Anlam Üstüne

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
Din hakkında herhangi bir dine mensup kişilerin diğerlerine zorbalık yapma hakkının olmadığı gibi,diğerlerinin de dindar kesimler hakkında inançsızlık konusunda zorbalık yapmaya haklarının olduğunu düşünmüyorum.

Semavi olsun ya da olmasın her din kendi çapında iyiyi öğütler ve dünyayı yaşanabilir kılmak için çabalar.Bunun yanında insana...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İnançlı insanların sonsuzluk saplantısı ile inançlı olunduğunu düşünmüyorum. İnançlı olmak aslında çok ağır bir yüktür, hata yaparsan inanmayan birisinden çok daha fazla sorumluluk taşırsın.
Kişi ister inançlı ister inançsız olsun bu dünyada amaçsız yaşayamaz. Kendi yaşam standartlarına göre hedefleri olmalı ki yaşama tutunabilsin.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Yazının amacı da, sizin hedef dediğiniz anlam kaynaklarını bulmak.
---​
Keşke bu kadar genel ifadeler veya detaya takılmalar yerine, daha spesifik ve kapsamlı eleştiriler ile övgüler alabilsem. Bir tek bu konu yüzünden söylemiyorum, daha önceki denemelerde de aynı durumla...

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
(...)İnançlı olup, başka konularda çok güzel eleştirel ve kanıtla düşünebilen insanlar da var. Yine de, genel olarak, dindarlık ne kadar artarsa, kanıtla düşünmenin o kadar köreldiği fikrindeyim(...)
Zorbalık derken bunu kastetmiştim.İllaki kulağından tutupta "İnanmayacaksın." demek...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben, şahsen, inanmayı bıraktığım sıralarda bir sonsuzluk olmaması fikri yüzünden hiç korkmadım. Çok doğal gelmişti. George Carlin'in deyimiyle, boşluktan geldik, kısa bir süre için var olduk, sonunda tekrar boşluğa döneceğiz, bunda garip olan ne var?
garip olan çok şey var bence.

''çok...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.komedyadunya.blogspot.com
@dijital
Alan Wolf kendi makalelerini peer review dediğimiz meslektaş incelemesine açmış bir kişi değil. Başka bir deyişle, makaleleri bilimsel olarak başka bilim insanları tarafından değerlendirilmiş değil çünkü bunu yapmamış olsaydı, bilimsellik açısından ne kadar yanlış oldukları hemen görülebilecekti. Yani, titrine rağmen bilimle...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@dijital
Alan Wolf kendi makalelerini peer review dediğimiz meslektaş incelemesine açmış bir kişi değil. Başka bir deyişle, makaleleri bilimsel olarak başka bilim insanları tarafından değerlendirilmiş değil çünkü bunu yapmamış olsaydı, bilimsellik açısından ne kadar yanlış oldukları hemen...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Alan Wolf'u hangi kriterlere göre sahte bilim insanı ilan ettiniz? Birçok bilim insanın yapamadığı sınırları aşması sebebi ile mi?

Fred Alan Wolf araştırmalarını tek başına yürütmemiştir. Fundamental Fysiks Group adı altında diğer fizikçi-matematikçiler ile beraber ortak çalışmalar yapmışlardır...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@ls2

Evet, geldi. Ölümün doğal bir şey olduğunu kabullenemiyorsanız, bu sizin probleminiz. Zira, hayatın -güzel olmasa da- bir parçası. Sonsuza kadar yaşam olacağı fikrine ihtiyaç duymuyorum, bu gerçeklikle baş etmek için. Hatta, bu sonsuzluk iddiasının bildiğim her şeye ters olduğunu görüyorum...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@Celebhol

Wolf, büyük bir araştırma grubunun parçası olarak yaptığı araştırmaları zaten meslektaşları ya da akademik çevreler ile paylaşıyor ayrıca bu çalışmaları dışarıdan takip edip, katılmak isteyenlere de imkan tanıyorlar kısacası şeffaf bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Grup zaten bilgi birikimini daha genç yaştaki fizikçilere aktarmak...

Son düzenleme:

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
@Celebhol

Wolf, büyük bir araştırma grubunun parçası olarak yaptığı araştırmaları zaten meslektaşları ya da akademik çevreler ile paylaşıyor ayrıca bu çalışmaları dışarıdan takip edip, katılmak isteyenlere de imkan tanıyorlar kısacası şeffaf bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Grup zaten bilgi...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@Celephol

Gerçekliği bilmek yani hakikati idrak edebilmek o kadar kolay görünmüyor. Bilimin geldiği son nokta, bir gerçeklik gibi algılanamaz çünkü her an değişebilir. Beynimizin bize yarattığı dünyanın dışına çıkamıyoruz ki hakikati bulabilelim. Beyin bize maddeyi katı algılatıyor fakat ortada katı bir madde bile olmayabilir. Beyin dalga...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
@Celephol

Gerçekliği bilmek yani hakikati idrak edebilmek o kadar kolay görünmüyor. Bilimin geldiği son nokta, bir gerçeklik gibi algılanamaz çünkü her an değişebilir. Beynimizin bize yarattığı dünyanın dışına çıkamıyoruz ki hakikati bulabilelim. Beyin bize maddeyi katı algılatıyor fakat ortada katı...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
@Celebhol

Moleküller de atomlardan, atomlar da atomaltı parçacıklardan oluştuğuna göre katı diye algılatan beyin olmalıdır. Kalbi duran bir insan, dakikalar sonra elektro şok ile hayata döndürüldüğünde bu şok cihazı, molekülleri bir araya mı getirmiş oluyor?
Parapsikolojik araştırmalar bazı Metafizik istihbarat örgütleri tarafından kontrol...

Son düzenleme:

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
@Celebhol

Moleküller de atomlardan, atomlar da atomaltı parçacıklardan oluştuğuna göre katı diye algılatan beyin olmalıdır. Kalbi duran bir insan, dakikalar sonra elektro şok ile hayata döndürüldüğünde bu şok cihazı, molekülleri bir araya mı getirmiş oluyor?
Parapsikolojik araştırmalar bazı...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben de yazdığım bir hikayede ülkede OHAL edileceğini, bunun da baştaki insanın kendi gücünü arttırmak ve muhalifleri bastırmak için olduğunu planlamıştım. 15 Temmuz'dan bir buçuk ay önce de, bir denememde ülkenin büyük bir kaosa sürüklendiği, bir dönüm noktasında olduğumuzu, yakın zamanda feci...