Allaha inananlar çok azsınız.

Serdar Gülüm

Yeni üye
Kayıtlı Üye
[video=youtube;qhHCjw86D_Y#!]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qhHCjw86D_Y#![/video]

MAİDE 104. Onlara, "Allah’ın indirdiğine ve Resûl’e gelin" denildiği vakit, "Babalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol) bize yeter" derler. Ataları hiçbir şey bilmiyor ve doğru yol üzerinde bulunmuyor iseler de mi?
Videoyu propoganda maksatlı eklemedim öncelikle onu belirteyim. Başlagıcında anlattıkları ilgimi çekti. Ayeti de videonun altındaki yorumdan aldım. biraz beyin jimnastiği.

Hristiyanlar içinde budistler içinde müslümanlar içinde durum yukarıda anlatıldığı gibi. Mesela benim tanıdığım müslümanlar içinde incil okuyan yok. En çok inananı olan din ile ilgili en geçerli kaynağı okumadan nasıl din tercihi yaptın. Cevap çok basit, yapmadın. Çoğunluk anne babasından görerek din seçecektir.

Burada bu şekilde geleneksel dini seçenler beni ilgilendirmiyor. Onlar Borneo'da doğup muza da tapabilirdi.

Bundan sonrası matemetik.

Diyorum ki bu durumda gerçekten doğru dini seçenler sadece din değiştirenlerin arasında olacaktır. Bu sayı hatırlamadığım bir kaynakta %1 di. Bu sayıya eşit sayıda da samimi olarak anne babasının dinini tekrar seçerek din değiştirmeyenler de olacaktır. Bu durumda inlarından %2 si din konusunda samimi bir seçim yapmış olmalı. Toplam tercih yapılan din sayısı 3 diyelim. Bu seçim çok ağırlıklı 3 ana din etrafında dönüyor. Bunların birinin doğru olduğunu kabul etsek. Toplumun %2/3 ü samimi olarak doğru dine inanıyor demektir. Rakam % 0,66.
Bunların yarısı cennete gtmeyi haketse..
Yuvarlak hesap bin kişide 3 kişi yapar.
333 kişide 1 kişi.
Samimiyet oranı şaşırtıcı derecede düşük çıkar.

(Benimde bu konuda samimi olmama ihtimalim var tabiki.)

sakal

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bilim ben öldükten sonra ne olacağıma ve benim bu dünyada bulunma amacıma cevap veremiyor sayın siyyah..ve ayrıca bilim şu kısacık ömrümde merak ettiğim çoğu sorunun cevabını veremeyecek..tüm soruların cevabını bilen bir'e inanıyorum...

Serdar Gülüm

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilim ben öldükten sonra ne olacağıma ve benim bu dünyada bulunma amacıma cevap veremiyor sayın siyyah..ve ayrıca bilim şu kısacık ömrümde merak ettiğim çoğu sorunun cevabını veremeyecek..tüm soruların cevabını bilen bir'e inanıyorum...
Haklı olabilirsin sakalpoz. 300 de 1 ihtimalle... :)

F

Fetâ

Ziyaretçi
[video=youtube;qhHCjw86D_Y#!]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qhHCjw86D_Y#![/video]

Videoyu propoganda maksatlı eklemedim öncelikle onu belirteyim. Başlagıcında anlattıkları ilgimi çekti. Ayeti de videonun altındaki yorumdan aldım. biraz beyin jimnastiği.

Hristiyanlar içinde budistler içinde müslümanlar içinde durum yukarıda anlatıldığı gibi. Mesela benim tanıdığım müslümanlar içinde incil okuyan yok. En çok inananı olan din ile ilgili en geçerli kaynağı okumadan nasıl din tercihi yaptın. Cevap çok basit, yapmadın. Çoğunluk anne babasından görerek din seçecektir.

Burada bu şekilde geleneksel dini seçenler beni ilgilendirmiyor. Onlar Borneo'da doğup muza da tapabilirdi.

Bundan sonrası matemetik.

Diyorum ki bu durumda gerçekten doğru dini seçenler sadece din değiştirenlerin arasında olacaktır. Bu sayı hatırlamadığım bir kaynakta %1 di. Bu sayıya eşit sayıda da samimi olarak anne babasının dinini tekrar seçerek din değiştirmeyenler de olacaktır. Bu durumda inlarından %2 si din konusunda samimi bir seçim yapmış olmalı. Toplam tercih yapılan din sayısı 3 diyelim. Bu seçim çok ağırlıklı 3 ana din etrafında dönüyor. Bunların birinin doğru olduğunu kabul etsek. Toplumun %2/3 ü samimi olarak doğru dine inanıyor demektir. Rakam % 0,66.
Bunların yarısı cennete gtmeyi haketse..
Yuvarlak hesap bin kişide 3 kişi yapar.
333 kişide 1 kişi.
Samimiyet oranı şaşırtıcı derecede düşük çıkar.

(Benimde bu konuda samimi olmama ihtimalim var tabiki.)
Bu hesaba göre cennette baya bi boş yer kalacak. Bize de düşer mi acep; şöyle mütevazi bir köşecik? :)

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bakara 170 : Onlara (müşriklere) Allah'ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, "Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız" dediler. Ya ataları birşey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?

sakal

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ben kulumun zannı üzereyim diyor.Kaynak bir yalnız sular karışmış...,sonuçta bütün sular denize dökülür,ya karışarak ya kuruyup buharlaşarak bir şekilde aynı kaynağa ulaşır..yok olmak yok..

P

Pyramos

Ziyaretçi
Bu inanç çeşitliliği meselesini çok derin biçimde irdelemek gerek. ama o kadar karmaşık ki neresinden başlayacağız. Yaratıcıya inanan birinin içinde bulunduğu toplumdaki dini ve yaratıcıyı kabul edip yeni arayışa girmemesi psiko-sosyal olarak oldukça normal...ki zaten böyle de oluyor.. bu videoda bu çeşitlilikle ve psiko -sosyal gerçeklikle inançlıların üzerine çıkarımlar yapılması ise zaten anlaşıldığı gibi ideolojik..bilim de kamuflajı her zamanki gibi..

Tanrı herşeyin yaratıcısı ise herşeyin sebebide bir şekilde O 'dur..iyi/ kötü ne farkeder? Mutlak bir Tanrı emir gönderir mi? ayrım yapar mı? yaparsa neden yapar?

kısaca çok derin bir konu işte.. o kadar basit değil... bu sebeble bu video düz mantık, ideolojik mantık, sığ mantık vs vs

derin k.

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bilimin açıklayamadığı
ve insan beyninin algılayamadığı noktalara tanrıya inanmayanların açıklaması nedir ?

derin k.

Yeni üye
Kayıtlı Üye
maddeyi araştırıp evirip çevirebilirsin ama madde yaratamazsın.yoktan var edemezsin yani.varsan da birisi yaratmış demek ki. sadece madde değil bazıların enerji vs. diyerek açıkladığı ruh akıl gibi şeylerde var.
mesela; madde, incelenir en küçük parçalarına kadar araştırılıp bulunur peki bu parçaları oluşturan nedir zıtlıktan doğan birleşme nerden çıkmıştır kim akıl etmiş kim yapmış kim yaratmış?açıklamanız nedir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
maddeyi araştırıp evirip çevirebilirsin ama madde yaratamazsın.yoktan var edemezsin yani.varsan da birisi yaratmış demek ki. sadece madde değil bazıların enerji vs. diyerek açıkladığı ruh akıl gibi şeylerde var.
mesela; madde, incelenir en küçük parçalarına kadar araştırılıp bulunur peki bu parçaları oluşturan nedir zıtlıktan doğan birleşme nerden çıkmıştır kim akıl etmiş kim yapmış kim yaratmış?açıklamanız nedir?
Bu sorularin temeli yaratilistan yola cikmaktir. Bilim sadece gozlemler ve bilgisini ortaya koyar. Zaten henuz bilinmeyen bir seye verilecek her turlu yanit inanctir. Bu da ihtiyac meselesi. Maddeyi olusturan parcxalarin once atom, sonra da atom parcaciklari oldugunu bilim ortaya koydu. Koymaya da devam ediyor.

Zaten bilim nokta koymaz. Inanc nokta koyar. Bilim gozlemler, sorgular, arastirir, inceler, bulur v.s.

Neden illa bir yaratici ariyorsun?

Ya da neden buldugunu zannettigin yaraticinin da yaraticisiniaramiyorsun?

Sence bu arama nerde sonlanir?

Bilim ise sonlamaz.

derin k.

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bilim tarihçisiyim.bilimle ilgili yeteri kadar bilgiye sahibim.ve bu bana tanrının varlığını gösteriyor.peki siz neden kendinizi inanmak için zorluyorsunuz inanlara sadece saygı duymayıp inanmamaları için çaba harcamanız neden ?inanmak istemediğiniz şey tanrımı sadece ?

M

monaliza

Ziyaretçi
Allah'a inananlar çok azsa; inanmayanların bu telaşı neden?
Çünkü attıkları partavallara kendileri bile inanmıyorlar..
Gülünecek halleri var zavallıların açıkçası.
Gülüp geçmek lazım
Bir de Allah hidayet versin demek.
Ne kafa yormaya değer bunları, ne de ciddiye almaya...

F

faust

Ziyaretçi
Hocam bende köken olarak kimyacıyım (akademik anlamda bir birikimim yok malesef) ,fizik ilgi alanım olmak üzere bu şekilde eğitimime devam etmek istiyorum,bunun yanında felsefe ve psikolojiyle (yüzeysel) ilgileniyorum ama nedense bir tanrı fikri hiç bir zaman kafamda olumlanamadı yada en azından şüpheliyim,kimse sıfır noktasından ötesini bilmiyor ve bilemeyecekte,bilim tarihçisi olmanız çok iyi aslında yani en azından bilim dilinin/karmaşasının içerisindesiniz,bu konuda yazılarınızı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.

F

faust

Ziyaretçi
Allah'a inananlar çok azsa; inanmayanların bu telaşı neden?
Çünkü attıkları partavallara kendileri bile inanmıyorlar..
Gülünecek halleri var zavallıların açıkçası.
Gülüp geçmek lazım
Bir de Allah hidayet versin demek.
Ne kafa yormaya değer bunları, ne de ciddiye almaya...
O zaman tartışmaya da gerek yok hocam her şey zaten söylenmiş!

derin k.

Yeni üye
Kayıtlı Üye
tanrıyla ilgili olarak; bu senin içinde olan bir şey inanıp inanmamak meselesi.bu ara uzun bir dönem fizik tarihiyle ilgileneceğim vaktim olacağını sanmıyorum siteye girmek için.okumak araştırmak en iyisi her zaman.

derin k.

Yeni üye
Kayıtlı Üye
tartışma yapıcıysa tartışmalı insan ve de

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bir yaratıcı fikri olması kendi içerisinde tutarsız..Herşeyin bir yaratıcısı var ise yaratıcının da yaratıcısı olması zaruridir. Yok herşeyin bir yaratıcısı olması gerekmiyor ise o halde mutlak anlamda bir yaratıcının olması da gereksizdir.

sakal

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bir yaratıcı fikri olması kendi içerisinde tutarsız..Herşeyin bir yaratıcısı var ise yaratıcının da yaratıcısı olması zaruridir. Yok herşeyin bir yaratıcısı olması gerekmiyor ise o halde mutlak anlamda bir yaratıcının olması da gereksizdir.
bence de üzerinde düşünülmesi tartışılması gereken bir konu yalnız konunun uzmanları tarafından..şahsen ben kendimi yeterli görmemekle beraber bu soru ile oldukça bocalamışımdır..buna benzer bir şeyde big bang olayı..farz edelim doğru..aynı tanrıyı kim yarattı sorusu gibi o ilk parçayı kim yarattı veya ortaya koydu..?