Ben O'yum /Maharaj üzerine sohbet..

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@sanalmanik ;

Kitabın henüz başlangıcındayım ama şu ''ben-im'' meselesini halletmemiz gerek:) temel nokta burası, buraya takıldığım sürece kitapta ilerlemek fayda etmeyebilir. hem bu başlığı açtım ki rahatça konuşalım bu konuda:)

Bilimsel metot/nörolojide ''ben''konusunda çaresiz. beyinde...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@sanalmanik ;

Kitabın henüz başlangıcındayım ama şu ''ben-im'' meselesini halletmemiz gerek:) temel nokta burası, buraya takıldığım sürece kitapta ilerlemek fayda etmeyebilir. hem bu başlığı açtım ki rahatça konuşalım bu konuda:)
yazdım bi sürü şey sonra...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
burada diğer olay ve mesele şu;
burada olay kişiyi bir uyanma -aydınlanma bilme ve yüksek biliş olduğuana zorlamak/inandırmak ve açmak
ya da kandırmak-umdurmak
bu zihni yükseltir barajlar yer açar ve düşünce açar belki de sadece bilmiyoruz

kişi deneyim üretir- sanı üretir ya da sanrı üretir bilmiyorum sonuç olarak net bir kanı ve ikna üretir...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Keyifli bir kitap gibi. tekrarlar çok ama sıkıcı değil aksine iyi oluyor. tekrar anlamanın en iyi yollarından biridir derler:)

Tasavvuftaki paradoks burda da var gibi; madem herşey birdir,tektir. neden iyi olanı seçiyoruz veya neden iyi olan yüceltiliyor. veya neden sevgi,mutluluk,huzur,iyilik; iyi?? en temelde de İyi ne? neden iyi?

**
ya...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
yazacak çok şeyim var oysa;
yazarız zamanla;
ben 20-30 sayfa okuyup bıraktım; sonra alıntı taramaları için ve başkalarına aktarımlar-alıntılar için zaman zaman metni keliemelerle taradım ve kimini okumuş bulundum, bana sorsanız hepsini okumuş gibi hissediyorum
herşeye açıklama yapabilirim ya da deneyebilirim ama okuma keyfi
ve kendini...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Keyifli bir kitap gibi. tekrarlar çok ama sıkıcı değil aksine iyi oluyor. tekrar anlamanın en iyi yollarından biridir derler:)
ilerde bu sizde gördünüz (gerçeğin kanıtı nedir başlığında) doğulu bi adam ve batılı bi adam arasında gerçek nedir kanıtlaşmasına ve sürtüşmesine gidiyor;burası eğlenceli olmalı...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
vay vayy maharajj vayyy:) biraz daha okudum..dalgalanmalar başladı..bazen heyecan verici oluyor , bazen hadi lemm diyorum:)

içtenlikle istemek üzerine sözleri tam karşılık buldu bende mesela.. evet dedim tamda öyle. eğer bir hali/bir yaşam tarzını içtenlikle doğruca dürüstçe samimice isterseniz o halin ateşini atar içinize bir güç..doğrudur...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Şu da kesin ki; inançsal olarak boşlukta veya arayışta olan biri bu kitabı okursa ilk başta kesin etkilenir/kapılır bence ..sonrasında ne olur bilmem ama:)

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

Protesto amacıyla kendini yakan ki inanılmaz bir sakinlikle yapmış bunu..rahibin bunu nasıl bir inançla yaptığını bu gücü kendinde nasıl bulduğunu biraz daha anladım maharaj sayesinde..teminatör filminde de şöyle diyordu; acı nedir ki bağlantıyı kesersin olur biter. evet...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
vay vayy maharajj vayyy:) biraz daha okudum..dalgalanmalar başladı..bazen heyecan verici oluyor , bazen hadi lemm diyorum:)

içtenlikle istemek üzerine sözleri tam karşılık buldu bende mesela.. evet dedim tamda öyle. eğer bir hali/bir yaşam tarzını içtenlikle doğruca dürüstçe samimice isterseniz o...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Yunus taramaları;
"Yunus Emre" deyişlerinden "ayrı -ayrık" "gayrı-gayrık" ve "birlik-ikilik" üzerine metin taraması derlemesi

- Ayrık tımarım kalmadı.

- Ayrık neye bağlanayım?

- İki birdir bir yeter,

- İki sanıp bakma ırak.

- İkilikten geçemedin...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bizim bütün sunmak-anlatmak-derlemek istediğimiz şudur sonuç olarak--

Şunun anlaşılması gerekir ki, gerçeği ya da Tanrı'yı veya Guru'yu arayış ile kendini arayış aynıdır, biri bulunduğunda hepsi bulunur. Zihninizde (Ben varım ve Tanrıvar) bütünleştiğinde (birbirinden ayırt edilemez hale geldiğinde), o zaman bir şey olacak ve...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@sanalmanik ;
şimdi bu maharaj dost:) diyorki; var olan şey sadece benim. sonsuzum, herşeyin sebebi yaratıcısı bendir, bu ben sıfatlanamaz,tanımlanamaz hiçbir yüklemi yoktur vb. bu hali hissetmedikçe gerek aklımın gerekse mantığımın bunu onaylaması mümkün...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
ben tek şunu rica edeceğim o zaman;
bir deney/ biz deney severiz-hem de çok- çok-
hala okuyorsanız ve okumaya devam ediyorsanız ya da edecekseniz,
kendinizi bi (an) Maharaj' n yerine koyun ve tüm varlık-varolan ve yaratıcı-tümlük,
siz olsanız ne yanıt verirdiniz-sunardınız
(buna ve bu perspektife uygun-bakan soru ve yanıt üretmeyi deneyin...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sevgili sanalmanik; dil,aktarım,ifade vs ile ilgili sorunları hesaba katıyorum . benzeri hissedilmektikçe veya benzeri ile örneklenemedikçe bazı şeyleri karşıya aktarmak zoru geçtim imkansızdır nerdeyse. bunları hesaba katıyorum efenim merak etmeyiniz:) kitap hoşuma gitti okumaya devam edecem. ve söyleyecek birşeylerim olursa bu sayfada olacam...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
ben bu ayrı değiliz,tümüm,tamım ,birlik, varlık bölünmez vb. inan bunlar bana hiç birşey ifade etmiyor
bi şey ifade etmeli değil;
sanrım ben metinlere yönelik çelişki ya da benzeri ifiade etmeniz üzerine bi kaç açıklama denedim

hep dolaştı kelimelerim ne diyeceğimi ve işin içinden nasıl çıkacağımı bilemedim...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
sanırım biz; Varoluşun bi an için böyle (birlikli) olduğunu düşünüp bu düşünmeyi deneyen/referans alan bir yanıttan/bakıştan söz ettik;
bunu anlamak-sevmek-benimsemek yani bunun bi şey ifade etmesi değildi bu
denediğim halde ifade etmiyor...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
peki;
bu birlik meselesi için parmenides sorguları ve uslamlarını öneriyoruz;(belki de zeno da)

varlık; (varolan her şey ya da soyut-somut; bilinir-bilinmez nedeni-nedensizliği ile varoluşla bağlı/ilgili-ilişkili her şey için)

var mıdır yok mudur? az mıdır çok mudur?/ ya da tek midir çift midir?/çok mudur?
yok olabilir mi?/kaybolup...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
denediğim halde ifade etmiyor anlamında söylemiştim. yani; anlamak,sevmek,benimsemek anlamında kullanmadım bende o satırları.
Aynı yere geldik-döndük cabası-

Tanrımın iradesini ve koyduğu sınırları ya da sınırlamalarımı-tutumlarımı aşamam ben;ya da henüz buna hazır değilim,
Kendimin yaratığı olmamın...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sonuçta tüm bu yazdıklarınızı kısaca toparlayım yanlışım varsa düzeltin sevgili sanalmanik;

Sonuçta benimsediğiniz bu gerçeklik anlayışının bir ayağı gene bilinmezliğe dayanmaktadır. sonsuzluk problemini mantıkı açıdan daha iyi çözümlediğiniz söylenebilir ancak bu nihayetinde teizm Tanrısı inançları ile aynı yere çıkıyor.

Bizler bir varoluş...