Bireyin var olmasının hiç bir anlamı yok mudur? "Evet"

siratmarleks

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İnançlı bireylerin olduğunu düşünerek'ten kendilerine saygı duyarak başlamak isterim:, ben inançsız biriyim,
şimdi kendi düşüncem olarak'tan yaşadığım hayattın bana getirisi tamamen ben olacağım:, öldüğümde ödüllendirilmeyeceğim,dua ettiğimde bir anda düştüğüm dipten çıkmayacağım:, yani ben kendimin sahibiyim, ve kendime yardımcı olacak tek...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

siratmarleks

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"Yazıları direkt yazdım"
doğrusu yazım kurallarına pek uygun bir yazı olmadı: konuya odaklanmanızı dilerim.

savaşcı

Üye
Kayıtlı Üye
İnançlı bireylerin olduğunu düşünerek'ten kendilerine saygı duyarak başlamak isterim:, ben inançsız biriyim,
şimdi kendi düşüncem olarak'tan yaşadığım hayattın bana getirisi tamamen ben olacağım:, öldüğümde ödüllendirilmeyeceğim,dua ettiğimde bir anda düştüğüm dipten çıkmayacağım:, yani ben...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Anlamsız bir hayat sürdürülemez. Her canlının yaşam biçimi özünden ayrı olmadığı gibi, kendince bir anlama sahip olacaktır. Bu anlam bir ötekinin yargısından ziyade kendi'ne ait bir anlamdır. Canetti'nin betimlediği ilk yasa "paylaşmak" bir anlam ifade eder ki bunun inançlarla hiç bir ilgisi yoktur. Bu bile mutlu olmak için yeterli bir edimdir.

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bireyin var olmasının kesinlikle bir anlamı vardır. Çünkü anlam kavramını insanlar keşfetmiştir. Kendilerini, hayvanları, bitkileri, dağı taşı, gök cisimlerini, metafizik ögeleri uyduran, inceleyen ve bunları anlamdıranlar sadece insanlardır.

İnsanlar hoşlarına giden metafizik anlam taşıyan ögeleri hayatlarının merkezine yerleştirip yaşıyor...

siratmarleks

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim teorimi desteklediğiniz için

"Her şeyin varlığı benim varlığıma bağlıdır, ben var olmazsam hiçbir şey var olmaz. " ! :)

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
tam tersi görüşteyim; ben sen'in, sen öteki'nin varlığına göre var olabiliriz...zira ben, sen ve ötekinin geri yansıması ile ortaya çıkar....

AklınUmutsuzArayışı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Tüm bu anlam arayışları insanın kendini kandırması değil midir? İnsanlar bu anlamsızlıktan neden bu kadar korkuyorlar?

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
şimdi kendi düşüncem olarak'tan yaşadığım hayattın bana getirisi tamamen ben olacağım:, öldüğümde ödüllendirilmeyeceğim,dua ettiğimde bir anda düştüğüm dipten çıkmayacağım:, yani ben...

• Beğen
Tepkiler: ls2

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Evren, kozmoz, makro ve mikro dünyalar inorganik dünyada kendi başına bir anlam yüklü olmadığı gibi, bir anlam yükleyeni de değildir. Mesela bir kum tanesinin
kendine yüklediği bir anlam olmadığı gibi, bir çakıl taşına da anlam yükleyemez...bu örneği organik canlıların evrim süreçlerinde geçirdikleri aşamalara göre de basamaklandırabiliriz. Bir...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
evet herşey geçici ve sonlu görünüyor. dünya ve cosmos hakkında edindiğimiz bilgiler en çok bu durumla örtüşüyor. öyleyse sonlu düşününce herşey anlamsızdır.

ancak bizler bu anlamsızlığa rağmen yaşayabilen canlılarız. işte bu anlamlıdır. yaşadığımız sürecede yarattığımız her anlam geçerli ve mutlaktır. kısacası bende anı yaşa veya pozitif...

Son düzenleme:

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
evet herşey geçici ve sonlu görünüyor. dünya ve cosmos hakkında edindiğimiz bilgiler en çok bu durumla örtüşüyor. öyleyse sonlu düşününce herşey anlamsızdır.

ancak bizler bu anlamsızlığa rağmen yaşayabilen canlılarız. işte bu anlamlıdır. yaşadığımız sürecede yarattığımız her anlam geçerli ve...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Aynı sanı bendede var. Şaşırdım açıkçası, daha mutsuz olunmasını bekliyordum. Neden böyle oldu acaba, sevdiğim bir insan olaraktan sözüm meclisten dışarı demek isterdim. Ama değil. Bence senin inancın inceldiği yerden kopmuş. İnceldiği yerde zaten mutlu etmez. Dışarıda bir sürü insan var cennet...

Son düzenleme:

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Çok temel noktalara değinmişsin. kısa ve öz biçimde cevap vermeye çalışacam. öncelikle benim hakımdaki yorumuna cevap vereyim ,derviş olabilecek potansiyelde duygulara ve dünyaya yüz çevirme arzusuna sahiptim. inancı bırakma sürecim tam bilemesemde 8 yıl kadar sürdü. zaten dediğin gibi kişi bir kere...