Beyaz Esinti...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Beyaz Esinti... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 469 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Beyaz Esinti...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
sasss-750x750.jpg
Beyaz bir karayel gibi esinti başladı
Gündüz gece
Gece ise gündüz oldu

Ilık bir yaz aksamiydi
Hayallerin bütünleştiği
Umutların yeşerdiği andı
Herkes umutla esintiyi dinliyordu

Bugün bu yazılar ile konuya giriş yapmak istedim

Beyaz Esinti aslında insanın dunyasini yeserten bir durum esintinin temel diyaliktigi düşünce temelli altyapılarımiz olduğu

Aslında düşünsel altyapilarimiza belli yaş ve döneme kadar yükleme yapıyoruz sonrasında belli yaştan sonra fazla ekleyemiyoruz

Düşünceler zaman içerisinde kalıp haline gelir ve buda insanın karakteristik özellikleri ni belirgin hale getirir bazen öğretiler ve araştırmacı süreç yuklemeleride etken olabiliyor

Fakat neyi nerede nasıl araştırdığın ile olabiliyor burada şunu animsayabiliriz aynada kendine bakan iki insan olsun biri aynada kendini gorur diğeri ise aynadan yansıyan bir tabloyu görür

Hayallerde böyledir onu cesitlendirmek ve ona isimlerde koymak mümkündür

Çocukken bana sorarlardi büyüyünce ne olacaksın diye bende taksici olacağım derdim bilmiyordum ki taksici nedir ne değildir diye sadece cevap istendi bende onu vermiştim

Zamanla aynadan bakmaya başladığımızda aynadan yansıyan tabloyu farkettik anladık ki aslında modalyonun esas penceresi böyle değil ta bi insan büyüdükçe gelişiyor ve değişiyor bununla birlikte istekleride farklılaşabiliyordu

Düşünceleri temellendirmek ve onu saydam bir yapıda şekillendirebilmek oldukça zor

Yolda gezen karıncaya baktığımizda farklı düşünceler alabiliriz ilk sefer baktığımızda karıncanın gezmekte olduğunu ikinci sefer baktığımızda ise karıncanın yemeğini taşıdığını üçüncü sefer baktığımızda ise karıncanın siyah renkte olduğunu görürüz

Aslında düşüncede görmek istediğimiz seyleri görür ve algilariz belkide bizi bazen yanlışa götüren düşüncelerimiz olabiliyor

Bazen kalıplaşmış terimlerden farklılıklar çıkarmaya başladığımızda işte anlıyoruz ki düşünceyi cesitlendirebiliyoruz

Beyaz Esinti hali aslında düşüncenin fikirle harmanlandığı süreç işte boyle kalıplara nasıl anlam yüklediğimize bağlı diyebilirim

Cafede oturan gözlüklü insana dışarıya bak dediğimizde bize gördüklerini soyle dediğimizde bize dışarıda gördüklerini anlatmaya baslar oysaki en önemli detayı atlar ilk gorecegi nesne gözlüğünün cami sonrasinda ise cafenin cami olacak olmasıdır

Bazen detaylar göremediğimiz yerde oluyor bazen farklı bakamadigimizdan ötürü detayları atliyoruz

Öz'ün sözü dusunceyi beyaz Esinti haline getirmek için hayat detaylarda saklıdır diyebilirim

Bazen görmek ile görebilmek arasında farklar olduğu gibi diyebilirim.

Böyle

Son düzenleme:

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
dinozor çağında hatırladığım bir tartışmayı anımsattın. bakmak ve görmek arasındaki fark ve ilişkiye dair bir münazaara yapardık o zamanlarda; tartışma, diyalektik bakış, mantık yürütme ve hepsinden önemlisi paradigmalara karşı okuyarak dogma düşüncelerden arınma diye bir eğilim ve dünyayı yeniden keşfedip değiştirebilme arzusu/iradesi vardı işin içinde. görünülen çok şeyin dayatılan düşüncelerin birer yansımaları olduğunu fark edebildiğimiz an görüş açımız değişecek ve farklı olanı daha net görme fırsatını yakalayabileceğiz. bir film çekimi uzaktan izleyici için gerçek gibi görünebileceği gibi tersi de mümkündür. kısacası demek istediğim şey mantığın yok olduğu yerde çoğu görünen şey göründüğünden farklı olacaktır...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Nejdet Evren
Eski tartışmalarınızi anımsatmak adına konunun size etki vermesi benide mutlu etti fakat mantık konusuna dair bir kaç ekleme yapmak gereği duydum izniniz olursa inşallah

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
İsim olarak farklı olsada 3 türlu düşünce akışı var
1__saf ve duru dusunce
2__realiktik düşünce
3__yanal düşünce

1__Saf ve duru dusunce
Bu düşünce turu genellikle fiili eylem halinde olan içerisinde her ne kadar düşünce olsada sadece kullanım amaçlı iş oluş düşünce tarzıdır

Misal
Ali topu getir yada bugün hatıralar yazdım

Aslında düşünce akışı içerisindeler ama fiili eylem olduğu icin yapmak durumunda kalındığı için düşünceyi saf ve duru yapmaktadır

2__Realistik düşünce turu
Bu düşünce turu genel anlamıyla mantığın etken olduğu realistik bir dusuncedir ilkinde olduğu gibi fiili eylemlerin düşünceyle harmanlandığı süreç oluyor

Misal
Bugün fabrika için yeni bir ürün uretmemizi istediler

Bu misalden de anlayacağımiz üzere yeni bir ürün üretimi için realistik bir mantik düşünüp ortaya ürün koymak olduğu ilk başlık olan saf ve duru düşünceye nazaran ortaya realistik düşünce akışı koyarak üretim yapmak için yeni ürün tasarlamak oldu oluyor

3__Yanal düşünce
Bu düşünce tarzı hem saf ve duruyu hem realistigi hemde yanal düşünceyi içinde barındırıyor

Peki yanal düşünce tarzından neyi kastediyoruz
Yanal düşünce yardımcı envanter eklenerek sürece giren bir akış yöntemidir

Misal
Ali bugün yeni teknolojik ürün tasarlarken fizik ve kimyadan faydalandı ve ortaya yeni bir yelpaze çıkardı ve çıkardığı bu yelpaze ile yeni fikirlerin neticesinde yeni bir envanter ortaya çıktı

Aslında teknolojik gelişim için yardımcı kaynaktan faydanildi fakat buna fikrini de katarak ortaya yeni tasarım çıkardı

Yanal düşünce içerisinde ayrıca yorumlama ve etken oluşturma da kullanilabiliyor

Şimdi tüm bunları toplamak istiyorum aşağıdaki yazıda sunacağım

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bir ürünü tasarlamak ve geliştirmek icin düşünmek gerekir devamında düşünce sadece bir noktaya ilerletip bizi götürür buna mantık ekleyip o ürünü farklı ve benzersiz kılmak gerekiyor

Dünya teknolojileri her yüzyılda bir degisirken her kabuk degistiginde mutlaka mantık da ekleniyor olması

Mesela
Saatin belli bir calisma mantığı var
Futbolcuların belli bir düzen ve sistem oyun mantığı var
Tasarımların belli mantığı var

Gibi gibi daha fazla şeyler ekleyebiliriz

Her düşünce akışından sonra mantığı kullanıp bunu yorumlama sanatına ceviririz ve her yorumdan sonra mutlaka ortaya elde tutulur birşeyler çıkarırız

Aslında düşünürken de hayatımızdan mantığı çıkarmayiz bazen farkına varıriz bazen varmayiz

Ama bilinen birşey var varsayımların olduğu ve dusuncenin barındırdığı devamında yorumlayarak elde ettiğimiz her neticede mutlak mantık katkisi vardır diyebilirim

O yüzden mantik hayatımızda yenilikçi ve idealist gelişim anlamında hep vardı ve var olacakta

Bugün lider yarın idealist bir gencte mantıktan faydalanacak tır mantık aslinda matematiksel olsun kimya ve fizik olsun realistik yorumlama akışı icerisinde hayatımızda hep var sadece farklilastirma neticesinde görünen ile görünmeyeni yanlış ayırt ettiğimizden ötürü karıştırdığımizi dusunmekteyim

Son olarak bugün kullandığımız bilgisayarlarin bile bir matematiksel çalışma mantığı var diye dip not eklemek isterim

Mantık düşüncenin her noktasında üretimden sunuma kadar her noktada mutlak bir şekilde işin içerisinde var diyebilirim

İşin özü mantık konusundaki düşüncenize katılmıyorum

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Mantık konusunda en uç yani dip iki örnek sunmak ve sonrasında yazıları tamamlamak istiyorum

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hani forumda yazılar yazan kisilerin yazilarini okuduktan sonra beğeni atıyoruz ya işte bu beğeni aslında düşünce mantığına yatkın olduğu için oluyor olmasi

Hadi bu dip olmadı

İkinci dipe bakalım

Bunu da x fabrikada fabrika yönetiminde bir çalışan yönetici olarak ele alalım çok yuklu bir iş teklifi var fakat fabrikanizin kapasitesi en fazla günde 5000 üretim yapıyor size iş teklifi veren firma diyor ki ben günde sizden 7000 bin parça istiyorum simdi eldeki gerçekler belli 5000 üretimi 7000 bine cikarmak için arada belli hesaplamalar anlamına ve belli yukler anlamına geliyor

İşte ben belli hesaplamalar yapmalıyım ki bu teklife bir cevap vereyim bunun için mantığı yürütmek ve yukarıdaki düşünce akışlarını yapmak gerekiyor

Elbette ben ticareti sevdiğim için müşteriyi asla kaçırmam müşteri veli nimet kaçırılır mi hiç 😎 ama mantık yurutmem ve realist akış içerisinde gercekli bir plan sunmam gerekiyor o yüzden teklif alırım ama bir teklif mantığı karşı tarafa sunarım eğer işin içinde ben varsam ne yapar eder karşılıkli kazan kazan icinde mutlaka o işi her iki taraf içinde mantıklı bir şekilde bağlarım gibi..

Son bir üçüncü örnek daha vermek istiyorum aklıma geldi diye sunuyorum

Diyelim x bir spor kulubunde antrenörsunuz yada teknik ekipte yer alıyorsunuz

Kulübunuz oyuncu transferi yapacak DR bölgenizde 2 oyuncu var kulüp başkanıda güzel oyuncu kaçırmayalım diyerek DR bölgesine 3.cu bir oyuncuyu transfer etmek istiyor eğer 2 oyuncudan biri sezon sonuna kadar oynayamayacaksa mantıklı eğer 2 oyucuda oynayacaksa 3 uncu oyuncu mantıklı değil sistem için spor kuluplerinde eksik noktaya oyuncu alınır oyuncu alırken bile mentalitesine bakılır bununla birlikte takım oyun mantığı uyumuna bakılır gibi. Gibi

Öyle

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
her şeyin bir mantığı olduğuna dair düşünceye bir itirazım elbette olamaz ve fakat demek istediği şey her düşünce sorgulayıcı dediğimiz gerçek mantık süzgecinden geçmiyor/geçirilmiyor; dolayısı ile her şeyin bir mantığı olsa da bir kıymeti kalmıyor.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Nejdet Evren
Bu konuda çok haklısın ne yazık ki her düşünce mantık suzgecinden geçmiyor geçmediği içinde bazen anlaşmazlıklar bazense sorunlar meydana geliyor

Fakat bazen bazı düşünceler fiili eylem halinde olduğu için akış içerisinde kullanılıyor bunuda saf ve duru akışı içerisinde görebiliyoruz böyle süreçte mantık olmasada olabiliyor

Hayatı yorumlarken yada bir süreci ele alıp değerlendirirken aslında hayatta mantığın önemi çok büyük sadece farkında olmak yada olmamak ile ilgili bir durum

Bazen mantığın ve dusuncenin önüne ne yazık ki duyular geçebiliyor ki bazen de olsa bu duygular bize hataya neden olabiliyor

Hayatta bir insanı ele alıp değerlendirdiğimizde o insanın biyografisi ni çıkarırız son asamada ise mantıklı karar ekler ve durumu en saydam ve şeffaf bir biçimde değerlendiririz

Ortaya çıkan bu netice karşısında yorumlama aşaması ile yanal bir düşünce akışı gerceklestiririz

Her insanın aynı tastan yediği yogurtun yoğurttan aldıgi tat ve haz başkadır hayatta böyledir bazilarina acı bazılarına tatlı gozukur o yuzden de herşeyin bir kıymeti ya oluyor yada olmuyor

Güzel sohbet için teşekkürler

Böyle

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç