ÇaresizDüşünen in İlk Yazısı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÇaresizDüşünen tarafından oluşturulan ÇaresizDüşünen in İlk Yazısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,733 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ÇaresizDüşünen in İlk Yazısı
Konbuyu başlatan ÇaresizDüşünen
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
Meraba arkadaşlar
forumda yeniyim bügun kafama takılan bir soru üzerine bi felsefe forumuna kaydolmaya karar verdim.Aradıklarımı bulur ve sizin için verebileceklerimi verirsem yok olana kadar bu forumda kalacağım.Fazla uzatmak istemiyorum soruma geçeyim.
Biliyorsunuz ki insanoğlu şuana kadar gözlemlediği evren hakkında bazı kanunlar yazdı. Yani bi bilgi birikimi söz konusu. 2x2=4 dedi sonra o oldu sinüs cosinnüs limit bilmemne gitgide karmaşık bi hal aldı. mesela gezegenlerin belli periyotlarla dönmesi ,yerçekimi etkisiyle elmanın düşmesi gibi veya kimyasal biyolojik olaylar bu gibi değişimler sürekli etrafımızda gözlemlenmekte. Peki ama biz canlılar? şuan benim bu yazıyı yazmam , sizin yolda yürümeniz bunları kendi isteğimizle mi yapıyoruz yoksa bu yaptıklarımız gezegenlerin dönmesi vs gibi fizik kanunları gibi engellenemez isteğimiz doğrultusunda değiştirilemez şeyler mi? :confused:

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Kesinlikle en sevdiğim cevabın sorusu bu.O cevapta şöyle kısaca,insan fizik kanunları var,gen transferleri,mutasyonları,kimyasal yansımalar,bu zeminin üstüne oturtulan ihtiyaçlar algısı,ihtiyaçları gidermeye yönelik yolu ve yöntemi yine gen,kimya vs ile belirlenmiş bir gidişat...dolayısıyla bir fark yoktur.Diyenlerdenim..

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
İkisi zaten aynı şey diyosun bana da mantıklı geldi.demekki algılarımız aynı peki ya farklı algıdaki birine bu mantıksız gelse hangisi doğru olacaktı. Yani kör bi adama mavi bir kuşu nasıl onun kafasında senin kafanda olduğu gibi tasvir ettirebilirsin.mutlaka ikinizin tasviri farklı olacaktır. peki ya hangi tasvir doğru.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bi arkadaş daha yazdı ya da bir alıntı ekledi; "ne isteyeceğinizi yönetemezsiniz bu fikre kapılmayın"
o halde ne yapalım bilmiyorum -sanırım evren bizi işletiyor (mu) diyorsunuz ve biz hiç seçmiyoruz yapmıyoruz o halde biz kimiz? otomatlar mı? mekanikler mi? robotlar mı? kendini oynayan sananlar mı? , başkası bizim adımıza mı yapıyor (var gibi mi sanıyor yani yapıyor gibi mi yapıyoruz)
durum buysa durum nedir? ya da nasıl bir gözlem -şey- olur bu?

ne yanıt verilir verilmeli
bilmiyoruz

Son düzenleme:

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
meraba Sanalmanik yazını her ne kadar karmaşık gelsede merakla okudum. zaten bu yazıyı okuduktan sonra milyon tane konu açılıyor. iyilik ne kötülük ne hak ne hukuk ne tanrı ne ama bunların bi önemi yok çoğu kişi bilgisayarın başından kalktığından sonra yaşamına devam edecek bakkala gidecek su alacak süt alacak yolda yürürken biriyle çarpışacak vay ben senin...... diyecek veya şu kızın şurasına bak vs bunlar şu anda senin yazdığın olasılıkların (matrix mekanık vs) olabilme ihtimalini değiştirmez ancak hepimiz belli kurallara göre yaşıyoruz. Ve bu karallara uyarkende zaten çoğu şeyi yok sayıyoruz. Nasıl internet ortamında bilgisayarlar konuşuyorsa. Gerçek hayattada öyle zaten internet de insanların birlikte yaşaması gibi pclerin birlikte yaşaması gibi.Düşündükçe çıkmaza giriyoruz çaresizce düşünüyoruz ama aslında hepimiz bazı kurallara uygun yaşamak zorundayız. sanalmanık biriyle kavga ettiğini düşün sen ne kadar kendini haklı da görsen alınacak karar seni kodese tıkabilir.yani başkalarının kurallarına maruz kalabiliyosun. yani aslında senin düşüncenin bi önemi yok çoğunluğun kabul gördüğü kararlar uygulanıyor.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:47 ----------

Bence sonsuz olasılıklar evreninde birsürü olasılık düşünebiliyoruz ama bazı olasılıklar daha ağır basıyor ve onlara göre yaşıyoruz mesela sen neden ((aslında var olduğumuzu sanıyoruz aslında yokuz)) olasılığına göre yaşamıyosun ne bilim istediğini yapmıyosun.çünkü başka bi olasılık daha ağır basıyor. veya ben senin önünde bi köpeğe vursam naparsın.....veya başka biri napar? (herkes için konuşmuyorum) düşündüğü diğer olasılık daha mantıklı geldiği için o şekilde hareket eder.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben genel bir yazı yazdım karalamalı
ama kararlarımızı biz mi alıyoruz ya da
yaptıklarımızı yapacaklarımızı kendi isteğimizle mi yapıyoruz gibi bir soru nasıl yanıtlanır
bilmiyorum
modern dinler ve tanrının belirlediği herşeyi bildiği bağlanıtılı
rastgelelik var mı yok mu? yoksa bu bizi özgür irade sınırlılığı sonucuna iter mi?
bilmem

Son düzenleme:

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
eee ne yapalım şimdi neye göre yaşayalım? senle nasıl konuşim? bu sonsuz olasılıklarda ikimizin aynı olasılığı düşünüp anlaşmamız mümkün mü? veya sen şuanda bana niye cevap yazma zorunluluğunda hissediyosun?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
öğrenen -e bilen bir bilinçlilik

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
olsun ben karaladım

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:50 ----------

peki cevap verelim

eee ne yapalım şimdi neye göre yaşayalım?
sen bilirsin-siz bilirsiniz
senle nasıl konuşim?
sen bilirsin
bu sonsuz olasılıklarda ikimizin aynı olasılığı düşünüp anlaşmamız mümkün mü?
bilmem
veya sen şuanda bana niye cevap yazma zorunluluğunda hissediyosun?
bu zorunluluğu hissettiğimi de nerden çıkardınız ama yine de öyleyse öyledir ve değilse değildir
ve şunu söyleyebilirim ki buraya uğrayıp oldukça yazıyorum bi tür sesli düşünme
yazılarımın dağınık bölümlerini karalama defterine taşıyacağım izninizle;

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç