Asgari Ucrete % 50 Zam Yalani.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Asgari Ucrete % 50 Zam Yalani. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 236 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Asgari Ucrete % 50 Zam Yalani.
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Asgari ucretten kesilen ;
Isveren kesintileri kaldirildi.fakat
Devletin kestigi vergiler bunlardan hic bahsedilmiyor.
Ne diyorlar di?
Asgari ucretten tum vergileri kaldirdik; ve % 50 zam yaptik cok ucuz bir yalan bu;
Devletin kestigi zorunlu vergiler var.

Asgari ucret net 4.200.tl deniyor.
Kabaca;

Hesapliyalim;
1.500tl.sgk kesintisi.
2.250 tl bes kesintisi.
3.50 tl gss kesintisi.
Toplayalım.800.tl .

4.200.t.-800.tl===3400.tl.
Yani gercek asgari ucret net.
3400.tl.
Bu durumda % 50 degil %22.5.tir.
Asgari ucrete gelen zam % 22.5 tir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şu an piyasada değilim çalışmıyorum ama açıklanan asgari ücret nettir yani 4.250 TL'dir
BES kesintisi yüzdeyle yapılır o kadar yüksek olamaz ve kişi adına hesabına bir fona aktarılır isterse kişi iptal eder çeker ya da orada birikir. Zorunlu BES e katılım zorunlu olsa bile iki ay sonra iptal eder.
SGK kesintisi brütün içinde

Az önce baktım brüt 5.004 denmiş ancak bu SGK için bana bi tık az gözüktü. Sonuçta işveren SGK payıyla maliyet 6 bin civarıdır, yakındır

Bunun dışında vergi kaldırma %50 zam değildir evet ve devleti zarara uğratma. Ben bunun zorunlu seçim hamlesi ya da iktidarı kaybetme durumunda gelecek iktidarları zor durumda bırakma olarak yorumluyorum

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bunun dışında reel asgari ücretin alım gücünün dönüp dolaşıp 3.500 seviyesine gerileyeceği doğru çünkü kaldırıldığı söylenen vergi -devlet gelir kaybedemeyeceği bütçe denkleymeyeceği için, mal ürün hizmetlere eklenip tüketiciye ücretliye ygeri dönecek yani sonuç olarak vergi yükü işverenden alınıp işçiye piyasaya bindirildi. Şark kurnazlığı...
İşçi hükümet devlet elele batacaksınız, dah ada batacaksınız demektir.
ama kğaıt üzerinde net 4.250 dir o da doğru.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç