Birbirinin Gözlerine Uzun Süreli Bakmak Halüsinasyon Yaratabiliyor

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Birbirinin Gözlerine Uzun Süreli Bakmak Halüsinasyon Yaratabiliyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,836 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Birbirinin Gözlerine Uzun Süreli Bakmak Halüsinasyon Yaratabiliyor
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,763
Tepkime puanı
319
Puanları
83
[FONT=&quot]Araştırmaya Göre Birbirinin Gözlerine Uzun Süreli Bakmak Halüsinasyon Yaratabiliyor
[/FONT]
[FONT=&quot]İtalyan psikolog Giovanni Caputo gönüllüler üzerinde yaptıkları testlerde, iki insanın birbirine gözlerini uzun süre ayırmadan baktığı durumlarda, iki tarafta da halüsinasyon ve ayrılma semptomları oluştuğunu gözlemledi. Psychiatry Research dergisinde yayınlanan araştırmada Caputo bu deneyin sonuçlarını ve teorilerini açıkladı. Daha önceki araştırmalarda duvardaki noktalara odaklanan veya aynada yüzlerine odaklanan kişilerde ufak halüsinasyonlar gözlenmişti. İşte benzer durumda 40 gönüllü sağlıklı genç birey, yüz yüze çevrilerek uzun süre birbirlerine bakmaları istendi. Gönüllüler biri kontrol grubu ,diğeri normal olmak üzere 10 dakika boyunca sürekli duvara bakması istendi. Sonrası gruplar çiftlere ayrıldı ve loş bir odada birbirlerinin gözlerine duygusuzca 10 dakikalığına bakmaları istendi. Sonrasında bütün gönüllülere anket yapılarak sorular soruldu. Caputo çiftlere ayrılan insanların kontrol grubundakilere göre daha fazla ayrılma semptomuna yakalandıklarını gösterdi. Ayrıca gerçekten ayrılma, renk ve ses algısında değişme ve zamanın sürüklenmeye başlaması gibi problemler görülmeye başladı. Asıl ilginci ise çiftlere ayrılanların % 90’ında şekil deformasyonuna benzer halüsinasyonlar gözlendi. Hatta bazı durumlarda kişiler canavar imajları veya kendi yüzlerini görmeye başladılar. Caputo henüz halüsinasyonların niçin oluştuğunu bilmese de duyusal yoksunluktan dolayı kaynaklanabileceğini belirtti. Bu problemin beynin gerçeklikten uzaklaşarak, bilinçaltı düşüncelere yoğunlaşmasından kaynaklanabileceği belirtiliyor.

[/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][FONT=&quot][FONT=&quot]26 Ağustos 2015 [/FONT][/FONT][/FONT]
[/FONT][FONT=&quot]Kaynak:

[/FONT]
 

ls2

Kahin
Onursal Üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
2,737
Tepkime puanı
180
Puanları
63
Sadece sevdiğinin gözlerine bakacaksın kardeşim. insanlar birbirinin gözlerine asla uzun süre bakmaz. bu niye böyle bilmiyorum ama böyle.metroda bırakın gözlerine birine 2 dakka bakın dayak yersiniz :)
 

X

FAdmin
Onursal Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
693
Tepkime puanı
2
Puanları
18
Sebepsiz yere insanlarin bakislari hakikatten irite edici bir davranis. Ben kendi hayatimda gerekmedikce goz temasi kurmam, oyle insanlar varki bastan assagiya suzuyorlar tanimadiklari kisileri ve bunu hic cekinmeden yapabilecek kadar patavatsizlar..

Bu halusinasyonun sebeblerinden biride gozun yaydigi enerji olabilir.. Malum insanin gozunde Allah'in nuru var, nazar degdirebilmesinin sebebide bu zaten..
 

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,763
Tepkime puanı
319
Puanları
83
Sadece sevdiğinin gözlerine bakacaksın kardeşim. insanlar birbirinin gözlerine asla uzun süre bakmaz. bu niye böyle bilmiyorum ama böyle.metroda bırakın gözlerine birine 2 dakka bakın dayak yersiniz :)

Sevdiğinin gözlerine de bakarsan araştırma sonucu değişmiyor:) Denemeye kalkma sonrasında ikinizi Bakırköy'de ziyaret etmeye mecbur kalmayalım.:wink:

Araştırmada, duvarda noktaya bakanlar için de daha az etkili halüsinasyondan bahsediliyor bu bana ilginç geldi çünkü Parapsikoloji'de "Duru Görü" çalışmalarında alıştırma yaparken duvardaki küçük bir noktaya veya siyah zemin üzerine beyaz daireye bakmak sonra gözleri kapatıp o cismi gözünde canlandırma teknikleri vardır. Acaba bu araştırmada insanların yaşadıkları da bir Duru Görü başlangıç aşaması olabilir mi diye düşündüm. Şimdi @birazdahaderinmavi buralarda olsaydı bilim dışı yorum yapıyorsun derdi fakat yine de düşündüğümü yazmak istedim.:smile:

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:28 ----------

@X

Nazar da bir enerji transferi zaten yani kişi istemeden karşı tarafa olumsuz enerji aktarımı yapabiliyor, olabilir tabii...
 

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Katılım
29 Ara 2011
Mesajlar
1,442
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
58
evet... bilim dışı... günümüzde çok fazla 'araştırma' yapılıyor... fazla sayıda 'akademisyen', yerli yersiz (işine de kendisine de saygı duymadan, daha doğrusu o saygıyı paraya transfer etmeyi daha doğru bularak) açıklamalar yapıyor... hazret, bir kere üniversiteye girmiş ve etliye sütlüye karışmadan beklemiş ya... tıpkı ordudaki gibi, sadece bekleyerek yeterince etkili bir titr edinmiş oluyor; uht teknolojisini ve içi aliminyum folyoyla kaplı kağıt ambalaj kullanabilen sermaye sahibi sütçülerin finanse ettiği bir araştırmada, sokak sütçülerini, ''zehir taciri'' yerine koyabiliyor... benzer bir 'araştırma'da, finansörlük yapanlar, birleşmiş sokak sütçüleri olsaydı, 'sonuçların' çok farklı çıkacağını, siz de, ben de, biliyoruz.... bilim adına konuşuyor... bilim, yeterince uzun bir zamandır, en azından insanların önemli bir kısmı için, 'yükselen değer' olduğu için, onu kendi çıkarı için kullanıyor, bilim adına (yani aslında bilimi çıkarlarına uydurarak), konuşuyor, bilimi 'araç, alet' olarak kullanıyor... tıpkı, dini yükselen değer olarak görenler için, dini değerleri kullanan başkaları gibi... duru görüyü, halisünasyonu filan bırakın, sevdiğinizin gözlerine, adam gibi açık, kuşkusuz, canınızı dişinize takarak, yüreğinizi çıkarıp ateşe atabilecek kadar büyük bir cesaretle bakın... bakabilirsiniz.... çünkü, ''.../gözlerin bir çığlık bir yaralı haykırış / gözlerin, bu gece çok uzaktan geçen bir gemi /... '' denilmiştir...
 
Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,763
Tepkime puanı
319
Puanları
83
evet... bilim dışı... günümüzde çok fazla 'araştırma' yapılıyor... fazla sayıda 'akademisyen', yerli yersiz (işine de kendisine de saygı duymadan, daha doğrusu o saygıyı paraya transfer etmeyi daha doğru bularak) açıklamalar yapıyor... hazret, bir kere üniversiteye girmiş ve etliye sütlüye karışmadan beklemiş ya... tıpkı ordudaki gibi, sadece bekleyerek yeterince etkili bir titr edinmiş oluyor; uht teknolojisini ve içi aliminyum folyoyla kaplı kağıt ambalaj kullanabilen sermaye sahibi sütçülerin finanse ettiği bir araştırmada, sokak sütçülerini, ''zehir taciri'' yerine koyabiliyor... benzer bir 'araştırma'da, finansörlük yapanlar, birleşmiş sokak sütçüleri olsaydı, 'sonuçların' çok farklı çıkacağını, siz de, ben de, biliyoruz.... bilim adına konuşuyor... bilim, yeterince uzun bir zamandır, en azından insanların önemli bir kısmı için, 'yükselen değer' olduğu için, bilim adına konuşarak (yani bilimi çıkarlarına uydurarak), bilimi kullanıyor... tıpkı, dini yükselen değer olarak görenler için, dini değerleri kullanan başkaları gibi... duru görüyü, halisünasyonu filan bırakın, sevdiğinizin gözlerine, adam gibi açık, kuşkusuz, canınızı dişinize takarak, yüreğinizi çıkarıp ateşe atabilecek kadar büyük bir cesaretle bakın... bakabilirsiniz.... çünkü, ''.../gözlerin bir çığlık bir yaralı haykırış / gözlerin, bu gece çok uzaktan geçen bir gemi /... '' denilmiştir...

Hoşgeldiniz:smile:

Araştırmada bahsedilen 10 dakikalık süre sevdiğinin / herhangi birinin gözlerine bakmak için ya da duvardaki siyah bir nokta için çok uzun bir süre gibi görünüyor. Bu süre zarfında gözün yorulması ile beraber bir takım görüntülerin ortaya çıkması çok uzak bir ihtimalmiş gibi gelmedi bana fakat kendi düşüncelerimi tabii ki bunlara dahil etmiyorum.
Araştırma çok yeni zaten ilerleyen zamanda sonuçlar netleşecektir.
 

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Katılım
29 Ara 2011
Mesajlar
1,442
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
58
kim, hangi bilimci ne derse desin; bir insanın gözlerine, açık, kuşkusuz, utanmadan ve korkmadan bakabilmek meseledir; ancak, iyi insanların başarabileceği bir şeydir; eski sevgilim gibi, nenem gibi insanlar...
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Üst