Anarko-Feminizm Emma Goldman

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Akımları kategorisinde Thetoyman tarafından oluşturulan Anarko-Feminizm Emma Goldman başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,168 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Akımları
Konu Başlığı Anarko-Feminizm Emma Goldman
Konbuyu başlatan Thetoyman
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Thetoyman

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
" Kadın ile erkek arasında aşkla kutsanmamış, doğal olmayan bütün birliktelikler fuhuştur. Kıskançlık ise, aşkın meyvesi olmaktan ziyade, erkeklerle seks tekeli kurmayı sağlayan bir bahanedir...

Teizm insan zihnine hakaret, ateizm ise hayatın güzelliğin ve insan zihnini en güçlü ve ebedi biçimde onanmasıdır....

Anarşizm insanın ufkunu açıp onu özgürleştiren bir güçtür; insanlara kendi yeteneklerine güvenmeyi, herkesin eşit ve güvenlikte olacağı bir hayat uğruna mücadele etmeyi tek birimiz bile tutsak ve hiçbirimizin özgür olamayacağını öğretir...

Anarşizm tek bir kişinin yada bir grup insanın başkalarının hayatını düzenleme girişimini reddeder. Başka toplumsal felsefelerin hiçbirinin insanlığa itimadı yokken, anarşizm insanlığa ve onun potansiyellerine güvenmek üzere kurulmuştur. Başka felsefeler insanın kendisini yönetemeyeceğine ve yönetilmesi gerektiğine ısrar ederler. Bu günlerde çoğu insan devlet ne kadar gelişmişse toplumunda aynı oranda gelişeceğine inanıyor.Bu eski kötek inancıdır. Bir çoçuğun sopayı sırtından eksik etmezseniz büyüdüğünde - kadın ve erkek olduğunda - nasıl davranacağını iyi bilir! Biz kendimizi böyle aptalca düşüncelerden kurtardık. Biz, eğitimin, genç bünyenin, onu vurup kırmakla, itip kakmakla ve küçük düşürmekle sağlıklı bir yolda ilerlemesinin sağlanamayacağını anlamış bulunuyoruz. Çocuk gelişiminde özgürlüğün, hem çocuğa hem topluma ilişkn olarak daha iyi sonuçlar sağladığını öğrendik...

Ben, toplumun belli bir bölümüne hitap etmiyorum; sadece işçilere seslenmiyorum. Üst sınıflara da sesleniyorum, aslında onların işçilerden daha fazla aydınlanmaya ihtiyaçları var "

Emma Goldman- Dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç