Alevi Firtinasi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde phi tarafından oluşturulan Alevi Firtinasi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,182 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Alevi Firtinasi
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayirdir ya alevi misyonerligi mi basladi bu sitede ) Bilelim yani.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Hertürlü inancın misyonerliği var da alevilik neden olmasın?

fides

Kahin
Yeni Üye
Yahu bir avatara bu kadar takılmaz ki. Ben senin göğsü çıplak fotoğrafını adminken avatar olarak kullanmana bir şey dedim mi!!
Ya da V For Vendatta avatarını kullanarak yani anarşist bir önderi, anarşizmi anlatan bir filmin avatarını kullanarak yazdığın faşizan yorumlara yahu ne alaka bir git oku şu anarşizmi hiç dedim mi!
Alevilik, misyonerlikle mi oluyormuş? Sen getir herhangi bir mezhepten birini Alevi olabiliyor mu? En fazla felsefesine saygı duyulur. Yani lafın özü Aleviliğin misyonerliği olmaz.
Gelelim avatarıma. Hallac'ı Mansur'a. Yani insanı insan olarak değerlendiren yer yüzündeki hiç bir dinin, hiç bir inanışın diğerinden üstünlüğünü kabul etmeyen ve aynı anda hepsini kucaklayan, sahip çıkan anlayış senin pragmatist değerlerine ters mi geldi? Yani teist,deist,ateist,panteist,panenteist,agnostik vs gibi inanışların hiç birini bir diğerinden üstün tutmayan, bir Hıristiyanı da bir ateisti de aynı güzellikte aynı içtenlikte karşılayan bir inanış ülkücü anlayışa mı ters geldi?
Halkın sosyal ve ekonomik anlamda eşitliğini savunan görüş faşizme ters mi geldi?

Bu benim görüşüm, ve ben saygı duyarım buna.Bu görüşe saygı duymak için Alevi olmak gerekmez!! Ki tarihte de bir çok düşünür gönülden benimsemiş saygı duymuştur Alevi olmamalarına rağmen.
Aleviliği de ne ben ne Leprachaun ne de başkaları misyonerlik faliyetinde kullanamaz. Ama belli ki forumdaki Alevilerin varlığını pek hazmedememiş bir karaktersin. Ne yapmayı düşünüyorsun benzinle yakmayı mı yoksa linç ederek,silahla, kılıçla soykırım yapmayı mı?
İşin düşünce Atatürk'ü savunursun forumdan birileri Atatürk'ü eleştirdiği için banlarsın bir süre sonra da iktidardan öğrendiklerini forumdakilerine kakalamaya çalışırsın.Sonra da Kemalizmi eleştiren bir forum üyesinden yazını kullanayım dergide diye söylemde bulunursun. O da yetmez gidersin Atatürk'ü Dersimdeki rolü ile eleştirmeye oradakilerin öldürülmesine öncülük etti diye suçlarsın. Dersim'de öldürülenler Alevi değil miydi?
Yani sen Alevileri pragmatist değerlerin içinde ordan oraya atarken şimdi ne oldu da böyle bir konu açtın? Sana Leprechaun'un "Aleviyim" demesi mi zoruna gitti? Yoksa senin ezik kaldığın yerde sana cevap verenlerin Alevi olması mı zoruna gitti?

P

Pyramos

Ziyaretçi
Sayın Phi; son zamanlarda dalga mı geçiyorsunuz görüş mü yazıyorsunuz (adam mı seçiyorsunuz) belli olmuyor! ne bitmez öfkeniz varmış ya kaç gündür dinmedi gitti

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Hayirdir ya alevi misyonerligi mi basladi bu sitede ) Bilelim yani.
farzedelim alevi misyonerliği başladı. eee ne var bunda? suç mu, yasak mı? Muhsin İyi'nin günlerdir açtığı topiklerin tamamı ehli sünnet misyonerliği değil mi? kalkıpta "hayrola sünni misyonerliği mi başladı bu sitede) bilelim yani" dedin mi?

alevi fırtınası nerden çıktı? topu topu alevi olduğumu belirtip senin bir üyeye sataşırken "enel hak tanrıçası" demenden rahatsız olduğumu söyledim. onlarca topik açan Muhsin İyi'den(topiklerinden rahatsız değilim yanlış anlaşılmasın) rahatsız olmadın da bir alevi olduğumu söylemem mi seni rahatsız etti? bu mu senin alevi fırtınası dediğin. valla şımartıyorsun beni.hakikaten öksürsek fırtına gibi eseriz. :)

son olarak, hep diyorum ya, bir konu hakkında yazmak kulaktan dolma bilgilerle olmaz, içeriği iyice araştırılmalı diye. madem biliyorsun enel hak nedir neden "ENEL HAK TANRIÇASI" diyorsun? bilmiyorsan anlatmama ne kızıyorsun, biliyorsan o zaman kasıt ararım bu kullanımda! ha bu arada alevilikte misyonerlik yoktur. ben aleviliği beğendim alevi olmak istiyorum demekle alevi olunmuyor. başbakan "Ali'yi sevmek alevilikse ben de aleviyim" diyor ya hani; işte öyle alevilik olmaz. o sebeple merak etmene gerek yok, alevilikte misyonerlik olmadığına göre sanırım sorun aşılmıştır.

topik kapatılabilir. :)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Hertürlü inancın misyonerliği var da alevilik neden olmasın?

Alevilik için alevi anne-babadan doğmak gerekiyor.Yani, musevilikte olduğu gibi..Sonradan alevi olamazsınız.O yüzden misyonerlikle alevilik örtüşmez.Ama, bektaşilikte böyle bir koşul yoktur.Alevi öğretilerine çok yakın olan bektaşilik ,bir yaşam felsefesi olarak dünyanın her yerinde çok sayıda insan tarafından paylaşılmaktadır.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Başlıklar gittikçe ilginçleşiyor. Bakalım daha neler olacak.

Alkol de yasaklandı mı burada?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Alevilik için alevi anne-babadan doğmak gerekiyor.Yani, musevilikte olduğu gibi..Sonradan alevi olamazsınız.O yüzden misyonerlikle alevilik örtüşmez.Ama, bektaşilikte böyle bir koşul yoktur.Alevi öğretilerine çok yakın olan bektaşilik ,bir yaşam felsefesi olarak dünyanın her yerinde çok sayıda insan tarafından paylaşılmaktadır.

Alevilik inancında misyonerlik olmayabilir.Benim de var ya da yok gibi bir iddiam söz konusu değil, neden olamayacağını da yazılardan öğrenmiş durumdayım.Ancak şunu belitrmek isterim, kişi kendi inancını karşıya tanıttığı anda misyoner damgasını yer.Hatta "ben Aleviyim" demek bile kişinin misyonerlikle suçlanmasına sebep olabilir burada olduğu gibi.Misyonerliğin şurada başlar burada biterinin sınırını çizmek kolay değil.Bu sebeple o inancın içerisinde misyonerliğin varlığı ya da yokluğu önemli değil , mesele kişinin kendi inancını başkasına tanıtabilme özgürlüğü, tanıtılanın da buna dahil olmama ya da en baştan dinlememe özgürlüğünün varlığıdır. Haliyle bu forumda açılmış olan , örneğin İslam dini ile ilgili başlıkların tamamı bu anlamda misyonerlikdir, başkasının açmış olduğu başka bir inanca ait yazılar da yine bu anlamda misyonerlikdir. Yani biz herşeyi misyonerliğe indirgeyebiliriz.

""Misyonerlik, başta Hıristiyanlık olmak üzere herhangi bir dini yabancı ülkelerde yaymakla yükümlü din görevlisi.Misyoner, İncil'de İsa tarafından verilen "gidin ve insan balıkçısı olun" nasihatına uyan insanlar için kullanılan bir Hıristiyanlık terimidir. Misyonerler insanları Hıristiyanlık dinine davet ederler ve onun hakkında bilgilendirirler. Misyonerlik, bir dini yayma amacıyla, başka bir ülkede bulunanlardır."" WİKİ'den...

Kelimenin orjinaline bakılırsa misyoner olmanız için başka bir memlekette herhangi bir dini yaymanız gerekiyor. Bu sebeple zaten Aleviler yahut Müslümanlar bu topraklarda misyoner olamazlar.Buradan da şu düşünceye gideriz , demek ki bazı insanlar için Aleviler bu memleketin evladı değildir, yabancıdırlar .Aksi halde misyoner olamazlar..Ben benden önceki yorum için misyoner kelimesini kullandım, ve bunu dinini tanıtmaya indirgedim.Zira dediğim gibi biz kelimenin orjinaline sağdık kalmadan bu kelimeyi kullanmaktayız.Halbu ki Alevilik anlayışında sonradan Alevi olabilmek olsa dahi kendi vatanlarında misyoner olmaları gerçekte mümkün değildir..

leprechaun

Üye
Yeni Üye
aslında tam olarak doğru değil. bu konu aleviler arasında da tartışılmaktadır. ancak sanılanın aksine sonradan alevi olunabilir. bu son derece zor ve çileli bir yoldan geçmektedir. kişinin bir pire bağlanıp çok uzun yıllar boyunca çile çekmesi ve ikrar vermesi gerekiyordu. buna "yola alma" denmektedir. keza alevi kökenden gelmediği halde alevilerce önder kabul edilen şeyh Bedrettin ve Hallac-ı Mansur vb öğretinin belden değil yoldan geldiğini göstermektedir.

ancak kitlesel çalışmalar olmadığı gibi, kurtuluşu da vadetmez. bu sebeple alevilikte misyonerlik çalışması yoktur.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Simdi hayirdir alevi misyonerligi mi basladi bu sitede cumlesinden avatar saygisizlik hakaret dalga gecme adam secme yari ciplak avatarim v for vendetta alkol yasagi Ataturk eziklik vs zirvalamalar nasil cikiyor anlamis degilim...

glsezinrs her zaman ki gibi muhtesem bir cevap vermissiniz cok tesekkur ederim )

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bilmediğinizi bilip bilgilenerek telafi edersiniz, bilmediğinizi bildiğinizi bildiğinizi sandığınız sürece cahilliğiniz kalıcı olur, cehaleti kapatmak için ukalalık ön plana çıkar, yaratacağınız tahribatları bilmeden ortaya olur olmaz laflar atarsınız.
Alevilik veya Şiilik Kan bağıyla ilgilidir, Bektaşilik ise Kültürdür, Hakem Savaşına Katılan Ali yanında yer alan, başlarına kırmızı kuşak bağlayan ve o soyların devamına şiir Alevi Denir, Anadoludaki dergahlarda yetişen Anadolu Aleviliği Kültürel yapı olması nedeni ile kan bağı zayıftır, sonradan da Alevi(Bektaşi, Abdal vs.) olabilirsiniz.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bilmediğinizi bilip bilgilenerek telafi edersiniz, bilmediğinizi bildiğinizi bildiğinizi sandığınız sürece cahilliğiniz kalıcı olur, cehaleti kapatmak için ukalalık ön plana çıkar, yaratacağınız tahribatları bilmeden ortaya olur olmaz laflar atarsınız.
Alevilik veya Şiilik Kan bağıyla ilgilidir, Bektaşilik ise Kültürdür, Hakem Savaşına Katılan Ali yanında yer alan, başlarına kırmızı kuşak bağlayan ve o soyların devamına şiir Alevi Denir, Anadoludaki dergahlarda yetişen Anadolu Aleviliği Kültürel yapı olması nedeni ile kan bağı zayıftır, sonradan da Alevi(Bektaşi, Abdal vs.) olabilirsiniz.

Haklısınız.Ama anadolu aleviliği, şiilikten bambaşka temellere dayanır.Şiilik tamamen bir mezhep (islami yorum) olarak tanımlanabilir iken, aleviliğin tümüyle bu tanıma uymadığı, yani farklı bir din algısı/yorumu olduğunu düşünüyorum.İslami kültürden kaçınılmaz olarak etkilenmiştir, her inancın başka inançlarla etkileşim içinde olması doğaldır.Ehl-i Beyt sevgisi diye tanımlanan Ali kavramın, aslında alevi inancında her ne kadar islami kültüre eklemdirilmeye çalışılsa da (bunun nedenleri ayrıca irdelenebilir) anadolu aleviliğinde bu, bu kadar basit değildir..Özetle, Anadolu aleviliğinde karşılaştığımız hümanizm, hoşgörü vb dayanan Bektaşi anlayışı/kültürü (bize(anadolu uygarlığına) ait iken, şiilik tamamen islami bir temele ve etnik olarak da araplara ait bir yapılanma ve yorumdur.Aleviliğin şiiliğe, (islam kültüründen beslenmesi, onun kavram/kişilerini kendine eklemlemesi) yakın "davranması"nın ya da kendini öyle ifade ediyor olmasının da nedenleri ayrıca tartışılabilir.Karmaşık bir konu, çünkü alevi liderleri (ya da aleviler için söz söyleme yetkisine sahip kişiler, dedeler vb)henüz kendi aralarında uzlaşmış görünmüyorlar.Ben, "bir öğreti" olarak aleviliğin, siyasadan/iktidardan/mezhep kavgasından vs en arınmış (bunlara bulaşmamış) saf halinin "tahtacı"lar diye bilinen -aslında pek de bilinmeyen- Güney anadolu toroslarında veya egenin yüksek kesimlerinde kendi içlerine kapalı yaşayan gruplardan daha iyi öğrenilebileceğini düşünüyorum.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Haklısınız.Ama anadolu aleviliği, şiilikten bambaşka temellere dayanır.Şiilik tamamen bir mezhep (islami yorum) olarak tanımlanabilir iken, aleviliğin tümüyle bu tanıma uymadığı, yani farklı bir din algısı/yorumu olduğunu düşünüyorum.İslami kültürden kaçınılmaz olarak etkilenmiştir, her inancın başka inançlarla etkileşim içinde olması doğaldır.Ehl-i Beyt sevgisi diye tanımlanan Ali kavramın, aslında alevi inancında her ne kadar islami kültüre eklemdirilmeye çalışılsa da (bunun nedenleri ayrıca irdelenebilir) anadolu aleviliğinde bu, bu kadar basit değildir..Özetle, Anadolu aleviliğinde karşılaştığımız hümanizm, hoşgörü vb dayanan Bektaşi anlayışı/kültürü (bize(anadolu uygarlığına) ait iken, şiilik tamamen islami bir temele ve etnik olarak da araplara ait bir yapılanma ve yorumdur.Aleviliğin şiiliğe, (islam kültüründen beslenmesi, onun kavram/kişilerini kendine eklemlemesi) yakın "davranması"nın ya da kendini öyle ifade ediyor olmasının da nedenleri ayrıca tartışılabilir.Karmaşık bir konu, çünkü alevi liderleri (ya da aleviler için söz söyleme yetkisine sahip kişiler, dedeler vb)henüz kendi aralarında uzlaşmış görünmüyorlar.Ben, "bir öğreti" olarak aleviliğin, siyasadan/iktidardan/mezhep kavgasından vs en arınmış (bunlara bulaşmamış) saf halinin "tahtacı"lar diye bilinen -aslında pek de bilinmeyen- Güney anadolu toroslarında veya egenin yüksek kesimlerinde kendi içlerine kapalı yaşayan gruplardan daha iyi öğrenilebileceğini düşünüyorum.

Anadolu Aleviliği Elbette şia dan çok farklıdır, İslam içi çatışmaların ürünüdür, Gerek Denizi Gerekse de Antalya yöresinde Tahtacı, Abdal olarak bilinen Anadolu Alevileri ile Sivas Çorum yöresi Bektaşi Kültürleri, gerek güncel, gerekse de tarihsel olarak aynı anlayışla da başlasalar, çok farklılıklar oluşturmuş durumdalar, Din siyasal bir yapılanma olması nedeni ile cemaatleşmenin temeli ve çatısı aynı güzergahta yol alıyor, Şu an her şeyde olduğu gibi çobanlar güdüyor...

M

monaliza

Ziyaretçi
Başlıklar gittikçe ilginçleşiyor. Bakalım daha neler olacak.

Alkol de yasaklandı mı burada?

Klasik bir telrunya atağı. Söyleyecek mantıklı sözü olmayan birinin geveleyip durduğu nakarat.
Şiilik bir mezhep değildir,alevilik de bir mezhep değildir. Tamamen İslamiyete muhalefet ve bölücülük amacıyla ortaya atılmış görüşlerdir. Bektaşilik kültür olabilir, ama Alevilik bir kültürün ürünü bile değildir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Klasik bir telrunya atağı. Söyleyecek mantıklı sözü olmayan birinin geveleyip durduğu nakarat.
Şiilik bir mezhep değildir,alevilik de bir mezhep değildir. Tamamen İslamiyete muhalefet ve bölücülük amacıyla ortaya atılmış görüşlerdir. Bektaşilik kültür olabilir, ama Alevilik bir kültürün ürünü bile değildir.

tuhaf... demek ki bazı insanlar ortada hiçbir sorun yokken,(örn. islamiyete karşı) sırf bölücülük olsun diye düşünüp yeni fikirler ortaya atabiliyorlar... bu insan dediğimiz tuhaf bir varlık doğrusu...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bu foruma Felsefe yapmaya mı geliyorsunuz, kavga etmeye mi? buna karar verin. "Evet, kavga etmeye geliyoruz." diyorsanız, yanlış yerdesiniz.

Konu burada kapatılmıştır!

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç