bilimin bilimselligi ve bilimsel metodu...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Mor ve Ötesi tarafından oluşturulan bilimin bilimselligi ve bilimsel metodu... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,300 kez görüntülenmiş, 139 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı bilimin bilimselligi ve bilimsel metodu...
Konbuyu başlatan Mor ve Ötesi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Peki bilimsel olmayan baska bir olgu soyleyebilir misiniz Tanri'dan baska?

Olgu olmayan, aklin ortaya attigi ve goruntulenemeyen, aklin ortaya attigi ve her turlu tartisilan metafizik ve etik "bu budur/bu bu degildir" temelli kesinlik iceren yonlendirim ve yaptirimlar, inancsallar ve ideolojiler bilimsel degildir.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Ingilizce ister misin?, kac tane istersin?

Bilimsel yontem de gerceklik degil; gozlem, teori teori testve olgu vardir. Olgu evrensel onay almis bilgi demektir. Iste bu olguda baska bir gozlem ve teorisinin testi ile yanlislanana kadar bilimsel olarak gecerlidir.

bilimsel yöntem bir safsatadır...
senin tanrı duruşun karşılığı olarak bende bilimsel yöntem karşısında ayni duruşu sergiliyorum...
senin bilimsel yöntemi savunmaya çalışman ile dinsel bağı olan birisinin yaptığı savunma ne kadar benzeşiyor...

bilimsel ne yöntem vardır,ne başka bir nane,
bilimsellik salt gerçek duruşun karşısında kaç.ak güreşenlerin ortaya koyduğu bir uydurmadır...
örnek mi istiyorsun? sana hitap edilen konulara verdiğin cevaplara bak,bilimsellik tekrarından başka bir cevabın var mı?

test,deneyim ve olgu bilimsellikte değil,inanç ile araştırılan bilginin elde edilmesinde vardır...

Olgu olmayan, aklin ortaya attigi ve goruntulenemeyen, aklin ortaya attigi ve her turlu tartisilan metafizik ve etik "bu budur/bu bu degildir" temelli kesinlik iceren yonlendirim ve yaptirimlar, inancsallar ve ideolojiler bilimsel degildir.

evet saydıkların bilim değildir,
çünkü onlar ilim kapsamındadır...

öğrenme ile değil idrak ve farkındalık ile ortaya çıkar...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

O halde inanclarin ve ideolojilerin olgu olmadigini soyleyebilir miyiz?

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
ispat sana düşer...
bunu anlatmaya çalışıyorum...

İspatı kendisidir.a'ya bir değer verin soldan sağa doğru çözün.Bakalım sonuç ne çıkacak.a'ya istediğiniz her değeri verin sonunda a=c çıkacaktır.Tersini ispatlamak size düşer...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
İspatı kendisidir.a'ya bir değer verin soldan sağa doğru çözün.Bakalım sonuç ne çıkacak.a'ya istediğiniz her değeri verin sonunda a=c çıkacaktır.Tersini ispatlamak size düşer...

A ya verdigin deger B ve C olacagindan B ve C goruntuden ibarettir yani gercek degildir. Cunku B ve C'de A'dir.

Kaldi ki burada B karmasik bir sayi ise sonuc farkli cikar. Ayrica verdigimiz degerler hangi sayi tabaninda olmali? Bu uzar da gider. Ama yukardaki aciklamam senin verdigin ornege karsi basit bir aciklamadir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
O halde inanclarin ve ideolojilerin olgu olmadigini soyleyebilir miyiz?

Aynen. Inanclar ve ideolojiler aklin yaratimidir. Bunlar kavram/konu olarak yaratildiktan sonra, sisteme, duzene kurumlasmaya yasam ve iliskiye somut olarak tasinmaya calisilir ve bunun icin ideolojik inanclilar da mucadele verir.

Bilim isetam tersidir. Yani gozlemi, bulguyu, deneyi teoriye yani soyuta tasir.

Inanc ideoloji; soyuttan somuta, bilimsellik somuttan soyuta yonelir. Ilkinde belirleyici soyut iken, ikinci de somuttur. Yani somut soyuta yol acar, soyut somuta degil. Iste o yuzden somutun soyutu bilimsel olur.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Aynen. Inanclar ve ideolojiler aklin yaratimidir. Bunlar kavram/konu olarak yaratildiktan sonra, sisteme, duzene kurumlasmaya yasam ve iliskiye somut olarak tasinmaya calisilir ve bunun icin ideolojik inanclilar da mucadele verir.

Peki farkli bir soru yoneltecegim. Her olgunun bilimsel aciklamasi var midir?

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
A ya verdigin deger B ve C olacagindan B ve C goruntuden ibarettir yani gercek degildir. Cunku B ve C'de A'dir.

Kaldi ki burada B karmasik bir sayi ise sonuc farkli cikar. Ayrica verdigimiz degerler hangi sayi tabaninda olmali? Bu uzar da gider. Ama yukardaki aciklamam senin verdigin ornege karsi basit bir aciklamadir.

Sayılar rasyonel alınacaktır.Bu sadece bir tane örnek sizi binlerce ispatlı örnek verebilirim.İki eşitlikten söz ediyorsam sayılar zaten aynı tabanda olmak zorundadır.Yani farklı sayı tabanında alsakta vereceği sonuç aynıdır.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

(a) değer verin derken,(a) nın bir değeri olmadığını mı söylemek istiyorsun?
ortaya koyduğun problem belli frekans aralığında yaşamaya programlanmış insanın insanın şu anki konumuna uygun bir çıkarım,
ve bu çıkarım sırasında biz fotosentez ile hava soluyup içindeki oksijeni kullandığımızı düşünüyorduk,
ama geldiğimiz yerde oksijeni değil üzerine fotosentez ile yüklenen "ışık" toplarını kullanıyoruz...

anlaşıldı ki evrende yalnız değiliz,darwinin dediği gibi evrilip devrilerek bu hale gelmedik ve bilim adına ortaya koyduklarımızın ilim adına ortaya konulanlar karşısında hiç bir değeri yok....
bırakın epistomoloji masallarını ve geldiğimiz yerde kafamızı kumdan çıkarmamız gerektiğini fark edin, fark edin şu anda bazıları cinler ile bazıları "Reptilian" lar ile iletişim peşinde...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Peki farkli bir soru yoneltecegim. Her olgunun bilimsel aciklamasi var midir?

Mutlaka, olmasa zaten olgu (fact) olmaz. O yuzden bazi bilimsel aciklamalar, teori, tez v.s. duzeyindedir ve olgu haline gelmemistir. Big bang ve evrimsel yanasimlarin bir cok teorisi bu durumdadir. Cunku olgu tartisma gerektirmez. Ortada tartisma varsa, olgu yoktur.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Tesekkurler son sorum Tanri bir olgu mudur?

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
(a) değer verin derken,(a) nın bir değeri olmadığını mı söylemek istiyorsun?
ortaya koyduğun problem belli frekans aralığında yaşamaya programlanmış insanın insanın şu anki konumuna uygun bir çıkarım,
ve bu çıkarım sırasında biz fotosentez ile hava soluyup içindeki oksijeni kullandığımızı düşünüyorduk,
ama geldiğimiz yerde oksijeni değil üzerine fotosentez ile yüklenen "ışık" toplarını kullanıyoruz...

anlaşıldı ki evrende yalnız değiliz,darwinin dediği gibi evrilip devrilerek bu hale gelmedik ve bilim adına ortaya koyduklarımızın ilim adına ortaya konulanlar karşısında hiç bir değeri yok....
bırakın epistomoloji masallarını ve geldiğimiz yerde kafamızı kumdan çıkarmamız gerektiğini fark edin, fark edin şu anda bazıları cinler ile bazıları "Reptilian" lar ile iletişim peşinde...

Benden tam olarak ne istiyorsunuz anlamadım ? Bilimsel bilgiye bakma her şey tanrı yaratısıdır de(değildir demiyorum tekrar bir tartışma başlamasın) ve evrende öylece salın.Bu bana göre değil.İlim/bilim ayrımınızla ne anlatmaya çalışıyorsunuz ? Bilim ilim için bulunmuş bir Türkçe karşılıktan başka bir şey değildir(filolojik olarak).Siz ispatlı bir örnek istediniz bende verdim.İsterseniz çoğaltabilirim.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Zaten bilimselligi algilayamayan, yola aklinin inandigi dogrulari ile cikan beyinden de baska bir yanit beklenemezdi zaten.

Sonucta insanoglu tarihi inancsal bu yanasimi her zaman bilimselligin nefesinde hissetmistir.

Bosuna elma agacina, "tree of knowledge" denmemis! :)

bilimselliği algılayamadığım da haklısın...
safsataları algıyalamadığımı anladığımda deneyimlerimden daha büyük zevk almaya başladığımı fark ettim...

anlayamadıklarımızı kabul etmek bir erdemdir,ama anlayamadıklarımızı süslü kelimeler arkasına saklayarak halının altına süpürmeye ayni şeyi söyleyemiyeceğim...

bana bilimsel olarak piramidleri ve basit bir ölçüde camdan piramid içerisinde suyun neden yosun tutmayıp bitkilerin-sebzelerin-yiyeceklerin bozulmadığını açıklayabilirmisin?
ama ben sana 23 cm ölçüsünde hazırlanan piramid içerisinde tüm bunların olabildiğini deneyimleyebileceğini söylüyorum,
ben ve başkaları bunu deneyimlerken sen bana bunun bilimsel olmadığını çünkü bilimin henüz çözemediğini mi söyleyeceksin?

bilim,ilim denilenin dışarıya damlattıklarının bilinebilmesi kadardır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tesekkurler son sorum Tanri bir olgu mudur?

Hayir, bir kavram olarak evrenseldir. bu kavrama verilen her turlu fasrkli tanim, tarif, anlam ve icerik hem bilimsel degildir, hem de tartismasi bir cikmaz ve kisir dongudur. Cunku akilci bir ideolojik/inancsaldir. Yani aklin yaratimidir. Ayrica olgu gozlem ile yanlislanabilir. Tanri ise hem gozlem vermez, yani fenomen degildir; hem de numenal yeti degeri olarak sadece aklin inancsal ideolojik dogrusu ile onu dogrulayanca dogrulanir/yanlislanir.

Tanri sosyal bir bilgidir ve her cografi, tarihi, toplumsal toplumlarca da farkli algilanir.

Su basliga bir goz at, istersen.

http://www.felsefe.net/bilimsel-mak...nlikten-quotarinmisquot-bilimsel-yanasim.html

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bilimselliği algılayamadığım da haklısın...
safsataları algıyalamadığımı anladığımda deneyimlerimden daha büyük zevk almaya başladığımı fark ettim...

anlayamadıklarımızı kabul etmek bir erdemdir,ama anlayamadıklarımızı süslü kelimeler arkasına saklayarak halının altına süpürmeye ayni şeyi söyleyemiyeceğim...

bana bilimsel olarak piramidleri ve basit bir ölçüde camdan piramid içerisinde suyun neden yosun tutmayıp bitkilerin-sebzelerin-yiyeceklerin bozulmadığını açıklayabilirmisin?
ama ben sana 23 cm ölçüsünde hazırlanan piramid içerisinde tüm bunların olabildiğini deneyimleyebileceğini söylüyorum,
ben ve başkaları bunu deneyimlerken sen bana bunun bilimsel olmadığını çünkü bilimin henüz çözemediğini mi söyleyeceksin?

bilim,ilim denilenin dışarıya damlattıklarının bilinebilmesi kadardır...

Anlasilmistir. Deneyimlersin, gozlemlenir teorisini ortaya koyarsin, teoriyi test edersin ve olgu haline getirirsin. Iste o zaman bilimsel olur.

Bilimde bugun ve insanoglunun her tarihi doneminde ve yarin her zaman bilimsel teoriler olacaktir ve olgu olmadikca da bilimsel olamayacaktir, ya baska bir teori yerini alacaktir, ya da ayni teori gozlem vermeye yonelecektir.

Ayni big bang teorisi ve ondan onceki sabit duraganlik teorisi gibi.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Anlasilmistir. Deneyimlersin, gozlemlenir teorisini ortaya koyarsin, teoriyi test edersin ve olgu haline getirirsin. Iste o zaman bilimsel olur.

Bilimde bugun ve insanoglunun her tarihi doneminde ve yarin her zaman bilimsel teoriler olacaktir ve olgu olmadikca da bilimsel olamayacaktir, ya baska bir teori yerini alacaktir, ya da ayni teori gozlem vermeye yonelecektir.

Ayni big bang teorisi ve ondan onceki sabit duraganlik teorisi gibi.
ben sana teoriden değil deneyimlenmiş gerçeklerden bahsediyorum...
hemde bilimsel!!! anlamda deneyimlenen,NASA tarafından kullanılan ama açıklaması olmayan "hakikatten" bahsediyorum...

5mm kalınlığında 23 cmlik üçgenlerden oluşturacağın bir piramid (sayıların katlarınıda kullanabilirsin...) ile söylediklerimi deneyimleyebilirsin,
(ayrıca nefes-zikir ve enerji çalışmalarınıda terkipleri ile birlikte deneyimlemen için verebilirim... hatta istersen davetname den tertip edilmiş cin davet terkiplerini de verebilirim...)
şimdi bunlar ortada ve bilim açıklama getiremiyor diye yaşadıklarımızı yok mu sayacağız...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ben sana teoriden değil deneyimlenmiş gerçeklerden bahsediyorum...
hemde bilimsel!!! anlamda deneyimlenen,NASA tarafından kullanılan ama açıklaması olmayan "hakikatten" bahsediyorum...

5mm kalınlığında 23 cmlik üçgenlerden oluşturacağın bir piramid (sayıların katlarınıda kullanabilirsin...) ile söylediklerimi deneyimleyebilirsin,
(ayrıca nefes-zikir ve enerji çalışmalarınıda terkipleri ile birlikte deneyimlemen için verebilirim... hatta istersen davetname den tertip edilmiş cin davet terkiplerini de verebilirim...)
şimdi bunlar ortada ve bilim açıklama getiremiyor diye yaşadıklarımızı yok mu sayacağız...

Kaynak alintisi verir misin?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Kaynak alintisi verir misin?
hangisini kaynağını istiyorsun?
verdiğim ölçülerin katları ile inşa edilen mısır ve benzeri piramidlerin mi?
"davetname" adı ile istanbul da beyazıt devlet kütüphanesinde kayıtlı kitabı mı?
arabi ve benzerlerinin yazmış olduğu onlarca eseri mi?
hangi kaynağı istiyorsun?

arabinin "isra" suresini açıkladığı ve miraç ile "gece yürüyenleri" anlattığı eseri mi?
hangi kaynağı...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
hangisini kaynağını istiyorsun?
verdiğim ölçülerin katları ile inşa edilen mısır ve benzeri piramidlerin mi?
"davetname" adı ile istanbul da beyazıt devlet kütüphanesinde kayıtlı kitabı mı?
arabi ve benzerlerinin yazmış olduğu onlarca eseri mi?
hangi kaynağı istiyorsun?

arabinin "isra" suresini açıkladığı ve miraç ile "gece yürüyenleri" anlattığı eseri mi?
hangi kaynağı...

Hangisinin bilimsel oldugunu soyluyorsan, onun eger birden fazla ise de ayri ayri. Yalniz bu da "ab-i hayat" a benzemesin? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç