Neler yeni

Albert Einstein *

Discorium

Yeni üye
Katılım
26 Ağu 2018
Mesajlar
111
Puanları
0
Yaş
113


Albert Einstein 14 Mart 1879'da Almanya'nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. 1896 yılında Zürich Politeknik Enstitüsü'ne girdi. 1909 yılında profesör olan Einstein, önce Zürich'te adından da Prag'da çalıştı. 1913 senesinde Almanya'da Berlin Kaiser Wilhelm Enstitüsü Direktörlüğü'nü yaptı. 1922 senesinde Nobel Ödülü aldı. 1933 senesine kadar Berlin'de yaşayan Einstein, Nazilere karşı tavır aldığı için Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. Fransa, Belçika, İngiltere ve son olarak da Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadı.

Einstein'ın fizik alanında bilime yaptığı katkılar 20. yüzyılın en büyük katkılarıdır. 1905 senesinde yayınladığı dört önemli çalışması; Rölativite Teorisi, Kütle-Enerji Eşitliği (E=mxc'2), Brownsal Devinmenin Açıklanması ve Işığın Foton Teorisi, Einstein'i fizik biliminin yaşayan en önemli otoritesi durumuna getirdi. Ancak onun bilime en önemli katkısı 1916 yılında açıkladığı “Genel Rölativite” teorisidir. Fizik biliminin eski mekanik fiziği aşarak kuantum fiziği aşamasını yakalamasında en büyük pay sahibi olan Einstein, hayatının son senelerinde elektromanyetik ve çekim alanlarını birleştiren Birleşik Alanlar Teorisi'ni oluşturmak için çalıştı.

20. yüzyılın dehası olarak anılan ünlü fizikçi Einstein'ın oluşturduğu teoriler astronomi başta olmak üzere birçok bilim dalının önünü açıcı bir işleve sahipti. Albert Einstein 1955 senesinde ABD'de Princeton'da hayatını kaybetti.
 

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,904
Puanları
48
Ben her zaman tek başına olmayı tercih ettim.
Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim.
Tüm bu ilişkilerden ısrarla uzak durma isteğim hiç azalmadı ve yalnızlığa olan ihtiyacım her geçen sene daha da arttı.
Böyle yaşayan bir insan, elbette sosyal hayat enerjisinden ve kaygısızlıktan yana bir şeyler kaybetmiştir.
Öte yandan kendini, diğerlerinin görüşlerinden, adetlerinden ve hükümlerinden bağımsız kılarak, kendi duruşunu bu güvenilmez temeller üzerine kurmamıştır.


Albert Einstein