Allah isminin kökeni

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Allah isminin kökeni başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 729 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Allah isminin kökeni
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Farkeder mi

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
@https://www.youtube.com/watch?v=x8Gy_Z5qGc4&feature=share;

ls2

Kahin
Onursal Üye
Allah deyince hala yüreğime duygular dolar..

Allah ile büyüdüm,konuştum,dualar ettim, sevdim ,çok sevdim,taptım herşey bildim.

ama işte ögrendikçe,dünyayı ve insanları tanıdıkça,düşündükçe..

kalbimizden ve zihnimizden başka yerde olmayan hayali ilahlardan biriymiş..

yalamış.. insanoğlunun yarattığı sıradan bir yalan ilahmış..

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Videoyu izlemek için vaktim yok ama birkaç yorum yapmam rahatsızlık vermez umuyorum.

El-ilah'tan gelmektedir sözlükte. Bence sevgidir, güvendir.
Bilgeliktir, yaslanacak bir çınardır, insana kendisinden bir parça üfleyen(ruh) kalbine sevgiyi koyandır.(aşk değil)

Allah insana kendinden parça vermiştir Hallacı Mansurun sırrını çözüp, Enel Hak demesidir. Allah herşeyin sahibidir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hallacı Mansurun sırrını çözüp, Enel Hak demesidir.

sır mır çözmemiştir, tasavvuf dinlerden bağımsız bir felsefedir ve bana göre saçmalıktır. bu felsefenin dini metinlerden pasajlar alıp kendine yamaması da ikinci saçmalıktır.

din ve tasavvufun birbirlerinden karşılıklı faydalanması da üçüncü saçmalıktır.

varsa bir babayiğit islamın tasavvufi yorumunun yapilabileceğine dair bana kanıt sunsun.

yıllarca oyalandım bu saçmalıklarla. artık karşısındayım. ve buna hakkım olduğunu düşünüyorum.

T

Togepi

Ziyaretçi
belli bir yaştan sonra zor oluyor tabii ;

Arap%C3%A7a-%C3%B6%C4%9Frenmek.jpg

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Din tartışması yapmak için gelmedim, dostlar.
Tasavvuf islamla bağlantılı olabilir veya olmayabilir sevgili Ls2. Hakkın olduğunu düşündüğün şeyi savunmana asla karşı değilim ve destekliyorum. Birşeyler yaşamışsın, belli. Bu seni kinle de doldurmuş olabilir. Belki de, araştırmaktan sıkılıp, eksi kutba dönmüşsündür, lakin insanların inancı bu yönde olabilir. Tasavvuf zaten sadece Islam dininden çıkma değildir. Içerisinde felsefe vardır elbet, herşeyde olduğu gibi. Bizim amacımız insanın egosuna olan bağlılığını yıkmak olmalı. Burada Islamla tasavvufu iki ayrı konu olarak ele almalı, çünkü öyleler.

Kuran tabi ki insanların anlaşılması için gönderilmiş bu sebeple Arapça okumaktansa kişinin kendi anadilinde okuması mantık çerçevesine dahil görülmelidir, ne var ki, Arapça bu bağlamda maalesef kutsallaştırılmıştır sevgili Togepi. Karikatür bu durumu güzel yansıtmış çizeni tebrik etmeli.

Uzun lafın kısası farklı konuları karıştırmamak gerek, çoğu dinin ortak noktası şudur ki, Tanrı sevgidir. Köken olaraksa Allah El-Ilah'tan gelir yanı Türkçedeki Tanrıya denk gelmektedir anlam olarak.
Saygılarımla

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç