Ateizmin Ahlak Çıkmazı

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ateistlerce sürekli dillendirilen İslami şerlilikler bir kimseyi ateist yapmaya yeter bir koşul olmadığı gibi kendi içinde ateistler adına çok önemli olan ama maalesef kendilerinin hep görmezden geldiği bir paradoks içerir.

Cami cemaatinden birinin bir kadının çıplak bacağına bakması, ya da Ramazan’da bir öğrencinin orucunu yerken bir...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Cevap: Ateİzmİn ahlak Çikmazi

Ateizm kısaca tanrıyı yoksayan öğretilerin genel adıdır..Bu sebeple ateizmi Tanrının yokluğuna indirgemek cümlesinin biranlamı yoktur..Zaten Tanrıyı tanımayanlara ateist, bu görüşe de ateizm deniyor...Ateizm toptan olarak bir bütün felsefe değildir , ortak noktaları tanrıyı yadsımalarıdır, yoksa bu...

Mühendis

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateizm “tanrı yoktur” demek değildir.
Ateizm=materyalist demek hiç değildir.
Ateizm, teist tanrıya dair kanıtların sağlam olmadığını bu yüzden de teist tanrının gerçek olmadığını söyleyen düşüncedir. Bu sebeple a-teist denir. Bunu anlamak için teist tanrı ne demek onu bilmek gerekir. Teist tanrı basitçe...

muratkarahan

Üye
Kayıtlı Üye

Eğer ahlak dine dayanıyorsa ateist bir insanın ahlaklı olması mantıklı değil..Ahlak kurallarının temelini de dinin oluşturduğunu düşünüyorum.

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye

İşte problem orada , ahlak dine dayanmıyor.İslam ahlakı İslam dinine dayanıyor.

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ahlaka dayanmayan hiçbir öğretiden hayır gelmez.Bu arada ahlakın ille de dini ahlak, milli ahlak, geleneksel ahlak vb olması gerekmiyor.İnsan hakları ve özgürlükleri gözetilerek oluşturulmuş çağdaş demokrasilerin evrensel hukuk anlayışı gereksinmeleri karşılayacaktır.(Türkiye 'de uygulanabilmesi imkansızdır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Burada konu Ahlak'in ne oldugunun algisinda. Ahlak eger birarada birlikte yasamanin getirdigi kurallar ve yonlendirim ve yaptirimlar ise; Birincisi tarihsel, cografi ve toplumsal olarak ortak bir dunyevi, ya da olgu olmus ahlak anlayisi yoktur. Ikincisi herseyin yanlislanabildigi bir dunyada sabit bir ahlak...

P

Pyramos

Ziyaretçi

Ama sizler sadece ve sadece araştırmayı,düşünmeyi Allah’ın varlığını değişmez gerçek olarak kılmak için yaparsınız.
Ateistlerde aksini yapmak için uğraşır..değişen birşey yok..her iki tarafında birbirine karşı nerdeyse tüm söylemleri eş değer...

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateizm kısaca tanrıyı yoksayan öğretilerin genel adıdır..Bu sebeple ateizmi Tanrının yokluğuna indirgemek cümlesinin biranlamı yoktur..
Bu indirgenmişliğin müsebbibi ben değil siz ateistlersiniz. Çünkü "Tanrı yoktur"dan başka ikinci bir ortak cümleniz yok...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bu indirgenmişliğin müsebbibi ben değil siz ateistlersiniz. Çünkü "Tanrı yoktur"dan başka ikinci bir ortak cümleniz yok.
Burada yaniliyorsunuz. Ateizmin tanriya bakis acisi sadece metafizik/teolojik degildir. Ayni zamanda, epistemolojiktir. Mesela ben bir serbest...

Mühendis

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateistlerde aksini yapmak için uğraşır..değişen birşey yok..her iki tarafında birbirine karşı nerdeyse tüm söylemleri eş değer düzeydedir.

gerek bu konu başlıgı ve gerekse verilen yanıtlar bir örnek işte . böyle bir tabanda söylenen tüm sözler gerçek kişilere ait...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Hayır.Bu sadece sizlerin kendi söyleminiz.
Bir ateist bunlarla uğraşmaz.Onun için bilimsel olarak ispatlanamayan bir yaratıcı yoktur.Sadece ve sadece yoktur.

Sizler bilimi son derece "makyevelistçe" işinize geldiği gibi kullanıyorsunuz, şuraya kadar bilim, şurdan sonra bilim ve...

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ahlakın ne olduğu tartışılabilir..Ama ben daha önceki benzer konularda da dile gtirdiğim gini, evrensel ahlak yasalarının kişi vicdanında apriori olarak var olduğunu ve bunun insan türüne özgü bir yet olduğunu savunmaya devam edeceğim.Bu yeti, insanın insanlaşama sürecindeki deneyimleri sonucu kazanılmış ve...

yamak

Yeni üye
Kayıtlı Üye

''Bu bağlamda aldığımda, dinsel denilen ilahi metinlerin hepsi de, bu dünya ve insan hayatına kan-göz yaşı, ayrım, ötekileştirme ve kavgadan başka bir şey sunmadı, sunamıyor.''
ilahi metinler değilde insanların bunu aslına sadık olarak uygulamamalarının sebebidir kan ,gözyaşı bilimde insanlığın elinde çok...

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateizm “tanrı yoktur” demek değildir.
Ateizm=materyalist demek hiç değildir.
Ateizm, teist tanrıya dair kanıtların sağlam olmadığını bu yüzden de teist tanrının gerçek olmadığını söyleyen düşüncedir. Bu sebeple a-teist denir. Bunu anlamak için teist tanrı ne...

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Burada yaniliyorsunuz. Ateizmin tanriya bakis acisi sadece metafizik/teolojik degildir. Ayni zamanda, epistemolojiktir. Mesela ben bir serbest dusunurum.
Bana kalırsa sen ateist olduğunu bilmeyen bir ateistsin.

[QUOTE="evrensel-insan, post...

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye

İşte problem orada , ahlak dine dayanmıyor.İslam ahlakı İslam dinine dayanıyor.
Hayır efendim, siz de ben de ahlakımı dine borçluyuz. İkimiz de cinsel olarak utanırız, sizin kaynaktan mı esinlendik benim kaynağımdan mı? İkimiz de ensestten uzak duruyoruz, sizin...

Very Self

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ahlakın ne olduğu tartışılabilir..Ama ben daha önceki benzer konularda da dile gtirdiğim gini, evrensel ahlak yasalarının kişi vicdanında apriori olarak var olduğunu ve bunun insan türüne özgü bir yet olduğunu savunmaya devam edeceğim.Bu yeti, insanın...

self_evident

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateizmin bir tür idealizm olduğunu düşünen benim için buradaki çarpıcı, biraz sarsıcı ve dikkat çekici bir tartışma.

Daha çok okuyarak yararlanmaya, düşüncelerimi kelimelere dökebilirsem katkı sunmaya da çalışacağım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bana kalırsa sen ateist olduğunu bilmeyen bir ateistsin.
Aksine ben ateizmin bilinc ve farkinda oldugumdan varliksal-var/yok ve inancsal-inan/inanma tanrisal zihniyet ve tartisma disi olarak serbest dusunurum. Yani tanrisal her turlu olumlu/olumsuz yanasimin...