Neler yeni

Aşkozof - Serhan Kansu

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,902
Puanları
48


Aşk, insan ve felsefe üzerine bir roman...

Aşk, felsefe ve komedi bu kitapta buluştu: Aşkozof
Serhan Kansu’nun yeni kitabı 'Aşkozof: bir platon’ik aşığın Nietzsche'ye dönüş hikâyesi” raflardaki yerini aldı. Aşk, komedi ve felsefeyi bir araya getiren kitap samimi bir dille kaleme alındı.

Serhan Kansu yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerini ve insana dair kavramları tarihe mâl olmuş önemli filozof, bilim insanı ve sürpriz isimlerin düşüncelerinden hareketle masaya yatırırken okuyucuya felsefi kavramları da anlatıyor. Mizahi ve cüretkâr bir dili olan kitap, günümüz aşk yorumlamalarının dışındaki tarzı, yer yer sert başlıkları ve düşünülmeyeni düşündüren üslubuyla dikkat çekiyor. Sıklıkla ironiye rastlanan kitapta okuyucu zaman zaman iki farklı düşüncenin tam ortasında bırakılıyor ve taraf seçmeye davet ediliyor.

KISA HİKAYELERLE DESTEKLENDİ

Kitapta 3 karakter yer alıyor. Aşkozof, Utku ve Serhan. Aşkozof daha entelektüel bir tip iken Utku delikanlı filozof olarak anılıyor. Serhan ise olan biteni kaleme alan ve kitabın sonunda son sözü söyleyen kişi. Yer yer kısa hikâyelere de rastlanan kitapta, günümüzde sıklıkla yorumlanan “daima iyimserlik” düşüncesi yerine “gerçekçilik” düşüncesi öne çıkarılıyor. Absürt yorumlarını dahi Aristoteles, Platon, Nietzsche, Lou Salome, Simone De Beavoir gibi önemli filozoflardan hareketle temellendiren eser gerçeküstü sanılanı “gerçek” bir hale getiriyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/ask-felsefe-ve-komedi-bu-kitapta-bulustu-askozof/