Ateizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde fides tarafından oluşturulan Ateizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,474 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Ateizm
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

fides

Kahin
Yeni Üye
ATEİZM

Ateizm kelimesi Yunanca da "Tanrı" anlamına gelen "Theos"tan türemiştir. Bu kelimeden de "Tanrı inancına sahip olmak" ya da "Tanrı'ya inanmak" anlamına gelen theism anlayışı ortaya çıkmıştır. Ateizm kelimesi de İngilizce "theism" kelimesinin başına "a" ön takısının eklenmiş hali olup Türkçe’de "tanrı tanımazlık" anlamına gelmektedir.

İnançsızlık denilince hemen akla ateizm gelmemelidir. Mesela insanların çoğu inanç sahibi ve bir dine mensup olmasına rağmen diğer dinleri reddetmektedirler. Diğerleri de aynı şekilde davranmakta, sadece kendi anlayışlarını savunarak karşısındaki inanışları yanlışlamaya çalışmaktadırlar.

Felsefe tarihinde dindar olmadığı halde Tanrı inancına sahip olan düşünürler de bulunmaktadır. Buna karşın günümüzde çok sık rastlandığı gibi özellikle Batı dünyasında görünüşte dindar olduğu halde gerçekte Tanrı’ya inanmayan pek çok kişi vardır. Bu durum gerek teizmin ve gerekse ateizmin tanımlanmasında birtakım güçlüklerin bulunduğunu göstermektedir.

Tanrı'nın varlığına inanan ve bu inancını da ifade eden kişiye mümin denmektedir. Böyle bir Tanrı kavramına inanmayan kişiye ise ateist denmektedir. Yani bir anlamda ateist, ilâhi dinlerin ifade ettiği biçimde, varlığının öncesi veya sonrası bulunmayan, evreni yaratan ve yasalarını belirleyen, irade ve kişilik sahibi olan, her şeyi yapma, bilme ve görme kudretinde bulunan, insanlara hayatı bahşeden bir varlığa inanmayan kişidir.

Diğer bir deyişle ateist, hem düşünce seviyesinde hem de günlük yaşantısında söz konusu Tanrı’nın varlığını reddeden bununla birlikte peygamberi ve ahiret inançlarını da kabul etmeyen kişidir.

Ateizmin Çeşitleri

Tanrı inancını kabul etmeyen ateistler de dindarlar gibi kendi aralarında farklı gruplara ayrılmışlar ya da en azından aynı sonuca varsalar da ateizmi farklı yorumlamışlardır. Dolayısıyla bir tek ateizm tanımından söz etmek de doğru olmayacaktır.

Mutlak Ateizm

Bazı ateistlere göre "ateizm" Tanrı’yı reddetmekten öte, zihinde Tanrı fikrine sahip olmamak demektir. Bu anlayışa göre İnsan doğuştan Tanrı kavramına sahip olmadığı için reddedecek bir şeyi de bulunmamaktadır. Bu tür bir ateizm, mutlak ateizm olarak tanımlanmış ve taraftarlarına da mutlak ateist denmiştir. Bu anlayışı savunanların arasında Baron D’Holbach (1723-1789) ve Charles Bradlaugh gibi düşünürler bulunmaktadır.

Teorik Ateizm

Ateizmin birinci yaklaşımından biraz farklı olarak "Tanrı'nın varlığını reddetmek" şeklinde de tanımlanmıştır. Aslında ateizm denilince akla bu tanım gelmektedir. Felsefede önemli olan ve Tanrı inancına ağır eleştiriler yönelten ateizm biçimi de budur. Yani düşünerek tartışarak zihni bir çabayla Tanrı’nın varlığını reddetmek ve ilgili iddiaları çürütmeye çalışmaktır.

Teorik ateizm de denen bu anlayış doğrultusunda dindarların iddiaları ve Tanrı'nın varlığı lehinde getirdikleri kanıtlar eleştiri konusu olmuş, bu süreçte Tanrı'nın varlığını çürütmeye yönelik karşı tezler ileri sürülmüştür.

Teorik ateizmde Tanrı'nın varlığı inkâr edilmekle kalınmamış, bu kavramla ilgili olarak gündeme gelen mucize, vahiy, peygamberlik, kutsal kitap, ölümsüzlük ve ahiret hayatı gibi inançlar da eleştirilmiş ve reddedilmiştir. Ayrıca bu tür bir ateizmde sadece teistik Tanrı kavramı hedef alınmamış, bunun yanı sıra mistik, mitolojik, transandantal (aşkın) veya antropomorfik anlayışlarla, panteizm ve deizm gibi, bir şekilde Tanrı inancına yer veren diğer ekoller de reddedilmiştir.

Pratik Ateizm

"Sanki Tanrı yokmuş gibi yaşamak" veya "Tanrı'yı günlük yaşama sokmamak" biçiminde tanımlanmıştır. Bu tür bir ateizmde kişi daha ziyade günlük yaşamındaki tavır ve davranışlarıyla, hayat tarzı, ilke ve alışkanlıklarıyla, Tanrı'sız bir dünya ve Tanrı'sız bir yaşam kurmayı istemektedir. Bunun yanında Tanrı’yla alakalı olarak en ufak bir şey düşünmemekte, kendini dinden, ibadetlerden ve bunlarla ilgili törenlerden de uzak tutmaya çalışmaktadır. Pratik ateizm anlayışında Tanrı'nın teorik tartışmalarla reddedilmesi ikinci planda kalmaktadır.

Felsefede ki temsilcileri arasında L. A. Feuerbach (1804-1872), F. Nietzsche (1844-1900), S. Freud (1856-1940) ve K. Marx (1818-1883) gibi ünlü düşünürler de bulunmaktadır.

İlgisizlerin Ateizmi

Bir kısım düşünürler, Tanrı'nın varlığını veya yokluğunu tartışma konusu yapmadan, bu konulara uzak durmayı tercih etmişlerdir. Bu tür ateistlere göre insan, sadece varolanla yetinmeli, görünen alemin ötesine ilgi duymamalıdır. Dolayısıyla dünyanın ötesindeki herhangi bir varlık hakkında olumlu ya da olumsuz bir yargıda bulunmaya ya da konuşmaya çalışmak anlamsız bir iş yapmak olacaktır.

İdeolojik (Materyalist) Ateizm

Özünde felsefi bir problem olan ateizm bazen de ideolojik bir ilke olarak savunulmuş ve politik bir kabul haline gelmiştir. Özellikle Karl Marx, F. Engels (1820-1895) ve V. I. Lenin’in (1870-1924) görüşlerinden hareketle kurulan sosyalist yönetimlerde ateizm, komünist partilerin propaganda aracı olarak kullanılmıştır. Eski Sovyetler Birliği’nde ve halâ bazı ülkelerde ateizm Marxist ve Leninist dünya görüşünün ayrılmaz bir parçası olarak görülmüş ve "ilmi ateizm" adıyla takdim edilmiştir.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Ateizm

Ateizm üzerine sözler

Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum.Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım,ne de inanacağım.A.Einstein

İnanç aklın yok edilmesinden başka bir şey olamaz.İnanç kesinlikle kavranamayacak olan şeylere karşı sessizce tapınmadır.Bu nedenle inanç insanın kendisini inanmazlığa teslim etmesidir.Voltarie

Bir ateistin tanrının olmadığına ilişkin bir kanıt aramasına gerek yoktur.Yalnızca tanrının olup olmadığı sorusunun kurtadamın olup olmadığı sorusu ile hemen hemen aynı seviyede olduğuna inanmaktadır.John McCarthy

Ateizme din demek,kel birini saç rengi ile çağırmak gibidir.Don Hirschberg

Ateist hiç bir görünmez desteğe sahip olmayan insandır.John Buchan

İnanç,gerçeği bilmek istememektir.Nietzsche

Fairy

Üye
Yeni Üye

Bu akımı ben kısaca dinlerin boyundurluğundan sıkılmış var olan yüce gücü bilen fakat ihtiyaç duymayan insan topluluğu olarak tanımlıyorum.

fides

Kahin
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
Bu akımı ben kısaca dinlerin boyundurluğundan sıkılmış var olan yüce gücü bilen fakat ihtiyaç duymayan insan topluluğu olarak tanımlıyorum.
"Yüce gücü bilmek" derken ne demek istediğini anlamadım. Yani ateistler varolan bir yaratanı bilip bunu inkar mı ediyorlar?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
Ateizmi okuyup bu sonucu çıkarmak enteresan ???

Quayim

Felsefe.net
Yeni Üye

Ateizm tanrının varlıgını reddetmek değildir,onun olmadıgını bilmektir :)

Partizan

Felsefe.net
Yeni Üye

Quayim ' Alıntı:

tek cümle ile açıkladın bence

Ateist olmak evreni sorgulamaktır , sorgulamak Düşünen insanlara aittir.

tamara

Felsefe.net
Yeni Üye

iki balik aralarinda konu$maktadir..

- tanri yok
- hayir tanri var..
- hani nerde yok i$te tanri..
- peki tanri yoksa bu akvaryumun suyunu her gun kim degi$tiriyor?

bunun uzerine ilk balik derin du$uncelere dalar..

sümeyra

Üye
Yeni Üye

''ateist olmak evreni sorgulamaktır'' ifadesini nereye koyacağımı bilemedim doğrusu,düşünmek ve sorgulamak insan olmanın ve öyle kalmanın ilk şartıdır evet ama evreni sorgulamakla tanrının varlığını reddetmek arasında nasıl bir ilişki kurdunuz??

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Partizan ' Alıntı:
Quayim ' Alıntı:

tek cümle ile açıkladın bence

Ateist olmak evreni sorgulamaktır , sorgulamak Düşünen insanlara aittir.

Olmadığını bilmek ile sorgulamak arasındaki ilişki,nasıl bir çelişki?

MannaZ

Felsefe.net
Yeni Üye

tanrilar bir zamanlar yeryuzunde yururlerdi, yeryuzunde kukrerlerdi. bazen bir volkandi, okuzdu bazen, ulu bir dagin tepesindeki biri veya bir seydi belki, ucsuz bucaksiz ormanlar, belki sinirsiz duzluklerdi.. eskiden kayalarin bile ruhlari vardi, ruzgarin, yagmurun, bir gok gurultusunun bile.. tanri doganin kendisiydi, insana hayat verendi.

sonra ne zaman dogayi kontrolu altina alabilecegni sandi, iste o zaman tanri olmaya calisti insan. ama bir eksiklik vardi alisilmadik. kendi tanrisini yok etmisti. tanriyi fantastik diyarlarda aramaya basladi, cunku ne kadar da kontrolunde olsa hersey, ne yapmaliydi simdi? bir insan ne olmaliydi? nasil olmaliydi? ne yapsa iyiydi bu raddeden sonra? kotu neydi? eskideki gibi degildi artik... sorulara cevap bulmak icin tanrisini aradi hep. doga tanriyken, guvendi, simdiki fantastik tanrilar? insan icadi yalanci bir guven duygusundan baska nedir? sonucta yalan olsun veya olmasin o duyguyu da kapatti insanoglu.. ta ki yakin zamana kadar. simdi peki yine oldurmusken medeniyetin tanrisini, tanri kim? ne yapmali insan?

Ateizm kendinle yetinme midir? yoksa ozgurluk mu?

Ateizmin tanrisi bilimdir..?? tamam bilim, medeniyetin bilgisidir, bilgi donanimidir insanligin ama ne yapman gerektigini soyleyemez ki.. yoksa soyler mi? keske gercek bir tanrimiz olsaydi 10binlerce sene medeniyetten onceki gibi, daha kolay olmaz miydi?

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Ateizm in de kesinliği yoktur değil mi?
Yani tanrı vardır desekte tanrı yotur desekte kesin bir yargıya ulaşamayız... Doğrumuyum. elbette bilmiyor da olabilirim lakin nietzche vb. filozoflar kesin bir şekilde nasıl tanrıyı inkar edebiliyorlar?? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Tanrının yokluğunu kanıtlamaya çalışmak varlığını kanıtlamaktır. Kanıt istemeyenin kanıtı olmaz. Bu tamamen kişisel bir inançtır ve sosyal bir içeriğe sahiptir. Düşünürlerin hepsi bu konuda boşuna kafa yoruyorlar kanısındayım. İnanan inanır inanmayan inanmaz; bu kendisini ilgilendirir.

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Çok ilginç aslında. Filozoflar tüm bildiklerinin okyanustaki bir damla kadar olduğunun söylerler. ama herşeyle , bütün kafa yorduğumuz konularla aramızda ölüm yatıyor. Eminim şu an Nietzche çok mutludur. Gerçeğe ulaştığı için.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında belki de bir hiç-tir; buna katılıyorum. söylemek istediğim farklı bir şeydir; olumsuzu olumsuzlamak tersinden olumlamaktır.

köle

Üye
Yeni Üye
Ateistler de teistler gibi kendilerini tanrı üzerinden tanımlarlar. Bu bakımdan aralarında büyük benzerlikler vardır, bir madalyonun iki yüzü gibidirler. Önemli olan şey tanrı kelimesinin anlamını yitirmesi, ve tanrının bizim kaybettiğimiz özümüz olduğunu anlamamızdır. Ahlak cinsellik aşk gibi konularda yapılacak değişimler kişiyi kendi özüne daha fazla yaklaştıracaktır. Günümüzde çoğu ateistin yaptığı, sadece kafasındaki eski inançlığı kimliği, ya da inanmış olduğu tanrıyı (ya da adını koyamadığı o büyük gücü) dövmektir.

K

kuzeys

Ziyaretçi
ben ateistler ile mataryalistler arasında bir ayrım olduğunu ve sıklıkla karıştırıldığını düşünüyorum. Materyalistler olaylara daha bilimsel ve felsefik yaklaşııp evreni doğayı ve varoluşu tanımlamaya çalışırken ateislerin daha subjektif duygusal çıkışlar yaptığını düşünüyorum. Biri tanrının kendisini ararken diğeri onun varlığını aramaktadır.

fides

Kahin
Yeni Üye
Bu demek oluyor ki her ateist materyalist değil. Evet bu konu kesinlikle karıştırılıyor. Materyalizm bilimsel temellere dayanır. Daha teoriktir. Ateizm genel bir ifadedir ve materyalizme göre daha boştur.(bilimsel açıdan.)

gerdel

Felsefe.net
Yeni Üye
Ne yani tapmıyor muyuz bir şeye? Korkmuyor muyuz? Kaybetmekten korkmuyor muyuz? Ateizm, insan daha önünü görmekten acizken sonsuz bir boşluğun hesabını yapmaya kalkıyor. Ben de ateistim ama bunların bu kadar sorun olmasına kızıyorum, burada yazılanlar için demiyorum fazla ilgi çekmemiş zaten. İnsan kendine sorsa, kendini görse, kendi içindeki korkular, tutkular, bağlılıklar, takıntılar, engeller, bunları aşabilse özgür olsa. Din-tanrı-ateizm bir cümle kurmaya, bunu düşünmeye bile değmez.
Tanrıyı sorgulamak, tanrı ne, kendimdeki hangi yangını söndürdüm ki bir de gökleri tanrı ile yakayım. İçimde tapındığım bin tane şeyin arasında gökte tanrıyı görebileyim. Benim için komik sadece...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar