Aydın ağzı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Mühendis tarafından oluşturulan Aydın ağzı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,366 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Aydın ağzı
Konbuyu başlatan Mühendis
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan monaliza

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Size Aydın ağzından örnekler gönderiyorum.
Umarım beğenirsiniz.

Gagı va, gagıcık va
Gagıdan gagıya fak va
Gemencik gagısı bamak gibi
Umulu gagısı badak gibi
İmamköy gagısı va
Bağmak bağmak
Ebeyli gagısı va
Dınak dınak
Gagı va beli bükülü
Gagı va deli dövülü
Gemencik gagısınnan
Otakla gagısının fakı
Ota bamak gibi

Gagı va, gagıcık va
Gagıdan gagıya fak va

Ya buna ne dersiniz?

Olum Amat
Amıdın dalında hebe va
Hebenin gözünde toba va
Tobanın içinde çıkın va
Çıkının içinde tana çobası va
Alıp gelive de yiyelim.

....

Çocukluğunda ilk defa Germencik’i gören bir köylü, kırk yıl sonra tekrar oraya gider, şaşırır kalır ve gördüklerini komşularına şöyle anlatır:

“Ey, gonşula geliven bi! Bakın da nele decem size. Böyün Gemenciğe gittim. Bi de nele görem? Gemencik şeher olmuş, şeher! Baza yatana gidivedim. Köftülü kebabla dizilivemiş. Otomofille sılanıvemiş. Şaşdım galdım. Bi de deve küleşi va dedile. Goştum gidivedim. Hakem hiyetinden Mıstıva Çavış, opalödene ba ba bağıbatı. “Çocukla gıyıya gaçsın, gebe gala da ayağaltında dolaşmasın! Devele gaçça haa!” deye.”

Yüzünüzden gülümsemeler hiç eksilmesin.

M

monaliza

Ziyaretçi
Ayrı bir lisan gibi. Baştaki kısmın tercümesi olsaydı bence iyi olurdu sevgili Mühendis. Diğer kısımları anladım,çok hoştu. Ülkem insanın kültür zenginliği, hoş işte. Değişik bir yöreye gitmek güzeldi,teşekkürler.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Baştaki kısmı, hikayesi ile birlikte birazcık değişik haliyle Muzaffer İzgü’nün aktarımından okursak sanırım tercümeye gerek kalmayacak.

Yinede;

Gagı =Kargı (Bazı yörelerde kamışta derler)
Bamak =Parmak
Bağmak=Bayrak
Ota=Orta
Fak=Fark
Badak=Bardak
Vaa=Var
Otakla=Ortaklar(Aydının ilçesi)
Gemencik=Germencik (Aydının ilçesi)
Ebeyli =Erbeyli (Aydının bir kasabası)
Umulu=Umurlu (Aydının bir kasabası)
İmamköy=(Aydınınbir köyü)
Gireniz=Eskiden Nazillli ye bağlı bir köy=Şimdiki ismi Ocaklar köyü

Gaagı Vaa, Gaagıcık Vaa

İncirliova’lı Halil Çavuş kargı alacaktı. En güzel kargılar da Gireniz köyünde Mestan Efe’de vardı Mestan Efe’de Mestan Efeydi hani. Maşallah, çenesi bir açıldı mı, itfaiye bile onu susturamazdı. Ama ne yapsındı Halil Çavuş…. İşitmişti bir kez kargıların en güzellerinin Mestan Efe’de olduğunu….

Bindi eşeğine, vardı gitti Gireniz Köyüne. Sordu soruşturdu. Mestan Efe’yi Dutlu kahvesinde buldu.

- Efe, dedi, selamünayeküm
- Aleykümselam, dedi efe
- Bize biraz gagı lazımda…
- Veriveren bizim oğlan..

Beraberce kargıların bulunduğu dama gittiler. Ne hal ise Mestan Efe’nin ağzını bıçak açmıyordu. Halil Çavuş;

- Hayrola Efe. Bi sıkıntın mı vaa? Diye sordu
- Yoo. Dedi Mestan Efe.
- Dama vardılar. Kargıları ayırdılar. Ardından pazarlık başladı. Halil Çavuş;
- Sööle bakalım, bağı kaça?
- Bi mecit (yirmi kuruş)
- Çok dedin efe…
- İşte o zaman açıldı çenesi Mestan Efe’nin

- ee gaçcim, dedi efe, gagı va, gaagıcık va, gaagıdan gaagıya faak va. Gagı va beli bükülü, gaagı va metek gibi, gaagı va direk gibi. Elbeli gaagısı va Hıdıbeeli gaagısı va….Gaagı va sarı saman, gaagı va dersin el amam, gaagı va sopa olmaz, gaagı va tapa olmaz… Gaagı va bayrak gibi, gaagı va baamak gibi… gagı va yüklensen topu deviri, gaagıcık va yel üfürünce eğrili… Gaagı vaa üç adam daşıı, gaagıcık vaa sinek gonunca belini gaşı, Gaagı va kız güzeli, gaagıcık va süs güzeli… Gaagı va denizden balina çeke, gaagıcık va insan elinden çeke. Gaagı va asmaya dal oluu, gaagıcık va deliksiz gaval oluu. Gaagı va kütük oluu, gaagıcık va düdük oluu.

- Aman dedi Halil Çavuş…

- Gaagı va pek yaman, gaagıcık va dersin amam aman.. Gaagı va yap Şümendüfe yolu, gaagıcık va içi hava dolu. Gaagı va bamamk gibi, gaagı va yumruk gibi.

- Mestan Efe devam edecekti ki, Halil Çavuş parayı verdiğiyle hemen kaçıp gitmesi bir oldu oradan …. Mestan Efe hala ardından bağırıyordu.

- Gaagı va, gaagıcık va, gaagıdan gaagıya faak va.

Gaagı va bilek gibi ,gaagıcık va mertek gibi…

fides

Kahin
Yeni Üye
Bu paylaşımınızı okuyunca "Dondurmam Gaymak" filmi geldi aklıma:) İzlemeyenlere tavsiye ederim.

M

monaliza

Ziyaretçi
Süperdi sevgili Mühendis,çok güldüm. Yüreğinize,parmaklarınıza sağlık.:)

Site va,goca goca apartuman dolu,
Site va,velseve sitesi gibi
bilgi dolu...
bilgilendirken eğlendiren.:)

Saygılar.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç