Ateist Sorular Ve Cevapları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Adem tarafından oluşturulan Ateist Sorular Ve Cevapları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,585 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ateist Sorular Ve Cevapları
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Güneş saatinin gölgesi neyi gösterir?:)
Hız nasıl ölçülür?
Nabız nasıl ölçülüyor?:)
Herşey çöp oldu. :)

Zamanın akilda varolması yokolması anlamına gelmiyor tenten. Zaman hareket ve değişim ise o hep olacak.

Yapılan tüm ölçümler zaten benim söyledigim zaman gerçegine göre olusuyor.

Örneğin saatte 100 km hızla giden bir otomobildeki sürücü kadrana baktığı anda hızının 100 km olduğunu görüyor. Bir an sonra hızi 90 km düşmüş olduğunu farzedelim. Kadrana baktığında hızının 90 kilometre olduğunu görüyor Ve o anda kızının bir an önce 100 kilometre olduğunu düşünürken Aslında hızının 100 kilometre olduğu durumu artık deneyimleyemez. Fakat her kadrana baktığında yeni bir ölçüm değeri alacaktır her ölçüm değeri Bir önceki ölçüm değerinin deneyimlenemez olduğu bir durumda meydana gelir.

Her ölçüm belli bir zaman diliminde meydana gelen olayın büyüklüğünü ölçerken , o zaman diliminin önceden varolduğu ve o zaman diliminde olayin meydana geldiği varsayımı ile anlık olarak yapılır. Ölçülen zaman dilimi hiç bir zaman tekrar edilemez,deneyimlenemez. O halde ölçüm yapılan zaman dilimi ölçüm anında zaten sadece akli bir varsayım olarak kalacaktır.

Bu varsayım öyle kuvvetlidir ki insanlar akıp geçen bir zaman olduğu yanılgısıyla yaşarlar.

Hakikatı arayanlar bu gerçegi olduğu gibi görmüş ve söylemişlerdir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Varlık ve zaman başlamamıştır ve oluşmamıştır ezeli ve sonsuzdur çünkü hepsi senin Tanrı dediğindir.

Senin anlamadığın şu. Başlığı açıyorsun ve ateistlere, ateist sorulara cevaplar diyorsun, sözde teizme verilen eleştirileri gidermeye çalışıyorsun ama kendin deizm, agnostisizm/gnostisizm, panteizm/pandeizm denilen tam anlamıyla teizm olmayan bir çizgide bocalayan bir tanrı tahayyülü ve tanımı getiriyorsun.

Yokluktan var/varlık, ilk varlık tahayyülün yoksa söylenenin karşıtında değilsin.
Yazdıkların genel teizmi teistik anlayışı temsil etmiyor fazlasıyla kişiye özel düşünceler ve tek seni ilgilendiren senin algıların gibi.

Bir kere bu düşüncelerle ilk çatışacaklar teistler olacaktır çünkü tanrı/zaman tahayyülleri öyle senin dediğin gibi değil. Bugün sen bir tanrıdan bahsediyorsun diye onları fikir paralelin sanıyorsun.
Bunları dindarlarla yazış. Ayeti, ilahi kelam ve vahyi yanlış yorumladığını söyler sana ilk seni dinden atar ya da kafası almaz.

Benim 10 yıllık gözlemim. Bu düşüncelerde bocalayanlar er geç tezimden deizm vb bazlı kopuşlar sorgular vb yaşayacaktır

Ve ortaya kalıp kalıp cümleler koymak bir şeyin anlamı değil

Mesela

"Armut çürüyor" yazarım ve "armut çürümüyor" yazıp armutların çürüdüğünü çürütürsün. Yaptığın buna benziyor. Bunu yapmaya devam et.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Benim 10 yıllık gözlemim. Bu düşüncelerde bocalayanlar er geç tezimden deizm vb bazlı kopuşlar sorgular vb yaşayacaktır

Bu düşüncelerle tam 30 yıldır yaşıyorum içtenlik. Evet bunları anlayıp kabullenmek kolay değil. Kimseye anlatamadığım için burda yazıyorum. Belki biri anlar diye..

Ve bence bunlar hakikat, bu hakikatle mutluyum. İsteyen kabul eder, isteyen anlamaya çalışır, dileyen dilediğini yapar. Benimkisi içini dökme ihtiyaci sadece.

Ateist düşüncelere cevap yazmıyorum , ateist düşünceler bana yeni kapılar açiyor sadece. Hakikate açılan yeni kapılar...

T

TENTEN

Ziyaretçi
Zamanın akilda varolması yokolması anlamına gelmiyor tenten. Zaman hareket ve değişim ise o hep olacak.

Yapılan tüm ölçümler zaten benim söyledigim zaman gerçegine göre olusuyor.

Örneğin saatte 100 km hızla giden bir otomobildeki sürücü kadrana baktığı anda hızının 100 km olduğunu görüyor. Bir an sonra hızi 90 km düşmüş olduğunu farzedelim. Kadrana baktığında hızının 90 kilometre olduğunu görüyor Ve o anda kızının bir an önce 100 kilometre olduğunu düşünürken Aslında hızının 100 kilometre olduğu durumu artık deneyimleyemez. Fakat her kadrana baktığında yeni bir ölçüm değeri alacaktır her ölçüm değeri Bir önceki ölçüm değerinin deneyimlenemez olduğu bir durumda meydana gelir.

Her ölçüm belli bir zaman diliminde meydana gelen olayın büyüklüğünü ölçerken , o zaman diliminin önceden varolduğu ve o zaman diliminde olayin meydana geldiği varsayımı ile anlık olarak yapılır. Ölçülen zaman dilimi hiç bir zaman tekrar edilemez,deneyimlenemez. O halde ölçüm yapılan zaman dilimi ölçüm anında zaten sadece akli bir varsayım olarak kalacaktır.

Bu varsayım öyle kuvvetlidir ki insanlar akıp geçen bir zaman olduğu yanılgısıyla yaşarlar.

Hakikatı arayanlar bu gerçegi olduğu gibi görmüş ve söylemişlerdirArabaların tekerlekleri dönmüyor demek gibi birşey bu :)
Bisikletin tekerlekleri dönüyorsa zaman akıyordur.
Yoksa dönmüyor mu sabit mi?:)
Ölçümler anlık yapılmaz.
Belli bir zaman aralığı gerekiyor.
Dönen tekerleği mesela anında görmüyorsun.
Anında görseydin tekerlek durur halde olurdu. :)
Bulanık belirsiz olmazdı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç