Bazı Dillerde Aşk ve Acıma Aynı Kelimedir

"ictenlik"

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
4,024
Tepkime puanı
112
Puanları
63
Bazı Dillerde Aşk ve Acıma Aynı Kelimedir2.000’den fazla dil üzerinde yapılan bir çalışma, duyguları tanımlamak için kullanılan kelimelerin kültürler arasında nasıl değiştiğini göstermekte.

Bir çok kültürde, aşk sevgi ile ilişkilendirilir. Elbette olmadığı zamanlar hariç. Ancak bazı dillerde, aşk kelimesi acıma ile aynı anlama gelir.

Araştırmacılar, 2000’den fazla dilde duyguları tanımlamak için kullanılan kelimelerin anlamlarını analiz ederek bazı evrensel gerçekleri buldu. Aralık 2019’da yayınlanan analizde kültürel gariplikler de ortaya çıktı.Fiji’nin hemen kuzeyinde konuşulan Rotuman dilinde hem sevgi hem de acıma duygularına atıfta bulunan “hanisi” kelimesi bu duruma bir örnektir.

bazı dillerde aşk ve acıma aynı kelimedir
İnsanların duygularını kelimelerle nasıl ifade ettiklerini anlamak, farklı kültürlerin dünyayı nasıl deneyimlediği hakkında ipuçları verebilir.

Meslektaşları ile birlikte psikolog Joshua Conrad Jackson ve North Carolina Üniversitesi’nden Chapel Hill’deki Kristen Lindquist, 20 büyük dil ailesini kapsayan 2474 dilden duygu ifade eden kelimeleri incelediler. Araştırmacılar benzer kavramları tanımlamak için kullanılan kelimeleri taradılar (örneğin “su” ve “deniz”).

Duygu sözcükleri arasında genel bir yapı ortaya çıktı. Genel olarak, iyi ve kötü duyguları iletmek için kullanılan kelimeler birbirinden farklıydı ve vücudu canlandıran duygulara yönelik kelimeler de farklıydı.

Jackson, “Dünyanın dört bir yanındaki insanlar sevdiklerini kaybettiklerinde kendilerini kötü hissedebilirler ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar kalplerinin tehlike karşısında daha hızlı atmaya başladığını hissedebilirler” diyor. Ancak bu arka plana karşı, araştırmacılar farklılıklar buldu.

Bazı Hint-Avrupa dillerinde, örneğin, “kaygı” ve “öfke” örtüşmektedir. Ancak “anksiyete”, Güneydoğu Asya’nın büyük dil ailesi olan Austroasiatic diller arasında “keder” ve “pişmanlık” ile daha yakından ilişkilidir. Araştırmacılar, “Şaşırttı” nın bazı dillerde “korku” ile benzeşirken, diğerlerinde böyle olmadığını gördü.

Sonuçlar, bir çeviri sözlüğü ne söylese de, duyguları ve hatta belki de temel duyguları tanımlayan kelimelerin anlamlarının kültürler arasında değiştiğini göstermektedir.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/some-languages-love-pity-get-rolled-into-same-word-meaning

Matematiksel

 

"ictenlik"

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
4,024
Tepkime puanı
112
Puanları
63
Modernitede Aşk, Modernite Olarak Aşk –
Eva Illouz

Aşk Neden Acıtır – Eva İllouz