Bu ülkede bir Kürt'ün olamayacağı tek şey, Kürt olmaktır

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ironi tarafından oluşturulan Bu ülkede bir Kürt'ün olamayacağı tek şey, Kürt olmaktır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,732 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Bu ülkede bir Kürt'ün olamayacağı tek şey, Kürt olmaktır
Konbuyu başlatan ironi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan leprechaun

ironi

Felsefe.net
Yeni Üye
Şu an Youtube’u açmış, oy verdiğim vekillerimin televizyon kanallarındaki konuşmalarını izliyorum da, bir kez daha bu insanlara oy vererek ne kadar isabetli davrandığımı anlıyorum.

Ne AKP, ne CHP… BDP dışında hiçbir parti benim ihtiyaç duyduğum muhalefeti, siyaseti yapamıyor.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın eğildiği mevzide dik durmaya çalışıyor. Bahçeli, uzaydan getirdiği bir cebirle 40 sayısına erişmenin telaşında… Ha bir de ‘’Benim de bir püskevitim olsa! Anne bana niye almıyorsun!’’ diye yürek parçalayan bir ses tonuyla unuttuğum çocukluğuma götürüyor beni.

Erdoğan, Esad için ne diyor: ‘’Kendi halkına kurşun sıkan…’’

Bize kurşun sıkılmıyor(!) Allah’tan…

İnsan savaş uçaklarıyla bombalandığı zaman, kendini daha bir mühim hissediyor canım!

Sırrı Süreyya bir videoda ne diyor?

‘’Bu ülkede cumhurbaşkanı, bir Kürt cumhurbaşkanı olabilir; doğrudur. Başbakan olabilir; oldu da. Bu ülkede bir Kürt’ün olamayacağı tek bir şey var; Kürt, Kürt olamıyor… Yani, Kürt olmadığın zaman, bu memlekette her şey olursun. Bir tek Kürt olamıyor…’’

Değil mi? Alın size cumhuriyetin ilanından bu yana Kürt tarihi…

Geçen gün valilikten iki polis geldi bizim eve. Polis olduklarını bilseydim, kabul etmezdim ama… Neymiş efendim, YÖK’ü ve bilmem neyi proteto eden gruplar, örgütler oluyormuş da üniversitede…

-Ne yani, dedim. Proteto etmesinler mi!

-Yok, öyle demek istemedim. Ettikten sonra polise taş atıyorlar, çevreye zarar veriyorlar…

-Güzel kardeşim, dedim. Koşullanma diye bir şey var psikoloji ilminde. Bu bölgenin insanı, askerden ve polisten çok çekmiş. Nerde bir polis veya asker görse, bir sorun çıkacağını düşünüyor. Daha geçen gün Anadolu Üniversitesi’ndeydim. Bırakın üniversitede, şehirde bile doğru dürüst silahlı birine rastlamadım. Siz ise ha bire insanların gözünün içindesiniz ve onları tahrik ediyorsunuz.

Neyse, öylece bir fikir mübadelesinde bulunduk.

Tahsille adam olunamıyormuş; bunu bu son 35 kişi öldürüldükten sonra çok iyi anladım. Blogtaki birkaç yazı, iğrencin de ötesindeydi. Yok şu üniversite, yok bu üniversiteyi bitirmiş de felan da fistan… Ölmeleri isabet olmuş(!) Zaten kaçakçıymışlar!

Unuttuğunuz bir şey daha var: Kürt’tüler ayrıca…

Adam sözcüğünün anlamı için lütfen bilmem hangi ansiklopedinin bilmem kaçıncı sayfasının adam maddesine bakınız. Karşınıza çıkan adam profili sizin kafacığınızdaki adam şablonuna uymuyorsa, lütfen o sayfayı koparıp onunla ayakkabılarınızı bir güzel parlatınız.

Sayın Sırrı Süreyya’nın tabiriyle, IQ’su ayakkabı numarasından büyük olanlar, lütfen bu önerimi kaale dahi almasınlar…

**

leprechaun

Üye
Yeni Üye
size büyük ölçüde katılmakla beraber özeleştirinizi yapıp yapmadığınızı sorsam! bu ülkede Kürt olamayan Kürtlerin, Kürt olamayışlarını da konuşacak mıyız? mesela Dersim katliamına gönüllü katılan ve şafiliklerini Kürtlüklerinin önüne geçirip kendi kardeşlerini alevi diye katleden şafi Kürtleri, Kürtlüğün neresine koyacağız?

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk hükümeti ile işbirliği yapan ve boşaltılan Ermeni yerleşkelerine, mülkiyetlerine, arazilerine yerleşen sonradan Türk hükümeti ile papaz olunca sesini çıkartan Kürt derebeyliklerini ne yapacağız?

Türklerden çok daha önce medeniyetle tanışmış olan ama Türklerin gerisinde kalıp bir türlü feodal kalıntılarından kurtulamayan Kürt halkını ne yapacağız?

bütün halklara olduğu gibi Kürt halkına da çok büyük saygı ve özelde muhabbetim var. ve elbette tarihsel olanaksızlıkları, teknolojik zamansızlıkları, jeopolitik talihsizlikleri ve ekonomik yetersizlikleri arka plana atmıyorum ama Kürt halkı kendi özeleştirisini yapabilirse neden bunca zaman Kürt olamadıklarını anlayacaklardır. suçluyu suçlamak ile ilerlenmez. bu ülkede Kürtlerin Kürt olabilmesi için ilkin Kürt olmayan solcuların mücadelesi ve Kürtlerinde onlara sırtını döndüğü gerçeği orta yerdeyken CHP eleştirisi biraz ucuz kaçıyor. hemde bunu BDP nin çabalarını taktir eden CHP li olmayan biri söylüyor: ben. ;)

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Şu an Youtube’u açmış, oy verdiğim vekillerimin televizyon kanallarındaki konuşmalarını izliyorum da, bir kez daha bu insanlara oy vererek ne kadar isabetli davrandığımı anlıyorum.

Ne AKP, ne CHP… BDP dışında hiçbir parti benim ihtiyaç duyduğum muhalefeti, siyaseti yapamıyor.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın eğildiği mevzide dik durmaya çalışıyor. Bahçeli, uzaydan getirdiği bir cebirle 40 sayısına erişmenin telaşında… Ha bir de ‘’Benim de bir püskevitim olsa! Anne bana niye almıyorsun!’’ diye yürek parçalayan bir ses tonuyla unuttuğum çocukluğuma götürüyor beni.

Erdoğan, Esad için ne diyor: ‘’Kendi halkına kurşun sıkan…’’

Bize kurşun sıkılmıyor(!) Allah’tan…

İnsan savaş uçaklarıyla bombalandığı zaman, kendini daha bir mühim hissediyor canım!

‘’Bu ülkede cumhurbaşkanı, bir Kürt cumhurbaşkanı olabilir; doğrudur. Başbakan olabilir; oldu da. Bu ülkede bir Kürt’ün olamayacağı tek bir şey var; Kürt, Kürt olamıyor… Yani, Kürt olmadığın zaman, bu memlekette her şey olursun. Bir tek Kürt olamıyor…’’

Geçen gün valilikten iki polis geldi bizim eve. Polis olduklarını bilseydim, kabul etmezdim ama… Neymiş efendim, YÖK’ü ve bilmem neyi proteto eden gruplar, örgütler oluyormuş da üniversitede…

-Ne yani, dedim. Proteto etmesinler mi!

-Yok, öyle demek istemedim. Ettikten sonra polise taş atıyorlar, çevreye zarar veriyorlar…

-Güzel kardeşim, dedim. Koşullanma diye bir şey var psikoloji ilminde. Bu bölgenin insanı, askerden ve polisten çok çekmiş. Nerde bir polis veya asker görse, bir sorun çıkacağını düşünüyor. Daha geçen gün Anadolu Üniversitesi’ndeydim. Bırakın üniversitede, şehirde bile doğru dürüst silahlı birine rastlamadım. Siz ise ha bire insanların gözünün içindesiniz ve onları tahrik ediyorsunuz.

Neyse, öylece bir fikir mübadelesinde bulunduk.

Tahsille adam olunamıyormuş; bunu bu son 35 kişi öldürüldükten sonra çok iyi anladım. Blogtaki birkaç yazı, iğrencin de ötesindeydi. Yok şu üniversite, yok bu üniversiteyi bitirmiş de felan da fistan… Ölmeleri isabet olmuş(!) Zaten kaçakçıymışlar!

Unuttuğunuz bir şey daha var: Kürt’tüler ayrıca…

Adam sözcüğünün anlamı için lütfen bilmem hangi ansiklopedinin bilmem kaçıncı sayfasının adam maddesine bakınız. Karşınıza çıkan adam profili sizin kafacığınızdaki adam şablonuna uymuyorsa, lütfen o sayfayı koparıp onunla ayakkabılarınızı bir güzel parlatınız.

Sayın Sırrı Süreyya’nın tabiriyle, IQ’su ayakkabı numarasından büyük olanlar, lütfen bu önerimi kaale dahi almasınlar…

**

İnsanoğlu ne zaman öğrenecek etnik milliyetçiliğin en büyük bataklık olduğunu.Nedir etnik milliyetçilik ? Hangi amaçla yapılır ? Her ırk için söylüyorum bunu.Kürtler kürt olursa ne olur ? Türkler Türk'te ne oluyor ? İkisi de başkalarına kölelikten kurtulamayacak kadar ahmak ve güçsüz.İnsanoğlu özgürlüğü geçmişte,ırkta,sınırlarda değil kendinde aramalı ve yaratmalı.Bu arada kendini ülkenin tek Sosyalisti sanan Sırrı Süreyya bu günlerde sosyalizmin tanımı Kürt etnik milliyetçiliğiyle yapıyor bu da ayrı bir komedi.(esasen pek umursadığım bir konu değil ama bu romantik yazınızı görünce kayıtsız kalamadım)

cemozen

Üye
Yeni Üye
İnsanoğlu ne zaman öğrenecek etnik milliyetçiliğin en büyük bataklık olduğunu.

Önce sen kıta avrupasındaki tüm milliyetçilerin zaten etnik olduğunu öğren de sonra "insaoğlu"ndan birşeyler beklersin. Buna Türk milliyetçiliği de dahil. Zate öyle olmasa neden kalkıp okullarda taa tarihtki Orta Asya Türk devletlerini okutalım yada Bulgaristan Türklerine soydaş diyelim veya Azerbaycan için iki devlet bir devlet diye devamlı sayıklayalım.

Bu etnik milliyetçilik lafını ağzına sakız edenlerin geldiği nokta bellidir, "Kürtler etnik milliyetçilik yapıyor ama Atatürk milliyetçiliği süperdir"... Yemezler evladım...

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Önce sen kıta avrupasındaki tüm milliyetçilerin zaten etnik olduğunu öğren de sonra "insaoğlu"ndan birşeyler beklersin. Buna Türk milliyetçiliği de dahil. Zate öyle olmasa neden kalkıp okullarda taa tarihtki Orta Asya Türk devletlerini okutalım yada Bulgaristan Türklerine soydaş diyelim veya Azerbaycan için iki devlet bir devlet diye devamlı sayıklayalım.

Bu etnik milliyetçilik lafını ağzına sakız edenlerin geldiği nokta bellidir, "Kürtler etnik milliyetçilik yapıyor ama Atatürk milliyetçiliği süperdir"... Yemezler evladım...

.Etnik,etnik olmayan,Atatürk milliyetçiliği hepsinin içene tüküreyim.Hepsi insanoğlunu hapseden bir virüs.Bu Kürtler'de inanılmaz yeşerdi bu sıralar(Türklerde zaten vardı bu virüs).Onu değerlendirdim.Ben ne Türküm ne Atatürkçüyüm ne de başka bir ideolojiye aitim.Ben bir bireyim ve kendim için yaşarım.Bu arada bana evladım diyecek kadar samimiyeti kendinizde nereden buldunuz o da ayrı bir tartışma konusu.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
İnsanoğlu ne zaman öğrenecek etnik milliyetçiliğin en büyük bataklık olduğunu.Nedir etnik milliyetçilik ? Hangi amaçla yapılır ? Her ırk için söylüyorum bunu.Kürtler kürt olursa ne olur ? Türkler Türk'te ne oluyor ? İkisi de başkalarına kölelikten kurtulamayacak kadar ahmak ve güçsüz.İnsanoğlu özgürlüğü geçmişte,ırkta,sınırlarda değil kendinde aramalı ve yaratmalı.Bu arada kendini ülkenin tek Sosyalisti sanan Sırrı Süreyya bu günlerde sosyalizmin tanımı Kürt etnik milliyetçiliğiyle yapıyor bu da ayrı bir komedi.(esasen pek umursadığım bir konu değil ama bu romantik yazınızı görünce kayıtsız kalamadım)
kimlikler bir çok kavram gibi kendilerine yüklenen manalar için önemli ve değerlidir. ve insanı özgürleştiren o manalardır. Kürtlüğü böyle değerlendirmek lazım. basit bir soru: madem Kürt olmak(ya da Türk vs) bu kadar manasız ve önemsiz, sistem neden bu konuda baskı uyguluyor?

pek romantizm taraftarı sayılmam ama bazen romantik tepkiler realiteyi sarsar ve hatta yönlendirir! ;)

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
kimlikler bir çok kavram gibi kendilerine yüklenen manalar için önemli ve değerlidir. ve insanı özgürleştiren o manalardır. Kürtlüğü böyle değerlendirmek lazım. basit bir soru: madem Kürt olmak(ya da Türk vs) bu kadar manasız ve önemsiz, sistem neden bu konuda baskı uyguluyor?

pek romantizm taraftarı sayılmam ama bazen romantik tepkiler realiteyi sarsar ve hatta yönlendirir! ;)

Ben ırksal(milliyetçi artık buna ne derseniz) bakışın anlamsız olduğunu söylüyorum.Bu her ırk için geçerli.Ben Türk olsam ne değişiyor Kürt olsam ne değişiyor.Irk bana ne vadediyor ? Bana ne fayda sağlıyor ? Ben Türkçe konuşsam ne kazanıyorum Kürtçe konuşsam ne kazanıyorum ?

Sistem bireylerin özgürlüklerini kısıtlamak veya özgürlükleri başka yerde arattırmak için milliyetçilik gibi manasız bir kavramı değerli kılar.

öz/

Felsefe.net
Yeni Üye
Sistem bireylerin özgürlüklerini kısıtlamak veya özgürlükleri başka yerde arattırmak için milliyetçilik gibi manasız bir kavramı değerli kılar.

peki bir devleti hangi değerler üzerine kuralım? devletler olmasın tamam. ama ne olsun,nasıl olsun? insanlık Devletten daha iyisini bulamadı henüz.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Ben ırksal(milliyetçi artık buna ne derseniz) bakışın anlamsız olduğunu söylüyorum.Bu her ırk için geçerli.Ben Türk olsam ne değişiyor Kürt olsam ne değişiyor.Irk bana ne vadediyor ? Bana ne fayda sağlıyor ? Ben Türkçe konuşsam ne kazanıyorum Kürtçe konuşsam ne kazanıyorum ?

bende basitçe soruyorum, Kürt olmak önemsizse sistem neden bunu yasaklıyor yahut Türk olmak önemsizse sistem neden bunu yüceltiyor?

sistemin etnisiteyi kullandığı bir gerçektir. ancak etnisiteye yüklenen manalar bazen sistemi kuran bazende sistemi değiştiren/dönüştüren şey olabiliyor. bu kadar manasızsa onların Kürtçe üzerinde bu kadar durmasıda manasız olmalı. bırakın bununla yaşasızlar. nasılsa bu serbest olduğunda aradıklarının bu olmadığını anlayacaklardır. en azından birlik için geçici bir benzin görevi görür. benzeini patlatmadıkları sürece...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

sayın ironi, sanırım yazınızın teması bu paragrafta... işin ilginç yanı; kürt kürt kürt demekten başka bir şey anlaşılmıyor. bir paragrafta bu kadar mı etnik köken adı söylenir yahu,, videoyu izlemedim ama eminim sırrı süreyya önder bu sözleri söylerken ağzından salyalar fışkırıyordu :)... ya da bu konuşmanın karikatürü yapılsa eminim öyle bir görüntü de yakalanırdı...

karşılıklı bu işler,, polis, asker, öğretmen de çok çekmiştir o bölgenin insanından... hangi bölge ise artık... ha ben başlatmadım o başlattı muhabbetine giriyorsa bu kısım,, kimse çocuk değil burda herhalde..

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
bende basitçe soruyorum, Kürt olmak önemsizse sistem neden bunu yasaklıyor yahut Türk olmak önemsizse sistem neden bunu yüceltiyor?

sistemin etnisiteyi kullandığı bir gerçektir. ancak etnisiteye yüklenen manalar bazen sistemi kuran bazende sistemi değiştiren/dönüştüren şey olabiliyor. bu kadar manasızsa onların Kürtçe üzerinde bu kadar durmasıda manasız olmalı. bırakın bununla yaşasızlar. nasılsa bu serbest olduğunda aradıklarının bu olmadığını anlayacaklardır. en azından birlik için geçici bir benzin görevi görür. benzeini patlatmadıkları sürece...

Bu sorunun cevabını bir önce ki yazımda vermiştim ama...Bende basitçe açıklayayım.Bireyler yeryüzünde kendileri için yaşar.Bu kendi için yaşayan bireylerin istemleri vardır.Bu istemler bireyin yaşam kaynağıdır.Sistem bireyin istemlerini köreltmek yada bu istemlerin farkına varmasını engellemek için milliyetçilik,ırkçılık,akrabacılık gibi değerler yaratmıştır.Bu değerler bireyin kendine dönmesini engeller bu engelleyiş sistemin devamlılığını sağlar.Bu sistem pragmatisttir bazen bireyleri yalancı yöntemlerle çatıştırır bazende barıştırır.Bu savaş bireylerin kendi değerleri için savaşım değil sistemin devamlılığını sağlayan nefestir.Bu savaşı ama partileşme ama silahlı mücadeleyle körükler.Ben bireyin kendisi hariç verdiği her mücadeleyi manasız buluyorum bunların başında da milliyetçilik gelir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Insanoglu, bulundugu cografya ve toplumun her turlu etik deger farki temelinde, bir birey olarak; kendi farkini dusunce ve davranis olarak one cikarmamayi, hic bir farki diger farka gore ayirmamayi, ust/alt kilmamayi, her turlu farkin farkina varmayi, kendi farki dahil; her turlu farkin hak ve ozgurlugunu bir olgu olarak algilamayi, kisinin ve toplumun kisilik kimlik degeri haline gelmis bu farklari savasa tasimamayi, antiayrimci ve birlikte yasamayi bilincine cikarmazsa; ve butun bu degerlerin icinde bulundugu toplum tarafindan kendisine verildigini ve dogumdan once boyle bir kalitimin olmadigini algilayamadikca; bu tip konular, politikanin elinde amac ugruna kullanilan ve su istismar edilen, degerler olarak kalmaya devam edecektir.

Devlet konusuna gelince, devlet; sosyal, evrensel hukuklu, sivil ve her turlu farki gozeten ve koruyan ve kendisi hic bir etik ve politik taraf olmayan antiayrimci bir konumda olmalidir.

Osmanli mirasi TC devleti icin herhangibir tarihte, boyle bir devletin oldugunu soylemek ise mantik disidir. Cunku henuz toplumumuzda birey bilinci yoktur, sadece vatandas ve toplumsal kisilik vardir. O yuzden de bu tip degerler, herzaman hem bireysel olamamis, hem de toplumsal olarak politikanin elinde bir su istismar araci olmus ve sadece toplumu "biz/oteki" diye ayirmaya/bolmeye yaramistir.

ironi

Felsefe.net
Yeni Üye
güzel bir teşhis... bu yazı, milliyetblog sayfamda bulunuyor. orda birkaç yoruma verdiğim cevabı okursanız, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

öllöz

Felsefe.net
Yeni Üye
Olaylara objektif bakmadığını düşünüyorum,tabi ki haklı olduğun nokta çok.Ülkemizde her kürt pkklıdır görüşü hakim,hele şu sağcılar yok mu ot gelmiş ot gidecek serseriler.Neyse onlara da aldırmayalım.Ben de polisleri pek sevmem,çünkü çoğu devletin sadık köpeğidir.Türkiyede demokrasi adı altında baskıcı bir rejim var ama bunların hepsinin bir strateji olduğunu düşünüyorum bizi birbirimizden ayırıyorlar.Ama bdp konusunda sana katılmıyorum ayrıca terör ve ''KÜRDİSTAN PROJESİ'' gibi olayların içinde,kendini devrimci sanan kürt milliyetçilerinin silahlanmasını yanlış buluyorum ve beyinlerinin yıkandığını düşünüyorum.DÜNYAYI YÖNETEN 3-5 RUH HASTASININ OYUNU BUNLAR....

Saygılar,bir yanlışım varsa düzeltebilirsiniz..

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Olaylara objektif bakmadığını düşünüyorum,tabi ki haklı olduğun nokta çok.Ülkemizde her kürt pkklıdır görüşü hakim,hele şu sağcılar yok mu ot gelmiş ot gidecek serseriler.Neyse onlara da aldırmayalım.Ben de polisleri pek sevmem,çünkü çoğu devletin sadık köpeğidir.Türkiyede demokrasi adı altında baskıcı bir rejim var ama bunların hepsinin bir strateji olduğunu düşünüyorum bizi birbirimizden ayırıyorlar.Ama bdp konusunda sana katılmıyorum ayrıca terör ve ''KÜRDİSTAN PROJESİ'' gibi olayların içinde,kendini devrimci sanan kürt milliyetçilerinin silahlanmasını yanlış buluyorum ve beyinlerinin yıkandığını düşünüyorum.DÜNYAYI YÖNETEN 3-5 RUH HASTASININ OYUNU BUNLAR....

Saygılar,bir yanlışım varsa düzeltebilirsiniz..
düzeltelim de neresinden başlasam diye düşünüyorum.

-burası felsefe forumu. her türden farklı algının birleştiği ve kesiştiği bir alan. anlamı: farklı fikirlere saygıdır. bir solcu olarak sağcılar için söylediğinizi doğru bulmuyorum.

-felsefe de en önemli şey ise genellemelerin yanılgısının kaçınılmazlığıdır. polislerin hepsini genlleyip aşşağılamanı diğer bir hatadır. kaldı ki polislik mesleğinin özü zaten mevcut rejimi yahut otoriteyi korumak üzerinedir. bu açıyı kaçırmışsınız.

-dünyayı yönetenler ne üç beş kişidir ne de ruh hastasıdırlar. küresel sermayeye egemen olan 20-25 tane aileden ibarettir. bugünkü mevcut politik dengenin süreçlerini işlemeden bu tür konularda ki genel yargılar yersiz konuşmalardan ibaret olacaktır.

şimdi soru şu: öğretmeye mi geldini, öğrenmeye mi?

dostlukla...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar