Cennet Ve Cehennem Varmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Cennet Ve Cehennem Varmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,447 kez görüntülenmiş, 260 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Cennet Ve Cehennem Varmı?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
"Sorguladığın an biteceksen; araştıran,merak eden,sorgulayan bir akla neden sahipsin? Bir böcekten farkın ne?"

inanç aşk gibidir. sorgusuzca, şüphe etmeden seversin, kabullenirsin. zaten şüpheye düştüğünüzde aşk bitiyor demektir. hele bir de sorgulamaya başlarsanız.... ruhuna fatiha.
modern bilimin "aşk"ı merak ederek, sorgulayarak,araştırarak ulaştığı sonucu içler acısı bulmaktayım. aşka biçilmiş bu tanım iğrençlikten de ötedir. ve bu tanımı ciddiye alan binlerce on binlerce kişi var,,,,
anlayamamaktasınız. sorguladığınızda ve şüphelendiğinizde zaten kaybediyorsunuz.

Allah herşeyi yarattığına göre, geleceğide bilir. Bizim seçimlerimizi de bilir. Her insanın ne yapacağını mikronsalisesine kadar bilir. Yoksa allah olmazdı zaten. Zamanı yarattığı an olup-bitirmiştir. Demek istediğim şu bizler önceden belirlenmiş hayatımızı yaşarken bilmeden yaşarız ve karşımıza çıkan olaylara seviniriz-üzülürüz-duygu yaşarız. tabii farkında olmadan.
biraz da açayım: acı çeken bir insanın üzülmesine gerenk yok, çünkü bu zaten olacaktı. Sevinçli bir insanda mutlu bir insanda aynı şekilde. ateistde aynı şekilde bu zaten önceden belliydi. sorgulayanlar içinde aynı vs vs vs... namaz kılanlar - adam öldürenler - atom bombası atanlar - dünya savaşları - bebek katilleri - tecavüzcüler - annesini öldürenler - işkenceciler - satanistler - hiçciler - tam inananlar - kitaba göre yaşayanlar - yaşamayanlar - mutluluklar - dünya barışı - su-yemek yeyip rahatlama - seks yapıp rahatlama - ailelenle olma - vs vs vs..... herşey önceden belliydi ve bunlar zaten olacaktı. Allahın olacağını bildiği şeylerdi. Eğer ki bu seçimler önceden bilinmeseydi ve tamamen gelecek bize bırakılsaydı bu çekilen acıların neden çekildiğinin bir sorusu olmazdı haybeye çelişmiş olurdu.
insan nedir ki arkadaşlar , ben kendime bakıyorum sadece düşünüyorum başka ne yapıyoruz, tamam güzel bi iş güzel bi eş çocuklar aile vs vs.. zenginlik, eee başka ne var insanda, bir bakışımla bir dağı yok edebiliyor muyum yok, ölümsüz müyüm yine yok, et-kemik düşünmekten oluşan bir yapıyız işte, düşüncemiz bile sınırlı, sadece gördüklerimizle düşünüyoruz, anlayacağınız bu evrendeki insanlar çok da üstün değil.
Konuyu biraz daha açacam; diyelimki iyilik ettik cennete gittik ha bi dakika, bundan önce şunu deyim...
Yaşayacağımız cennet ve cehennemde bizim için onlarda belli önceden....
Cennete gittik diyelim yaşıyoz orda, sonsuza dek orda mı kalacaz, bu abes olur...biz tammıyız ki !?
Cehenneme gittik diyelim orda kaldık, bu da abes olur....biz tammıyız ki !é
Bunları belirli yani cennet-cehennemi zamandan bağımsız diyelimki yaşadık, tabi birde ahirette zaman yok deniliyor, mekan da yok, hareket-göz-düşünmekte olmaz dolayısıyla, yoksa var yok olunca yok var mı olacak dedikleri bu olsa gerek....diyelimki yaşadık, sonrası ne olacak...Allahın yapısına girmek bir ihtimal olabilir diğeride sürekli bir döngü yani form değiştirmemiz olabilir...belki bu sürekli döngü Allah olabilir...çünkü düşünüyorumda Allah büyük bir insan değil, bütün insanların oluşumu da değil, (tabii dediklerim sadece varsayım), evren de değil, zaman - mekan da değil, hııı sonsuzluk ? yo yo o da değil, işte takıldım yine !! opss, hiçlik desek sanki mantıklı, düşünsenize "hiç" olabilir mi acaba ? biraz derin düşünün sanki bize göz kırptı, ya da diğer olasılık düşünce üstü kavramiyatlar, ben inanırım ki ölümden sonra bizi manyak şeyler bekliyor çok eğlenceli olacak , bu evren 3 boyut zaman-mekan o kadar, 2-3 temel şey var, düşünsenize bu temellerden milyonlarca olduğunu, sanki bi lunaparkta çoşkuyla uçan acayip bir duygu ötesi moduna geçeriz vayy beeeee, heyecanlandım şimdi :].....ve saat gece 4.08 şu an ben düşündüğümü yazdığım için çok mutluyum ve o dediğim temeller denizinde sanki yüzüyorum şu an....ama bunları yazmadan önce de çok mutsuzdum...işte bunu seviyorum....! mutluluğu anlamak mutsuzluktan geçmeli zaten...
Şöyle bitirecem ki; ben her zaman dilerim ki Allah'tan bütün yaşamış ve yaşayacak insanlar öldükten sonra o anlayamadığımız sonsuzluk kadar sonsuz bir şekilde ÜSTÜN bir şekilde mutlu-huzurlu olarak kalsınlar.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç