Bilinçli Olarak Birisini Öldürür müsünüz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Bilinçli Olarak Birisini Öldürür müsünüz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 830 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bilinçli Olarak Birisini Öldürür müsünüz?
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Şu anki evrenimizi kopyalayıp sadece size özel küçük ayrıcalıklara yeni bir evren yaratalım. Kopyaladığımız evrende değiştirdiğimiz ve size özel hale getirdiğimiz ayrıcalık insan öldürmenin suç ve günah kapsamına girmemesi olsun, ayrıca öldüreceğiniz kişiyle alakalı kimse sizi öldüremez. Varsayalım ki siz şu anki halinizle bu evrene transfer oldunuz ve haklarınızı biliyorsunuz;

Yeni evrede herhangi bir sebepten ötürü birisini öldür müsünüz? Öldürürseniz sebebi ne olur?

Asıl evrende herhangi bir sebepten ötürü birisini öldür müsünüz? Öldürürseniz sebebi ne olur?

Büyük insan kitlelerinin pragmatik düşüncelerle güttüğü savaşlarlarda öldürmek kutsal ve çok güzel bir şey sayılırken, kişinin pragmatik amaçlarla işlediği cinayet suç sayılıyor ve alakası olmayanlar tarafından bile kötü bir şey olarak görülüyor. Neden?

Kendi cevaplarım:

Kopya evrendeysem bana, zararı faydasından çok olanları öldürürüm.

Asıl evrendeysem kendi canım tehlikedeyse birisini öldürürüm.

Ülke içindeki kişisel cinayetlerin devlet tarafından suç sayılmasının sebebinin, o ülkenin ölen kişiye yaptığı yatırımların boşa gitmesi olduğunu söyleyebilirim, ancak belirli bir amaç güdülerek işlenmiş bir cinayetin cinayet dışındaki kişileri neden ilgilendirdiğini anlayabilmiş değilim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Şu anki evrenimizi kopyalayıp sadece size özel küçük ayrıcalıklara yeni bir evren yaratalım. Kopyaladığımız evrende değiştirdiğimiz ve size özel hale getirdiğimiz ayrıcalık insan öldürmenin suç ve günah kapsamına girmemesi olsun, ayrıca öldüreceğiniz kişiyle alakalı kimse sizi öldüremez. Varsayalım ki siz şu anki halinizle bu evrene transfer oldunuz ve haklarınızı biliyorsunuz;

Yeni evrede herhangi bir sebepten ötürü birisini öldür müsünüz? Öldürürseniz sebebi ne olur?

Asıl evrende herhangi bir sebepten ötürü birisini öldür müsünüz? Öldürürseniz sebebi ne olur?

Büyük insan kitlelerinin pragmatik düşüncelerle güttüğü savaşlarlarda öldürmek kutsal ve çok güzel bir şey sayılırken, kişinin pragmatik amaçlarla işlediği cinayet suç sayılıyor ve alakası olmayanlar tarafından bile kötü bir şey olarak görülüyor. Neden?

Kendi cevaplarım:

Kopya evrendeysem bana, zararı faydasından çok olanları öldürürüm.

Asıl evrendeysem kendi canım tehlikedeyse birisini öldürürüm.

Ülke içindeki kişisel cinayetlerin devlet tarafından suç sayılmasının sebebinin, o ülkenin ölen kişiye yaptığı yatırımların boşa gitmesi olduğunu söyleyebilirim, ancak belirli bir amaç güdülerek işlenmiş bir cinayetin cinayet dışındaki kişileri neden ilgilendirdiğini anlayabilmiş değilim.

Fantastik roman okuyanların ortak kaderi olmayan evrenleri hayal etmek ve Dünya'da olabileceklere değil de, imkansıza kafa yormak anlaşılan...

Arınma Gecesi diye bir film vardı ve yılda bir sefer insanlara kötülük yapma-birisini öldürme hakkı veriliyordu ancak yılın diğer günleri asla suç işlenmiyordu. Tüm insanlar öldürmeye hevesli ve mecbur kaldığında da hiç düşünmeden karşı tarafı yok edebiliyordu. Sanırım karşılığında hukuki bir ceza olmaması, bazı insanların içindeki kötülüğü ortaya çıkartmalarını sağlıyordu.

Can almak kolay değildir, çoğu insan bir karıncaya bile basamaz ve vicdanen rahatsız olur. İnsan birisine öfke duyduğu zaman o kişinin yok olmasını hayal bile etse, öldürmek aklından geçmeyebilir fakat kopya evrende sanırım daha rahat davranacaktır.

Hayvan ya da insan fark etmiyor, can aldığın zaman o ruh sana öteki tarafta bunun hesabını soracaktır ve bu sebeple hangi koşulda olursa olsun can almayı düşünemem. Savaşlarda insan psikolojisi koşullara bağlı olarak çok değişiyor ve zorunlu tercihler yapılabiliyor fakat yine de kendi adıma çok zor çünkü öldürmediğim bir hayvan ya da öldürülen insan için acı çeken ben, kendim sebep olsam -Allah korusun-aklımı yitiririm gibi geliyor.

Veteriner bir arkadaşıma ziyarete gittiğimde, ötanazi anına denk gelmiştim, hayvan acı çekiyordu ve tedavisi yoktu. Benimle ilgisi olmadığı halde günlerce kendime gelemedim.

Uzun lafın kısası can almanın yükünün ağırlığını taşımaya asla cesaret edemem.

Savaş sırasında zorunlu olarak insan öldürmeye mecbur kalmak başka, bir insanın kendi adaletini sağlamak için can alması bambaşka ve kesinlikle kabul edilemez. Canı sıkılan sizi hedef alabilir ya da işine gelmediği an, bir insanı ortadan kaldırabilir ancak hangi gerekçe ile?

Hayvan hakları diye kendimizi paralıyoruz yıllardır, neden? Çünkü maalesef yasalarla yaptırım uygulanmadıkça bazı insan kılıklılar, ne yazık ki hayvan bile olsa yaşam hakkına saygı duyamayacak kadar insanlıktan çıkmış durumdalar. Hukuk kuralları olmadan insana yakışır bir düzen kurmak çok zor, gönül ister ki yasalara gerek kalmadan her insan bilinçli olsun fakat bu mümkün değil.

Son düzenleme:

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Bence öldürmek için 3 sebep vardır.
1)Öldürmek insanın içgüdüsünde vardır.(anlık öldürme)
2)Keyif için insan öldürmek; hastalıktır, psikolojik bir sorundur.
3)Kendini veya ailesini korumak için planlı öldürmek(korunma için tehdidi ortadan kaldırmak.)

1. Sebep gayet doğal hayvansal bir içgüdüdür. Size saldıranı yok etmek, nefsi müdafaa yapmaktır. Bu öldürmede insan iyi veya kötü birisi olabilir, yaşama tutunma içgüdüleri insanın anlık bilinçsiz kararlar vermesini sağlar ve öldürme için ortam hazırlar. Yani o an elinizde silah olarak kullanılabilecek ne varsa, vücut ona yönelir ve kendini savunur(korku ile savunma)
2. Sebep ise psikolojik sorunları olan insanlar(küçüklüğünde Delta-Theta dalgaları bilinciydeyken yaşadıkları olayların beyninde[veya bilincinde] yer etmesi sonucu) öldürmeyi güç sanmaktadır ve bu sebeple insan öldürmeyi sevmektedir.

3) Insan ailesini bazı durumlarda kendinden çok sevmektedir. Bu durumlarda ailesini(veya kendini) korumak için öldürebilir. Bu durumlarda insan kendini hiçe sayabilir.(aslında 1.sebeple çok yakın)

Kendi fikrim olarak, öldürmek asla bir çözüm olamaz. Çünkü cinayet beraberinde yine sorunlar doğuracaktır. Ama ailesi tehdit edilen insan, öldürmeyi meşru görebilir ve haklıda olabilir.(birisi sizin ailenizi öldürmekle tehdit etse ve o potansiyelde olsa, o kisiyi ortadan kaldırmak istersiniz)
Paralel bir evrende yine o kişi zeki bilinçli bir varlık olacağı için bir sebepsiz hayat sonlandırmak ahlaki olmaz. Birde ölüm döşeğinde acı çeken, ve yaşamı kendisine işkence olan kişiler, kendi istekleri varsa, yaşamları sonlandırılması ahlaki olur.

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence herkes uygun koşullar yaratıldığında öldürür. Aslında vermiş olduğun savaş örneği buna bir örnek. Savaş ortamı birini öldürmek için hazırlanmış en uygun koşuldur. İki evren arasında belki hayali evrenimiz içerisinde birini öldürmek için oluşan koşullar daha rahat oluşabilir. Belki de benim öldürme eyleminde bulunup sorun yaşamadan kurtulacaksam diğerleri içinde aynı şey geçerli olacaktır. Bu da benim hayatımı bu evrene göre daha fazla riske sokacaktır. Bu yüzden hayal evreni insanları üzerinde bir görünmez kontrol mekanizması da oluşabilir.

İki evren içinde neden öldürürüm sorusuna şu an için herhangi bir cevabım veremem çünkü iki evren arası dış değişkenler değişeceği için hassasiyetlerim de farklı olacaktır diye düşünüyorum. Bu evren için hassasi olduğum konular var ama çözümün birilerini öldürüp kendi içimi rahatlatmaktansa suçların tekrarlanmasını engellemek diye düşünüyorum.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Sizi, ilk defa -burada bulunduğum süre zarfında- emoji kullanır iken görüyorum. : )

Yeni tanımaya başladığım kişilere, yazdıklarımı daha iyi açıklayabilmek için arada sırada emoji kullanırım.

ls2

Kahin
Onursal Üye
halat gibi bileğiyle yayla gibi yüregiyle buyurun dostlar buyurun ÜstünKişiiii :)

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç