Almanya Türkiye Asgari Ücret Karşılaştırması. Et Döner Çerçevesinde

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyasetçiler kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Almanya Türkiye Asgari Ücret Karşılaştırması. Et Döner Çerçevesinde başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,825 kez görüntülenmiş, 58 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyasetçiler
Konu Başlığı Almanya Türkiye Asgari Ücret Karşılaştırması. Et Döner Çerçevesinde
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sen şimdi Et Süt Kurumu diyorsun ya ben Almancıların indirim marketlerinde indirim günlerinde 3 euro ya kıyma topladığını biliyorum. Tavuk fiyatlarına baktın mı? 3kilo 10 kilo fiyatı onlar. But 1,3 euro.
Ki Almanya da tavuk döner kahverengi denir Türkiye kadar sağlıksız yetişmiyor. Göğüs pahalı ve tavuk döner ucuz değil

Senin hesabınla bile (1.500 euro) 1 tondan fazla tavuk but alırım.

Bir hesapla bakalım Türkiye de asgari ücret kaç kg tavuk but alır?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
nereden 1 euroya tavuk but alıyorsun bu bana abartı geldi kaynak var mı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
140 gram ekmek içi 5 euro şimdi bu kaynak sağlam mı değil mi? (Geç oldu yarın bulcam ben sana kaynak)

Aynı döner Ekrem Coşkun 24 TL

Şimdi doluluğa bak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
nereden 1 euroya tavuk but alıyorsun bu bana abartı geldi kaynak var mı

Kaynak ve iyi geceler

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.

Burada kuşbaşı et 9 euro almanyada
Türkiye de 33 tl kuşbaşı et.
1500 euro bölü 9 euro 166 kilo kuşbaşı yer aylık almanyada
3800 tl bölü 33 tl 115 kilo kuşbaşı yer aylık Türkiye de

Yani pek fark yok

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Yani pek fark yok

Arkadaş Türkiye de 33 TL kuşbaşı et diyorsun. Sana Almanya Türkiye market fiyatı verdik. Kol eti, but eti, vs ayrı ayrı. Almanya da 8 euro olan et Türkiye de 100 lira. Bunun lamı cimi yok..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Uyuyacağım dedim uyuyamadım. Cimri linkinden telefondan bakmadım ama ben sana başka bir kaç şey yazayım.

Birincisi dedin ki asgari ücretin 3.800-4.000 olması bekleniyor gazetede okudum. Ne türden bir gazete okuyorsun? Bu 2023 ün beklentisi olabilir diye sana hatırlattım. İkincisi sözde işverenin yükünü azaltma adında beklentiler var yani vergi yükünün düşürülmesi. Hükümetin bunu yapamaz. Yapsa bile ne olacağını ben biliyorum. İşverenin ödediği vergi yükünü çalışanın sırtına koymak ücret gelirini daha çok düşürüp fiyatları daha çok şişirmekten başka işe yaramaz. Ekonomi gönderimi okuyun sorun. Diğer gönderine yazdım. Ben ekonomi gönderime yazdığım dönemdeki asgari ücret alım gücü bana reel %60 a yakın ermiştir ve çalışan 2022 sonunu göremez bu türden bir düzeltme uygulanmadıkça. Sizin dediğiniz yüksek ücret artışı ya da zam ya tamamen politik manipülasyon ya da seçim hilesi vb aracı olmalı yani 2023 e yatırım oy toplama vs ama onu da sağlayamacaklardır ve her ne olursa kabak çalışanın başına patlayacaktır. Algı manipülasyonu dışında reel bir artış sağlanacağına dair hiç bir ışık emare görmüyoruz.

Et fiyatı yazıyorsun. 2022 sonunda ne olacak? Biliyor musun? Gıda fiyatlarından haberin var mı? Gübre ya da akaryakıt ve enerji fiyatlarından haberin var mı? Piyasa enflasyon toparlaması fiyat düzenlemeleri vb kaç ay geriden geliyor haberin var mı?
Asgari ücret 4 bin olduğunda et 200 lira...
Yaptığım hesaplar doğru.
Alman ücretinin 10 da biri ile her gün bir döner yer.. Türk ücretinin 4 te biri ile aynı döneri nerdeyse yiyemiyor. Net. Nokta...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Yani pek fark yok
Bak şimdi
2020 nin ilk ve ikinci çeyreği çalışıyordum. Etin kilosu 50 liraydı. 50 liraya et alıyordum. Eti 50 liradan alıyordum. Yaklaşık 1.5 yıl önce. Bu et 90 civarı. Bu kadar.

İkincisi bu sene kurbanda karkas
et/hayvan kaç liraymış bir sor öğren. İkinci ricamda seneye 2022 de aklına kalsın aynı hayvan/et kaç liraymış onu da buraya ekle...

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bak şimdi
2020 nin ilk ve ikinci çeyreği çalışıyordum. Etin kilosu 50 liraydı. 50 liraya et alıyordum. Eti 50 liradan alıyordum. Yaklaşık 1.5 yıl önce. Bu et 90 civarı. Bu kadar.

İkincisi bu sene kurbanda karkas
et/hayvan kaç liraymış bir sor öğren. İkinci ricamda seneye 2022 de aklına kalsın aynı hayvan/et kaç liraymış onu da buraya ekle...
linkini verdiğim yerde 33 tl, sen hep almanyadaki en ucuzunu gösteriyorsun ben de Türkiye'deki en ucuzunu gösterdim, biraz iyisini yemek istiyorsan devletin kurumu et ve süt kurumunda 60 lira, ne idiğü belli olmayan kasap etine 90 lira verenin aklında şüphe ederim.

o haber de şinitzel den bahsediyor şinitzel tavuktan yapılır, yani 4 euro olan tavuk döner, bak arkadaşın mesajını kopyalıyorum:

Almanya'da yaşıyorum.Kreuzberg'de Kaliteli ve lezzetli ve ucuz.

Bak yukarıda arkadaş ucuz diyor ve 10 euro ya aldığını söylüyor almanyda da 4 euroya et döner yemen imkansız, bir de arkadaşın 10 euro dediği almanydaki ucuz olan et döner.

T

TENTEN

Ziyaretçi

Yani pek fark yok
Şu anki asgari ücrete göre hesaplamalısın?
2.825,90 TL
Asgari ücret 3800 tl olduğunda etin ne kadar olacağı belirsiz. :)

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
linkini verdiğim yerde 33 tl, sen hep almanyadaki en ucuzunu gösteriyorsun ben de Türkiye'deki en ucuzunu gösterdim, biraz iyisini yemek istiyorsan devletin kurumu et ve süt kurumunda 60 lira, ne idiğü belli olmayan kasap etine 90 lira verenin aklında şüphe ederim.

o haber de şinitzel den bahsediyor şinitzel tavuktan yapılır, yani 4 euro olan tavuk döner, bak arkadaşın mesajını kopyalıyorum:

Almanya'da yaşıyorum. Kreuzberg'de Kaliteli ve lezzetli ve ucuz.

Bak yukarıda arkadaş ucuz diyor ve 10 euro ya aldığını söylüyor almanyda da 4 euroya et döner yemen imkansız, bir de arkadaşın 10 euro dediği almanydaki ucuz olan et döner.

Satın al yayınla bakalım

Ben Almanya da ucuz yer göstermedim

Şu an seninle iletişim kurulamayacağı anlaşılmış oldu

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sana ben cevabımı buradan verdim

İster anla ister anlama konu kapanmıştır

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

'da 4 euro'ya satılan büyük ilgi görüyor. Döner dükkanı işleten Enver Yıldırım: "Benim bildiğim Almanların en önemli yemeği ve 15 ile 25 euro fiyata kadar satılıyor. Almanlar Siz Türkler iyi ki Almanya'ya geldiniz diyor.

Yıldırım, Döneri biz 4 euro'dan satıyoruz, porsiyon olursa 8 euro. Her bir ekmek arasına 180 - 200 gram arası döner koyuyoruz dedi.​

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç