Benlik bilinci aktarılabilir mi ?

ikarus

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilim kurgu filmlerindeki gibi bilinç aktarımının mümkün olduğu bir evren hayal eder isek, yedeklediğimiz benlik bilincimizi, klonlanmış olan bedenimize öldükten sonra geri aktarır isek, gözlerini açan kişi kendimiz mi oluruz yoksa tamamı ile kendimizle aynı başka bir birey mi ? Benliğimizin salt orijinini ne oluşturur ? Peki kopyaladığımız...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
1 <--- Burada bir tane "bir" var, ----> 1 burada da bir tane "bir" var. İkisi de aynı bir olmasına rağmen iki taneler, bu durum onları aynı mı yapar farklı mı yapar? Aynı yapar çünkü tamamıyla özdeştirler; farklı yapar çünkü iki tanedir, birisi birinci "bir"dir diğeri ikinci "bir"dir.

İnsanın kişiliğini yaşanmışlıklar oluşturur. Doğduğunda...

Son düzenleme:

ikarus

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Peki bu doğrultuda benliğimizin değişmez ve kopyalanamaz yapısı nedir ? Birincil tözümüz nedir ? Aslında asıl varmak istediğim nokta burası. Söylediğin şeylerle birebire hemfikiriz bu arada :)

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye

Yukarıdaki konuyu incelerseniz bilinç neden kopyalanamaz anlatılıyor..

ikarus

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilincin çalışma sisteminin bir mekanizma olmadığını ve bu doğrultuda ruha benzediğini yazmışsınız. Burdan hareket ile de bilincimizin kopyalanabileceğini, fakat ruhumuzun kopyalanamayacağı anlamını çıkartmamı istemişsiniz anladığım kadarı ile. Fakat bilinç yapısı her ne kadar mekanik olmayan, metafizik bir kavram olsa da bu “düşüncelerin”...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Benlik nedir? Benlik bilinci nedir? Aktarımı nedir nasıldır-niye?

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
Bilincin çalışma sisteminin bir mekanizma olmadığını ve bu doğrultuda ruha benzediğini yazmışsınız. Burdan hareket ile de bilincimizin kopyalanabileceğini, fakat ruhumuzun kopyalanamayacağı anlamını çıkartmamı istemişsiniz anladığım kadarı ile. Fakat bilinç yapısı her ne kadar mekanik olmayan...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Avatar 2045 Projesi'ni inceleyiniz, yapılmak istenen aşağı yukarı bu başlıkta yazılanlara ışık tutuyor.

2045 Avatar Project

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Eğer bunu modern biyoloji felan ifade etseydi
Bir bedendeki (fizik bedendeki) mental algı, anı, hafıza-geçmiş, deneyim öğrenme bğtününü ve kalıbını, kişi kişilik kalıbını , kişinin tüm yaşam örüntüsünü elekteomanyetik ya da digital vb. olarak (veri olarak) transfer ederek ya da kopyalayarak ya da kaydederek ne yapmaya çalıştığımızı ve bunun...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

Avatar A 2015-2020 / Beyin kontrolü ile yönetilen insan vücutlu robot kullanımı. (BCI: Brain-Computer-Interface)
Avatar B 2020-2025 / Ölen insanın beyni avatara nakledilecek.
Avatar C 2030-2035 / Ölen insanın tüm kişiliği yapay bir beyin sayesinde avatara transfer edilebilecek.

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bilim kurgu filmlerindeki gibi bilinç aktarımının mümkün olduğu bir evren hayal eder isek, yedeklediğimiz benlik bilincimizi, klonlanmış olan bedenimize öldükten sonra geri aktarır isek, gözlerini açan kişi kendimiz mi oluruz yoksa tamamı ile kendimizle aynı başka bir birey mi ? Benliğimizin salt...

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
Birebir klonlandıktan sonra klonumuzda kendisini 'ben' olarak hissederse bu durum bilincimizin bir yanılsamadan ibaret olduğunun aslında bizi biz yapan bir tözün olmadığının kanıtı olur bana göre.

hepimiz kendimizi 'ben' olarak hissediyoruz. bu ortak hissiyat dışında bir kanıtımız yok.

biraz açarsak...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben dediğimiz farkındalığımız beynin bütün işlemlerini gözleyemez.. Mesela bir problem çözüyoruz değilimi bazen cevap aniden aklımıza gelir.. Buna benzer aniden aklımıza gelen çok şey olabilir.. İşte buna bilinçaltı diyoruz.. Beyin bir çok işlevi yapıyor ve ben düzeyine sonuç olarak ulaştırıyor...

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
bu kadar karmaşaya gerek var mı..

'ben' duygusu bazı beyin hastalıklarında veya beynin kimyasına etki eden bazı uyuşturucuların etkisi altında kaldığında kaybolmaktadır. özel yapı hipotezinizi çürüten bu durumlara karşıda argüman geliştirmeniz gerekli sevgili xmatrix..

Sayın hojam;

Aslında...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Sayın hojam;

Aslında bu argümanı sizden beklerdim.. :) Basit bir çözümü var tabi bakış açısı ile ilintili..

Hocam düşüncenize göre beyin bozulduğunda 'BEN' de bozuluyor.. O zaman 'BEN' beyin gibi mekanizma bir yapı diyorsunuz.. Peki hojam olaya şöyle bakarsak.. Beyin bozulduğu zaman 'BEN' ile...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sayın hojam;

Aslında bu argümanı sizden beklerdim.. :) Basit bir çözümü var tabi bakış açısı ile ilintili..
ben şöyle bir hipotez sunayım o vakit. Sanırım siz Tanrı inancı ve islam öğretileri paralelinde ruh/ben kavramının varlığı lehine argüman arayışındasınız. bende diyorum ki buna...

Son düzenleme:

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
ben şöyle bir hipotez sunayım o vakit. Sanırım siz Tanrı inancı ve islam öğretileri paralelinde ruh/ben kavramının varlığı lehine argüman arayışındasınız. bende diyorum ki buna gerek yok,ruhun varlığını kanıtlamaya gerek yok. 'ben' gibi hissediyor muyuz. evet hissediyoruz. kimse bunu inkar etmez...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Hojam; inanç ile hipotezi birbirine karıştırmazsak iyi olur.. Hipotez için akılsal&bilimsel bir tez gereklidir.. İnanç için çok zaman buna ihtiyaç olmayabilir..

Ayrıca her insan ateist olsun dindar olsun yola başlarken inanç ile başlar.. Ama en doğrusu inancımızı körü körüne değilde akılsal bir...