Allah Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde A Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Allah Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,517 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı A Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Allah Nedir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Allah, Islam felsefesinin dini ve teolojik temeldeki metafizik ve etik yonlendirim ve yaptirim getiren ilahidir.

Bu felsefeye gore, ondan baska "tapacak" ilah yoktur.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Verdigim linklerde yeteri kadar anlatilmis.

Bir de sen anlat ta biz dinliyelim.
ben anlatırım ,benim için çok kolay...

ama ben senin numenal ve fenomenal düzlemden nasıl yorumlayacağını merakla bekliyorum,
ayrıca ALLAH=.... bilgisi ne senin verdiği linkte nede başka bir yerde var....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ben anlatırım ,benim için çok kolay...

ama ben senin numenal ve fenomenal düzlemden nasıl yorumlayacağını merakla bekliyorum,
ayrıca ALLAH=.... bilgisi ne senin verdiği linkte nede başka bir yerde var....

Hele sen bir anlat ta, o zaman merak ettigin yorumu alirsin.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Hele sen bir anlat ta, o zaman merak ettigin yorumu alirsin.

"allah " lafzı islami terminolojide karşılığı olmayan tek kelimedir,
karşılığı yoktur denemez,ancak karşılığını avamdan gizlemek havasın işine gelir,çünkü allah lafzının karşılığını açıklamak bilinen tüm sistemi yerle bir eder...

bunu dedikten sonra; allah=alemlerin rabbi+şeytan dır diyerek bir yere gelelim...

hadi buyur bakalım; numen ve fenomene göre durum ne imiş???

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"allah " lafzı islami terminolojide karşılığı olmayan tek kelimedir,
karşılığı yoktur denemez,ancak karşılığını avamdan gizlemek havasın işine gelir,çünkü allah lafzının karşılığını açıklamak bilinen tüm sistemi yerle bir eder...

bunu dedikten sonra; allah=alemlerin rabbi+şeytan dır diyerek bir yere gelelim...

hadi buyur bakalım; numen ve fenomene göre durum ne imiş???

Her kavram ve kelimenin ortaya atani insanoglu oldugu icin, ilk bunu ortaya kim ve hangi dilde atmissa, sadece tarihsel bir arastirma olarak kavramin etimolojik kokeninin nerden geldigi bilinemiyor olabilir.

Bilinen ya da ortaya konmus seyler vardir.

Bunlar Muhammed ve Islami oncesi bu kelimenin oldugudur.

"lailahe illallah" soyleminde de ilah'a ve ilahlarin ilahi'na isaret ettigidir. Tabi sen istersen seytan'i ayri bir yere koyabilirsin. Ama o zaman da seytani diger meleklerden ayirmis olursun (neden acaba?)

Bu arada fenomeni bu sefer dogru yazmissin. :)

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Her kavram ve kelimenin ortaya atani insanoglu oldugu icin, ilk bunu ortaya kim ve hangi dilde atmissa, sadece tarihsel bir arastirma olarak kavramin etimolojik kokeninin nerden geldigi bilinemiyor olabilir.
"allah" islamın olmazsa olmazıdır ve kuran ve muhammed ile ortaya çıkmamıştır,nerede ve nezaman ortaya çıktığı ise bilenler tarafından ne olarak biliniyor...
Bilinen ya da ortaya konmus seyler vardir. var ise göster...

Bunlar Muhammed ve Islami oncesi bu kelimenin oldugudur. evet ama önce olduğu zamanlarda tam bir karşılığı varken acaba şimdi neden gizlidir,aynen yahudilerin YHWE si gibi...

"lailahe illallah" soyleminde de ilah'a ve ilahlarin ilahi'na isaret ettigidir. Tabi sen istersen seytan'i ayri bir yere koyabilirsin. Ama o zaman da seytani diger meleklerden ayirmis olursun (neden acaba?)
sevgili ebu cehilim benim, şeytan zaten diğer meleklerden ayrıdır,çünkü o melek değil meliktir,aynen alemlerin rabbi gibi,
ancak garibim imalatta yetkiyi elinden kaçırıdığı için "düşenlerden" olmuştur...

Bu arada fenomeni bu sefer dogru yazmissin. :)

her zaman doğru yazarım merak etme,bazen klavye 10 parmak yazmanın hızına yetişemiyor...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
her zaman doğru yazarım merak etme,bazen klavye 10 parmak yazmanın hızına yetişemiyor...

Senden ricam, su alinti ici cevap verme isine bir son ver. Cunku alinti ici yazilanlar, alintiya dahilmis gibi algilaniyor. GOsterdim "gizli olan" ne?

Eh boylece, sayende yeni bir seytan tanimi okumus olduk.

Tabi "mukemmel" olan her zaman her seyi dogru yazar, ona ne suphe!

Melik'in tanimini verir misin? Nerden "dusmus?"

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Senden ricam, su alinti ici cevap verme isine bir son ver. Cunku alinti ici yazilanlar, alintiya dahilmis gibi algilaniyor. GOsterdim "gizli olan" ne?

Eh boylece, sayende yeni bir seytan tanimi okumus olduk.

Tabi "mukemmel" olan her zaman her seyi dogru yazar, ona ne suphe!

Melik'in tanimini verir misin? Nerden "dusmus?"

eğer bu konularda yazmayı deneyeceksen;
hint destanlarından "fil "suresine kadar bir şeyleri kurcalaman gerek...

şeytan=azazil denilen vatandaşın nereden ve nasıl düştüğünü öğrenmek istiyorsan "kumran yazıtları" denilen enog/hanog/idris e ait olan metinler ile en azından anadoluda yaşayan yezidilerin kitap al calva sını okumalısın...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
eğer bu konularda yazmayı deneyeceksen;
hint destanlarından "fil "suresine kadar bir şeyleri kurcalaman gerek...

şeytan=azazil denilen vatandaşın nereden ve nasıl düştüğünü öğrenmek istiyorsan "kumran yazıtları" denilen enog/hanog/idris e ait olan metinler ile en azından anadoluda yaşayan yezidilerin kitap al calva sını okumalısın...

Ne teoloji genelde ne de Allah ozelde ilgi alanim da degil. O yuzden ben senin gibi "kurcalaman gerek/okumalisin" dan ziyade, buranin bir kitle platformu oldugunun farkina varir, varsa konu hakkinda paylasacak bilgim, paylasirim.

Aynisini sana da tavsiye ederim.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
eğer genelde teoloji özelde allah-YHWE_manitu-şiwa ve benzerleri ilgi alanında değilse,
kuran-incil-tevrat-vs metinler seni ilgilendirmiyorsa,
onların içeriği olan değerler üzerinden konuşmakta kapsama alanına girmemeli...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
eğer genelde teoloji özelde allah-YHWE_manitu-şiwa ve benzerleri ilgi alanında değilse,
kuran-incil-tevrat-vs metinler seni ilgilendirmiyorsa,
onların içeriği olan değerler üzerinden konuşmakta kapsama alanına girmemeli...

Nedenmis o? Benim hangi konuda ne yazacagima ancak ben karar veririm. Ayrica ben her basligi bilgi vermek adina da acmam. Site okur/yazar kitlesi konu hakkinda bilgi alis verisi yapsin diye, ya da bir konu hakkinda site okur/yazar kitlesinin dusuncesinin dile gelmesi icin de acarim.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
işte bu cevap, evrensel insan düşüncesine sahip olarak birey bilincine ulaştığı iddiası dolaşmana uygun düşmedi...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
işte bu cevap, evrensel insan düşüncesine sahip olarak birey bilincine ulaştığı iddiası dolaşmana uygun düşmedi...

Ne yapalim, algi senin algin. Ayrica mesajin icerigi her zaman evrensel-insan zihniyetinin gozlemini yansitacak diye bir durum da yok. Hele senin gibi kisiye yonelik yazi dili ve uslubu kullanan bir beyine karsi da gerek yok.

O yuzden bazan da bireysel goruslerimi dile getiriyorum.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
futbol oynarken zorda kalınca yapılan hareketlerden birisi de topu taça atmaktır,
halk arasında bu çok kullanılır...
levent kırca ise bu konuyu "tam yerine geldi manzara koyduk" diye ifade eder...

saygılar...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar