ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Geleneksel olarak gerçekleştirilen "ASSOS'ta Felsefe Günleri"nin bu yılki konusu "Felsefe, Tanrı ve Din". 1-2 Şubat tarihleri arasında ASSOS'ta yapılacak olan etkinliğe katılacak isimler ve etkinlik programı şu şekilde:

1 Şubat Cuma:
13:00 Halil Turan: “Eski Çağ’da Tanrılar, Tanrı, Tanrısızlık ve Ahlak”
14:30 Faruk Akyol : “Orta Çağ’ın...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
https://www.youtube.com/watch?v=VstELt-_leA

Örsan K. Öymen: Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör), Felsefe Sanat Bilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Assos'ta Felsefe projesinin kurucusu ve direktörü. Lisans ve Doktora derecesini Orta Doğu...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
https://www.youtube.com/watch?v=3WOPg33_ayA

Halil Turan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Ontoloji, Etik...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
https://www.youtube.com/watch?v=KP525OXQMFg

Halil Turan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Ontoloji, Etik...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Basından da takip etmiştim zaten ve Cumhuriyet'de yayınlanan makaleyi de okumuştum, yazımın alt bölümüne de ekledim.

Allah'a inanan biri olarak makalede bahsi geçen konulara ve videodaki bir çok bölüme katılmasam da yine de merak edip, videonun tamamını izledim. Soru - cevap bölümünde çok Tanrılı dinlerin ya da inanışın özgürlük sağlayacağı...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Dr. Oruç Aruoba: Yüksek Lisans ve Doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Etik, Hume, Kant, Kierkegaard, Nietzsche, Marx, Heidegger, Sartre ve Wittgenstein. "Benlik", "Sayıklamalar", "Kesik Esintiler", "Geç Gelen Ağıtlar", "Ol / An", "Doğançay'ın Çınarları", "Zilif"...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Cemil Güzey: Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Ontoloji, Etik, Dil Felsefesi, Hint Felsefesi, Herakleitos, Wittgenstein. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ayhan Sol: Orta Doğu Teknik Ünversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). Doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden almıştır. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Bilim Felsefesi, Biyoloji Felsefesi, Çevre Felsefesi, Etik. Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır...

Sparta

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Uluğ Nutku: Cumhuriyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden emekli olmuştur. (Profesör). Lisans ve Doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden almıştır. İlgi ve çalışma alanları: Felsefi Antropoloji, Epistemoloji, Etik. Descartes, Locke, Leibniz, Spinoza, Hume, Kant. “İnanmanın Felsefesi”, “Daha Güncel Felsefe”, “Felsefe...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
nedensellik ilkesine göre bir şeyin öncesizliğini kabul etmeyen bir yaklaşım,evrenin sonsuzluğunu kabul etmekle kendi içinde bir çelişkiye düşmüş olmuyor mu?
sonsuzlukla öncesizlik arasındaki fark nedir?

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
''Astrofiziğin büyük patlama teorisi,başlangıcı mutlak saymıyor sayamaz.Çünkü patlama zaten var olan bir enerjinin,bir noktada yoğunlaşıp genleşmesi ile oluyor.Ya onun öncesi neydi? öncesinin öncesi neydi? gider...sonsuz geri gider.Sorunu çatışkılı mı bırakacağız,yoksa başka bir düşünce tarzı ile çözüm arayabilir miyiz?
Nedensel geriye gidişte...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
''Astrofiziğin büyük patlama teorisi,başlangıcı mutlak saymıyor sayamaz.Çünkü patlama zaten var olan bir enerjinin,bir noktada yoğunlaşıp genleşmesi ile oluyor.Ya onun öncesi neydi? öncesinin öncesi neydi? gider...sonsuz geri gider.Sorunu çatışkılı mı bırakacağız,yoksa başka bir düşünce tarzı ile çözüm arayabilir miyiz...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ayhan sol'a göre canlılar,tanrıhaneden çıkmış eciş bücüş saçma sapan yaratıklar..biri soruyor nerenizi beğenmiyorsunuz diye;kolların yanında kanatlarda olsa iyi olurdu diyor..güldüm,tanrıhaneden çıkmış eciş bücüş yaratıklarmışız..aciz insan,sen neyi yaratabilirsin ki?

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
3-4 Şubat 2017

Felsefede Öz ve Töz Kavramları

3 Şubat Cuma:
13:00 Pınar Canevi: “Öz ve Töz Ayrımındaki Sorunsallar”
14:30 Ahmet Arslan: “Aristoteles'te Özün Varoluşa Önceliği”
16:00 Halil Turan: “Descartes'ın Tözleri ve İlişkin Bilgi Kuramsal Sorunlar”
17:30 Elif Çırakman: “Töz ve Özgürlük Meselesi”
19:30 Akşam...

Son düzenleme: