Bilge Karasu *

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Yazarlar kategorisinde Discorium tarafından oluşturulan Bilge Karasu * başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,240 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Yazarlar
Konu Başlığı Bilge Karasu *
Konbuyu başlatan Discorium
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan esekherif

Discorium

Üye
Yeni Üye
1-2.jpg

Bilge Karasu; 1930 yıllarında dünyaya İstanbul şehrinde gözlerini açtı. Öğrenimini İstanbul Üniversitesi bünyesinde tamamlayan Bilge, burada Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü eğitimi aldı. Üniversite hayatı sonrasında Ankara radyosu dış yayınlar servisinde iş buldu.

1963 yıllarında Rockfeller bursu kazandı ve Avrupa’ya gitti. Buradan döndükten sonra çevirmenlik yapmaya başladı. Sonra hayatının sonuna kadar Hacettepe Üniversitesi’nde çalıştı.

Genellikle bireyin sorunlarını ve onun hayattaki dertlerini ele aldı yazarımız. Kendisine özgür bir dili vardı. Sevgi dostluk, yalnızlık, tutku, ölüm gibi temalarla bol ve simgelerle çok dolu bir dili vardı. Metin olarak adlandırdığı kimi ürünlerinde resim ve müziğin açılımlarını düzyazıya taşıdı. Eserlerinde edebiyat ile felsefeyi çok iyi karıştırıp okuyucuya iyi bir eser bırakmıştır her zaman.

Bilge Karasu’nun ilk öyküleri 1950 yıllarında Seçilmiş Hikayeler adlı dergide yayınlanmıştır. Daha sonra öykülerle derlemiş olduğu ilk kitabını da 1963 yılında yayınladı. Bu yıl içerisinde Lawrence’den çevirdiği “Ölen Adam” adlı eseri ile TDK çeviri ödülüne layık görülmüştür. 1995 yıllarında pankreas hastalığına yakalandı ve tedavi görmeye başladı. Bu hastalıktan bir türlü kurtulamayan Bilge Karasu en sonunda aynı yıl içerisinde hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine, Metris Yayınları onun tüm yapıtlarını yayımladı ve elde ettiği bu gelir ile Edebiyat Bursu verdi.

Eserleri4155_436

Öykü

*Troyada Ölüm Vardı
*Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı
*Göçmüş Kediler Bahçesi
*Kısmet Büfesi
*Kılavuz

Roman
*Gece

Deneme

*Ne Kitapsız Ne Kedisiz
*Narla İncire Gazel

Bilge Karasu’nun hayatı boyunca aldığı ödüller şunlardır;

*1963 Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü D. H. Lawrence’den çevirdiği Ölen Adam ile ödül kazanmıştır.
*1970 Sait Faik Hikaye Armağanı Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı ile ödül kazanmıştır.
*1991 Pegasus Ödülü Gece ile ödül kazanmıştır.
*1994 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Ne Kitapsız Ne Kedisiz ile ödül kazanmıştır.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Emanuel Karasu ile bir akrabalığı var mı diyordum. 1963 yıllarında Rockfeller bursu kazandı ve Avrupa’ya gittiğini okudum. Lawrence çevirileri ve simavi ödülleri ve mutlu son izmirin dağlarında çicekler açar.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Emanuel Karasu ile bir akrabalığı var mı diyordum. 1963 yıllarında Rockfeller bursu kazandı ve Avrupa’ya gittiğini okudum. Lawrence çevirileri ve simavi ödülleri ve mutlu son izmirin dağlarında çicekler açar.

İnsanımızın kişiliği bozulsun,
Hain olunsun,
Ülkenin altı oyulsun
Kimin umurunda?
Yeter ki uçuk,kaçık olunsun
Yeter ki felsefe yapılsın
Yeter ki batıyla,batılla kucak kucağa olunsun..
İzmir'in dağlarında çiçekler açsın
PKK kurşunuyla vurulan şehit anaları ağlasın
Rockfeller parayla göz boasın,beyin yıkasın,devletime,milletime,dinime,örfüme düşman edip üstümüze salsın!
Kimin umurunda?

Lafa geldi mi,herkes milliyetçi,herkes dürüst,biz troll

Allah'tan korkmayanda yalan bedava,iftira kırla gider
Her suç,her kötülük dine,dindara fatura edilir.

Yaşasın İzmir'in dağlarında açan çiçekler...

Gerçekler kimin umurunda?
Ellerindeki balçıktan medet umuyorlar!
Güneş bile onlara acıyarak bakıyor,bilmiyorlar.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Kapitalizm ağacın gölgesini satamadığında kesermiş. Sabahattin Aliyi, Nazım hikmeti Uğur Mumcuyu kesen sosyalist kapitelistler bizi mi kesmeyecekler.! Hiyaaaa!

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Şu biyografinin altında Atatürk'e laf atmayı nasıl beceriyorsunuz anlamıyorum. Yazının Atatürk'le ne alakası var? Nefret kusuyorsunuz saçma sapan yerlerde. [MENTION=1638]inci[/MENTION]birinci yi farklı bir başlıkta ciddiye alarak tartışmaya çalışmıştım, keşke böyle bir hata yapmasaydım. Kendileri kendi düşüncelerinin kesinlikle doğru olduğuna inanıyor ve başka düşünceleri olan insanları algı operasyonu kurbanı yalanlara inananlar zannediyor. Yazık. Felsefe forumunda ne arıyorsunuz o zaman? Kadir mısıroğluna üstad deyip kendi düşüncesi harici düşünenlere fırsat buldukça nefret kusuyor. Keşke troll olsa.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnci ; ben müslümanken ve evrensel insanla çatışırken beni severdi, hatta birara iyi ittifaktık,ancak artık kafir,zındık,mürdet ,outletim.

yinede kanki miyiz inci:p

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şu biyografinin altında Atatürk'e laf atmayı nasıl beceriyorsunuz anlamıyorum. Yazının Atatürk'le ne alakası var? Nefret kusuyorsunuz saçma sapan yerlerde. [MENTION=1638]inci[/MENTION]birinci yi farklı bir başlıkta ciddiye alarak tartışmaya çalışmıştım, keşke böyle bir hata yapmasaydım. Kendileri kendi düşüncelerinin kesinlikle doğru olduğuna inanıyor ve başka düşünceleri olan insanları algı operasyonu kurbanı yalanlara inananlar zannediyor. Yazık. Felsefe forumunda ne arıyorsunuz o zaman? Kadir mısıroğluna üstad deyip kendi düşüncesi harici düşünenlere fırsat buldukça nefret kusuyor. Keşke troll olsa.

Ne kadar alıngansınız bebeğim?Neden bu kadar alındınız?Atatürk'e kim laf söyledi?

Beyniniz o kadar küçük ki,anlamanız mümkün değil.
Felsefe size özgü,fikir özgürlüğü size özgü,eleştirme yetkisi size özgü?
Anneniz çok mu güzel bebeğim?Bu ne bolluk böyle?

Yani felsefe dedin de aklıma geldi,gülmeden edemedim.

Felsefi takılacağım diye(yani sözüm ona modern:rolleyes:):))MÖ 300- 500'lerde yaşamış düşünürleri yere göğe koyamayanlar,söylevlerini ilahi buyruk addenler;dinim,peygamberim diyenlere "vay efendim 1400 yıl önce yaşamış arabın sözü,gerici,örümcek kafalı" bilmem ne demediğiniz kalmıyor.Adaletiniz,fikre saygınız bu mu?Bu mantık mı?

Felsefe belli bir zümrenin tekelinde mi?Marjinal takılmadan,milli ve dini aidiyetime ihanet etmeden fikrimi beyan edemez miyim?Ben kimseye gel benimle tartış demedim.Ahh zavallı bebişim hata yapmışmış,çok ayıp etmiş...:)))

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnci ; ben müslümanken ve evrensel insanla çatışırken beni severdi, hatta birara iyi ittifaktık,ancak artık kafir,zındık,mürdet ,outletim.

yinede kanki miyiz inci:p

Seni hatırlayamadım.Demek ki pek ciddiye almamışım.
Ne olduğun beni ilgilendirmez,adam ol,insan gibi insan ol yeter.

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Ne kadar alıngansınız bebeğim?Neden bu kadar alındınız?Atatürk'e kim laf söyledi?

Beyniniz o kadar küçük ki,anlamanız mümkün değil.
Felsefe size özgü,fikir özgürlüğü size özgü,eleştirme yetkisi size özgü?
Anneniz çok mu güzel bebeğim?Bu ne bolluk böyle?

Yani felsefe dedin de aklıma geldi,gülmeden edemedim.

Felsefi takılacağım diye(yani sözüm ona modern:rolleyes:):))MÖ 300- 500'lerde yaşamış düşünürleri yere göğe koyamayanlar,söylevlerini ilahi buyruk addenler;dinim,peygamberim diyenlere "vay efendim 1400 yıl önce yaşamış arabın sözü,gerici,örümcek kafalı" bilmem ne demediğiniz kalmıyor.Adaletiniz,fikre saygınız bu mu?Bu mantık mı?

Felsefe belli bir zümrenin tekelinde mi?Marjinal takılmadan,milli ve dini aidiyetime ihanet etmeden fikrimi beyan edemez miyim?Ben kimseye gel benimle tartış demedim.Ahh zavallı bebişim hata yapmışmış,çok ayıp etmiş...:)))

İzmirin dağlarında açan çiçekler derken Donald Trump'tan bahsettin sanırım, benim hatam.

Ciddi bir cevap yazacaktım da ailevi değerlerime kadar inmişsin, inançlarını bu şekilde mi temsil ediyorsun? Fikirlerini hiç aşağılamadım, sadece görüşlerini çok katı savunduğundan bahsettim. Buna karşın böyle bir tepki vermen komik. Yazını gerçekten gülerek okudum. Ne yaşadın bilmem ama bana yapmadığım şeyleri sebep göstererek saldırmışsın.

Bir de mesajlarının altında Lao Tzu'nun sözünü taşıyorsun. Sence kendinle çelişmiyor musun?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
İzmirin dağlarında açan çiçekler derken Donald Trump'tan bahsettin sanırım, benim hatam.

Ciddi bir cevap yazacaktım da ailevi değerlerime kadar inmişsin, inançlarını bu şekilde mi temsil ediyorsun? Fikirlerini hiç aşağılamadım, sadece görüşlerini çok katı savunduğundan bahsettim. Buna karşın böyle bir tepki vermen komik. Yazını gerçekten gülerek okudum. Ne yaşadın bilmem ama bana yapmadığım şeyleri sebep göstererek saldırmışsın.

Bir de mesajlarının altında Lao Tzu'nun sözünü taşıyorsun. Sence kendinle çelişmiyor musun?

Off,nerde ailevi değerlerine inmek?Bolluk var mı?derken annen güzel mi senin?babında bir şeydi.

Sözü beğendiğim için,anlamlı olduğu için kullandım.Çelişmek bunun neresinde?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Hain olunsun,
Ülkenin altı oyulsun
Kimin umurunda?
Rockfeller parayla göz boasın,beyin yıkasın,devletime,milletime,dinime,örfüme düşman edip üstümüze salsın!
Kimin umurunda?

Benim umrumda değil. Beni öleceğim ana kadar işime yarayabilecek gerçekler ilgilendirir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hain olunsun,
Ülkenin altı oyulsun
Kimin umurunda?
Kimin umurunda?

Pkklıları davul zurnayla karşılayan,fetoya yıllarca devletin kurumları teslim eden japon hükümetiydi ellam?

İman tacirinde, trolde ve siyasal islamcıda iman arama! (nezip fazıldan uyarlama)

esekherif

Filozof
Yeni Üye

esekherif

Filozof
Yeni Üye
:DD ? Ne demek istedin şimdi?

Demek istediğim şu fikrinize katılmıyorum. Lakin bunu daha da özgürce ifade edebilmeniz için sizi hacı abdullah lokantasında bir akşam yemeğine davet ediyorum. Kuzum 'İzmir'in dağları '' diye bir marş yok. İzmir de dağ bile yok. Envet Paşa'ya gönderme yaptım.Yukarıda yaptığım ironiyi anlasanız zaten böyle yorumlar yapmazdınız.

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Demek istediğim şu fikrinize katılmıyorum. Lakin bunu daha da özgürce ifade edebilmeniz için sizi hacı abdullah lokantasında bir akşam yemeğine davet ediyorum. Kuzum 'İzmir'in dağları '' diye bir marş yok. İzmir de dağ bile yok. Envet Paşa'ya gönderme yaptım.Yukarıda yaptığım ironiyi anlasanız zaten böyle yorumlar yapmazdınız.

İzmir marşının böyle bir yerden geldiğini biliyorum?
Artık Atatürk'le tamamen özdeşleşmiş bir marş ve kimi eleştirmeye çalıştığın gayet ortada. Bu biyografiyi o noktaya getirmen çok komik sadece, emek vermişsin. Enver paşa ironisi yapacaksan kafkas dağlarında çiçekler açar demeni tavsiye ederim.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
İzmir marşının böyle bir yerden geldiğini biliyorum?
Artık Atatürk'le tamamen özdeşleşmiş bir marş ve kimi eleştirmeye çalıştığın gayet ortada. Bu biyografiyi o noktaya getirmen çok komik sadece, emek vermişsin. Enver paşa ironisi yapacaksan kafkas dağlarında çiçekler açar demeni tavsiye ederim.

Tabi ki Atatürk'ü eleştirmiyorum. Atatürkçüleri eleştiriyorum. Hoş Atatürk'ü de eleştiririm yeri geldiğinde yukarıda mevzu kitap-yazar ilişkisi ve bize dayatılan ''soros'' beslemesi politikalardır.Demem o ki ; kişisel gelişim kitaplarının hedef kitlesi şizofrenlerdir; kendinizle barışın, kendinizi sevin, kendinizi öpün, kendinize uu baby deyin. Hadi biraz gevşeyelim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç