BM'den Mısır İçin Çok Büyük Hamle

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde alpi tarafından oluşturulan BM'den Mısır İçin Çok Büyük Hamle başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,096 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı BM'den Mısır İçin Çok Büyük Hamle
Konbuyu başlatan alpi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan esekherif

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Mursi ve diğerleri hakkında verilen idam cezaları hakkında çok büyük bir adım attı. Şahsen ben böyle büyük bir adımı BM den beklemezdim büyük bi şaşkınlık yaşıyorum.

Mursi ve arkadaşları hakkında idam kararı verildiğini biliyor olmalısınız. Bunu öğrenen BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon olayı not etmiş bulunuyor hem de çok ciddi bir endişe ile, bu sebep ile çok kıymetli BM ve sekreterine derin saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu kararın uygulanması insan hakları açısından doğru olmadığı gibi Ortadoğu daha çok karışır.

X

FAdmin
Onursal Üye
Bu karari zaten BM onayi olmadan uygulamazlar. :)

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Asmaları Lazım böylelerini ki ders olsun diğer %52 alanlara!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Suriye uzmanları Mursi'ye verilen idam cezasını yorumladı.

Dünya Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen idam cezasını tartışıyor. Türkiye karara sert tepki verirken şu ana kadar batı dünyasından gelen tek cılız tepki Birleşmiş Milletler'den.

Peki Mursi için verilen idam cezası uygulanabilir mi? Kararın zamanlaması nasıl okunmalı?

İsmail Numan Telci- Sakarya Üniversitesi’nde Ortadoğu Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi, Mısır Uzmanı:

Karar uygulanır mı bilemeyiz tabii ama idamların gerçekleşme ihtimali zor gibi görünüyor. Suudi Arabistan’ın baskıyı artırması, Türkiye’nin de araya girmesi halinde bu olumlu bir etki doğurabilir. Suudi Arabistan’daki yeni yönetim, Mısır meselesinde tam bir paradigma değişikliğine yol açtı. Bu çok önemli bir husus. İdamın olmaması yönünde işaretler var. Ekonomisi kötü olan, diğer devrimci grupların zaten Sisi’den rahatsız olmaları da ihtimali azaltıyor açıkçası.

İçinde yaşadığımız dönem tarih akışı bakımından kısa bir dönem aslında. 1928’de kurulan Müslüman Kardeşler geçmişte de baskılar altında bırakıldı. Şu an bir karşı devrim gerçekleşiyor. Devrimci aktörleri cezalandırıyor Sisi rejimi.

Fransa Devrimi’nde de benzeri olaylar yaşandı. Ancak Mısır’da bu devrim hareketi bitirilemez. 2011 çok önemli bir kırılma noktasıydı. Arap coğrafyasındaki baskı rejimleri Arap Baharı’yla ağır darbe aldılar, kendi statükolarını devam ettirme çabaları var ama bu başarılı olamaz. Burada Türkiye’nin güçlü durması, iç istikrarını koruması da bölgedeki dönüşümcü hareketlerin üzerinde olumlu etki yaratır.

Gazeteci-Televizyoncu Mehmet Akif Ersoy:

Uluslararası toplumdan ciddi baskı olmazsa uygulanır. Körfez ülkeleri koordine edilemezse yine olumsuz sonuç doğurur. Mısır’da cuma günü yapılacak gösterilerin boyutu ve hesap edilecek muhtemel hasar da etkili olur. Darbe uluslararası düzeyde meşruiyet kazandı. İhvan’a karşı küresel bir operasyon var. Uluslararası toplumun da bunu doğrudan ya da dolaylı desteklediği görülüyor. Dolayısıyla şu zamanda böyle bir şeyi uyguluyor olmaları siyasi İslami olma çabası olarak okunabilir. Bu coğrafyada entelektüel düzeydeki İslami hareketlere zarar verip, radikal selefi cihadi örgütlerin önü açılan bir sürece girildi.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Dunya lideri engeller idami, merak etmeyin.

Erdogan parmaklarini siklatinca akan dereler, esen ruzgarlar duruyor, Sisi mi durmayacak...

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Erdoğan demişti zaten bırakın şeriatı, laiklik nenize yetmiyor diye.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Erdoğan demişti zaten bırakın şeriatı, laiklik nenize yetmiyor diye.

Dogru, soylemisti Erdogan; birakin seriati, laik memlekette daha iyi goturursunuz diye ama, kim takar Yalova kaymakamini, ne Mursi takar, ne Sisi takar...

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Hemen öldürmeyin daha işkence edelim der gibi.
O Ban Ki Moon'un suratına tükürmek gerek Darbeye darbe demediği için
İdama karşılar ömür boyu hapis yatsın diyen siyonist zihniyete yazıklar olsun.
Dünya Beşten büyüktür diyenlere selam!

Söz Akif'in ;
Ey bu toprakta birer nâş-ı perişan bırakıp
Yükselen, mevkib-i ervâh! Sakın arza bakıp

Sanmayın: Şevk-ı şehâdetle coşan bir kan var
Bizde leşten daha hissiz, daha kokmuş can var!

Bakmayın, hem tükürün çehre-i murdarımıza!
Tükürün: Belki biraz duygu gelir ârımıza!

Tükürün cebhe-i lâkaydına Şark'ın, tükürün!
Kuşkulansın, görelim, gayreti halkın, tükürün!

Tükürün milleti alçakça vuran darbelere!
Tükürün onlara alkış dağıtan kahbelere!

Tükürün Ehl-i Salîb'in o hayasız yüzüne!
Tükürün onların aslâ güvenilmez sözüne!

Medeniyet denilen maskara mahlûku görün:
Tükürün maskeli vicdânına asrın, tükürün!

Hele İ'lanı zamanında şu mel'ul harbin,
"Bize Efkar-ı umumumiyesi lazım Garb'ın";

Oda ALLAHI bırakmakla olur herzesini,
Halka iman gibi telkin ile, dinin sesini

Susturan aptalın idrakine bol bol tükürün
Yine hicran ile çılgınlıgın üstünde bu gün,

Bana Vahdet gibi bir yar-ı musaid lazım
Artık ey yolcu bırak, ben yanlız ağlayayım

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç