,imanını kendi üretir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç